(Vlastní) Přístavní jeřáb + WiiMote

Založil eNTy, 16.01.2008, 23:04:35

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

eNTy

Představuji Vám svůj poslední MOC - Přístavní jeřáb. Nemá žádnou konkrétní předlohu, nechal jsem se volně inspirovat mnoha fotografiemi. Je cca metr dlouhý a asi 80 cm vysoký.
Pohon na tři motory - otáčení, rameno nahoru/dolů, naviják.

Motory jsou silně zpřevodované aby utáhly pořádné náklady, přesto je otáčení na klasickém turntable nevyhovující a trhané (řešení by určitě bylo, ale čas a chuť na další zásadní přestavbu už ne).

Vzadu si všimněte žlutého závaží - dva bloky po 250 gramech (nacpané až po okraj rybářskými olůvky - originální Lego závaží je nepoužitelné = směšně lehké). Závaží je zašupovací a nastavuje se dle zvedaného nákladu. Těch půl kila je tak akorát na tu loď.
Ano, vím, že zvedaná loď je minifig scale a můj jeřáb má Technic paňáce  :)

Když jsem dostavěl a pohrál si s jeřábem přes Control Center, uvědomil jsem si, že se mi na stole válí WiiMote (ovladač Nintendo Wii), který jsem si koupil na experimentování. Lze ho připojit přes Bluetooth k běžnému PC a používat jako ovladač - joystick. Má v sobě zabudované akcelerometry ve všech osách a funguje tedy (také) pouhým otáčením ovladače v prostoru.
Přidal jsem tedy jeden večer a zflikoval jednoduchý interface mezi WiiMote a RCX. Výsledek je k vidění na tomto videu (YouTube verze zítra, hrozně jim to trvá...).

Do budoucna plánuji něco menšího a svižnějšího, co bude WiiMotem lépe ovladatelné, navíc má WiiMote vpředu dost kvalitní IR kameru a je schopen trackovat IR diody v prostoru, něco na toto téma se určitě s Legem zajímavě propojí...

Přikládám pár obrázků, ostatní jsou v této Picasa galerii.

Pokud máte zájem o další podrobnosti (nebo třeba zdrojáky), bez ostychu pište.

danny01

Použitie WiiMote je zaujímavý nápad. Z videa sa mi zdalo že to má malú ale viditelnú prodlevu...?  Možno by na ovládanie stačil aj IrDA set z nových PF setov.
Samotný žeriav sa mi tiež veľmi páči, dobrá inšpirácia.  ;)
Mám len jednu otázku, čo všetko treba na využitie WiiMote (WiiMote, PC+bluetooth, nejaký interface medzi PC a control center...)?
Danny

eNTy

Citace od: danny01 kdy 16.01.2008, 23:27:49
Použitie WiiMote je zaujímavý nápad. Z videa sa mi zdalo že to má malú ale viditelnú prodlevu...?  Možno by na ovládanie stačil aj IrDA set z nových PF setov.

Prodleva není problém WiiMote, ale RCX, RCX IR komunikační stack je strašlivě pomalý. Navíc prodlevě trochu přidají šnekové převody, kterých je tam hafo

Citace od: danny01 kdy 16.01.2008, 23:27:49
Mám len jednu otázku, čo všetko treba na využitie WiiMote (WiiMote, PC+bluetooth, nejaký interface medzi PC a control center...)?

Používám tuhle knihovnu pro komunikaci s WiiMote a tuhle pro komunikaci s RCX kostkou. Samotný prográmek má jen pár řádek

danny01

Ďakujem za info, vidím že RCX bude asi najbližšia investícia  ;D Zajtra v práci zagooglim aby som zistil viac  ;)
Danny

grohl

Mooooc Pěkné, jen škoda, že ten pohyb jeřábu není rozfázovaný jen do jedné strany z krajní polohy-víc by vynikla funkčnost. Takhle jsem musel celkem pečlivě sledovat, co se zrovna děje. Ale chválím každého, kdo je schopen sestrojit něco tak obřího a funkčního. BTW Ovládání je naprosto skvělé. ;)

eNTy

Citace od: grohl kdy 17.01.2008, 01:29:14
Mooooc Pěkné, jen škoda, že ten pohyb jeřábu není rozfázovaný jen do jedné strany z krajní polohy-víc by vynikla funkčnost. Takhle jsem musel celkem pečlivě sledovat, co se zrovna děje.

Bohužel, vzhledem k zpřevodování není jeřáb žádný rychlík a tak by pohyb ramene podél celé dráhy (rozsah 10-70 stupňů) trval přes minutu. To samé naviják ze země do cca 40 cm. Otáčení dokola není nijak omezeno, kabely jsou veden středem točny, takže se nenamotají.

TomKQT

Citace od: xtepn01 kdy 17.01.2008, 08:29:03Otáčení dokola není nijak omezeno, kabely jsou veden středem točny, takže se nenamotají.
Nenamotají, ale [u|z]kroutí  ;)

Jeřáb pěkný, ovládání zajímavé, jen škoda těch opravdu malých rychlostí.
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.

Jamesek

Citace od: TomKQT kdy 17.01.2008, 08:55:29
Jeřáb pěkný, ovládání zajímavé, jen škoda těch opravdu malých rychlostí.

To je kvůli realičnosti ;) Normální jeřáby se taky neotočí za 5s a nezvedají břemena na celou výšku za 2s ... to by se pak člověk ani u toho modelu nepokochal jak se to všechno točí a pracuje ....

eNTy

Citace od: TomKQT kdy 17.01.2008, 08:55:29
Nenamotají, ale [u|z]kroutí  ;)

No, na jednu 360 stupňovou otočku se kablík jednou otočí, určitě na metrovou délku snese desítky kroucení

Citace od: TomKQT kdy 17.01.2008, 08:55:29
Jeřáb pěkný, ovládání zajímavé, jen škoda těch opravdu malých rychlostí.

Vzhledem k velikosti jeřábu a hmotnosti nákladů je pomalá rychlost nezbytná, jednou jsem zkoušel převodování zmenšit a motory pod zátěží stallovali (přiznejme si, že Lego motor zrovna není nijak výkonný, kroutící moment řádově v setinách pořádného modelářského serva). Kdyby se to hýbalo rychleji, náklad by se rozkýval a s rovnováhou by byl ámen. Myslím, že ani velké jeřáby neuvidíš zrovna fofrovat.

peter

Citace od: xtepn01 kdy 17.01.2008, 09:29:37
... jednou jsem zkoušel převodování zmenšit a motory pod zátěží stallovali (přiznejme si, že Lego motor zrovna není nijak výkonný ...

jak které ...

Jinak co se týká mě a pomalého pohybu, tak mi to naprosto vyhovuje a plně se ztotožňuji s příspěvkem Jameska. I skutečné jeřáby se hýbají pomalu.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Jamesek

Citace od: peter kdy 17.01.2008, 10:06:42
Jinak co se týká mě a pomalého pohybu, tak mi to naprosto vyhovuje a plně se ztotožňuji s příspěvkem Jameska. I skutečné jeřáby se hýbají pomalu.

Děkuji ti náčelníku, že ses mně zastal ...

<OT>Btw. nevíte co je s JardaLem? Jsem se zeptal jaký že jeřáb do Brna v příslušném tématu a kde nic tu nic ... tak jsem si aspoň postavil hasiče ;) </OT>

TomKQT

Však já jsem neříkal, že ty pomalé pohyby jsou chyba autora nebo že je to nerealistické  ;)
S trochu rychlejšími pohyby by to bylo akorát "hratelnější" a zajímavější na pohled, i když tohle pochopitelně není set ale MOC a není určený na hraní.
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.

eNTy

Citace od: peter kdy 17.01.2008, 10:06:42
Citace od: xtepn01 kdy 17.01.2008, 09:29:37
... jednou jsem zkoušel převodování zmenšit a motory pod zátěží stallovali (přiznejme si, že Lego motor zrovna není nijak výkonný ...

jak které ...


Neberu-li v potaz nové NXT motory, LEGO motory mají okolo 1-2 N.cm, NXT okolo 15 N.cm. Modelářská mikroserva mají 10-20 N.cm. Standardní serva okolo 50 N.cm a velká serva (velikostně srovnatelná s minimotorem) mají okolo 150-200 N.cm. Takže asi 100x víc.

peter

Citace od: xtepn01 kdy 17.01.2008, 10:51:50LEGO motory mají okolo 1-2 N.cm, NXT okolo 15 N.cm. Modelářská mikroserva mají 10-20 N.cm. Standardní serva okolo 50 N.cm a velká serva (velikostně srovnatelná s minimotorem) mají okolo 150-200 N.cm. Takže asi 100x víc.

Jen na upřesněnou, tak NXT serva mají 50 N.cm ne 15. Jinak o tom, že starší motory měli výkony více než slabé není pochyb, ale už se to zlepšuje ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

eNTy

Citace od: peter kdy 17.01.2008, 11:48:23
Jen na upřesněnou, tak NXT serva mají 50 N.cm ne 15. Jinak o tom, že starší motory měli výkony více než slabé není pochyb, ale už se to zlepšuje ;)

Nejsem si jist, ale tuším, že 50 N.cm je tah na stallovaném motoru. Běžně pod zátěží je to těch 15 N.cm

JardaL

Citace od: Jamesek kdy 17.01.2008, 10:13:05
...

<OT>Btw. nevíte co je s JardaLem? Jsem se zeptal jaký že jeřáb do Brna v příslušném tématu a kde nic tu nic ... tak jsem si aspoň postavil hasiče ;) </OT>


jardal žije, právě se vrátil z Belgie a zrovna ti napsal SZ.
Tak makat, makat, makat .....

Poznámku k jeřábu - líbí se mi nápad a řešení, nic konkrétnějšího nemám.


Jenom otázku - nechceš se k nám přidat a dotvořit náš MOC pro Brno (viz příslušný topics). Předem díky za jakoukoli zprávu.
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.