Spojování kolejí

Založil Wanderer, 02.04.2017, 12:45:09

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Wanderer

Ahoj,

jsem v duplu nový, takže jsem přišel hledat nějaké rozumy, ale nenašel jsem tipy k tomu co nás teď pálí nejvíc... Máme "nové" vláčkosety od 2013 (10506, 10507, 10508, 10810) a máme problém s udržením kolejiště pohromadě. Na standardní duplo desky koleje položit nelze, protože nejsou pravoúhlé, a když každé dvě koleje spojím 2x4 kostkou, což by problém nebyl, zase nemakají přejezdy...

Je tu nějaký zkušenější stavitel který tento problém elegantně vyřešíl? Díky :)

hobby

Duplo- vlaky už jsem velmi dávno neměl v ruce. Vlastně nevím, co máš za problém. Jak by mělo kolejiště držet pohromadě? Duplo-koleje se vždy spojovaly velmi lehce, s velkou vůlí a 'klakaly' (hýbaly se) vzájemně vůči sobě, je to schválně, aby malé děti nemusely vynakládat sílu na spojení a rozpojení. Přitom na jízdu to vliv nemá. Takže na 'pevno' ani nic býti nemá, myslím si. Nemáš s tím spíše nějaký pseudoproblém? Ale nevím, musel bys to lépe vysvětlit. Také je třeba vědět, že duplo je jen na pár krátkých let a pak se odloží na nekonečno  >:D

Neřád :-)

#2
Citace od: Wanderer kdy 02.04.2017, 12:45:09
Ahoj,

jsem v duplu nový, takže jsem přišel hledat nějaké rozumy, ale nenašel jsem tipy k tomu co nás teď pálí nejvíc... Máme "nové" vláčkosety od 2013 (10506, 10507, 10508, 10810) a máme problém s udržením kolejiště pohromadě. Na standardní duplo desky koleje položit nelze, protože nejsou pravoúhlé, a když každé dvě koleje spojím 2x4 kostkou, což by problém nebyl, zase nemakají přejezdy...

Je tu nějaký zkušenější stavitel který tento problém elegantně vyřešíl? Díky :)

jak nemakaji prejezdy ? jinak jedine co davame na plate je tunel a most nebo tunel s mostem, tam je dulezite aby se to nepohlo v krizeni kvuli prujezdu vagonku jak do toho porad holky kopou, jinak jsme nic neresili a to stavime celkem velke veci  ;) 

Wanderer

ok, zkusím to vysvětlit lépe :) problém je právě v tom, že se duplo koleje spojují velmi lehce. stačí téměř jen projít okolo a už se to rozpadá - spoj je udělaný vlastně tak, že drří koleje u sebe jen horizontálně a ne vertikálně. Možná právě v tom je problém, jsem zvyklý, že když se k sobě spojí dvě lego kostky tak drží i vertikálně, což se u kolejí fakt neděje. když je dáme na povrch který není úplně rovný, jako třeba koberec, hned se nám to rozpadá, stačí když projede vlak nebo někdo projde okolo.

je možné že starší duplo koleje měly jiný systém spojování? zatím jsem to nehledal...

fakt to asi neumím líp vysvětlit :) v příštím kole přijdou na řadu obrázky :D

hobby

#4
Citace od: Wanderer kdy 06.04.2017, 21:18:01
je možné že starší duplo koleje měly jiný systém spojování? zatím jsem to nehledal...
fakt to asi neumím líp vysvětlit :) v příštím kole přijdou na řadu obrázky :D
Vysvětlil's to dobře, už vím, co tí vadí. Víš, 'chlupáč' koberec s dlouhým vlasem 5 cm ;D - tak po něm se i blbě chodí, natož na něj stavět jakékoliv koleje. Přeháním, ale pokud chceš mít tuhé koleje i ve vertikálním směru, je třeba je zespodu pospojovat platlema  2x4 (systém), jdou tam nacvaknout normálně, v tom je lego geniální, že je kompatibilní. Takže si nakup desítky až stovky těchto platlí, pospojuj s nimi okruh a budeš jej mít dostatečně tuhý. Pod prostřední pražec můžeš dát i platli 4x8, nebo nic. Akorát, že celé kolejiště bude o 3 mm nad zemí, tj. o tu platli.
Tohle není žádná rada, přišel bys na to sám, pokud bys měl v ruce lego-systém. Dřívější duplokoleje byly stejné.
Duplo vláčky byly u nás doma první, mně se velmi líbily jak jsou krásně "hračkovité" a líbí se mi dodnes. Mezitím Duplo udělalo také velký pokrok 8)

Neřád :-)

#5
Asi jsem se v tom ztratil proste pouzit nizkou ksotku 2*4  a je a pod mosty a tunel jak jsme psal velkou podlozku ,jenom nerozumim tomu ze "jak nemakaji prejezdy" ? jako tento http://www.legenio.cz/images/product/8957/l3.jpg ? ze je kousek vys ? kvuli tem spojkam ? na to by slo pouzit toto 2ks
https://img.bricklink.com/ItemImage/PL/95463.png a zaroven to tim podlozit z kazde strany a pouzit spojku2* mezi ne

Wanderer

ano, teď už jste to pochopili přesně :) nízká kostka 2x4 mezi koleje je jasná, to jsem původně myslel, ale přesně - pak byly přejezdy vejš, to co píše Neřád by mohlo pomoct, a nebo základní deska samozřejmě, jenže těch moc nemáme a padnou většinou na domečky apod.

s tím kobercem jste to taky trefili... každopádně díky všem :)