Osvětlení modelů

Založil Martins, 14.01.2019, 20:09:25

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

otaznik

Citace od: Martins kdy 16.11.2019, 20:49:45
Ahoj,
našel jsem člověka, který staví kolejiště s elektrifikací a kompletním ovládáním. Má tam i dotekové kontakty mezi moduly i mezi patra modulárů. Víte někdo co to je?

https://www.flickr.com/photos/ztp/albums/72157690289521073
https://www.flickr.com/photos/ztp/albums/72157709080486237

Staví na standardu MILS a celé se mi to tak nějak líbí.
Vypadá to parádně, ale nechci vidět ty hodiny práce za tím.  :)

HD

#121
Veselé Vánoce.

To je taky mimo jiné důvod, proč plevelím toto vlákno.

Při shánění svátečních nezbytností, tzn. osvětlení okna, jsem při návštěvě jednoho obchodu, který si zakládá na sortimentu pokrývajícím trh téměř ve stejném rozsahu jako Holešovická tržnice (bohužel, chybí sortiment OZ) (Pepco, ale budou i jinde), jsem narazil na pravděpodobně nejlevnější zdroj SMD LED. Za zhruba 50,- jsem dostal diody v počtu minimálně 50 ks (dost možná i víc, nepočítal jsem), které jsou již k drátům připájeny a zataveny v ochranném obalu, který však lze snadno odstranit nožem či skalpelem. Aby výhod nebylo málo, daní za jednoduchost je tloušťka drátku, která činí 0,5 mm, čemuž by již bylo potřeba i přizpůsobit stavbu. Předchozí Milanovo řešení (drát 0,1 mm a 0,2 mm) je tedy stále nepřekonáno, ač získává silného a pohodlného konkurenta.

Hlavním přínosem tohoto řešení je poměr cena-počet a jednoduchost aplikace. Bohužel, pokud chcete vlastní napájení, nevyhnete se destrukci, světýlka jsou dodávána s pouzdrem na dva AA články, které má na druhou stranu zabudován ale i vypínač.

Světýlka na obrázku pochází z podobného produktu, který byl vybaven fotovoltaickým článkem a akumulátorem, a byl poničen náhodným přeskabeljdoucím ještě před setměním. Ten pocházel myslím z hobbymarketu.

Možná se jedná pouze o objev srovnatelný jen s objevem nového kontinentu. Konkrétně Ameriky.

_________________________________
_________________________________

Druhý obrázek zachycuje možnou instalaci v Technic modelu.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

poMOCník

Citace od: HD kdy 24.12.2019, 10:56:41
Veselé Vánoce.

To je taky mimo jiné důvod, proč plevelím toto vlákno.

Při shánění svátečních nezbytností, tzn. osvětlení okna, jsem při návštěvě jednoho obchodu, který si zakládá na sortimentu pokrývajícím trh téměř ve stejném rozsahu jako Holešovická tržnice (bohužel, chybí sortiment OZ) (Pepco, ale budou i jinde), jsem narazil na pravděpodobně nejlevnější zdroj SMD LED. Za zhruba 50,- jsem dostal diody v počtu minimálně 50 ks (dost možná i víc, nepočítal jsem), které jsou již k drátům připájeny a zataveny v ochranném obalu, který však lze snadno odstranit nožem či skalpelem. Aby výhod nebylo málo, daní za jednoduchost je tloušťka drátku, která činí 0,5 mm, čemuž by již bylo potřeba i přizpůsobit stavbu. Předchozí Milanovo řešení (drát 0,1 mm a 0,2 mm) je tedy stále nepřekonáno, ač získává silného a pohodlného konkurenta.

Hlavním přínosem tohoto řešení je poměr cena-počet a jednoduchost aplikace. Bohužel, pokud chcete vlastní napájení, nevyhnete se destrukci, světýlka jsou dodávána s pouzdrem na dva AA články, které má na druhou stranu zabudován ale i vypínač.

Světýlka na obrázku pochází z podobného produktu, který byl vybaven fotovoltaickým článkem a akumulátorem, a byl poničen náhodným přeskabeljdoucím ještě před setměním. Ten pocházel myslím z hobbymarketu.

Možná se jedná pouze o objev srovnatelný jen s objevem nového kontinentu. Konkrétně Ameriky.

_________________________________
_________________________________

Druhý obrázek zachycuje možnou instalaci v Technic modelu.

A link na ten obchod prosím?

Zajímalo by mě, jestli jde drátek i s diodou protáhnout standardní dírkou na pin.

HD

#123
Dírkou v pinu by asi dioda neprošla kvůli tomu obalu z lepidla, ale  dírou na pin i axle by se (i s tím obalem) měla protáhnout bez potíží.


Balení jsem kupoval v kamenném obchodě (mohlo to být Pepco, IKEA? už si nepamatuji? , druhou (vyobrazenou) sadu jsem dostal darem.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

LukaMull

Citace od: HD kdy 05.02.2020, 17:48:02
Dírkou v pinu by asi dioda neprošla kvůli tomu obalu z lepidla, ale  dírou na pin i axle by se (i s tím obalem) měla protáhnout bez potíží.


Balení jsem kupoval v kamenném obchodě (mohlo to být Pepco, IKEA? už si nepamatuji? , druhou (vyobrazenou) sadu jsem dostal darem.

podělíš se s námi jaký obchod to byl?  :) prosím prosím

poMOCník

Citace od: HD kdy 05.02.2020, 17:48:02
Dírkou v pinu by asi dioda neprošla kvůli tomu obalu z lepidla, ale  dírou na pin i axle by se (i s tím obalem) měla protáhnout bez potíží.

Tak to je dobré, to by pak instalace v domech byla velmi snadná. Udělal bych uvnitř zdi "husí krky" z těhle technic bricků a tudy bych to protáhl, kam bych potřeboval. Rozebírat a sestavovat by to mělo pak jít i bez pájení.

HD

Obchod si už nepamatuji, omlouvám se (navíc bylo před Vánoci, sortiment už bude asi obměněn  ??? )


Na protažení stěnami bych to asi neviděl, to by musely být v krátkých intervalech lampy, nebo odřezané diody, aby neprosvítaly skrz stěnu.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

peki

Jsou to vánoční světelné řetězy. Na trhu se to objevilo poprvé v loni. Používají to také v květinářství na takové ty dekorace "krajinka ve sklenici". Nejlevnější jsou v Pepku potom ve výprodejích po vánocích. V těch květinářstvích by to mohlo být déle. Nebo hledat na internetu, ale vhledem k sezónnímu zboží  to bude asi také přebrané, jako např. tady.

LukaMull

Citace od: peki kdy 07.02.2020, 10:12:08
Jsou to vánoční světelné řetězy. Na trhu se to objevilo poprvé v loni. Používají to také v květinářství na takové ty dekorace "krajinka ve sklenici". Nejlevnější jsou v Pepku potom ve výprodejích po vánocích. V těch květinářstvích by to mohlo být déle. Nebo hledat na internetu, ale vhledem k sezónnímu zboží  to bude asi také přebrané, jako např. tady.

Díky za tip.

fulda

Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

mirek

Každá stavba potřebuje individuální přístup. Většina řetězů je na bateriové ovládání...nemám rád stálé nabíjení baterek.
Léta používám LED diody 3mm a menší.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/635173863905160/


davroman

#131
Citace od: mirek kdy 08.02.2020, 07:26:41
Každá stavba potřebuje individuální přístup. Většina řetězů je na bateriové ovládání...nemám rád stálé nabíjení baterek.

Mirku, je to přesně tak, záleží na použití. Na tvém kolejišti je logické napájení přes adaptéry ze sítě, na víkendovou výstavní akci ale stačí pár baterek. Pro loňský Skaebaek jsme nasvítili domy, nádraží a výtopnu v Milanově kolejišti přes battery box na dvě tužkovky a k nim připojených 4-6 vysoce svítivých LEDek. Takových modulů jsem měl pět a v rámci páteční instalace jsme je rozmístili a rozsvítili v jednotlivých budovách. Při deinstalaci jsme je pak opět vyjmuli a vypnuli. Bylo to rychlé a nenáročné řešení. Jen pro zajímavost - použité baterky dál používám do hodin či ovladačů.

PS: večer vložím foto, z iPadu mi to nejde.   :-\

EDIT: Vloženy fotky včetně výsledku ve Skaerbaeku. LEDky jsem použil mix studené a teplé bílé pro větší realističnost. Kablíky byly použity "co šuplík dal".    ;)
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

peki

Vypadá to že do toho nakonec půjde i samo LEGO

The LEGO World Copenhagen event started today and Brickset user LegoFjotten has photographed a number of lighting kits that are being displayed in the shop there.


milanv

Zajímavé, že to bude oficiálně od LEGO. Ještě zajímavější je ta lampa, protože to (snad!) znamená, že by měla být dutá na vedení kablíku. Jinak ale ta cena je za Stromový domeček (32 ledek) cca 2200 Kč bez navýšení českou distribucí. Přemýšlím, že za tu cenu bych to byl ochotný zájemcům dělat jako brigádu ;)
Pán na Žlutém hradě

LukaMull

Za tuhle cenu to spíš vídím jen jako inspiraci na vlastní řešení než jako ust have kit, uvidíme až to bude mít někdo v ruce  :)

Igorus

Jsem zvědav na technické řešení. Přeci jen si Lego nemůže dovolit mít roztahané tenounké káblíky pod tile. Myslím, že tam bude nějaká fiškuntálie. Cena by tomu odpovídala  :-\

peki

Tak zatím je to "demo"  :-\
Ne produkt k prodeji.

Hey everyone,

We saw word has already spread across fan media that there's a light kit on shelves at LEGO World. Wanted to let everyone know it's just a test we're doing in Lead User Lab. As you might remember, we believe lights are super interesting and we've been engaging within the adult fan community already. We know many adult fans love them, so we wanted to do more research and better understand the regular consumer appeal too. Got great consumer response and feedback so far. We're hoping these insights will contribute to building a potential pilot in the future.

Robbed

Já už mnohokrát viděl na výstavách prodávat tohle https://www.lightmybricks.com/collections/lego-light-kits
Nicméně s cenami často i 1/2 ceny originálního modelu na tohle nemám ani pomyšlení. nečekal bych, že Lego řešení bude o moc levnější...

poMOCník

Takže otázka za milion: Jak to dělají, že jim svítí pouliční lampy?

mirek

#139
Citace od: poMOCník kdy 13.02.2020, 15:44:53
Takže otázka za milion: Jak to dělají, že jim svítí pouliční lampy?

Jsou provrtané. Sám toto řešení používám. Viz moje foto lampy výše...


poMOCník

Citace od: mirek kdy 13.02.2020, 16:41:15
Citace od: poMOCník kdy 13.02.2020, 15:44:53
Takže otázka za milion: Jak to dělají, že jim svítí pouliční lampy?

Jsou provrtané. Sám toto řešení používám. Viz moje foto lampy výše...

Já vím, že se dají provrtat, ale teď jsem spíš myslel ty oficiální sety. Pochybuju, že lego vydá set s vrtákem a návodem, jak si to má člověk navrtat. A stejně tak tyto sety v prodeji:

Citace od: Robbed kdy 13.02.2020, 15:28:57
Já už mnohokrát viděl na výstavách prodávat tohle https://www.lightmybricks.com/collections/lego-light-kits
Nicméně s cenami často i 1/2 ceny originálního modelu na tohle nemám ani pomyšlení. nečekal bych, že Lego řešení bude o moc levnější...

Zřejmě to musí navrtat už oni nebo vyrobit úplně nové kostky speciálně pro tento účel.

LukaMull

Citace od: Robbed kdy 13.02.2020, 15:28:57
Já už mnohokrát viděl na výstavách prodávat tohle https://www.lightmybricks.com/collections/lego-light-kits
Nicméně s cenami často i 1/2 ceny originálního modelu na tohle nemám ani pomyšlení. nečekal bych, že Lego řešení bude o moc levnější...

viděl jsem fotky a vypadá to že systém od lega je převzatý právě od lightmybrick.com, viděl jsem fotky zadnách stran těch jejich setů a popis součístí v balení je třeba u mustanga absolutně totožný.  byla tam i par fotek "střev" a vypadá to identicky s tím na co odkazuješ. Vypadá to že po tom co lego koupilo BL tak se chystá na další "konkurenci".

LukaMull

#142
Citace od: Robbed kdy 13.02.2020, 15:28:57
Já už mnohokrát viděl na výstavách prodávat tohle https://www.lightmybricks.com/collections/lego-light-kits
Nicméně s cenami často i 1/2 ceny originálního modelu na tohle nemám ani pomyšlení. nečekal bych, že Lego řešení bude o moc levnější...

viděl jsem fotky a vypadá to že systém od lega je převzatý právě od lightmybrick.com, viděl jsem fotky zadních stran těch jejich setů a popis součástí v balení je třeba u mustanga absolutně totožný.  byla tam i par fotek "střev" a vypadá to identicky s tím na co odkazuješ. Vypadá to že po tom co lego koupilo BL tak se chystá na další "konkurenci".

EDIT:
tady jsou ty fotky:

peki

Je to  velmi pravděpodobné. Ta brutální cena pak není cenou jenom ledek, ale právě i "nových" kostek. Bylo by fajn pokud by bylo časem možné koupit takové to dílky. Tedy jít cestou aby to bylo pro AFOLy snadněji řešitelné. Než se jim snažit prodat set ještě "jednou". Těch modifikovaných kostek zase není tolik.

milanv

Jo, tak to by pak odpovídalo. Díky za fotky.
peki: bohužel to je tak, že ta cena je pouze za těch pár dílů a ledek. Však lightmybricks byly kdysi tou mojí motivací, proč jsem vymyslel a vyrobil to vlastní osvětlení: nádherný nápad za desetkrát větší cenu než jsem ochotný zaplatit. Proto jsem se to raději celé naučil postavit z dílů.

Na druhou stranu, lightmybricks to mají krásně "uživatelsky přítulné". Člověk se nemusí o nic starat, secvaká si to jak lego, dokonce mají i kontaktní lego-plate 1x2, takže třeba na spojení pater modulárů nepotřebuješ žádné babrání se s konektory apod. Je to prostě pěkné.
Pán na Žlutém hradě

poMOCník

Citace od: milanv kdy 14.02.2020, 11:44:53
...
peki: bohužel to je tak, že ta cena je pouze za těch pár dílů a ledek. ...

Oni to mají promyšlené a podle mě si to spousta lidí koupí, protože osvětlení je děsně lákavé. Potvrzuje se tím, že osvětlení modelů je do budoucna téměř nutností.

milanv

Ano, asi bude osvětlení důležité (ale i osvětlení vnější - reflektory atp. Pořád to podceňujeme na našich výstavách!), ale to ještě neznamená, že prodám dům i s pozemkem, abych si koupil sady pro pár setů. Vždy to jde i jinak, což se snažím tady ukazovat. A děkuju šipkovi, pekimu, HD a dalším, kdo mě nasměroval na ty vánoční řetízky za pár kaček - jak ostatně uvidíte na našem společném projektu s Ditou teď v Olomouici...
Pán na Žlutém hradě

LukaMull

Už mám objednané SMD ledky, studuju tutoriály na arduino a asi se do toho pustím, tohle vlákno je studnice moudrostí  ;D

ThomasMorta

Kdo se víc vyznáte v zákulisí, můžete mi říct, co je skutečného na tom, že Brickstuff, který jako první začal prodávat hromadně vlastní systém osvětlení, veřejně obviňuje LEGO z toho, že podporuje nekalou konkurenci (nezmíněna, ale podle všeho myšlena LightMyBricks), která okopírovala jejich systém? Máte někdo nějaké srovnání, jestli LightMyBricks je skutečně klon BrickStuffu nebo to posunuli někam dál?
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

poMOCník

Citace od: milanv kdy 15.02.2020, 21:44:13
Ano, asi bude osvětlení důležité (ale i osvětlení vnější - reflektory atp. Pořád to podceňujeme na našich výstavách!), ale to ještě neznamená, že prodám dům i s pozemkem, abych si koupil sady pro pár setů. Vždy to jde i jinak, což se snažím tady ukazovat. A děkuju šipkovi, pekimu, HD a dalším, kdo mě nasměroval na ty vánoční řetízky za pár kaček - jak ostatně uvidíte na našem společném projektu s Ditou teď v Olomouici...

Jsem zvědav, jak se k tomu postaví zdejší lego puristé. Zatím je to podobné téma, jako 3D tisk neexistujících ojnic k vlakům. Jestli ale LEGO začne prodávat to svoje osvětlení...