(Vlastní) Otazníkovy lokomotivy a vagóny (POZOR použití nonLEGO dílů)

Založil otaznik, 06.11.2018, 21:03:13

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Jonas

Je to opravdu hezký model a snadno rozpoznatelný.
Upřímně řečeno, klidně bych ho udělal i trošku nižší a kratší, právě proto, že stavby z Lega beru jako zkratky (počínaje budovami a konče auty a vlaky). Myslím, že není důležité jestli má vlak reálný počet oken, ale spíše jestli (z dálky) vypadá jako reálný a jestli sedí na kolejích.

Musím se trochu usmívat nad těmi ručičkami a trubičkami. Aneb, co všechno je třeba udělat, aby se mohlo říct, že stavba je "pure".
Jonas - Můj Brickshelf

otaznik

Citace od: Jonas kdy 13.07.2020, 17:00:20
Upřímně řečeno, klidně bych ho udělal i trošku nižší a kratší, právě proto, že stavby z Lega beru jako zkratky (počínaje budovami a konče auty a vlaky).
Už jsem ho snižoval na minimum, další snížení už by zasáhlo do prvků, které jsou pro mě na vlaku důležité. Stejně je na tom i délka. Pak už by to pro mě byla až příliš velká (nebo malá? :) ) zkratka. Každý to zkrátka má posunuté trošičku jinak.  ;)

otaznik

Už jistou dobu se mi špatně kouká na vlaky na originálních R40 zatáčkách. Dlouho jsem přemýšlel, jaký poloměr by byl pro mě vhodný a vybral jsem R104, časem dokoupím buď R88 nebo R120.
Jedinou volbou pro mě byl 9V okruh, volba padla na nejkvalitnější fx tracks (a také nejdražší). Kvalita vypadá velmi podobně jako originální LEGO koleje, vlaky na R104 ale vypadají mnohem lépe. :-)
Jen se mi zdá, že koleje se na své vnější části od sebe mírně odtahují, ale to by měl vyřešit jakýkoliv jejich spoj pomocí kostek.

Nemilá je jen cena, přes 200 Kč za jednu zatáčku (na okruh je jich potřeba 32).

Tak snad budou k dispozici i výhybky, jejich obrázky mají už dlouho, ale zatím se mi nepovedlo je někde objednat.

otaznik

Takže odteď už tu může být přívlastek - POZOR, použití neLEGO dílů.
Přiznejte se, kdo z vás to čekal? :-D

fanda

Teď jsem dostal strach.

Když se zkazil na tomto fóru už i poslední, nejpřísnější obhájce a kontrolor čistoty, půjde to s námi už jen s kopce. Až se bojím té šílené jízdy dolů do žumpy nelégového řešení.  >:D

Ale možná se nám zločincům bude lépe dýchat.  :)

otaznik

Staré vlaky rozebrány, aby uvolnily místo novým.  :)
Nakonec jsem se odhodlal a zkusil novou výzvu, vlaky v měřítku 1:45. Proč 1:45? Protože je to zhruba měřítko minifiga (na výšku) a proporčně to dává větší smysl, než originální šestistudy. I když minifig je stále moc široký, s tím toho ale asi moc neudělám. Měřítko je samozřejmě přibližné, nejde se ho držet úplně do důsledku.
Dalším krokem je odklon od originálních LEGO zatáček, pro takové měřítko jsou prakticky nepoužitelné. Mám sice rozpracovaný jeden vlak, který zvládne i R40, ale bude v tomto směru asi poslední.

Jako první jsem zvolil klasiku, kterou potkávám prakticky denně u nás pod kopcem na přejezdu. Motorový vůz 810 v šedomodrém nátěru ČD. Nevejde se do něj tolik minifigů, jako do reálného lidí, ale několik desítek bych jich tam vměstnal.  :D  Snažil jsem se nezapomenout ani na detaily - kardan od motoru k nápravě, trubka z toalety, atd.  :)

fanda

Nádhera, nádhera, jen tak dál. Držím palce.  :)

Ale jak jsi udělal pojezd a pohon, to mě zajímá nejvíc.

Mcmatus

Krása :D , úplně úžasný jsou všechny ty nálepky

Clermont

Sbíral jsem z podstola čelist jak mi spadla   :o

hobby

Citace od: otaznik kdy 21.09.2023, 15:36:13Staré vlaky rozebrány, aby uvolnily místo novým.  :)
Tenhle ale nerozebírej, je hodně povedený. Osmistudovka 1:45 pochopitelně měřítkově odpovídá lépe skutečnosti, jako je modelová železnice ETS (cz. firma v Modřanech- pro neznalé). A že minifig má proporce zápasníka ´sumo´, jsem už tu kdysi dávno psal.
Jen ještě ten motorák zprovoznit ;) 

otaznik

Citace od: hobby kdy 24.09.2023, 18:18:28Jen ještě ten motorák zprovoznit ;) 
Motorový vůz je samozřejmě pojízdný, kardan je funkční a pohání jednu nápravu.

Colonel32

Budeš dělat i dálkově ovládáné rozpojovací spřáhlo? Dělá se to přes linear actuator, dokonce v knize Lego Eisenbahnwelt je návod na MOC osmistudovou Kofku která to tak má řešeno.


fanda

Citace od: otaznik kdy 24.09.2023, 18:42:57
Citace od: hobby kdy 24.09.2023, 18:18:28Jen ještě ten motorák zprovoznit ;) 
Motorový vůz je samozřejmě pojízdný, kardan je funkční a pohání jednu nápravu.
Chceš říct, že projede legovou výhybku?

otaznik

Citace od: Colonel32 kdy 24.09.2023, 20:54:01Budeš dělat i dálkově ovládáné rozpojovací spřáhlo? Dělá se to přes linear actuator, dokonce v knize Lego Eisenbahnwelt je návod na MOC osmistudovou Kofku která to tak má řešeno.
Ne, to nebudu, i když myšlenku na nějaké automatické odpojování vagónů jsem měl - nicméně to nebylo pro konkrétní lokomotivu, ale pro místo na trati.

otaznik

Citace od: fanda kdy 24.09.2023, 20:59:59Chceš říct, že projede legovou výhybku?
To nevím, zatím jsem nezkoušel, já používám nonLEGO výhybky R104.

mirek


otaznik

Citace od: mirek kdy 25.09.2023, 12:06:48Nemám slov ... dokonalé.
Díky, až jsem se začervenal.  :D

Jonas

Je to nádherný model.

Ale asi nejsem sám, koho zajímá, které části jsou či nejsou originální z Lega. Není na tom nic špatného, ale otevřenost, jakou tady už léta provozuje např. Mirek, je na místě právě u tak krásného kousku.
Jonas - Můj Brickshelf

otaznik

Citace od: fanda kdy 24.09.2023, 20:59:59Chceš říct, že projede legovou výhybku?
Dneska jsem to otestoval, LEGO výhybku neprojede. Na mé běžné ale jezdí v pohodě, viz test na výhybce.

A můj oblíbený záběr na pohon. :-)

otaznik

Citace od: Jonas kdy 25.09.2023, 15:41:53Je to nádherný model.

Ale asi nejsem sám, koho zajímá, které části jsou či nejsou originální z Lega. Není na tom nic špatného, ale otevřenost, jakou tady už léta provozuje např. Mirek, je na místě právě u tak krásného kousku.
NonLEGO přijímač, baterie a motor.
Mimo to mám nakoupeno i spoustu dalších nonLEGO věcí - zejména kola a kolejivo.

fanda

No já osobně jsem dlouho přemýšlel, kterou cestou se vydat:

1) tvou cestou (8 studů a co největší modelová věrnost, ale nekompatibilita s LEGOvým kolejivem)

2) nebo Mirkovou (6 studů a mnohem kratší délka vozidel než výška, ale dokonalá kompatibilita s LEGOvým kolejivem))

3) nebo 8 studů a kompatibilita směrem dolů s LEGOvým kolejivem a co největší modelová věrnost.

Po ZRALÉ ;-) úvaze jsem zvolil 3. cestu. Sice asi nebudu schopen postavit takového Albatrosa, ale M152/810 a Všudybylku/354.1 postavit lze. Orchestriony sice musim mit 2 spojené (což se v reálu moc nevyskytovalo) a u Všudybylky mám do boku maličko posuvné parní válce (což není prakticky vidět, ale řeší to výkyv předního podvozku do stran v zatáčkách R40 s pístní tyčí ve výšce os hnacích kol) atd.

Tvá varianta 8 studů s nejmenším poloměrem R104 je nádherná, konstruktér je hodně svobodný, ale v domácích poměrech je to trochu problematické s místem - sám R104 používám (polské kolejivo vstřikované vysoké kvality) na hlavní trati, ale manželka mi závidí (až nenávidí) ten obětovaný pokoj 5x5 m.

Každopádně tě chválím za ten přetěžký životní skok a těším se na další MOCy a na jejich fyzické osahání  :) :) :)

poMOCník

To je krása bez kompromisů! A jak jsi vyrobil všechny ty nálepky?

Hardegon

Citace od: poMOCník kdy 25.09.2023, 22:26:27To je krása bez kompromisů!

Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu.

otaznik

Citace od: poMOCník kdy 25.09.2023, 22:26:27A jak jsi vyrobil všechny ty nálepky?
Sháněl jsem nálepky pro klasické železniční modely v měřítku "0".

otaznik

Děkuji za pozitivní ohlasy, moc si jich vážím. Pracuji na další lokomotivě, na tu si budu muset vytvořit nálepky vlastní, což je pro mě asi větší výzva, než samotná stavba.  :)

Chairudo

Fakt krása, skoro jako skutečné  :)

- dají se minifigy usadit trochu níž?
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

otaznik

Citace od: Chairudo kdy 26.09.2023, 11:38:45- dají se minifigy usadit trochu níž?
Jelikož má motorák uvnitř všechny příčky, stejně jako skutečný, tak řidič se vejde jen na stojáka. Cestující sedí nebo stojí. Teoreticky mohou sedět níže, ale prakticky je to vyloučené, protože by se jim ruka už nevešla "do okna".

peki

Citace od: otaznik kdy 25.09.2023, 18:40:50NonLEGO přijímač, baterie a motor.
Mimo to mám nakoupeno i spoustu dalších nonLEGO věcí .

No já teda nevím, pamatuji si dobu kdy tu někteří členové trvali na upozornění u některých vláken např.
(POZOR použito modifikací LEGO dílů)

nemělo by tu být tedy taky (POZOR použito nonLEGO věcí)   :)  ;D

No a nyní vážně, pěkná práce. Je vidět, že si každý při realizaci najde svoji cestu. Kterou může inspirovat další. 

otaznik

Citace od: peki kdy 26.09.2023, 15:18:01No já teda nevím, pamatuji si dobu kdy tu někteří členové trvali na upozornění u některých vláken např.
(POZOR použito modifikací LEGO dílů)

nemělo by tu být tedy taky (POZOR použito nonLEGO věcí)   :)  ;D
Díky za upozornění, upravil jsem.  ;)

fanda

Citace od: otaznik kdy 26.09.2023, 06:34:12
Citace od: poMOCník kdy 25.09.2023, 22:26:27A jak jsi vyrobil všechny ty nálepky?
Sháněl jsem nálepky pro klasické železniční modely v měřítku "0".
To je hodně chytré  :)