Zajímavosti z ambasador sítě.

Založil peki, 16.04.2018, 14:07:32

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

skipper

Musíš to brať v dvoch rovinách
- legálnej. Tam je otázne nakoľko je len torzo regulérna sivá zóna, alebo spadá pod časti minifiga a teda ochrannej známky. Toto je na odborný výklad daného IP a vztiahnutý na lokálne právo duševného vlastníctva.
- a tej o spolupráci s LEGOm, tj o oficiálnych LUGoch - myslím že z tejto diskusie je jasné že ide o spôsob ako to obísť, tj aj im to bude jasné. Nieje nikde právne vymáhateľné, že LEGO má poskytovať podporu LUGu ktorý sa ich snaži o...babrať.  Ide o to či sa to oplatí riskovať...  A nejde o žiadne hádanie, viď dávny prípad Promobricks, oni tvrdili že ak sa niečo predáva na eBay tak to nieje leak, LEGO to tak nevidelo a dalo upozornenie, poprvé, podruhé, možno potretí a pápá oficiálny statu, tam nieje žiadna ani zdanlivá rovnocennosť na hádanie sa.

Stimpi

Jasně souhlas, z pozice LUGu se nedá obcházet. Šlo mi spíš o to, jestli tedy "zakázali" potisk torz LUGům nebo ne.
Osobně si myslím, že potisk za účelem suvenýru z ofiko akce lugu je povolen. Jen nevim jestli pod pojmem "brick" berou i torzo nebo figa.



Pool

Podle mne Lego nic nezakázalo, jen si to dalo na papír či web. Potisk figů byl zakázán i dříve, vychází to z toho, že Lego má patent na ty minifigurky, takže jakákoli jejich modifikace či modifikace jejich částí, je tím zakázaná. Tady je spíše otázka, jak to je postihovatelné, když si je někdo třeba tím potiskem modifikuje.
Pokud si někdo nakoupí kopu torz, potiskne je a bude je prodávat, tak Lego ho dá k soudu a vysoudí na něm gaťata, že se tím obohacoval a Legu tak vznikla škoda. Pokud ovšem někdo si potiskne torza a bude je mít jen pro vlastní potřebu, na hraní, doma na vystavení, tak tím Legu nemůže vzniknout žádná škoda a i kdyby na něho Lego podalo žalobu, tak to asi k soudu nedojde, že tam nějaká žalovatelná škoda nemůže vzniknout. Pokud si ovšem někdo potiskne torza a udělá z toho třeba vizitky a bude to rozdávat svým klientům, tak to už je takové diskutabilní, že to používá k propagaci svého výdělečného podniku a už by to šlo i na nějakou škodu asi žalovat.
Takže potisky na figurky nebyly legální ani dříve, ale když si LUG potiskne pár figů pro pro své členy a lidi to budou mít je pro radost, tak nějaké soudní spory určitě nehrozí, není nějak o co nás žalovat. Nicméně, jak už tu někdo poznamenal, pokud by se to Legu nelíbilo, tak nám třeba jako LUGu může odebrat podporu. Pak ovšem by byla otázka, jestli by mělo cenu dál pořádat výstavy a nestavit si jen tak pro radost a flickr. Což by ovšem pro Lego v ČR byla i citelná ztráta, když jsme jediný LUG v ČR. Tak či tak, když by to LUG tiskl pro členy, chtělo by to s nimi domluvit.
Jinak patenty mívají omezenu dobu platnosti, tak otázka, jestli Legu náhodou neskončil už ten patent?

Stimpi

To neni patent ale ochranna znamka. V tom je jestli se nemejlim rozdil.

milanv

Pool: promiň,  ale je to složitější. Sám nejsem právník,  ale vím i z jiných oborů, např.  SW, ženejde o patent, ale registrovanou značku,  a její držitel je ze zákona povinen ji bránit jinak o ni může přijít. Nejenže nejde o to, jestli ten druhý ba tom vydělává nebo ne, či kolik. Dokonce nejde ani o to, co by rád ten držitel značky - např.  povolit něco LUGům "z přátelství". Prostě ne. Zákon je nade všemi.

Navíc se jako LUG s firmou hádat nechceme.

Spíš bych raději zjišťoval,  co přesně ta výzva znamená.  Jak já tomu rozumím,  tak to právě vůbec není o nějakém prodeji, ceně apod. Je to o tom, jestli ten potisk obsahuje loga třetích stran. Pak bys neměl takové figy ani např.  vystavovat na výstavě. Naopak torso potištěné obecným vzorem bez loga, např  vlastní bunda apod. by tomu odporovat neměla. Ale na to bychom se pro jistotu měli zeptat.

To o kostkách čtujasně: pokud chceme dělat pamatecni něco s logem lugu nevo vystavy, tiskněme na kostky, ne na figy.
Pán na Žlutém hradě

skipper

Dôležité je aby sa ten potisk nespájal so značkou 3. strany (3rd party) čo je väčšinou logo ale môže to byť aj text - názov, ak je dostatočne unikátny a opakovanie použivaný a rozoznateľný ako značka.

Ale viem si predstaviť, že by mohlo prejsť niečo ako textová podoba bez log "vystavoval som na Lipne 2022 za Kostky a všetko čo som dostal bolo toto torso" teda ak by sa to zmestilo viď klasický vtip s tričkom

"Dokonce nejde ani o to, co by rád ten držitel značky - např.  povolit něco LUGům "z přátelství""
Samozrejme toto nieje až také ultimátne, ale podstatné je aby to nemalo známky straty kontroly nad značkou a teda to znamená papierovačky a kopec právničiny čo sa stým može kto robiť a ako za to ručí. A samozrejme unikátnu protistranu nie všeobecne "LUGy". Aj keď niektoré západné LUGy sú už v podstate organizáciami (neziskovky, združenia) tak ono ani nie je v záujme korporátu to dať hocikomu kto má dostatok peňazí (na zastrešenie zmluv).
Ale viem si predstaviť, že niektoré unikátne a pre LEGO cenené entity túto možnosť dostanú - napr FIRST LEGO League, či Fairy Bricks a možno niektoré nadnárodné výstavy ktoré majú špeciálny status (napr Kodaň, Skaerbaek a pod). Jednoducho nie stovky LUGov a strániek/influencerov ale možno zopár tých verných hej.

Pool

#66
Citace od: Stimpi kdy 01.07.2022, 22:07:20
To neni patent ale ochranna znamka. V tom je jestli se nemejlim rozdil.

Dříve měli určitě patent, ale předpokládám ten už skončil, co jsem dohledal, tak patent k figům měli asi od 1979, takže 20-30 let platnosti skončilo. K patentu kostek a přechodu na ochranou známku jsem našel tohle: https://matyhokostky.cz/zajimavosti/lego-a-patentove-valky-tyco-industries/, jak to mají s minifigy, jsem na článek zrovna nenarazil, ale pár let zpět jsem snad někde četl, že na kostky jim tu žalobu neuznali, ale na ty figi jim ten patent či ochranná známka platí. Ale patent či známka na soudních sporech dle mého žádný velký rozdíl. Chtělo by to nějakého právníka, ale osobně předpokládám, že je potřeba se mít soudit o nějakou škodu, nelze se tak soudit třeba s dítětem, které si fixem pomaluje minifurku a pak ji někde vystavuje >:D. A to je právě pointa celého toho mého psaní, co jsem výše napsal.

Citace od: milanv kdy 01.07.2022, 22:17:23
Pool: promiň,  ale je to složitější. Sám nejsem právník,  ale vím i z jiných oborů, např.  SW, ženejde o patent, ale registrovanou značku,  a její držitel je ze zákona povinen ji bránit jinak o ni může přijít. Nejenže nejde o to, jestli ten druhý ba tom vydělává nebo ne, či kolik. Dokonce nejde ani o to, co by rád ten držitel značky - např.  povolit něco LUGům "z přátelství". Prostě ne. Zákon je nade všemi.

Navíc se jako LUG s firmou hádat nechceme.

O figurkách zatížených ještě licencí další strany jsem nic úmyslně nepsal, tam je to ještě samozřejmě mnohem komplikovanější. A nepsal jsem nic o tom, že se s nimi máme hádat, jen jsem odpovídal kopě lidem nad tím, kteří se pídili po tom, jak to funguje a jak je to právo pak reálně vymahatelné. A jsem i psal, že pokud bychom to tiskli za celý LUG, že to s nimi chce domluvit  ;). A tím tiskem na figurky myslím samo třeba, že si tam dáme třeba přezdívkuc a jméno, ne že si tam dáme logo SW/Marvel/WB...  Tisknout něco zatížené licencí další strany určitě nepovolí, to je zbytečné se ptát.

Chairudo

Myslím, že hlavní otázkou pro nás je, jestli to budeme respektovat a už si kostky.org figurky vyrábět nebudeme, nebo si uděláme radost navzdory tomuto pro nás nesmyslnému nařízení.

Je jasné že toto je cíleno na lidi -firmy, které si z prodeje potištěné figurky dělají byznys, ale nekomerční potisky čistě pro členy komunity by mohly dostat výjimku, respektive typuji že jim to bude jedno, i když oficiálně budou říkat že se to nesmí, protože nemůžou otevřeně říkat to jde a to ne.



YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Stimpi

Já si myslím, že potisk "kostky.org" na torza si budeme moci pro sebe vytvořit. Teda jestli dobře chápu to co napsali. Myslím, že až se Peki vrátí z dovolené tak to rozsekne.

Jinak pro Poola v jednoduchosti.

Patent - chrání technické řešení, užitný vzor, vynález ... je časově omezený, je třeba obnovovat (myslím že na řadu kostek jiř vypršel, proto mohou existovat stavebnice jako třeba COBI, tedy kompatibilní s legem)

Ochranná známka - chrání název, logo, symbol, dá se říci to co firmu odlišuje od konkurence ... pro ni platí jiná pravidla než pro patent ... (proto má třeba zmiňované COBI svoje figy - technicky obdobné, nicméně mají úplně jiný tvar, protože tvar figa je registrován pod ochranou známkou jako třeba flaška od CocaColy)


Pool

#69
Citace od: Stimpi kdy 04.07.2022, 15:42:43
Patent - chrání technické řešení, užitný vzor, vynález ... je časově omezený, je třeba obnovovat (myslím že na řadu kostek jiř vypršel, proto mohou existovat stavebnice jako třeba COBI, tedy kompatibilní s legem)

Ochranná známka - chrání název, logo, symbol, dá se říci to co firmu odlišuje od konkurence ... pro ni platí jiná pravidla než pro patent ... (proto má třeba zmiňované COBI svoje figy - technicky obdobné, nicméně mají úplně jiný tvar, protože tvar figa je registrován pod ochranou známkou jako třeba flaška od CocaColy)

Patent nelze donekonečna obnovovat, vyprší max. doba a máš utrum. A Lego chtělo ochrannou známku i na kostky, ale soud jim to ztrhl. Tedy velmi zjednodušeně řečeno, ale máš to rozepsáno v tom odkazu, co jsem dříve posílal. Jinak ochranná známka má sloužit k ochraně úplně jiných věcí, ale Lego chce mít dále monopol na kostky, tak se to snaží ochránit věcmi, které jsou původně na úplně něco jiného ;D.  A samozřejmě vím, že patent a ochranná známka není to stejné, nikdy jsem nic takového nepsal, jen jsem psal, že co se týče vymáhání, tak patent nebo ochranná známka je úplně jedno, všechno musí řešit soudy.

milanv

#70
Citace od: Stimpi kdy 04.07.2022, 15:42:43
Já si myslím, že potisk "kostky.org" na torza si budeme moci pro sebe vytvořit. Teda jestli dobře chápu to co napsali. Myslím, že až se Peki vrátí z dovolené tak to rozsekne.

S tím teda vůbec nepočítám, naopak v tom posledním odstavci nám jasně říkají, že to dělat nemáme:
Citace
We understand that the AFOL Community would still like to celebrate their community events and activities via use of customized items and are pleased to confirm that according to current corporate policy fans are free to print graphics on LEGO brick elements and custom builds made of LEGO brick elements to celebrate your community activities and events.
Česky: Chápeme, že komunity AFOLů budou i nadále chtít vydávat kustomizované předměty u příležitosti svých akcí a proto rádi potvrzujeme, že podle této politiky můžou dál tisknout svou grafiku na (klasické) LEGO kostky a výrobky z nich.

V kontextu celé zprávy: "odteď je zakázáno tisknout na minifigy (svá loga). Pro AFOLY: když chcete tisknout, tiskněte na běžné kostky, to se dál smí."

Mně to přijde jasné. A z mých zkušeností např. s tím SW, kdy musela jedna nadace ustoupit druhé, ačkoliv ani jedna není za účelem zisku (jsou to nadace), tak bych vůbec nepočítal s žádnými "nekomerčními výjimkami". Prostě máme odteď tisknout jen na kostky, minimálně cokoliv, co funguje jako identifikátor jakékoli jiné entity (logo, slogan...). Jediné, co mě napadá jako šedá zóna, je neadresný potisk typu vlastní bunda. Jinak je to jasné, bohužel. Proto dokud někdo nepřijde s jasnou a věrohodnou informací, že je potvrzené, že je to jinak (a jak), tak odteď netisknu torsa minifigů.
Pán na Žlutém hradě

HD

@milanv: nejsem nijak zběhlý v právničtině a právnické AJ (a proto prosím zkušenější případně o opravu), ale není tam v ofic. vyjádření fráze "pleased to confirm... " vztažena k subjektu "We" (TLC) ve smyslu "potěšeni potvrdit že... "? Jelikož se dále nezmiňují o figurkách, podstatu sdělení toto nemění, ale dává mi to v rámci politiky cukru a biče větší smysl.  ;)
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

milanv

Citace od: HD kdy 04.07.2022, 22:49:03
@milanv: nejsem nijak zběhlý v právničtině a právnické AJ (a proto prosím zkušenější případně o opravu), ale není tam v ofic. vyjádření fráze "pleased to confirm... " vztažena k subjektu "We" (TLC) ve smyslu "potěšeni potvrdit že... "? Jelikož se dále nezmiňují o figurkách, podstatu sdělení toto nemění, ale dává mi to v rámci politiky cukru a biče větší smysl.  ;)
Jo jo, máš asi pravdu, já tuhle část vzal moc zkratkou a vysypal se mi cukr :) Díky, že to po mě čteš, opravu jsem zanesl do překladu.
Pán na Žlutém hradě

Pool

#73
Tak jsem byl dnes na slevový den v novém Lego stores v Drážďanech a byl jsem nemile překvapen, že manažer té prodejny si tam vymýšlí různé omezení vyloženě za pochodu. Kolega co nakoupil předem mnou prošel ještě bez omezení, ale já si nakoupil kopu kelímků za nějakých 300 Eur a to bylo ještě v pohodě. Ale pak jsem si vybral 3 běžné sety a to mi manažer té prodejny už mi říkal, že ta sleva pro AFOL na nákup se vztahuje jen na 200 Eur za celek (i tedy s těmi kelímky), což evidentně není, když mi prošly ty kelímky ve větším množství. A pak u těch setů na účtence jsem našel, že tu slevu mi započetly jen pouze na ten jeden ze tří setů na účtence. Tak si na to dávejte pozor, kontrolujte nejenom existence slevy na účtence označené jako "AFOL Rabatt", ale hlídejte si i částu slevy, že oni to mohou tu slevu vztáhnout jen na část položek na účtence.

Dále prosím Pekiho o prověření, jestli někdy na ambasadorské síti narazil na nějaké omezení těch nákupů s AFOL slevou v ty dané slevové dny? Přišla mi klasicky pozvánka na tento den v mailu, a tam se vůbec o žádném omezení nepíše, takže poředpokládám, že bychom měli mít 15% nezomezeně na vše. Jako pochopil bych, že si tam vymýšlí omezení typu možnost koupit od nějakého exluzivního setu jen 1 ks a od běžných jen 3ks, ale pokud si tam začnou vymýšlet nesmysly, že můžeme nakoupit jen za 200 Eur, což při jejich cenách bych nemohl koupit ani ty dražší set, tak to potom ztráci smysl na tyhle nákupy vůbec jezdit. A klidně jim to tam můžeš napsat jako stížnost, že mluvil jsem tam přímo s tím manažerem prodejny v Drážďanech, takže budou vědět o koho jde. V příloze dokládám účtenku, že fakt nekecám a ta sleva na účtence neodpovídá.

STARHAWK

Citace od: Pool kdy 09.07.2022, 19:11:15
Tak jsem byl dnes na slevový den v novém Lego stores v Drážďanech a byl jsem nemile překvapen, že manažer té prodejny si tam vymýšlí různé omezení vyloženě za pochodu....

na ucte byval taky link na anketu, mozes pouzit aj ten ak to este davaju a vytmavit im to tam. Ak to maju napojene na nejake metriky co sleduju manageros, tak to tiez nemusi potesit ak tam pride velmi nespokojna spetna vezba.

Dik ale za info. Inak afol day uz ani neviem ze este stale je.

Pool

#75
Citace od: STARHAWK kdy 10.07.2022, 09:34:27
na ucte byval taky link na anketu, mozes pouzit aj ten ak to este davaju a vytmavit im to tam. Ak to maju napojene na nejake metriky co sleduju manageros, tak to tiez nemusi potesit ak tam pride velmi nespokojna spetna vezba.

Dik ale za info. Inak afol day uz ani neviem ze este stale je.

Jasný, už jsem jim to samozřejmě na tom hodnocení pěkně vytmavil i nechal kontakt, jak tam přímo v tom nabízejí, že zavolají. Tak doufám se ozvou, že velmi rád bych tam s někým hodil řeč ;D. Ale abych se tam s nějakým manažerem na prodejně mohl dohadovat, tak bych právě potřeboval ověřit, jaké má teď Lego oficiální podmínky pro využívání slev na ty AFOL dny. Už jsem pár těchto krámů na ty slevové dny navštívil a nejdříve nás nijak neomezovali, ale teď v posledních letech si tam manažeři těch prodejen vymýšlí různé omezení a v každé prodejně ještě jiné. Proto právě prosím Pekiho, aby to hodil na ambasadorské fórum jako oficiální dotaz, jaké teď jsou pro nás podmínky a zda tam jsou nějaké omezení.

Jinak o slevových dnech se už nikde moc nedočteš, přestali je nějak zveřejňovat, ale kdo je u Lega veden jako AFOL, tak chodí emailem pozvánky na tyto dny těmto lidem. Takže zkontroluj v emailu schránku na spam, popř. nevím jestli nemáš na Lego účtu zakázané posílání těch emailů od Lega. Nebýt toho, tak taky nemám tušení, když ten den bude.

Pool

Tak jsem právě mluvil s tím manažerem prodejny v Německu a vyříkali jsme si to. Limit pro AFOL prý existuje, jen není 200 EUR, ale 2000 EUR na nákup, což asi najednou 50 tisíc nikoho z nás nějak neomezí ;D. A že mi zkrátil tu slevu na účtence jen na jeden set byl prý omyl, že to nebyl úmysl a tak se omluvil za to nedopatření a při příštím nákupu to kdyžtak dorovná tu slevu.

Robkteryten

Citace od: milanv kdy 04.07.2022, 19:35:32
Citace od: Stimpi kdy 04.07.2022, 15:42:43
Já si myslím, že potisk "kostky.org" na torza si budeme moci pro sebe vytvořit. Teda jestli dobře chápu to co napsali. Myslím, že až se Peki vrátí z dovolené tak to rozsekne.

S tím teda vůbec nepočítám, naopak v tom posledním odstavci nám jasně říkají, že to dělat nemáme:
Citace
We understand that the AFOL Community would still like to celebrate their community events and activities via use of customized items and are pleased to confirm that according to current corporate policy fans are free to print graphics on LEGO brick elements and custom builds made of LEGO brick elements to celebrate your community activities and events.
Česky: Chápeme, že komunity AFOLů budou i nadále chtít vydávat kustomizované předměty u příležitosti svých akcí a proto rádi potvrzujeme, že podle této politiky můžou dál tisknout svou grafiku na (klasické) LEGO kostky a výrobky z nich.

V kontextu celé zprávy: "odteď je zakázáno tisknout na minifigy (svá loga). Pro AFOLY: když chcete tisknout, tiskněte na běžné kostky, to se dál smí."

Mně to přijde jasné. A z mých zkušeností např. s tím SW, kdy musela jedna nadace ustoupit druhé, ačkoliv ani jedna není za účelem zisku (jsou to nadace), tak bych vůbec nepočítal s žádnými "nekomerčními výjimkami". Prostě máme odteď tisknout jen na kostky, minimálně cokoliv, co funguje jako identifikátor jakékoli jiné entity (logo, slogan...). Jediné, co mě napadá jako šedá zóna, je neadresný potisk typu vlastní bunda. Jinak je to jasné, bohužel. Proto dokud někdo nepřijde s jasnou a věrohodnou informací, že je potvrzené, že je to jinak (a jak), tak odteď netisknu torsa minifigů.

Tak podle emailu z bricklinku, jsou potistena torza momental ne na seznamu falesneho lega a chteji upozorneni na prodejce, co prodavaji custom figy.

Colonel32

Citace od: Robkteryten kdy 03.08.2022, 08:21:38
Tak podle emailu z bricklinku, jsou potistena torza momental ne na seznamu falesneho lega a chteji upozorneni na prodejce, co prodavaji custom figy.

Citace od: Bricklink
Dear BrickLink Seller,

We are sorry to inform you that the BrickLink Marketplace has recently been flooded with high-profile counterfeit Minifigures. These counterfeit Minifigures have in some cases been purchased from distributors on and outside of BrickLink. These are known to have been made using genuine LEGO elements with after-market (custom) printing.

BrickLink has a zero tolerance policy [refer to sections 1 and 3] towards counterfeit items.

We are reaching out to you because we have seen several flagrant examples recently with very high numbers of items appearing in certain stores. Please report those listings when you notice them using this page.

Keeping the BrickLink Marketplace free from counterfeit elements is critical to maintain the reputation of BrickLink as a premier LEGO Marketplace.

As a Seller on BrickLink It is your responsibility to ensure that the items for sale in your store are original LEGO items.

In some cases the authenticity of an item can be difficult to determine, however the main things to look out for is the availability of a highly desirable LEGO Minifigure in hundreds or thousands from a single source as well as any discrepancy in the print.

Luke Skywalker (Tatooine, White Legs, Stern / Smile Face Print)
C-3PO - Molded Light Bluish Gray Right Foot, Printed Arms

If you have or suspect that you have these listed in your store, please remove them immediately as we will be taking action against stores selling these items now and ongoing. If the problem persists, we would have to consider further restrictions for listing Minifigures on the site.

If you have recently sold counterfeit Minifigures we suggest you reach out to the buyer and offer to take the Minifigures back.

We appreciate your understanding and collaboration.

Sincerely,
The BrickLink Team

Referuješ k tomuhle emailu nebo k úplně jinému?

Pool

Tak pak je asi jasné, co ten zákaz tisků na torza vyvolal, bohužel si tak můžeme za to sami, že to zase někdo začal dělat na kšeft >:(.

STARHAWK

Citace od: Pool kdy 03.08.2022, 11:38:19
Tak pak je asi jasné, co ten zákaz tisků na torza vyvolal, bohužel si tak můžeme za to sami, že to zase někdo začal dělat na kšeft >:(.

Ved custom figy sa predavali odnepameti. Ci nieco som nepochopil ?

Kupa BL legom je najhorsia vec co sa BL stala, od kupy som nevidel snad jedinu dobru vec co priniesli, len poplatky, buzeracia, zhorsenie sluzieb, dvojite zisky za ten isty set, vec predanu a pod.

Pool

Citace od: STARHAWK kdy 03.08.2022, 20:35:33
Ved custom figy sa predavali odnepameti. Ci nieco som nepochopil ?

Nejde o custom figy, z toho co tam uvádí ty příklady, tak někdo začal přímo padělat vzácnější Lego Star Wars figurky. Prostě tiskem na originální torza dělají padělek a prodává se to na BL jako originální Lego  >:(

Colonel32

Citace od: STARHAWK kdy 03.08.2022, 20:35:33
Ved custom figy sa predavali odnepameti. Ci nieco som nepochopil ?

Přesně proto jsem se ptal Robkterytena, jestli reaguje na tenhle mail nebo jinej, protože pokud reaguje na tenhle, tak ho celkem solidně misinterpretoval.

STARHAWK

Citace od: Pool kdy 03.08.2022, 21:31:02
Citace od: STARHAWK kdy 03.08.2022, 20:35:33
Ved custom figy sa predavali odnepameti. Ci nieco som nepochopil ?

Nejde o custom figy, z toho co tam uvádí ty příklady, tak někdo začal přímo padělat vzácnější Lego Star Wars figurky. Prostě tiskem na originální torza dělají padělek a prodává se to na BL jako originální Lego  >:(

dik za vysvetlenie, to uz je potom ina kava

Robbed

Ale tak ve výsledku jim stejně jde o to zakázat jakýkoliv potisky na minifigurkách. To, že někdo vydával potisknuté figurky za originály a prodával je tak bez vědomí kupujících, se jim hodí jako záminka.

Colonel32

Vtipné je, že když se mi tohle stalo cca před deseti lety, že jsem narazil na (s největší pravděpodobností) fake potištěné díly a snažil se varovat na všechny strany, tak po tom pes neštěkl, ani TLC, ani BL.

peki

Official wording

Customized LEGO Minifigures with printed 3rd party logos, names of organizations, and trademarks are not allowed. It's not acceptable to use of the registered Minifigure trademark in combination with 3rd party symbols. The reason for the rule is that a trademark cannot simultaneously serve as an exclusive, representative symbol of two different entities. The ability of the Minifigure to serve as a distinctive LEGO brand symbol is reduced when a Minifigure is also printed with the name, logo, symbol, or other representative indicia of another entity. Left unchallenged, such use by third-party entities could put our rights in the Minifigure at risk and could eventually result in the loss of our company's exclusive rights. This is something that we cannot risk.

Therefore, we must request that the community refrain from printing any 3rd party logos, names of organizations, and trademarks onto LEGO Minifigures, and refrain from using, ordering, distributing or selling Minifigures in such customized versions.

We understand that the AFOL Community would still like to celebrate their community events and activities via use of customized items and are pleased to confirm that according to current corporate policy fans are free to print graphics on LEGO brick elements and custom builds made of LEGO brick elements to celebrate your community activities and events.

fulda

Ne že bych se cítil být právníkem, ale z toho mi vychází, že není nelegální si tisknout generické motivy. Například minifig s texturou svetru, srdíčkem, nebo tak něco je vlastně v pohodě. Jen se nesmí setkat něco, co je možné považovat za obchodní značku, registrovanou značku, obchodní jméno, nebo jiné duševní a obchodní vlastnictví.
Mno, asi polemika o ničem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

Stimpi

Rozumím tomu stejně. Ovšem i samo Lego potiskává torza logy třetích stran ... pokud teda chápu dobře pojem "třetí strana" ... Tudíž to jejich odůvodnění se mi zdá trochu na vodě. V každém případě jejich boj.

skipper

Zjednodušene, nie som aktívny učastník nejakého zmluvného vzťahu tak som tretia strana (3rd party), je to bežný termín.
Tj v tomto prípade, ak nemám kontrakt s TLG ktorý sa týka aj použitia ich trademarku tak som 3rd party a je jedno či chcem použiť niečo svoje alebo logo niekoho iného.
Samozrejme Lego ako vlastník trademarku má práva na jeho použitie a využitie a môže uzavreť zmluvy aj na použitie iného loga na tomto trademarku, napríklad logo Ferrari na Speed Champions produkte (presnejše musí, lebo aj z druhej strany je to chránené napr aj to logo Ferrari si nemôže použiť kde kto na produkte). Už z princípu každé zmluvné použitie teda prechádza cez legal department a je teda vyhodnotený jeho vplyv na trademark.

Nejaký youtuber alebo iný streamer to rozoberal a napríklad ak vystupuje pod svojím menom či prezývkou tak aj to sa berie ako značka. Ak si tam niekto dá svoje civilné meno a nepoužíva to na obchodné,prezentačné atď účely tak je to asi jedno, ale môže sa stať že mu to firmy ktoré bežne potlačia Lego diely nezoberú. A čo sa týka akcí tak bolo doporučené použiť diely bez takejto ochrany (brick) alebo dať na figa práve generický popis napr s dátumom (bez loga, značky usporiadateľa)