výroba 9V kolejí (IR kolej hliníkový plech přesunuto od Mirka)

Založil peki, 16.07.2010, 11:34:56

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

mirek

#60
Citace od: Vasyk kdy 31.07.2010, 14:23:00
Sláva průkopníkům  ;). Teď ještě vymyslet velkovýrobu a založit e-shop  ;D.
Vasyku, vidím to asi takto:  V úterý jdu do firmy, která prodává požadovaný plech,
                                          nechám nastříhat, pokud se s nimi dohodnu a udělají mi to, plech na pásky.

                                          Naohýbání plechu na "U" profil zhotovím na své ohýbačce. Tento polotovar
                                          se dá dobře distribuovat.

Pak je na každém jedinci provést: -  nástřih nůžkami na krajích koleje a tento kousíček zahnout,
                                             -  kápnout na konce koleje minikapku vteřinového lepidla,
                                             - přiložit "U" profil na kolej, tu obrátit na rovné podložce a lehce přitlačit.

bartas

Citace od: mirek kdy 31.07.2010, 15:44:04
Vasyku, vidím to asi takto:  V úterý jdu do firmy, která prodává požadovaný plech,
                                          nechám nastříhat, pokud se s nimi dohodnu a udělají mi to, plech na pásky.

                                          Naohýbání plechu na "U" profil zhotovím na své ohýbačce. Tento polotovar
                                          se dá dobře distribuovat.

Pak je na každém jedinci provést: -  nástřih nůžkami na krajích koleje a tento kousíček zahnout,
                                             -  kápnout na konce koleje minikapku vteřinového lepidla,
                                             - přiložit "U" profil na kolej, tu obrátit na rovné podložce a lehce přitlačit.
Mirku, sleduji nějakou dobu Tvou výrobu. Podotýkám, že nemám a neviděl jsem live ani jednu originál 9V kolej, proto prosím promiň za dotaz, pokud se bude zdát hloupý. Předpokládám, že plech na 9V kolejích je nerez. Proč nepoužiješ také nerez? (Předpokládám lepší životnost). Případně měď.
Jinak testy vypadají velmi příznivě.

mirek

bartasi, barva:  měď je barevně odlišná od Lego 9V kolejí,
                         hliník odpovídá barevně Lego 9V kolejím.

             zpracování: nerez se těžko zpracovává, tedy ohýbá a nastřihuje.
                                hliník je poddajný a je s ním příjemnější práce.

Nejsem si jist, zda použitý plech na Lego 9V kolejích není nerez, ale pocínovaný plech (potravinářský).

Shrnutím výše uvedeného vychází jako ideální Al plech.  Vzhledem k tomu, že hodlám takto potáhnout
křížení, je vhodný i do zatáček při zachování stejné síly použitého Al plechu. Při přejezdu z rovinky do křížení
o nestejné síle Al plechu by docházelo k nadskakování koleček.     

bartas

Citace od: mirek kdy 01.08.2010, 12:19:25
bartasi, barva:  měď je barevně odlišná od Lego 9V kolejí,
                         hliník odpovídá barevně Lego 9V kolejím.

             zpracování: nerez se těžko zpracovává, tedy ohýbá a nastřihuje.
                                hliník je poddajný a je s ním příjemnější práce.

Nejsem si jist, zda použitý plech na Lego 9V kolejích není nerez, ale pocínovaný plech (potravinářský).

Shrnutím výše uvedeného vychází jako ideální Al plech.  Vzhledem k tomu, že hodlám takto potáhnout
křížení, je vhodný i do zatáček při zachování stejné síly použitého Al plechu. Při přejezdu z rovinky do křížení
o nestejné síle Al plechu by docházelo k nadskakování koleček.     
Máš pravdu, že nerez je hůř tvárná a tvrdší. Myslel jsem, že při tloušťce plechu který používáš (0,1mm) by to vadit nemuselo, ale jak říkám, neviděl jsem originální kolej.
Pokud je to pocínovaná ocel, asi by měla narozdíl od nerezi reagovat na magnet.
Měď mne napadla jen z hlediska ideální vodivosti a dobré tvarovatelnosti, ale máš pravdu, že zde zcela pokulhává barevná podobnost :)

Na obalování zahnutých kolejí, případně výhybek už máš nějaký nápad na výrobní přípravky? Počítám, že zahnuté plechy asi nebude tak lehké vytvarovat aby nedoházelo k vlnám a lomům.

mirek

#64
bartasi, na předchozí straně (č.2) tohoto vlákna je na výhybce položen zahnutý "U" profil z 0,1mm Al plechu.
       

bartas

Citace od: mirek kdy 01.08.2010, 12:29:31
bartasi, na předchozí straně (č.2) tohoto vlákna je na výhybce položen zahnutý "U" profil z 0,1mm Al plechu.
       

Aha, podle fotky to vypadá celkem dobře. Tak s chutí do práce a přeji hodně úspěchu.
Pavel

mirek

#66
Dnes jsem zakoupil 3kg Al 0,099mm folie.
Na stole se skleněnou deskou jsem uhladil fotoválečkem povrch.
Bylo mi doporučeno vzhledem k síle materálu stříhat proužky obyčejnými ostrými nůžkami.
Ve skladu na pákových nůžkách mi to odborníci nedoporučili nařezat. Materál by se kroutil
a bylo by obtížné jej vyrovnávat.

germik

Citace od: mirek kdy 02.08.2010, 18:48:09
Dnes jsem zakoupil 3kg Al 1mm folie.
Hezké, jen se chci zeptat - nemá tam být 0.1 mm ???  >:D
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

mirek


mirek

Na řezačce (rok 1921 - po mém dědečkovi), která je stále ostrá, stříhám požadované proužky.
Jde to překvapivě lehce a celkem i přesně.

dědek


Vlada

Citace od: mirek kdy 31.07.2010, 15:44:04(...) Pak je na každém jedinci provést: (...) - kápnout na konce koleje minikapku vteřinového lepidla, (...)

Ahoj Mirku,

do tohoto tématu moc nepřispívám, ale každým dnem sleduji Tvůj, dalo by se říci, revoluční vývoj "9V" kolejí, Tebou označovaných End 9V. Určitě je tu vidět velký pokrok dopředu, poněvadž poslední zde prezentovaná možnost je určitě lepší koncepce, než předchozí kolejnice potažené Al páskou. Je ale jasné, že každému vývoji předchází výzkum a hledání dalších alternativních řešení.

Ale co chci vlastně říci. Mirku, neuvažoval jsi také na tím řešením, že by jsi na konec každé kolejnice místo "minikapky" vteřinového lepidla nalepil malý proužek oboustranné tenké lepící pásky? Přeci jen takovouto pásku pak bez újmy z každé RC kolejnice lehce odstraníš, načež onu "minikapku" vteřinového lepidla už jen tak lehce neodstraníš, tedy ne alespoň bez větší či menší míry poškození kolejnice. Přeci jen RC koleje nepatří zrovna mezi levnou záležitost, takže bych hledal právě řešení, aby RC kolej při modifikaci na 9V verzi zůstala pokud možno ve své vlastní podobě, jestli mi tedy rozumíš. Ber to ode mně jen takový návrh či podmět k diskuzi  ;).

mirek

#72
Vlado, ANO, i tuto variantu jsem zvažoval. Byla by logickým pokračováním samolepící Al pásky.
          NE jsem si řekl proto, že konce Al plechu musí být pevně uchyceny ke koleji, aby při spojování
          kolejí nedocházelo k posunutí (i když malému) Al plechu uchyceného samolepící páskou.
          Ona síla samolepící pásky by při síle Al plechu 0,1mm byla na povrchu koleje znatelná.
          (Při prvních použití vteřinového lepidla jsem nanesl větší kapku do Al "U" profilu a po zaschnutí
          a ne důkladném přitlačení obrácené koleje na rovné podložce bylo zaschlé lepidlo patrné
          i přes Al plech.)
          Proto jsem uváděl nanesení minikapky na povrch koleje na obou koncích.

Nepředpokládám, že životnost End 9V kolejí bude tak krátká jako Al folie. Myslím si, že tyto koleje
nás přežijí.

UPŘESŇUJI: Potažení RC kolejí samolepící páskou nebyl můj nápad. Nápad a prodej byl objeven na AUKRU.
                   Já jen nápad zrealizoval a otestoval.

mirek

Dnes jsem se pustil do otestování přípojné koleje.
Připojení originál Lego spojení je bezproblémové. Velmi dobře drží k 9V End koleji. Přenos napětí je stejný jako
u 9V Lego koleje.
Lokotka osazená 9V motorkem a kabelem propojena s RC motorkem ( má tedy 2 motory) jezdí při minimálním
nastavení trafa skutečně výborně.
Při tomto testu jsem zjistil následující. Do koleje 9V End bude zapotřebí na spodní straně vypilovat dvě drážky
pro podložení přípojného kabílku.

mirek

Prší a prší. Pan Kemr by to komentoval trochu jinak.
Čas, kdy jsem se pustil do ohýbání Al plechu. Připravil jsem si cca 60 ks "U" profilu. To bylo včera.
Dnes prší stále, tak se pustím do nastřihávání konců těchto profilů.

dědek

Tak jsem včera viděl výrobu 9V End kolejí a několik přivezl domů.Ta cesta stála za TO(příšerný kopec).Už jsou na panelu a jezdí se po nich perfektně, žádné cukání jako u AL pásky. ;)

mirek

Abych to uvedl na pravou míru. PavelZ vyjel na kole z Roudnice za Litoměřice pod úpatí Radobýlu.
To je to stoupání, ten kopec. Potkali jsme se právě pod Radobýlem, kam naše rodina vyrazila na výlet na kolech.
Se ženou na dvoukole a s Pavlem jsme se vrátili na chalupu, kde jsem mu předvedl výrobu End 9V kolejí.
Pak společně jsme dojeli pod Radobýl, kde jsme se s PavlemZ rozloučili, on jel domů a my za zbytkem rodiny.

mirek

Citace od: PavelZ kdy 22.08.2010, 12:46:33
Tak jsem včera viděl výrobu 9V End kolejí a několik přivezl domů.Ta cesta stála za TO(příšerný kopec).Už jsou na panelu a jezdí se po nich perfektně, žádné cukání jako u AL pásky. ;)
Rád bych ještě toto maličko upřesnil.
PavelZ se mi přiznal, že Al plíšky na RC koleje nelepil, jen je položil.  Zajímavý poznatek, pro ty, kteří lepidlem nechtěli ničit RC koleje.

Přiznal se poté, co jsem mu sdělil mé problémy s vhodným lepidlem. Vteřinové lepidlo (Loctite), které jsem použil, nedrželo. Zkusil jsem druhou možnost, použití UHU lepidla na plast - též neúspěšné lepení. Teprve třetí lepidlo UHU (alleskleber super) Al plech na kolejích drží.

Glesgi

Tak, poviem vám, na toto fórum som sa zaregistroval iba dnes, :) prečítať toto vlákno síce dalo námahu, ale stálo to za to

Tak ako každý kto sa o toto vlákno zaujíma, aj ja mám klasický 9V vláčik, samozrejme aj skolajničkami, ktoré akosi časom začali "dochádzať". Jedno šťastie mám, že nedaleko môjho domu je špecializovaná predajňa, kde tieto kolajničky, dokonca aj motorčeky, viem kúpiť, aj keď tie kolajnice za cenu 2€, čo nieje veľa, ale ak môžem kúpiť RC koľaje za 14,75€, čo je vlastne 16 kusov. U 9V koľajach by to bola cena až 32€, a myslím, že to pivo bude lacnejšie ak ho takto využijem :D, aj keď je to veľmi pracné, ale myslím že to stojí naozaj za to!

Glesgi

Citace od: mirek kdy 21.07.2010, 17:39:24
Použitý Al plech síly 0,2 mm při spojení dvou kolejí není ideálním řešením. Spoj je však pevný.

Použil jsem Al plech síly 0,099 mm v měkkém provedení. Spoj mezi originál Lego 9V kolejí a End 9V kolejí
je bez znatelného poskočení koleček na tomto spoji. Je však nutná obezřetnost při spojování kolejí, aby
nedocházelo ke shrnutí měkkého materiálu.

Síla 0,099mm je vhodná pro vytvarování oblouků ve výhybce.

Vše bude ještě odzkoušeno na kolejišti, na kolejovém oválu.

zaujímalo by ma, akým spôsobom bol vytvorený ten oblúčik na tej výhybke, vyzerá to sľubne, pretože ja som si včera vyrobil jednu plastovú kolajnicu potiahnutú hliníkovým plechom, ale jak som skúšal, tak na zátačku vy to nevyšlo :(

mirek

Síla 0,099mm je vhodná pro vytvarování oblouků ve výhybce.
Nevím, jaké síly jsi použil Al plech. Pro vytvarování do oblouku je právě vhodná pouze síla 0,1mm.

Glesgi

jasné, ja mám ale problém s tým, že ako náhle ju prispôsobím na požadovaný tvar oblúku, tak sa mi na jej povrchu vytvoria "vrásky" lepšie povedané vlnky, ak to dám na trať tak vlak skáče a po chvíli ju roztrhne :( a to isté sa stane ako to skúsim zrovnávať, skúsim ten 0,1 mm ja som to do teraz skúšal s plechu asi tak 0,01 mm, mal som také grilovacie tácky, tak som ich použil, zatiaľ sa to na moje prekvapenie drží celkom dobre :), ale ak už, tak nevieš náhodou učiť, akú spoľahlivosť to má na tej zákrute?

otaznik

Citace od: Glesgi kdy 13.09.2010, 15:53:29
jasné, ja mám ale problém s tým, že ako náhle ju prispôsobím na požadovaný tvar oblúku, tak sa mi na jej povrchu vytvoria "vrásky" lepšie povedané vlnky, ak to dám na trať tak vlak skáče a po chvíli ju roztrhne :( a to isté sa stane ako to skúsim zrovnávať, skúsim ten 0,1 mm ja som to do teraz skúšal s plechu asi tak 0,01 mm, mal som také grilovacie tácky, tak som ich použil, zatiaľ sa to na moje prekvapenie drží celkom dobre :), ale ak už, tak nevieš náhodou učiť, akú spoľahlivosť to má na tej zákrute?

9V zatáčky jsou tak levné, že se, podle mého, vůbec nevyplatí tímto zabývat.

Glesgi

taký je aj môj názor... viem ich kúpiť za 2 eura čiže 60 SK alebo 50 KČ... no aj tak  napríklad takú výhybku... asi sa to už oplatí, či nie?

dědek

Citace od: Glesgi kdy 13.09.2010, 18:43:30
taký je aj môj názor... viem ich kúpiť za 2 eura čiže 60 SK alebo 50 KČ... no aj tak  napríklad takú výhybku... asi sa to už oplatí, či nie?
A nebo toto křížení.

Glesgi

no, aj to :), ale najväčší problém tam asi bude zakomponovať ten jazýček na výhybke :( nejak ho tam vytvarovať.. no neviem... ja to skúsim s tým 0,1 mm na výhybku, čo to spraví, ale aj nemám žiadnu RC výhybku, takže vodivosť neodskúšam :(

mirek

Citace od: otaznik kdy 13.09.2010, 18:40:24
9V zatáčky jsou tak levné, že se, podle mého, vůbec nevyplatí tímto zabývat.
Souhlasím s tímto názorem Otazníka. Pro vánoční výlohu už je připravený okruh, kde jsou oblouky z 9V kolejí
a rovinky z End 9V kolejí.
PavleZ - křížení je v plánu. Jen mít více času.

dědek

Přikládám foto nových End kolejí v tunelu.Jezdí se po nich O.K. ;)

mirek

Citace od: Glesgi kdy 25.09.2010, 19:11:13
Mirek: Tie výhybky sú utvorené s dvoch samostatných častí alebo si to ohol ako jeden celý pliešok?
           Pretože aj na original 9V výhybkách je to zložené až s troch častí, tak ma to zaujíma :)
Výhybkami jsem se dosud nezabýval. Pouze jsem zkusil jeden rovný plíšek vytvarovat na výhybce do oblouku.
Bez Problému.
ANO, origo 9V výhybky se skládají z několika plíšků, které se dotýkají. Je to proto, aby v oblouku se "nekrabatily."
Ano, počítám s tím, i z toho důvodu, že nemám tak dlouhou ohýbačku a i ze stejného důvodu "krabacení".

mirek

Citace od: mirek kdy 14.09.2010, 08:10:36
Pro vánoční výlohu už je připravený okruh, kde jsou oblouky z 9V kolejí a rovinky z End 9V kolejí.

Pro pořádek vkládám ilustrační foto připraveného kolejiště.