Společný projekt 2022 - Ladovská mozaika

Založil Igorus, 18.01.2022, 13:14:01

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Igorus

Jelikož se objevil pěkný nápad, jak rozšířit plánovanou výlohu, je potřeba probrat i to. A aby nebobtnala diskuze ohledně hlavního modelu, věci ohledně mosaiky se budou diskutovat ze.

Máme od Lega potvrzeno, že mosaika by mohla být. Zatím pracovní velikost by byla 2x3 velkých baseplate. Materiál by byl dodán.

Co je potřeba si prodiskutovat je:

  • primárně co udělat. Portrét Josefa Lady? Nějaké jeho ikonické dílo? Držet Vánoční tématiku?
  • kdo to udělá (jeden člověk, tým). Jedna věc je to nacvakat, ale je potřeba udělat návrhy, výběr dílů atd.
  • jakou to bude mít podobu. Můžme jít cestou jako série Lego art, nebo to udělat z plate, nebo z bricků. Další možnost jsou pak dvě v jednom z cheese slope
  • počítat s autorskými právy pokud by se dělala reprodukce obrazu (to půjde za mnou viz myšlenka umístění kreseb v rámci Ladovské krajiny
  • vytvořit stabilní stojan. Vzpomínám když na Kladně chtěli mapu Česka a Slovenska dávat na malířský stojan ::)
  • ideální by bylo k tomu udělat i vkusný rám
  • co dalšího???
  • a ještě něco???

Se stavbou velkých mozaik mají někteří již zkušenosti takže potřehy pište sem.

Moje zkušenost je taková, že jsem nalepil baseplate na dřevotřísku, kterou bylo možné pak šrouby přidělat na kovovou konstrukci.

Foton

A co prostě zeď z bricků (nebo technic framů) a na to zboku přicvaknout plates (čím větší tím líp) a na ně tu mozaiku?
Nebo samonosná mozaika stavěná z plates na výšku (jako moje vitráže https://www.kostky.org/forum/index.php?topic=52600.msg283883#msg283883). Je to náročnější na plánování, ale vertikálně to má vyšší rozlišení :-)
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

poMOCník

Pokud by se dělala přímo reprodukce obrazu, tak bych se hlásil. Zkušenost s tím ale zatím nemám, takže určitě postřehy a rady uvítám.

milanv

Kdyby to nebyla úplně placatá mozaika, ale poloreliéf, tak bychom mohli udělat něco ve stylu Maroldova panoramatu - 3D scéna přecházející do obrazu v pozadí. Ale asi je to blbost, co?

V každém případě by mohly i ty mozaiky někde bokem být mírně reliéfní, aby byly ozvláštněné. Třeba zimní krajina, ze které napůl vystupuje malý sněhulák v popředí apod. :)
Pán na Žlutém hradě

MiHo

Citace od: milanv kdy 18.01.2022, 16:21:50
Kdyby to nebyla úplně placatá mozaika, ale poloreliéf, tak bychom mohli udělat něco ve stylu Maroldova panoramatu - 3D scéna přecházející do obrazu v pozadí. Ale asi je to blbost, co?

https://youtu.be/bdCEu0yZ7Nk
Omlouvám se za off topic.

poMOCník

Citace od: milanv kdy 18.01.2022, 16:21:50
Kdyby to nebyla úplně placatá mozaika, ale poloreliéf, tak bychom mohli udělat něco ve stylu Maroldova panoramatu - 3D scéna přecházející do obrazu v pozadí. Ale asi je to blbost, co?

V každém případě by mohly i ty mozaiky někde bokem být mírně reliéfní, aby byly ozvláštněné. Třeba zimní krajina, ze které napůl vystupuje malý sněhulák v popředí apod. :)

To první je opravdu na úplně jiný typ projektu. To by v tolika lidech nikdo nenaplánoval, aby to pasovalo. Ale nápad bych rozhodně nezahazoval!

Ohledně toho reliéfu, tam si dokážu představit, že jde udělat hodně. Například jenom střídáním kulatých a hranatých plate, kulatých a hranatých dlaždic atp. by šlo docílit různé struktury, která z dálky bude vypadat jako namíchaná barva. Třeba zdi domů bývají na obrazech jednolité a bez struktury, ale sníh na zemi není vždy čistý nebo má různé stínování.

Pool

Citace od: Igorus kdy 18.01.2022, 13:14:01
Máme od Lega potvrzeno, že mosaika by mohla být. Zatím pracovní velikost by byla 2x3 velkých baseplate. Materiál by byl dodán.

Co je potřeba si prodiskutovat je:
  • kdo to udělá (jeden člověk, tým). Jedna věc je to nacvakat, ale je potřeba udělat návrhy, výběr dílů atd.

Googlil jsem a narazil na tento web https://mingze-gao.com/legao/. Dobré je, že tam jde zadat přesně velikost, takže to jde pak udělat na ty 2x3 baseplate ( 96x144 = 13824 dílků), nevýhoda je pak jen 3 možnosti nastavení (z hodně barev, z menšího množství barev, nebo jen černo bílé). Nejlepší výsledky to dává z toho největšího množství barev. Zkusil jsem 2 Ladovy obrázky na zkoušku tam hodit a i když jsem vybral ty s relativně málo detaily, tak výsledky nic moc. Spíše by to asi chtělo udělat jen nějaký výřez Ladového obrazu, aby více vynikly detaily. Vstupní obrázky jsem použil v relativně slušném rozlišení u prvního ccc 1636x1085 u druhého 800x1360, což ovšem nevím jestli je plus nebo mínus. Ten druhý obrázek tady https://databaze.joseflada.cz/cs/ilustrace/25683741-chlapec-a-snehulak-1948 mají až v 2725×4360, ale třeba je zase celý v nádechu modré, takže to chce hodně experimentovat, někdy to dává i dobré výsledky s obrázky v nižším rozlišení. Soubory v xlsx jsou výstupy z té webovky, kde na jednom listu je jak to vypadá, na druhém návod a na třetím soupis dílků. Takže návrh podle tohoto webu je brnkačka, jen to chce hodně experimentovat a mít dost Ladových obrázků ;D. Realizace samotného obrazu bude pak práce pro nějakou malou armádu,  ideálně tak někdo kdo má doma kupu šikovných dětí >:D.
Pokud se chcete podívat na výsledky těch obrázků v Excelu, tj. na ty výstupy z webu, tak musíte ty přílohy s příponou "txt" si uložit na disk a přejmenovat jim příponu na "xlsx". Na tento web nelze vkládat soubory s příponou Excelu, tak jsem to musel tím přejmenováním obejít.

Další web co znám je https://mozabrick-store.com/, ten je dobrý na monochromatické obrazy. Lego ovšem nemá tolik odstínů šedé, takže jde pak použít paleta jen z barev - black/dark blue/DBG/LBG/white. Takže 5 barev a to pak ty obrazy jsou nic moc, že jak jsem na začátku psal, čím více barev, tím lepší to dává výsledky.

Jinak i Lego má přímon a webu https://www.lego.com/en-us/mosaic-maker a i jako apku to asi má, ale jestli ta apka je stejná jako co jim to dělá na webu, tak to je nepoužitelné, je to jen pro velmi malé obrázky na jednu baseplate max nebo tak nějak a ještě z pár barev, dává to otřesné výsledky.

Jestli znáte někdo nějaké další slušné weby, tak dejte link a můžu to otestovat na těch stejných obrázcích a dát sem výsledky.




poMOCník

To není špatný, bude se na to koukat z dálky, když přijdeš blíž, už si budeš prohlížet vesnici pod tím :)

Ale já jsem myslel spíš 4x3 baseplate... pak už to vychází hodně dobře. (Teda na pohled, na počet dílků je to horší: 27648)

BTW, na rozlišení by záležet nemělo. My rozlišení vždy redukujeme, takže jaký bylo původní je celkem fuk.

Stimpi

Stud.IO si zkousel? Myslim ze tam je generator na mozaiky.

peter

Citace od: Pool kdy 18.01.2022, 23:18:00Vstupní obrázky jsem použil v relativně slušném rozlišení u prvního ccc 1636x1085 u druhého 800x1360, což ovšem nevím jestli je plus nebo mínus.

Osobně se mi nejvíce osvědčilo, když obrázek, ze kterého chci dělat mozaiku, má stejnou velikost jako požadovaná LEGO mozaika. Ve vašem případě by to tedy byly obrázky o rozlišení jen 192x144 (4x3 bspl48). Pokud je obrázek větší, což v dnešní době je, tak si jej nejprve v nějakém grafickém programu patřičně zmenším a rovnou upravím i paletu. Následný převod do kostek je pak už jen poslední krok s pár doklikáním detailů ;)

Pokud jsem postupoval obráceně, tj. převáděl do mozaiky rovnou velký obrázek, tak program stejně musí rozlišení upravit na mozaikové rozlišení. Ta hromada nadbytečných pixelů se tedy musí nějak zprůměrovat a potom z toho vychází větší nesmysly a je potřeba více práce pak.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Foton

Citace od: poMOCník kdy 19.01.2022, 00:31:36
To není špatný, bude se na to koukat z dálky, když přijdeš blíž, už si budeš prohlížet vesnici pod tím :)

No já myslím, že to je špatný. 
Když mozaiku tak, jak píše peter, nejdřív  upravit vstupní obrázek. A pak se dá buď použít rovnou nebo ještě prohnat nějakým mozaikovačem. Na výše uvedených příkladech je vidět snaha programu o podchycení  "odstínů" pomocí šedých teček, která je dle mého zbytečná. Na sníh stačí jen bíla a bledě modrá.
Klidně to udělám, i tu mozaiku poskládám. Jen potřebuju rozměry a který obrázek od Lady to má být.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Matthes_CS


milanv

Pán na Žlutém hradě

hobby

Ten tygr na odkaze je úžasný. Ono totiž udělat reliéf (= prostorový obraz) není jednoduché; má své zákonitosti i perspektivu. Jsem na to zvědavý, sám J. Lada neviděl prostorově, protože byl na jedno oko slepý.

Pool

RE peter a foton: zkusil jsem obrázek zmenšit, aby měl počet pixelů jak výsledná mozaika, takže přesně jak píšete a pak to prohnal tím software, a výsledek téměř úplně stejný. Minimální rozdíl a to i když předlohu použiji s 24b paletou barev nebo i jen 256 či i jen 16 barev.

V příloze první vytvořen s velkým rozlišením, druhý s rozlišením stejným jako mozaika, ostatní dávaly pak téměř identické výsledky. Ale zkouším to pořád ten stejný 2x3 baseplate takže jen 144x96.

Pomocníkem navrhovaných 192x144 (4x3 bspl48) už dává samozřejmě lepší výsledky - viz třetí obrázek.

Čtvrtý a pátý obrázek je 144x96 px první 256 barev, druhý 16 barev. Bohužel samozřejmě Lego nemá podobné odstíny barev ani u toho jednoduššího s 16barvami, takže pak je to čistě na šikovnosti staviteli, jaké dokáže použít barvy od Lega.

Stud.IO jsem zatím nezkoušel, ale vyzkouším.

Prostorové obrazy jsou samozřejmě jiná liga, to nelze moc srovnávat, je to už úplně něco jiného.


milanv

Já mám ještě pochybnosti ohledně námětu, podle mě budeme mít ladovskou krajinu už v modelu, tak proč ji dávat ještě do mozaiky, vždyť by se to "tlouklo". Mělo by to být něco přidaného k tomu, ne znova to samé. Portrét Lady by se hodil do muzea, ale ne do výlohy. Ale třeba nějaké detaily z jeho obrazů, ne celé krajiny: jenom ponocný nebo jenom děti na saních nebo jenom děti se sněhulákem atp. Pak by se to i snáz dělalo tím poloreliéfem, pokud by si na to někdo troufnul - protože souhlasím s hobbym, že to rozhodně není triviální; ale zase by to byla stavitelská výzva, ne?
Pán na Žlutém hradě

Matthes_CS

Citace od: milanv kdy 19.01.2022, 14:35:46
Já mám ještě pochybnosti ohledně námětu, podle mě budeme mít ladovskou krajinu už v modelu, tak proč ji dávat ještě do mozaiky, vždyť by se to "tlouklo". Mělo by to být něco přidaného k tomu, ne znova to samé. Portrét Lady by se hodil do muzea, ale ne do výlohy. Ale třeba nějaké detaily z jeho obrazů, ne celé krajiny: jenom ponocný nebo jenom děti na saních nebo jenom děti se sněhulákem atp. Pak by se to i snáz dělalo tím poloreliéfem, pokud by si na to někdo troufnul - protože souhlasím s hobbym, že to rozhodně není triviální; ale zase by to byla stavitelská výzva, ne?

Společná mozaika, každý udělá nějaký menší výjev, jako tady:

poMOCník

Citace od: milanv kdy 19.01.2022, 14:35:46
Já mám ještě pochybnosti ohledně námětu, podle mě budeme mít ladovskou krajinu už v modelu, tak proč ji dávat ještě do mozaiky, vždyť by se to "tlouklo". Mělo by to být něco přidaného k tomu, ne znova to samé. Portrét Lady by se hodil do muzea, ale ne do výlohy. Ale třeba nějaké detaily z jeho obrazů, ne celé krajiny: jenom ponocný nebo jenom děti na saních nebo jenom děti se sněhulákem atp. Pak by se to i snáz dělalo tím poloreliéfem, pokud by si na to někdo troufnul - protože souhlasím s hobbym, že to rozhodně není triviální; ale zase by to byla stavitelská výzva, ne?

Jak se tady o tom rozjela diskuse, taky jsem přesně na tohle myslel. Jednak to, že obraz za modelem nebude navazovat jak logicky (druhá vesnice s druhou zříceninou) tak měřítkem (domy vzadu by z hlediska perspektivy měly být menší, ale abychom docílili dobrého rozlišení, budou možná vycházet naopak větší). Když už bude měřítko jiné/nekompatibilní, tak je to potřeba "přiznat", tedy postavit mozaiku v úplně jiném měřítku, aby bylo na první pohled zřejmé, že návaznost na model je pouze tématická (nikoli prostorová).

A další věc, co jsem si uvědomil je, že pokud půjdeme cestou automatického generování z předlohy, řešíme tu vlastně jen technickou realizaci a na nějakou kreativitu nebo stavitelskou výzvu v podstatě není žádný prostor. Čisté nacvakání kostek podle předlohy mě nebaví, proto si ani pro sebe nekupuju žádné sety, takže jsem vlastně dospěl k tomu samému co Milan: Ze stavitelského hlediska by to bylo zajímavé jen pokud zvolíme nějakou netriviální variantu.

Tím nechci nikoho odrazovat od čistě technické cesty, jen že pro mě až tak lákavá není.

Robkteryten

Když uz jsme u mozaiky a technickeho řešení,  tj okopirovani obrazku a slozeni mozaiky... co na to autorská práva?  I celkově vesnice...

peki

#19
Na mozaiku (pokud bude) je ve výloze omezené místo.  Cca 1,5 m šířka. Na straně, kde je maxi fig.
S maxi firem (styl Lada) opět počítám. Mozajka do výlohy je nápad, na změnu/oživení. Jen berte od začátku v úvahu limit na šířku.
Další možností (pokud se vyřeší autorská práva, a domluvíme se s LEGEM) je realizace potisku do pozadí. Ta mozaika by mohla být třeba zpracovaná (rozkostičkovaná) pro to pozadí. Buď vhodná scenérie nedo jen nějaké motivy, jako u perníčků nebo elfů. Prostě to sladit, aby se to celkově doplňovalo. Včetně potisku na podstavec.