Re: GBC moduly

Založil pryb, 10.11.2013, 22:29:17

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

pryb

Mno, nějak se tu nic neděje a ani v hospodě na Lipně to nevypadalo na nějaký posun... Tak jsem si o víkendu udělal první pokus.

Video:
http://youtu.be/a3zfQwnjf7A
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

peki

Citace od: pryb kdy 10.11.2013, 22:29:17
Mno, nějak se tu nic neděje a ani v hospodě na Lipně to nevypadalo na nějaký posun... Tak jsem si o víkendu udělal první pokus.

Na první pohled to vypadá blbo vzdorně  ;) Tohle ( a podobné) by mohlo fungovat dlouho a dalo by se to i jednoduše udržovat.  Zapomněl jsem dodat v jednoduchosti je/bude síla .

Měch

Zatím je to dobré. Taky už začínáme pomalu stavět, ale pořád nemůžem přijít na to jak udělat tu modulárnost. Některé moduly totiž podle propočtů vycházejí dost veliké, jiné zas malé...taky je problém s výškou vstupu a výstupu kuliček.

Jo a nepodařilo se nám nikde levně sehnat Lego míčky, takže asi přijde na řadu non-lego řešení v podobě nějakých jiných platových kuliček.
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

pryb

Citace od: malý Měch kdy 11.11.2013, 22:26:01
Zatím je to dobré. Taky už začínáme pomalu stavět, ale pořád nemůžem přijít na to jak udělat tu modulárnost. Některé moduly totiž podle propočtů vycházejí dost veliké, jiné zas malé...taky je problém s výškou vstupu a výstupu kuliček.

Jo a nepodařilo se nám nikde levně sehnat Lego míčky, takže asi přijde na řadu non-lego řešení v podobě nějakých jiných platových kuliček.
Dneska jsme si udělali dvě jednoduché lávky jako výplně, aby bylo kam zapojovat nové moduly. Teď se dáme zas do něčeho hejbacího - nejspíš o víkendu. Potomstvo je z toho nadšeno, nejstarší už slušně pomáhá. Jestli jim to vydrží, tak ještě pár modulů přibyde.

Pro první přiblížení jsem se rozhodl udělat jako základní modul jednu baseplate 32x32. Pokud bude něco většího, tak to zabere víc modulů.

Výšku a šířku napojení to bude chtít nějak standardizovat, trochu jsem to rozmýšlel, ale uvidím podle prvních zkušeností. Přemýšlel jsem i nad nějakým centrálním rozvodem pohonu, jinak mi brzo dojdou motory.

No a když se to osvědčí a mělo by to jít na výstavu, tak to bude na velkonákup TransClear panelů.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

peki

Citace od: malý Měch kdy 11.11.2013, 22:26:01
Zatím je to dobré. Taky už začínáme pomalu stavět, ale pořád nemůžem přijít na to jak udělat tu modulárnost.
A musí to být za každou cenu "modulární" = postaveno do 1 celku? Nebude cesta ke "spolehlivosti" v prezentaci několika vedle sebe stojících samostatných (pochopitelně uzavřených ) bloků.  Už to co prezentoval pryb dmouti lidi na to koukat.

centrální rozvod - nevím nejsem technikář, ale apeluji na to aby to bylo spolehlivé a dalo se to udržovat.


pryb

Citace od: peki kdy 11.11.2013, 23:01:51
A musí to být za každou cenu "modulární" = postaveno do 1 celku? Nebude cesta ke "spolehlivosti" v prezentaci několika vedle sebe stojících samostatných (pochopitelně uzavřených ) bloků.  Už to co prezentoval pryb dmouti lidi na to koukat.
Musí to být postaveno z modulů (rozuměj chci to tak :) ):
  Chci mít napojení univerzální, nemuset ho vymýšlet pro každý modul zvlášť.
  Nemuset dodržet konkrétní pořadí modulů, mít možnost je prohodit.
  Na stůl se mi rozumně vejde 6, max 8 modulů - potřebuju mít možnost to prohazovat.
  No a samozřejmě transport.
Možnost propojení více stavitelů je už pak vlastně bonus.

Citace od: peki kdy 11.11.2013, 23:01:51
centrální rozvod - nevím nejsem technikář, ale apeluji na to aby to bylo spolehlivé a dalo se to udržovat.
Hraju si a sbírám zkušenosti, nejsem technikář. :) Představuju si něco jako že přes každou baseplate jde v určené pozici axle 32, z ní se bere pohon.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

peki

Citace od: pryb kdy 11.11.2013, 23:28:34
Musí to být postaveno z modulů (rozuměj chci to tak :) ):

Musí to být postaveno tak aby to dlouhodobé fungovalo, jinak je to k ničemu. Že je potřeba to kvůli transportu rozdělat na kusy (které bych ještě nenazýval moduly) s tím se dá souhlasit. I když jsem převážel bloky o velikosti vnitřku kufru auta.

Kombinaci modulů od různých uživatelů ano pokud to dokážete také otestovat takže spíš po lokalitách (Praha,Brno atd.).

Každopádně držím palce, líbí se mi to (nekritizuji). Jak jsem psal výše v jednoduchosti je síla  ;)


honzicek22

Citace od: pryb kdy 11.11.2013, 23:28:34
  Chci mít napojení univerzální, nemuset ho vymýšlet pro každý modul zvlášť.
  Nemuset dodržet konkrétní pořadí modulů, mít možnost je prohodit.

Nechceš se ujmout "centrální" standardizace ? Případně zvážit možnost zvolit za základní velikost 48 x 48 ?



Chairudo

Citace od: malý Měch kdy 11.11.2013, 22:26:01
Jo a nepodařilo se nám nikde levně sehnat Lego míčky, takže asi přijde na řadu non-lego řešení v podobě nějakých jiných platových kuliček.

Tyhle míčky by vám nestačily?
http://www.bricklink.com/store.asp?p=legostock&itemID=39901471
Typ je stejný a věřím, že bych byl schopen domluvit ještě nějakou množstevní slevu.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

honzicek22

Tyhle by šly použít určitě. Akorát je potřeba vyřešit otázku zda to bude několik "osamělých hejblátek", které každé potřebuje aspoň 30-50 míčků a nebo jedno veliké, kde by jich mělo kolovat několik stovek. Usuzuji z toho co jsem viděl na youtube.

Měch

Pořčítejte spíš s tisícema...Od brick-manie jsme chtěli brát, ale než nám přišla záloha, všechny míčky byly pryč. chtěli jsme brát 3000 ks co byly o 3 koruny levnější...to dělá hned úsporu 9000,-
Nakonec zkusím prolézt nejaké modelářské potřeby nebo tak něco a poptat se po non-lego řešení, které bude určitě stát zlomek Lego míčků.
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!

Jindroush

Ostatně i ty samohyby by se mohly dělat třeba z překližky...  ::)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

milanv

Citace od: malý Měch kdy 12.11.2013, 10:41:39
Nakonec zkusím prolézt nejaké modelářské potřeby nebo tak něco a poptat se po non-lego řešení, které bude určitě stát zlomek Lego míčků.

Pokud byste chtěli non-lego řešení, tak mám tip: opět se začaly vyrábět hliněnky (cvrnkací kuličky). Překvapilo mě to, když jsme ji dostali jako pozornost u vstupu do Mariánskolázeňského Boheminia. Jsou velmi podobně veliké jako lego míčky (měřil jsem to doma) a mají tak kvalitní lak, že vypadají jako plastové. Rozhodně líp než levné plasty - zářivější a barevnější. A cena: i při kusovém odběru 2 Kč za kus. Nevím, jestli jsem našel správnou stránku výrobce, ale v každém případě vypadají velmi kvalitně i tyto. A zatelefonovat do Beminia můžete pro jistotu taky :)

Ad Jindroush: já vím, taky jsem z toho trošičku rozpačitý, ale praktičnost občas (často) vítězí - navíc tady nebude nikdo spojovat non-lego kostky s lego kostkami, nic řezat atp. Beru to jako když na youtube jsou ta videa lego-strojků na skládání Rubikovy kostky. Taky ta kostka není z lega.
Pán na Žlutém hradě

milanv

A dodám: to mě víc mrzí jiná věc. A to, že si asi na žádný modul nakonec netroufnu. Sleduju tohle vlákno už dlouho, GBC videa po světě ještě déle a žasnu a slintám. :)  Rád bych nějaký modul postavil, ale necítím se na to, že bych dosáhl výstavní kvality a bezproblémového chodu po měsíce provozu. A že lego-převody umí zlobit.

V každém případě vám odvážnějším moc fandím!
Pán na Žlutém hradě

peki

Citace od: milanv kdy 12.11.2013, 11:52:52
A dodám: to mě víc mrzí jiná věc. A to, že si asi na žádný modul nakonec netroufnu. .........
V každém případě vám odvážnějším moc fandím!

Kdo nic nezkusí nikam se neposune. Výstavní kvalita = hýbe se to, transportuje to kuličku.  Musí to fungovat  4 x24 hodin v kuse (odpovídá 14 dnům po 8 hodinách provozu, pak je možná profilaxe) Nikdo přeci nepožaduje  důlní rypadlo v provozu i když lze říci slovy klasika a přece se (MeNadruhou) točí


Foton

Standardizoval bych velikost základního bloku a přesné umístění (výška od base, šířka a vzdálenost od kraje) vývodu z modulu.
To určí i vstup pro následující modul. Podle potřeby se pak vyberou 4 modul (á 1 blok) určené jako rohy.
Pokud někdo bude chtít postavit větší modul, tak jen nahlásí že jeho modul je 3bloky dlouhý.
Spojení k sobě bych řešil stejně jako u měst a krajin, tj. technic bricky spojované piny.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Foton

A co nakoupit míče v rámci LugBulku?
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

danyboy

Citace od: Foton kdy 12.11.2013, 16:16:21
A co nakoupit míče v rámci LugBulku?

Pokud bude LB 2014 trvat tak dlouho jako ten letošní, tak by ty míčky byly pro tento rok zbytečné. ;)

Ondrej

#18
Tenhle se vyrábí Sports Soccer Ball Plain x45 a x45pb06, teď jde o to jestli se na to vyplácá jeden lot.




honzicek22

#19
Citace od: peki kdy 12.11.2013, 14:08:34
Kdo nic nezkusí nikam se neposune. Výstavní kvalita = hýbe se to, transportuje to kuličku.  Musí to fungovat  4 x24 hodin v kuse (odpovídá 14 dnům po 8 hodinách provozu, pak je možná profilaxe)

Pro případné havárie by se mohlo vytvořit několik "jednoduchých" modulů. Například pouze pohybující se pás od kraje do kraje. Nebo točící se pneumatika, která bude posílat míčky dále.
Mohlo by tam být třeba nějaké staveniště nebo parta dělníků a cedulka "musíme to opravit"  :)

pryb

Citace od: honzicek22 kdy 12.11.2013, 08:19:21
Nechceš se ujmout "centrální" standardizace ? Případně zvážit možnost zvolit za základní velikost 48 x 48 ?
Řikal jsem si, že jestli nikdo nezačne, tak to zkusim. Nicméně pochopil jsem, že Menadruhou a Malý Měch maj dohodu s LP, že pro ně něco postaví. Takže já si založim téma, tam si to budu šušnit a buď to časem propojíme, nebo těch kuličkodrah bude víc.

Co se týče té základní velikosti, souhlasim s Fotonem.

Kuličky - jsem pro originální od TLC. Hliněnek bych se bál obzvlášť, ty budou těžký. Buď se časem začnou rozpadat, nebo budou rozbíjet ten plast. Zvážil bych ten LugBulk - na Lipno se s tim počítat nedá, ale jestli se to osvědčí, tak by se to do budoucna hodilo.

Citace od: honzicek22 kdy 12.11.2013, 09:40:52
Akorát je potřeba vyřešit otázku zda to bude několik "osamělých hejblátek", které každé potřebuje aspoň 30-50 míčků a nebo jedno veliké, kde by jich mělo kolovat několik stovek. Usuzuji z toho co jsem viděl na youtube.

Záleží na tom? Řek bych, že potřebujem v průměru n kuliček na modul, lhostejno kolik okruhů to bude.

Citace od: milanv kdy 12.11.2013, 11:52:52
A dodám: to mě víc mrzí jiná věc. A to, že si asi na žádný modul nakonec netroufnu. Sleduju tohle vlákno už dlouho, GBC videa po světě ještě déle a žasnu a slintám.

To je s odpuštěním pěkná blábol. Chce to zkusit, to, co jsem ukázal, rozhodně neni vrchol techniky. :)
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

milanv

Citace od: pryb kdy 12.11.2013, 23:31:50
Kuličky - jsem pro originální od TLC. Hliněnek bych se bál obzvlášť, ty budou těžký. Buď se časem začnou rozpadat, nebo budou rozbíjet ten plast. Zvážil bych ten LugBulk - na Lipno se s tim počítat nedá, ale jestli se to osvědčí, tak by se to do budoucna hodilo.

Já nevím, jaké je ve skutečnosti zadání, resp. jeho poslední verze. Našel jsem tu na fóru jak otázku po levnějších míčkách, tak tvrzení, že celé GBC bude zakázkové, a tedy placené majitelem Lipna. Od toho se toho dost odvíjí.

Co se týče hliněnek: nijak je neprosazuji. Jen jsem se snažil pomoct při hledání levnější alternativy. A tahle je podle mě nadprůměrně dobrá: průměr legomíčku je 14 mm, průměr hliněnky 14,5 - 15 mm. Měřeno dnes šuplerou. Těžší samozřejmě je, ale že by se rozbíjely kuličky nebo lámaly lego díly je naprostý nesmysl. Musely by ty kuličky padat z několika metrů. A nevím jak ve tvých modulech, ale pokud bych se o nějaký pokoušel já, tak by tam rozhodně nepadaly z víc než pěti, ale CENTImetrů. Jednoduše z důvodu spolehlivosti celé trasy.

Takže asi otázka hlavně zní, jestli originál nebo jakákoliv náhrada. A to se odvíjí od financí. Viz výše.

Citace od: pryb kdy 12.11.2013, 23:31:50
Citace od: milanv kdy 12.11.2013, 11:52:52
A dodám: to mě víc mrzí jiná věc. A to, že si asi na žádný modul nakonec netroufnu. Sleduju tohle vlákno už dlouho, GBC videa po světě ještě déle a žasnu a slintám.

To je s odpuštěním pěkná blábol. Chce to zkusit, to, co jsem ukázal, rozhodně neni vrchol techniky. :)

To ani netvrdím :) Ale asi jsme si nerozuměli: já tím říkal a říkám, že mám naprosto nulové zkušenosti s tím, jak postavit dlouhodobě spolehlivý stroj, měsíc(e) nevyžadující lidský zásah, byť by byl ten stroj poměrně jednoduchý. A jezdit na Lipno opravovat svůj modul fakt nechci :)

No uvidíme. Zkusím něco vymyslet a postavit a pak se poradím se zkušenějšími.
Pán na Žlutém hradě

peter

Citace od: pryb kdy 11.11.2013, 23:28:34Představuju si něco jako že přes každou baseplate jde v určené pozici axle 32, z ní se bere pohon.

Systém transmise není špatným nápadem, ale má to jedno velké ALE. Problémem je, že LEGO je pružné a tak se kroutí. Čím bude osa delší tím více se bude vlivem momentu kroutit do šroubovice a mechanismy z ní napájené budou se vzdáleností od pohonného motoru více a více zlobit. ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

pryb

Znamená to něco jiného, než že se vzdálenější moduly rozjedou o kousek později?
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

germik

To jako chcete mít jeden centrální motor ze kterýho pojede všechno?
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

Chairudo

Delší osy se můžou více a více deformovat až se úplně zničí, jak rychle pak záleží na zátěži okruhu.
Vyřešil jsem tento problém použitím řetězu místo os.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Jamesek

Citace od: germik kdy 13.11.2013, 09:15:22
To jako chcete mít jeden centrální motor ze kterýho pojede všechno?
Bohatě by stačilo, aby byl jeden motor na modul/několik sousedních modulů. Pointa je IMHO v tom, aby nakaždý pohyb nebyl jeden motor a muselo se řešit, jak to pozapojovat. Stačí se trošku při návrhu zamyslet (tření, potřebná síla, složitost převodů) a najednou je i jeden motor až až.

Převody jsou divácky mnohem atraktivnější (viz třídička axle v technic fóru) než hromada drátů a motorů.

Foton

Já bych byl spíš pro to, aby každý modul měl svůj pohon. Kabely všech pohonů by se dali pak napojit na jeden zdroj. Každý pohon by končil klasickým PF konektorem.
Tj. každý by měl počítat s tím, že motor pojede na plný výkon.
Je to pak i mnohem snadněji testovatelné a re-kombinovatelné.


Transmise je zajímavá, ale kdo určí který modul bude s motorem a který ne?
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

peki

Přimlouval bych se také za řešení modul má svůj motor. Zjednoduší se tím i převody. Na nákupu motorů se domluvím s LP. Napájení motorů domluvíme s klukama (Mech MeNadruhou). Opravdu bych se soustředil na řešení modulu ostatní bych se naopak snažil zjednodušit. S motorem bych počítal s malým PF motorem, ten je i levný. 

peter

Citace od: pryb kdy 13.11.2013, 09:12:18Znamená to něco jiného, než že se vzdálenější moduly rozjedou o kousek později?

V tom lepším případě, ale spíš to nebude jezdit (hýbat se) plynule. Motor začne otáčet osou ale "udělátko" bude stát, jelikož už na ose nebude dostatečný moment. V ose se mezi tím nahromadí dostatečná energie a pak se naráz uvolní.

Tím nechci říct, že jeden motor nebude stačit. Vše samozřejmě záleží na složitosti pohybujících se "udělátek" a jejich výkonu, resp. potřebného příkonu.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.