Zimní výloha 2023 (společný projekt)

Založil peki, 30.11.2022, 08:29:13

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

poMOCník

Citace od: milanv kdy 05.12.2022, 09:10:55
Citace od: peki kdy 02.12.2022, 18:22:26Ten půdorys si rozkreslíme a tím bude dané zadání včetně počtu a půdorysu konkrétního staveb.
Super. Přiznám se teda, že tam je toho tolik, že ani nevím, co si vyberu :)
Peki, počítáš v rozvržení i s osvětlením? Tj. dostatečně vysoký podstavec, nějaká doporučení na propojení? Příp. já bych si vzal tuhle část na starosti: domluvit se všemi staviteli rozvedení elektriky, aby byla co nejsnazší na instalaci, a samozřejmě pak něco jako "instalační manuál". Pro stavitele už teď domlouvám s fuldou univerzální řešení osvětlení. Založil bych na to extra vlákno, OK?

Modulární osvětlení už jsme někde řešili. Bylo by super, kdybychom si vytvořili nějaký standard pro naše projekty, jak napojovat moduly s osvětlením, kolik je pro to potřeba výška soklu atd. Pak už by se stavělo podle toho a i kdyby na začátku osvětlení nebylo, dalo by se tam kdykoli přidělat, protože moduly by k tomu byly připravené.

peki

Citace od: poMOCník kdy 05.12.2022, 10:53:27Modulární osvětlení už jsme někde řešili. Bylo by super, kdybychom si vytvořili nějaký standard pro naše projekty

Obecně (pro výstavy) ano. U instalace do výlohy je problém s komplikovaným přístupem a požadavkem na nějakou dobu instalace. Proto je potřeba dobře zvážit co je proveditelné i z pohledu omezeného pohybu při instalaci.

Citace od: poMOCník kdy 02.12.2022, 22:37:15....To je vlastně docela dobrá otázka. Doteď jsme stavěli vánoční modely = vše bílé. To ale na staromáku neodpovídá realitě, já jsem tam bílo snad nikdy neviděl.

Pořád je to vánoční výloha, takže byť v reálu je to sněhem čím dál horší, tak pořád mi tak nějak k tomu patří.

Že to zase není takové SCI-FI dokazuje tento snímek



peki

Tohle jako nepražák nedokážu ověřit, ale prý se tam v loni dalo jet i na běžkách :)
Na běžkách skrz Staroměstské náměstí? 8. února 2021 žádný problém...
https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/bestie-z-vychodu-vesmir


milanv

Citace od: peki kdy 05.12.2022, 11:16:16
Citace od: poMOCník kdy 05.12.2022, 10:53:27Modulární osvětlení už jsme někde řešili. Bylo by super, kdybychom si vytvořili nějaký standard pro naše projekty

Obecně (pro výstavy) ano. U instalace do výlohy je problém s komplikovaným přístupem a požadavkem na nějakou dobu instalace. Proto je potřeba dobře zvážit co je proveditelné i z pohledu omezeného pohybu při instalaci.
Přesně proto si to chci vzít na starost konkrétně pro tento projekt, tj. i s uvážením omezených možností při instalaci. OK?
Pán na Žlutém hradě

Stimpi

Měl bych jednu poznámku k osvětlení, možná je to jen paranoia. Jestli to dobře sleduju, tak bude poměrně dost světýlek, což už bude mít nějaký příkon. Nechci znevažovat zdejší elektrikáře a elektroniky, ale myslím že by bylo dobré se zamyslet nad nějakým pojištěním projektu.
Nejde mi o stavby a kostky, tak jako, kdyby něco začlo hořet a vznikla škoda v hračkářství nevo v obchoďáku.

Igorus

S mojí účastí pochopitelně počítej. Nějaký ten domek v zadní uličce snad zmáknu.

A pár postřehů:

1. Základny a domy



Pokud budou ulice šikmé, tak za mne je by mohlo být nejlepší řešení udělat podstavce (klasika - baseplate, brick plate tile) a na ty pak pokládat jednotlivé bloky, které budou baseplate + tile. Ten sokl by umožnil navíc vedení světla ke stromku, trhu atd.
A nebo, aby se mohla udělat ta dlažba zajímavější než nacvakat tisíce tile, tak položené bricky, kde se dá pohrát i s nějakými dalšími drobnostmi aby se rozbila plocha.

Využití baseplate s tile  u domu udělá dojem chodníků oproti dlažbě náměstí. Zafixovat domy se pak dá pomocí kombinace 20482 a na to baseplate.

2. Šířka modulu
Nedržel bych jen násobky 16 ale dle potřeby konkrétního domu. Pohledově to bude lepší, jelikož každý bude mít přiřazenou parcelu tak ví na čem bude.




poMOCník

Citace od: Igorus kdy 08.12.2022, 13:11:08...
Pokud budou ulice šikmé, tak za mne je by mohlo být nejlepší řešení udělat podstavce (klasika - baseplate, brick plate tile) a na ty pak pokládat jednotlivé bloky, které budou baseplate + tile. Ten sokl by umožnil navíc vedení světla ke stromku, trhu atd.
...

Souhlas se vším, ale má to jeden nedostatek: Pokud dům postavíš taky na baseplate, pak ze soklu nemůžeš rozvést nahoru světlo. Ledaže bys ten baseplate navrtal. Já sice nejsem velký purista, ale tohle by mi trochu vadilo.

Stimpi

Myšlenka do placu.
Jsou tu fotky Staromáku za denního osvětlení a za tmy. Osobně mám spojené tyto akce s večerním časem. Je nějaké řešení, budeme-li chtít, abychom se maximálně nasvícením přiblížili této večerní atmosféře.
Je dost možné, že je to vzhledem k osvětlení OC nereálné, ale třeba by se tomu šlo nějak přiblížit.

Igorus

Citace od: poMOCník kdy 08.12.2022, 17:41:07
Citace od: Igorus kdy 08.12.2022, 13:11:08...
Pokud budou ulice šikmé, tak za mne je by mohlo být nejlepší řešení udělat podstavce (klasika - baseplate, brick plate tile) a na ty pak pokládat jednotlivé bloky, které budou baseplate + tile. Ten sokl by umožnil navíc vedení světla ke stromku, trhu atd.
...

Souhlas se vším, ale má to jeden nedostatek: Pokud dům postavíš taky na baseplate, pak ze soklu nemůžeš rozvést nahoru světlo. Ledaže bys ten baseplate navrtal. Já sice nejsem velký purista, ale tohle by mi trochu vadilo.

Jak říká přísloví, účel světí prostřeky. Je to o mentálním nastavení :) A nebo to nedávat na baseplate, ale na plate. A tam se s tím dá pohrát. A i to může být stabilní.

A nebo... jako vůbec netuším detail, jelikož poslední zkušenosti s tvorbou elektroinsalace mám ze základy z dílen. Ale nejde nějak využí systém jako u bezdrátového dobíjení? Ono to paradoxně není jen o tom řezání a vrtání. Ale pak i o tom napojení.

A čím o tom víc přemýšlím tak to fakt může být tak jak píše Šipka, prostě kabel zezadu baráku (stejně to není vidět) a dát ho do toho modulu a pak to zaklopit jednoduše plate(s) s tile (varianta dlažby tile) nebo udělt krytku z panelu.

poMOCník


poMOCník

Tak aby se to tady někam pohnulo, musíme rozseknout ty půdorysy a rozměry. Já třeba oceňuju, že to peki vykopl tak brzy, mohlo by tak být víc času na stavbu. Ale nesmíme ho teď promrhat.

Citace od: Igorus kdy 08.12.2022, 13:11:08...
Pokud budou ulice šikmé, tak za mne je by mohlo být nejlepší řešení udělat podstavce (klasika - baseplate, brick plate tile) a na ty pak pokládat jednotlivé bloky, které budou baseplate + tile. Ten sokl by umožnil navíc vedení světla ke stromku, trhu atd.
A nebo, aby se mohla udělat ta dlažba zajímavější než nacvakat tisíce tile, tak položené bricky, kde se dá pohrát i s nějakými dalšími drobnostmi aby se rozbila plocha.

2. Šířka modulu
Nedržel bych jen násobky 16 ale dle potřeby konkrétního domu. Pohledově to bude lepší, jelikož každý bude mít přiřazenou parcelu tak ví na čem bude.

Přidávám se k Igorusovi s konceptem šikmé pokládky domů na sokl a navrhuju, abychom si odsouhlasili tenhle koncept rozdělení na moduly:
  • Zvlášť sokl s elektrickým vedením - myslím, že ho už částečně řeší Milan s fuldou. Výšku by si určili sami tak, aby se tam pohodlně všechno vešlo.
  • Na soklu různě šikmo položené jednotlivé moduly, jejichž půdorys určíme zvlášť pro každý tak, aby se tam akorát vešly a aby k sobě pasovaly. Je možné, že některé moduly nejen že nebudou mít šířku nebo hloubku v násobcích 16, ale ani nebudou obdélníkové. Moduly nebudou jen domy, ale i jiné části náměstí.
  • Většina domů bude z důvodu malého prostoru pouze přední fasáda s malou hloubkou domu. Tak docílíme toho, že můžeme stavět ve větším měřítku a přitom se tam toho vejde hodně.
  • Měřítko zvolíme zhruba podle Milanova plánku, domy napravo budeme muset trochu vykotlat zezadu, aby se tam vešel chrám.

Jakmile se shodneme na těhle (nebo poupravených) bodech, můžeme začít podrobně připravovat půdorys jednotlivých domů. Navrhuju zvolit jednoho dobrovolníka, který namodeluje celý půdorys ze skutečných (nebo virtuálních) plate ve dvou vrstvách: půdorys soklu pro ověření velikosti modelu jako celku a na tom položené jednotlivé půdorysy domů tak, jak je výsledně budeme pokládat. Vznikne tak jednoznačné rozložení, které bude vyzkoušené, že se vejde do výlohy + velikosti domů (a dalších modulů) na počet stud ve všech směrech.

milanv

Citace od: poMOCník kdy 12.12.2022, 10:47:10
  • Zvlášť sokl s elektrickým vedením - myslím, že ho už částečně řeší Milan s fuldou. Výšku by si určili sami tak, aby se tam pohodlně všechno vešlo.
Já s fuldou to vymýšlíme nezávisle na tomto projektu (pro použití pro všechny), pekimu jsem to nabízel a rozhodne se sám.
Pán na Žlutém hradě

peki

A odsouhlaseno to bude až bude jasné že se vše dá bez problému během 2 hodin nainstalovat i do výlohy. Kdy se instaluje celkem komplikovaně. Jede se na podstavci po 1 m, který není (a nebude) pochozí. Mezi výlohou a instalační plochou je dřevěná deska která se nedá posunout ani o 1 mm.

Čili brzdím obecné nadšení k instalaci osvětlení do domečků, které při světelných podmínkách v OC nebude (s velkou pravděpodobností) téměř vidět.

To že osvětlíme vánoční stromeček a stánky beru jako takovou výzvu (přání), kdy vím že tyto stavby budou v popředí. A mohou být 1-2 moduly sami o sobě.

Jestli se domluvíme obecně jak systémově zapracovat na osvětlení (i společných projektů) je podle mne věc druhá a já jí budu kvitovat. Na výstavách, kde je na instalaci času více a dá se i zhasnout to může mít větší význam.

Při instalaci do výlohy, každý cm na podstavci bude znamenat více materiálu, větší hmotnost a prostor na uskladnění. Zatím nic neodmítám, jen říkám že si máme být jistý že:
1) řešení nezkomplikuje instalaci ve výloze (co se zdá jednoduché u vás doma na 1 modulu, je úplně  jiný level v obchodáku, při instaalci celku) 
2) nepovede k zásadnímu navýšení stavebního LEGO materiálu
3) bude při instalaci do výlohy dávat pozorovatelný efekt
- musí to být viditelný rozdíl mezi tím když svítím a když ne.   

A) Pokud tady někdo čeká na vystavení nějakého biako šeku, že takto ano,asi ho zklamu. Napřed musí přesvědčit že je to realné.

B) Nevím jak ostatní ale teď se finišuje na jiných (zejména NE LEGO) frontách. Tohle opravu v následujících cca 2 týdnech nestíhám plnohodnotně řešit. Prezentaci možných postupů jak nato se pochopitelně nebráním  ;)

Ještě jedna "trochu od věci". Na víkendové akci si děti hráli s vlaky (tovární sety). Nikolínek měla po akci trefnou poznámku, možná by to chtělo ty vlaky (myšleno kostky) slepit.

Je potřeba si uvědomit že i LEGO pokud instaluje sochy, diorámata řeže, lepí, staví kolem NE LEGO nosných konstrukcí.

Je tedy potřeba vědět kde je ještě ta únosná mez (a co jako AFOLOVé, kteří LEGO používáme recyklovaně) chceme a co už ne. Pro někoho už může být problém vyvrtat díru do baseplate. OK. Věřím že se dá vymyslet X způsobů jak vyvrtání obejít, ale bude to natolik robusní aby to vydrželo přepravu? Čili pokud víme že společné projekty vystavujeme (a to je ten cíl) na našich akcích, tak je také důležité používat postupy které budou fungovat při přepravě, skladování. U instalace pak nebudou vyžadovat přítomnost 1 konkrétního AFOla.

       

poMOCník

Citace od: peki kdy 12.12.2022, 13:30:07A odsouhlaseno to bude až bude jasné že se vše dá bez problému během 2 hodin nainstalovat i do výlohy. ...

A) Pokud tady někdo čeká na vystavení nějakého biako šeku, že takto ano,asi ho zklamu. Napřed musí přesvědčit že je to realné.
...

Tak to jsme se možná nepochopili.

Já vůbec netrvám na nějakém hogo fogo osvětlení, beru to až jako třešničku na dortu, když se povede. Proto bych nerad, aby se celá diskuse točila jen kolem toho a projekt se tím zastavil.

A proto se mi taky líbí ta představa, že _případné_ osvětlení řeší nezávisle 2 lidi včetně soklu. Když se jim to totiž nepovede (v požadované kvalitě a s nároky na instalaci), prostě vyrobí sokl bez osvětlení, třeba nižší.

Takže nejde o žádný bianko šek. Chtěl bych taky mít věci vyzkoušené pokud možno dopředu a pak teprve si je odsouhlasit. Proto jsem psal jako první krok:

Citace od: poMOCník kdy 12.12.2022, 10:47:10... Navrhuju zvolit jednoho dobrovolníka, který namodeluje celý půdorys ze skutečných (nebo virtuálních) plate ... Vznikne tak jednoznačné rozložení, které bude vyzkoušené, že se vejde do výlohy + velikosti domů (a dalších modulů) na počet stud ve všech směrech.

Ongon

Taky bych se rád přidal, nevím jak se rozdělí náměstí, ale postavil bych nějakou část se stankem, záleží jak se to rozdělí

peki

#75
Vyjdeme z dříve navrženého uspořádání MilanaV, které jsem s ním podrobněji prošel.


Podrobnější nákres



s parcelama/číslama baráků


Citace od: milanv kdy 15.02.2023, 18:37:02Jenom drobnosti k plánku. Ne že bych chtěl opravovat :) ale kvůli měřítku a aby to k sobě pasovalo. Mimochodem ta měřítka pod plánkem jsou to horní po půlmetru a to spodní po 16 studech.

Zadní blok domů pak vychází na 16 studů hloubky: hloubka je tam jen aby byly pěkně naznačené rohy krajních domů. Vpravo bude o místo (hloubku) veliká nouze, aby se tam Hardegon vešel se třemi domy a ještě zbylo aspoň trochu místa na náznak uličky. Proto jsou zadní domy hluboké jen 16 studů.

park, resp. strom(y) sahají i přímo za věží, takže budou vidět a má smysl si pohrát s realisticky velkými holými stromy.

Pak také chci zdůraznit, že zatímco levá část vychází realisticky, vpravo a uprostřed muselo dojít ke "kompresi", na horním (barevném) plánku jsou názvy stavěných domů.


peki

#76
Domy
Blok 1-5 stavby vedoucí bloku MilanV
Blok 6-9 stavby vedoucí bloku Hardegon
Blok 10-12 stavby vedoucí bloku Šipka
Blok 15-17 stavby vedoucí bloku Pomocník

Jiné
13 vánoční strom VAsyk
14 tržnice s řadou stánků Skywalker007+Bombero
18 náznak parku (hlavně velké stromy) bude to na zaslepení mezery, není to o promakaném parku (možná nebude potřeba)
19 pomník (pokud vůbec tak pouze zkratka náznak ne v měřítku) pravděpodobně nebudeme realizovat

Podstavec

Vzhledem k šikmému uspořádání potřebujeme aby byla každá stavba bez podstavce. Věřím že se s tím dokážete poradit.

Podstavec bude připraven (lego) univerzální. Stavby se na něj budou pokládat. 

peki

#77
Blok 1-5 (stavby vedoucí bloku MilanV)
=========
1 orloj MilanV
2 dům Matka
3
4 Daniel
5 Pool

inspirace1 odkaz
inspirace2 odkaz

Blok_1-5.jpg

peki

#78
Blok 6-9 (stavby vedoucí bloku Hardegon)
6 týnský chrám (Ryxe)
7 Hardegon
8 Hardegon
9 Hardegon
Blok_6-9.jpg

peki

#79
Blok 15-17 vedoucí bloku Pomocník
15 Igorus
16 Igorus
17 Pomocník

Domky budou jen cca 20 cm hluboké (nebudou tedy plnohodnotné) půjde o dotvoření kulisy a uzavření dané části náměstí.

Podle toho Milanova měřítka mi vychází šířka domů přibližně takto:
15: 5x16=80 studs
16: 2x16=32 studs
17: 4x16=64 studs

Blok_15-17.jpg

peki

#80
Blok 10-12 vedoucí bloku Šipka
10 šipka
11 linhi
12 šipka

Tento blok je důležitý pro uzavření diorámatu z levé strany a vyřešní návaznosti na blok domů s radnicí.

Pokud by se o to postaral 1-2 zkušení stavitelé, kteří spolu dokáží komunikovat bylo by to ideální


peki

13 vánoční strom

Důležité bude vzít v úvahu potřebu opakovaného převozu. Pokud by bylo vyřešeno osvětlení bylo by fajn, ale musí to dávat smysl= je to vidět rozdíl že to svítí/bliká v porovnání s tím když je světlo vypnuté. Jinak bych se po diskusi na osvětlení (vykašlal).

Dovedu si představit (pokud to bude nutné) že by byl speciálně tento modul zpevněn lepidlem. Z důvodu zajištění převozu modelu (bez autora). Ne proto že budeme obcházet stavební techniky.   

Pool

Já bych klidně bral ten vedle 4.

yoshimaka

Nevím, jestli si troufnu přímo na barák, ale jestli projde ten mariánský sloup, tak bych si ho vzal na triko.
Lust och fägring stor

milanv

Jenom drobnosti k plánku. Ne že bych chtěl opravovat :) ale kvůli měřítku a aby to k sobě pasovalo. Mimochodem ta měřítka pod plánkem jsou to horní po půlmetru a to spodní po 16 studech.

Zadní blok domů pak vychází na 16 studů hloubky: hloubka je tam jen aby byly pěkně naznačené rohy krajních domů. Vpravo bude o místo (hloubku) veliká nouze, aby se tam Hardegon vešel se třemi domy a ještě zbylo aspoň trochu místa na náznak uličky. Proto jsou zadní domy hluboké jen 16 studů.

park, resp. strom(y) sahají i přímo za věží, takže budou vidět a má smysl si pohrát s realisticky velkými holými stromy.

Pak také chci zdůraznit, že zatímco levá část vychází realisticky, vpravo a uprostřed muselo dojít ke "kompresi", na horním (barevném) plánku jsou názvy stavěných domů.

Osvětlení si beru na starost po technické stránce - a budeme ho probírat až v pravý čas, teď musíme pořešit stavební stránku věci: přesné rozměry každého domu, napojení mezi staviteli... Tak ať nepředbíháme a neděláme zmatek.
Pán na Žlutém hradě

Kuba

Vemu si dům č. 4, jestli souhlasíte.

poMOCník

Už jsou nějak rozpočítané ty šířky domů? Myslím zejména tu zadní řadu, kde v reálu jsou domy velice různé šírky, ten prostřední má jen 3 okna a krajní má 9 (viz foto) a na plánku to vypadá jako by byly stejné. (15, 16, 17)

Pokud by byla nějaká rozumná šířka, chtěl bych asi tu 17, protože to z nich bude největší challenge.

20230210_122201.jpeg

yoshimaka

Citace od: yoshimaka kdy 15.02.2023, 18:28:05Nevím, jestli si troufnu přímo na barák, ale jestli projde ten mariánský sloup, tak bych si ho vzal na triko.
Tak mi bylo taktně naznačeno, že mariánský sloup se tam nevleze, takže bych si mohl vzít Husův pomník. Pokud ani to, tak klidně nějaké stánky, nejsou-li již kompletně rozebrány. Pokud nic z toho, tak dávám k diskuzi správci tohoto projektu možnost, že bych vytvořil scenérii (závěsnou) ve které veškerý cvrkot na staromáku sleduje hrabě Ferdinand von Zeppelin ze své nové řiditelné vzducholodi.
Lust och fägring stor

sharkabrick

Ahoj, klidně vezmem s mamkou 15tku.

poMOCník

Citace od: poMOCník kdy 15.02.2023, 22:03:20Už jsou nějak rozpočítané ty šířky domů? Myslím zejména tu zadní řadu, kde v reálu jsou domy velice různé šírky, ten prostřední má jen 3 okna a krajní má 9 (viz foto) a na plánku to vypadá jako by byly stejné. (15, 16, 17)

Pokud by byla nějaká rozumná šířka, chtěl bych asi tu 17, protože to z nich bude největší challenge.

Podle toho Milanova měřítka mi vychází šířka domů přibližně takto:
15: 5x16=80 studs
16: 2x16=32 studs
17: 4x16=64 studs

Prosím hlavního vedoucího o potvrzení a zapsání na listinu k číslu 17 abych mohl začít propočítávat rozměry.

Dále dotaz k hloubce 16 studů: předpokládám, že je to myšleno k okraji fasády, tedy co jde před fasádu, jako například vstupní portál, tak to je navíc. Hloubku počítám k místu, kde navazuje fasáda na vedlejší dům - viz foto.

20221211_142607.jpeg