Něco do začátku

Založil saarien, 16.04.2022, 22:12:02

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

saarien

Hezký večer všem,

doufám, že nikoho neurazím, když požádám o radu s pár věcmi, které pro zkušené uživatele asi budou triviální až banální.
Přednedávnem jsem se náhodou dostal k troše lega a vrátilo se mi dětské nadšení z něj a spolu s ním přišla touha splnit si nějaké dětské sny. Vždycky jsem měl rád historii, hrady a rytíře a chtěl jsem mít nějaký pěkný lego hrad. Bohužel pocházím z chudých poměrů, a tak skončilo u jedné malé krabičky:

Dnes bych si rád postavil hrad vlastní. Na internetu jsem našel spoustu inspirace, ale nepodařilo se mi kloudně zodpovědět si některé otázky.

  • Napadají mě různé dílky, které by se mohly na stavbu využít. Často ale nevím, jak je popsat/pojmenovat. Určitě mě spousta dalších nenapadne. Znáte nějaký web (databázi), který by obsahoval přehledné a/nebo intuitivní třídění různých dílků? Na Bricksetu ani Bricklinku mi to moc efektivní nepřijde, pokud člověk nezná ideálně přímo kód.
  • Rád bych se nechal inspirovat naživo – je v Česku nějaký obchod, kam lze fyzicky dorazit a vybírat jednotlivé dílky, který byste doporučili?
  • Na stavbu samotnou bude potřeba samozřejmě spousta nejrůznějších základních kostiček a destiček. Zkusil jsem po ČR nakoupit několik balíků lega na váhu, ale moc spokojený s obsahem jsem nebyl. Doporučili byste nějaký shop, kde lze takovýhle materiál nakoupit ve větším množství, za přiměřenou cenu a v rozumné kvalitě? Anebo doporučujete spíš nakupovat po sadách jednotlivých typů dílků z Bricklinku?
Mnohokrát děkuji za váš čas.

Anatyt

Na začiatok by som možno skúsil túto sadu a z nej stavať:
https://www.lego.com/cs-cz/product/medieval-castle-31120

Prípadne skús počkať do leta a mal by výjsť nový veľký hrad inšpirovaný hradmi tvojho detstva. ;)

pitris47

Zdravým!
Přesně jak napsal Anatyt. Tahle je jako základ opravdu dobrá a nabízí mnoho zajímavých dílů i stavebních možností.

Maigi

Kdybych byl ve tvé kůži:

Napřed bych si v programu stud.io vymodeloval svůj vysněný hrad předtím, než bych cokoliv kupoval. Možná to není pro každého, ale mně se s ním pracuje dobře.

V tom programu víc než kde jinde bude potřebovat znát názvy kostek, s tím bojuju taky. Je několik možností. Například můžeš si vybavit, nebo vygooglit, ve kterém setu se ten dílek nachází. Vygooglíš jeho číslo, dáš v programu importovat sadu kostek oficiálního setu, zadáš číslo a v tom seznamu kostek si to pak najdeš. Čím menší set, tím je to rychlejší. Další způsob, který používám, je vygooglení kostky česky, třeba "lego sud" a když mám obrázek dílku, tak hledám v googlu podle obrázku podobné obrázky. Cílem je, najít stejný obrázek ale na anglickém webu. Když ho najdu, jmenuje se většinou tak, jak se jmenuje ten dílek oficiálně. Nedělám to často, tak mo tahle kostrbatá cesta tolik nevadí. Pořád je to rychlejší, než se třeba jít někoho zeptat a složitě mu to popisovat.

Až bych dostavěl, vyexportoval bych si seznam dílků, nahrál ho na bricklink a sháněl tam nejlepší kombinaci objednávek tak, aby mě hrad vyšel co nejlevněji. Někdy jsou některé kostičky levnější z oficiálního lego eshopu.

Pro mě by bylo zbytečné v takové situaci kupovat lego na kila nebo nějaké sety, kde nepotřebuju všechny kostičky, co tam jsou. Pokud ale najdeš set, kde využiješ většinu, jako třeba ten, který ti tu navrhují, tak je to naopak často nejlevnější cesta k nim.

Takže tyhle tři kombinace ti určitě postačí. Sety, bricklink a lego eshop.

Jinak v CZ lze dílky vybírat v Lego muzeu v Praze na Národní, ale tam jich je jen pár druhů a (tuším) pokaždé jiné podobně jako v oficiálních lego store.
Vydávám týdenní LEGO newsletter pro podobné blázny, jako jsem já.

saarien

Děkuji všem za odpovědi!

Citace od: Anatyt kdy 17.04.2022, 09:14:54
Na začiatok by som možno skúsil túto sadu a z nej stavať:
https://www.lego.com/cs-cz/product/medieval-castle-31120
Prípadne skús počkať do leta a mal by výjsť nový veľký hrad inšpirovaný hradmi tvojho detstva. ;)
Ano, 31120 už mám doma (a do zásoby i pro děti, až vyrostou), je fajn.
Dohledal jsem si i dohady o tom, že by se v létě mohl objevit nový hrad (děkuji za info), tak jsem moc zvědavý, jak to dopadne. :)

Citace od: Maigi kdy 17.04.2022, 21:25:32
Kdybych byl ve tvé kůži:

Napřed bych si v programu stud.io vymodeloval svůj vysněný hrad předtím, než bych cokoliv kupoval. Možná to není pro každého, ale mně se s ním pracuje dobře.

V tom programu víc než kde jinde bude potřebovat znát názvy kostek, s tím bojuju taky. Je několik možností. Například můžeš si vybavit, nebo vygooglit, ve kterém setu se ten dílek nachází. Vygooglíš jeho číslo, dáš v programu importovat sadu kostek oficiálního setu, zadáš číslo a v tom seznamu kostek si to pak najdeš. Čím menší set, tím je to rychlejší. Další způsob, který používám, je vygooglení kostky česky, třeba "lego sud" a když mám obrázek dílku, tak hledám v googlu podle obrázku podobné obrázky. Cílem je, najít stejný obrázek ale na anglickém webu. Když ho najdu, jmenuje se většinou tak, jak se jmenuje ten dílek oficiálně. Nedělám to často, tak mo tahle kostrbatá cesta tolik nevadí. Pořád je to rychlejší, než se třeba jít někoho zeptat a složitě mu to popisovat.

Až bych dostavěl, vyexportoval bych si seznam dílků, nahrál ho na bricklink a sháněl tam nejlepší kombinaci objednávek tak, aby mě hrad vyšel co nejlevněji. Někdy jsou některé kostičky levnější z oficiálního lego eshopu.

Pro mě by bylo zbytečné v takové situaci kupovat lego na kila nebo nějaké sety, kde nepotřebuju všechny kostičky, co tam jsou. Pokud ale najdeš set, kde využiješ většinu, jako třeba ten, který ti tu navrhují, tak je to naopak často nejlevnější cesta k nim.

Takže tyhle tři kombinace ti určitě postačí. Sety, bricklink a lego eshop.

Jinak v CZ lze dílky vybírat v Lego muzeu v Praze na Národní, ale tam jich je jen pár druhů a (tuším) pokaždé jiné podobně jako v oficiálních lego store.
Už jsem vymodeloval dvě patra věže, ale jde mi to pekelně pomalu. :)
Ten export dílků do Bricklinku pak budu muset vyzkoušet – o tom jsem nevěděl, díky za tip.
A Lego muzeum v Praze prubnu taky, nemám to tam tak daleko, tak se případně dá zkusit i ta obměňující se nabídka; do zásoby se určitě může hodit i něco, pro co nemám v danou chvíli využití.