(Vlastní) Otazníkovy lokomotivy a vagóny (POZOR použití nonLEGO dílů)

Založil otaznik, 06.11.2018, 21:03:13

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

otaznik

Ani nevím, co mě to popadlo, ale před pár měsíci, při procházení obrázků starých setů, jsem se rozhodnul postavit několik vlaků - hlavně lokomotiv, dieselů. Moje požadavky na design jsou však docela odlišné od většiny z vás, kteří zde na kostkách své vlastní train MOC prezentují, já si vytknul zejména:
  • Stejné měřítko jako mají originální LEGO sety. Ano, LEGO je pouze jakousi zmenšeninou, ale to mi nikdy nevadilo, naopak jsem byl rád, když se mi na 1 metr čtvereční vešla poměrně slušná část města. LEGO koleje reálnějším měřítkům také nepřejí, takže rozhodnutí nakonec bylo snadné.
  • Chci se přibližovat originálním LEGO stavebnicím i maximem hratelnosti, otevírací dveře, sundavací střechy, makety motorů za otevíratelnými kryty apod. Snažím se pocitem z dokončeného modelu přiblížit starým (starším) setům.
  • Stavby jsou koncipované tak, aby vydržely hraní (i ježdění), aby nehrozilo žádné odpadávání.
  • Stavby nejsou podle reálných vzorů.
  • Každá lokomotiva má svého minifiga, jak by to bylo i v reálném setu.  ;)

Podle rady kamaráda Petra jsem vše nejprve vytvořil v CADu, postupně ladil, dělal rendery a až jsem byl spokojený, sepsal jsem díly a objednal chybějící. Až poté model postavil a opravil drobnosti, které vynikly až na reálné postavené lokomotivě. Aktuálně mám postavené dva stroje, se kterými jsem v rámci možností spokojen. V hlavě mám několik dalších staveb, uvidíme, zda dospějí až do realizace.

Postavené lokomotivy:

1) Červená dieselová lokomotiva - posunovací - chtěl jsem se vejít do 16 studů, chtěl jsem mít varovné pruhy vpředu a vzadu. Má v sobě model osmiválcového motoru. Aktuální verze je bez 9V motoru, ten by šel ale instalovat, rozteč náprav jsem udělal shodnou.

2) Modrá dieselová lokomotiva - za dvířky jsou ukryty dva šestiválcové motory, které dodávají energii (přes skříň vzadu, také skrytou za dvířky) dvěma elektromotorům v podvozku.
Obávám se, že ještě budu muset trochu ladit napojení obou motorů (9V modern + 9V RC) na train base, uvidíme, jak to bude fungovat v provozu, zatím jsem nezkoušel.




HD

Velice se mi líbí Tvůj přístup k jejich stavbě a vzhledová čistota výsledku. Jen tak dál, těším se na další.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Matthes_CS

Krása, hned mi to připomnělo trains sety, když sem byl malej a koukal do starých katalogů, ale myslím, že ses k LEGO setům nepřiblížil, ale přeskočil je.

U té modré, to chceš ten RC a klasický motor spojit, že bude jeden brát elektřinu z kolejí a pohánět oba nebo jak to plánuješ?

otaznik

Citace od: Matthes_CS kdy 06.11.2018, 21:56:54
U té modré, to chceš ten RC a klasický motor spojit, že bude jeden brát elektřinu z kolejí a pohánět oba nebo jak to plánuješ?
Ano, motory jsou spojené pomocí Electric, Wire with Brick 2 x 2 x 2/3 Pair, 15 Studs Long. Tedy přední motor bere proud z kolejí a posílá dál na zadní motor.

davroman

Nejsem úplně vlakovej, ale tohle je krása. Jak píše Matthes, vrátilo mě to do let minulých, kdy podobné sety vycházely, jen nebyly tak povedené.  ;)
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

Matthes_CS

Citace od: otaznik kdy 06.11.2018, 22:02:20
Citace od: Matthes_CS kdy 06.11.2018, 21:56:54
U té modré, to chceš ten RC a klasický motor spojit, že bude jeden brát elektřinu z kolejí a pohánět oba nebo jak to plánuješ?
Ano, motory jsou spojené pomocí Electric, Wire with Brick 2 x 2 x 2/3 Pair, 15 Studs Long. Tedy přední motor bere proud z kolejí a posílá dál na zadní motor.

Tak to mě nikdy nenapadlo takhle použít, jeden tento motor mám, ale bez ovládání, tak to budu muset taky zkusit.

hobby

Otazníku, překvapuješ. Ale konstatuji, že tvoje kritéria tvorby - viz nahoře - celkem konvenují s mými (dokud jsem ještě stavěl >:D). Vzory lokomotiv a vagonů chápu spíše jako inspiraci, než jako imperativ, jak má MOC vypadat. Ona totiž přílišná snaha o věrnost je někdy kontraproduktivní až škodlivá, většinou nemožná, někdy se míjí účinkem a často jde proti principům lega (jednoduchost, bytelnost, kreativita, praktičnost, atd.), což platí nejen pro vlaky
Na to, že jsi ´nevlakař´, jsou ty lokotky slušné a pohledné. Mně nevadí, že nepředstavují konkrétní předlohu. To nelze očekávat ani u drahých plechových modelů, natož u lega. >:D

milanv

Tak tohle je nádhera. Splnil sis svoje zadání do puntíku, klobouk dolů. Je krásné se takhle "vrátit ke kořenům" - a jak by byly nadšené třeba moje děti, tohle přesně ta pravá míra detailů pro ně: zajímavosti na každé mašince, ale přitom "tak akorát", aby to bylo postavitelné za rozumný čas a výsledek pevný na hraní.

Navíc se mi líbí to mixování dílů z různých dob, naprosto přirozeně že laik ani "netuší žádnou zradu".

Ze stavebních triků mě nejvíc zaujalo to horní přední světlo na modré lokomotivě, že nedokážu určit, z čeho je. Prosím tě, jak jsi to udělal? Vypadá to jako nějaký Technic díl s round plate zaraženým z každé strany, ale nevidím, jaký díl by to měl být.
Pán na Žlutém hradě

HD


@Milanv: Dovolím si hádat, že by to mohla býti "pindíra", tedy díl 15100, dle BL katalogu.
https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=15100#T=C

Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

mirek

#9
Citace : "Obávám se, že ještě budu muset trochu ladit napojení obou motorů (9V modern + 9V RC) na train base, uvidíme, jak to bude fungovat v provozu, zatím jsem nezkoušel."

Mám v provozu i dlouhodobém odzkoušeno. Léta toto uskupení používám a je realizováno na lokomotivách Pekiho i mých na všech výstavách KOSTKY.ORG, kde jsou realizována kolejiště.
Citacez mého vlákna na str.43 v roce 2012
Brejlovec je dokončen. Je osazen dvěma vzájemně propojenými motorky (9V + RC). Uvnitř je velký batery box (na osvětlení) se dvěma přepínacími tlačítky, které se ovládají na střeše tyčkami (od RC kolejí). Bateriemi jsou napájeny LED diody. Už jezdí na kolejišti.



Je hezké, že objevuješ objevené.

milanv

Citace od: HD kdy 07.11.2018, 13:45:00
@Milanv: Dovolím si hádat, že by to mohla býti "pindíra", tedy díl 15100, dle BL katalogu.
Díky, nedošlo mi, že je i modrá.
Pán na Žlutém hradě

otaznik

Citace od: mirek kdy 07.11.2018, 15:39:55
Citace : "Obávám se, že ještě budu muset trochu ladit napojení obou motorů (9V modern + 9V RC) na train base, uvidíme, jak to bude fungovat v provozu, zatím jsem nezkoušel."

Mám v provozu i dlouhodobém odzkoušeno. Léta toto uskupení používám a je realizováno na lokomotivách Pekiho i mých na všech výstavách KOSTKY.ORG, kde jsou realizována kolejiště.
Neměl jsem na mysli spojení motorů, to funguje, ale spojení train base s motorem a tření spojovacího kabelu o train base. Motory jsou posunuté dopředu a study kabelu by mohly kvůli tomu "dřít" o spodek train base.

mirek

Citace od: otaznik kdy 07.11.2018, 16:07:51

Neměl jsem na mysli spojení motorů, to funguje, ale spojení train base s motorem a tření spojovacího kabelu o train base. Motory jsou posunuté dopředu a study kabelu by mohly kvůli tomu "dřít" o spodek train base.

... i to mám ve svém vlákně řešené. Jen škoda, že fotodokumentaci nejde najít...zmizela, jsou jenom texty,které nic neříkají.

Popis: použiji White Electric, Plate 2 x 1 with Contacts,
          odlamovacím nožem odříznu polovinu vrchního plastu Studu, abych obnažil polovinu a dostal se ke kovu,
          k oběma obnaženým plechovým částem připájím kabílek,
          na toto přilepím vteřinovým lepidlem Tile 2x1, 
Konektor je minimální a slouží na spoustě lokomotiv bez problémů, i v takovém provozu jako je na výstavních kolejištích.


otaznik

Citace od: mirek kdy 07.11.2018, 16:30:00
... i to mám ve svém vlákně řešené. Jen škoda, že fotodokumentaci nejde najít...zmizela, jsou jenom texty,které nic neříkají.

Popis: použiji White Electric, Plate 2 x 1 with Contacts,
          odlamovacím nožem odříznu polovinu vrchního plastu Studu, abych obnažil polovinu a dostal se ke kovu,
          k oběma obnaženým plechovým částem připájím kabílek,
          na toto přilepím vteřinovým lepidlem Tile 2x1, 
Konektor je minimální a slouží na spoustě lokomotiv bez problémů, i v takovém provozu jako je na výstavních kolejištích.
Mirku, díky. Zatím touto cestou nechci jít, snad brzy vyzkouším lokomotivu v provozu a vymyslím (pokud bude problém) "pure LEGO" řešení.

otaznik

Citace od: mirek kdy 07.11.2018, 15:39:55
Citace : "Obávám se, že ještě budu muset trochu ladit napojení obou motorů (9V modern + 9V RC) na train base, uvidíme, jak to bude fungovat v provozu, zatím jsem nezkoušel."

Mám v provozu i dlouhodobém odzkoušeno. Léta toto uskupení používám a je realizováno na lokomotivách Pekiho i mých na všech výstavách KOSTKY.ORG, kde jsou realizována kolejiště.

Je hezké, že objevuješ objevené.
Neobjevuji objevené. Jak už jsem vysvětloval - spojení motorů mám vyzkoušené dávno, jen teď jsem tomu dal i něco navíc (zbytek lokomotivy). Problémem není funkce motorů, ale mohl by být jejich pohyb (otáčení) při průjezdu zatáčkou, kde by se mohly zaseknout o spodek train base. Až si postavím koleje, vyzkouším a poladím. A chtěl bych to případně zvládnout "čistě" s neupravenými LEGO díly.
Jisté řešení by byla delší train base, ale to bych nenapojil zábradlí na začátku a konci vlaku.

peki

Mašinky pěkné. Motory můžeš vyzkoušet i bez kolejí, postav mašinku na stůl nebo dlaní zatlač na motůrek (nápravu) a zkus sní otáčet. Musí to jít naprosto volně nesmí se to zasekávat.

Někdy tě trains base nepustí, je potřeba použít "technic"plate. Konektor 9V kabelu existuje ve 2 výškách (ale to asi víš).

Pokud má vlak jezdit (myslím dobře= je to 100 procentní) chce to někdy kompromisy.


peter

#16
Moooc pěkné. Velmi se mi líbí na první pohled vypadající jednoduchost, ale při podrobnějším prozkoumání jsou modely plné složitějších a detailnějších konstrukcí a stavebních technik. Vůbec mi nevadí, že se snaží přiblížit 90-tým letům ba naopak, je to totiž to co by to asi mělo být.

Nejvíce mne ale překvapilo, kdo toto nové téma založil, protože od tebe bych to opravdu nečekal. Doufám tedy, že tento tvůj stavitelský počin nebude opět na několik let tím posledním a že se do skupiny "stavitelé" budeš chtít opravdu pevněji zařadit.

U červené mašinky mne velmi zaujala velikost kabiny, která je 5 studů. Toto není (nebylo) opravdu časté a díky tomu ti velmi snadno vznikly ty střešní přesahy, které tomu opět dodají pěkný detail a plastičnost modelu. O použití starých oken se asi není potřeba více rozepisovat - opět díky nim lokotka nevypadá tak ploše, jako např. ta v setu 4563 ale i ta je má oblíbená. Co bych naopak změnil, že bych přidal (nahradil) trochu víc tiles. Minimálně ty vrchní tři červené plates (2x2, 1x2 a 2x4) a změnil bych i barvu komínku na šedou, protože takto čistě bílý bude jen na výrobní lince než poprvé nastartují ten silný osmiválcový motor :)

Na modré lokotce jsou už zapracovány ty změny, které bych udělal na té červené (viz výše), ale ještě by prospěly samolepky na dveře, které by sjednotili ten bílý vrch. Supr je, že jsi v kabině neopomněl detail sedačky na točně, aby si ji mohl strojvedoucí otočit podle směru jízdy ;) Jinak co je za dvířky na opačné straně v prostoru rozvodné skříně?
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

otaznik

#17
Citace od: peter kdy 09.11.2018, 08:58:13
Co bych naopak změnil, že bych přidal (nahradil) trochu víc tiles. Minimálně ty vrchní tři červené plates (2x2, 1x2 a 2x4) a změnil bych i barvu komínku na šedou, protože takto čistě bílý bude jen na výrobní lince než poprvé nastartují ten silný osmiválcový motor :)
Tiles - v rychlosti jsem to v MLCADu zkusil změnit, nejsem si jist, jestli se mi to líbí více, než se study nebo ne. O víkendu vyzkouším přímo na lokomotivě. Trošku se ale obávám, že v reálu to nebude hezké, díky drážce, kterou mají tiles dole, bude vidět, že černý konec a začátek kapoty jsou vlastně dvojice plates 2 x 2 corner (jsou tam pro lepší spojení různě barevných částí modelu). Obecně mám raději přiznané study, přijde mi to pro LEGO přirozené. Ale samozřejmě vždy záleží na konkrétní situaci.
Komínek jsem původně měl černý, ale bílá mi tam nakonec seděla lépe. Zkusím Dark Bluish Gray.

Citace od: peter kdy 09.11.2018, 08:58:13
Na modré lokotce jsou už zapracovány ty změny, které bych udělal na té červené (viz výše), ale ještě by prospěly samolepky na dveře, které by sjednotili ten bílý vrch. Supr je, že jsi v kabině neopomněl detail sedačky na točně, aby si ji mohl strojvedoucí otočit podle směru jízdy ;) Jinak co je za dvířky na opačné straně v prostoru rozvodné skříně?
Původně tam vůbec ten bílý pruh být neměl, ale není modrý vlakový windscreen v tomto nebo podobném tvaru (ještě jsem uvažoval o Dark Blue, ale bílá mi nakonec přišla hezčí). Bílá samolepka na dveře - no, možná někdy časem.
Otočná sedačka - super, že sis toho všimnul, původně jsem to chtěl lépe zdokumentovat, ale nakonec k tomu nedošlo.
Na opačné straně rozvodné skříně je zrcadlově to stejné, co na té zobrazené, bral jsem to tak, že každá strana je napojená na jeden elektromotor.

Ve stavbách bych chtěl pokračovat, aktuálně mám rozdělaný jeden vagón, ale nejsem tam spokojen s několika věcmi. Také LEGO geometrie a tím pádem rozměry vlaků a vagónů mi dává trošku zabrat, ne vždy jde realizovat to, co by člověk chtěl.
Každopádně díky moc za tvůj příspěvek, potěšil mě!  :D

peter

Citace od: otaznik kdy 09.11.2018, 10:27:01
Trošku se ale obávám, že v reálu to nebude hezké, díky drážce, kterou mají tiles dole, bude vidět, že černý konec a začátek kapoty jsou vlastně dvojice plates 2 x 2 corner ...

Áha, jasný, to jsem ze současných fotek nemohl poznat a pak je tedy tvé současné sestavení logickým kompromisem pro zachování velké pevnosti, takže pak bych to nechal i já jak to máš ty ;)

Citace od: otaznik kdy 09.11.2018, 10:27:01
Obecně mám raději přiznané study, přijde mi to pro LEGO přirozené. Ale samozřejmě vždy záleží na konkrétní situaci.

Jasný tomu rozumím a proto jsem také navrhl změnit jen tu nejvrchnější řadu a ponechat tu předposlední viz modrá lokomotiva.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Igorus

Ondro, jsem to málem přehlédl. Mě se ty modely hodně líbí. Klidně bych to nazval pokračováním 9V modelů. Fakt parádička!

otaznik

Tento MOC jsem vytvořil již v roce 2018, ale neměl jsem po ruce všechny díly, tak jsem jeho reálné postavení odložil, až do nákupu chybějících. Několik posledních dílů se mi povedlo sehnat až teď. Vše stavím nejdříve digitálně a zásadně nepoužívám díly ze setů ze své sbírky.
Jedná se o vagón na přepravu kontejnerů. Není stavěn podle nějakého konkrétního vzoru. Cílem bylo, aby měl šikmé vzpěry ve vodorovné konstrukci. Je schopný převážet širokou škálu různě dlouhých kontejnerů, primárně jsem ho udělal pro 2 šestnástistudové. Délka vagónu je 33 studů.
Aktuálně mám postavený jen tento jeden žlutý, ale už mi chybí pouze několik dílů na další žlutý a červený. Také je v procesu výroba dostatečné zásoby kontejnerů.


otaznik

Někdy na začátku letošního března jsem začal pracovat na další lokomotivě. Tentokrát jsem chtěl zrealizovat nějakou elektrickou poháněnou PF systémem. Nakonec jsem se rozhodl pro reálnou předlohu a jak jsem zjistil, o to to bylo těžší.
Původní záměr bylo vejít se do 30 studů, ale to se nepovedlo, nedokázal jsem všechny rysy lokomotivy do této délky vměstnat. Nakonec je to 34 studů na "train base", ideálně by to chtělo ještě o trochu více, ale to už by při 6 studech šířky byla až příliš úzká nudle. Tedy je to přecejen trochu zkratka. I tak se mi v zatáčce moc nelíbí, vybočuje až příliš (na můj vkus), asi budu muset pořídit nějaké koleje s větším poloměrem - tady se hodí, že lokomotiva nemá klasický 9V train motor.
Pohon tvoří 2 PF train motory a uvnitř lokomotivy je battery box, PF receiver a polarity switch - všechno je tam, i přes značné rozměry stavby, dost natlačené na sebe.
Na finální stavbě nejsem spokojen s několika věcmi, ale to je asi normální. Největší odchylka od reálu je pantograf, který měl být v dolní polovině jednoramenný - to se mi ale nepovedlo uspokojivě realizovat v červené barvě, proto jsem to nakonec nechal takto, kde jsou tyče pantografu pěkně úzké - to se mi líbí.
Předevčírem konečně dorazily poslední díly, tak jsem se mohl pustit do stavby. Nezdá se to, ale lokomotiva je postavena z 835 dílů a váží (bez strojvůdce, s baterkami) 721g.
Lokomotiva je v barvách slovenských drah. Snad je poznat, čím jsem se inspiroval.






peki

Citace od: otaznik kdy 13.07.2020, 10:07:27
Cílem bylo, aby měl šikmé vzpěry ve vodorovné konstrukci.

Zajímavé. Přemýšlel jsi i o využití tohoto dílku?

64448   Lattice Wall 1X6X5

otaznik

Nepřemýšlel, nelíbí se mi pro ten účel. Má oblé hrany a špatně by se propojoval s "neTechnic díly". Tím nemyslím konstrukčně, ale esteticky.

fanda

No já zírám, co se s tebou stalo, podle mě úžasný krok-skok dopředu pro lidstvo ;-)

Chválím, chválím, z tebe ještě bude poctivý vláčkař, který rve ručičky do trubiček (s tím jsem i já, proti tobě pureprase, měl dlouho problémy), shání nelegové koleje s větším poloměrem, řeže trubičky atd.


Už zbývá jen rozdělat všechny krabice MISB (kdybys potřeboval pomoc, tak se mnou můžeš počítat, přišel bych i s vlastním nožem), a zvětšit šířku na 7-8.

otaznik

Citace od: fanda kdy 13.07.2020, 14:17:39
.. shání nelegové koleje s větším poloměrem, řeže trubičky atd.
Neshání, jen si myslím, že by to vypadalo mnohem lépe (ale kam to dát?). Hose rigid viz. Red ve 3L.

fanda

Citace od: otaznik kdy 13.07.2020, 14:33:06
Citace od: fanda kdy 13.07.2020, 14:17:39
.. shání nelegové koleje s větším poloměrem, řeže trubičky atd.
Neshání, jen si myslím, že by to vypadalo mnohem lépe (ale kam to dát?). Hose rigid viz. Red ve 3L.

No přece dát to na výstavy (copak jsme blbější, než Američani - oni už mají větší poloměry mnoho let). Důležité je, aby všechna vozidla projela všechno oficiální kolejivo.

No, to si mě dostal, byl jsem línej se podívat, zda tak krátké trubičky TLG řezalo.

Ale neukecáš mě, stále vidím u tebe posun správným směrem!  >:D

otaznik

Citace od: fanda kdy 13.07.2020, 14:17:39
a zvětšit šířku na 7-8.
To by bylo určitě krásné, dlouho jsem o tom přemýšlel (tedy o 8 studech, 7 jsem okamžitě zavrhnul), ale znamenalo by to vše stavět v měřítku (a už teď všechno žere hodně kostek, o to by snad ve finále ani nešlo), což znamená mnohem více prostoru. Takže zůstávám u 6 studové zkratky, což znamená i případně zmenšené ostatní věci - auta, budovy apod.

fanda

Citace od: otaznik kdy 13.07.2020, 15:20:36
Citace od: fanda kdy 13.07.2020, 14:17:39
a zvětšit šířku na 7-8.
... 7 jsem okamžitě zavrhnul...

7 studů je dobré na trénink mozku, doporučuju každému - tréninku není nikdy dost.  :)

otaznik

Citace od: fanda kdy 13.07.2020, 15:31:56
7 studů je dobré na trénink mozku, doporučuju každému - tréninku není nikdy dost.  :)
Mně se to nelíbí, přijde mi to jako polovičaté řešení.