3D tisk dílů pro monorail, možná i motorky k výhybkám - 4dbrix

Založil MiHo, 05.12.2016, 12:44:43

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

MiHo

Od mého příznivce na youtube jsem dostal zajímavý odkaz na firmu zabývající se tiskem nedostatkových a nových dílů pro monorail (např. diagonální kolej) www.4dbrix.com
Mají i prodej pro Evropu na bricklinku http://www.bricklink.com/store/home.page?p=4DBrix_Europe#/shop?o={"showHomeItems":1}

papluh

zaujimavé, snáď to začnú robiť aj iní a zvýši sa tlak konkurenciou
Fungovať to zdá sa funguje, ale na pohľad to nevyzerá pekne
https://www.youtube.com/watch?v=bBjilyYJrNU

Pool

Kromě vzhledu, bych osobně měl taky obavu, jak dlouho to takhle dobře bude jezdit? Ten tištěný plast bude asi měkčí než originál, takže větší opotřebení a v závislosti na intenzitě používání, to asi půjde brzo pod kytičky  :(.

papluh

To asi bude záležať aj na tom aká koľaj. Tie stúpania budú určite na tom horšie ako rovinky, čo sa týka zaťaženia.
So zátačkami mám zas skúsenosť, že je doležitejšie ich mať nepoškodené ako rovinky. Už mierne otupené ozubenie (čo sa na vonkajšom oblúku ľahko stane) dokáže zastaviť monorail. Na rovinka podobné prejde. Aj keď to môže byť skôr geometriou ako zvýšeným zaťažením.

MiHo

Některé výrobky od 4DBrix jsem si objednal a zakoupil a tak vám je zde postupně představím. Začnu kolejivem. Koleje dělají jen plastové. (I když v korespondenci se vyskytla zmínka, že experimentují i s výrobou kovových.) Koupil jsem "Half Straight Train Track" a "Quarter Straight Train"



Funkčně jsou dobré. Vzhledem k tomu, že jsem zvyklý připojovat rovné koleje na baseplate, tak mi trochu vadí, že zespodu nemají otvory pro study.



Mimo to vyrábí ještě klasickou křižovatku a rovné koleje s rozchodem 4 study, které lego nevyrábí.Ty jsem ale nekupoval.

MiHo

Monorail Track Diagonal je kolej, kterou LEGO nikdy nevyrábělo. Umožňuje navázat na odbočku monorailové výhybky nebo na malý oblouk šikmou přímou kolejí.

Rozměrově tvoří úhlopříčku čtverce 16 x 16 studů.




peter

Díly jsou to jistě zajímavé i užitečné, ale kvalita zpracování mne hodně odradila. Škoda, že nepoužívají jemnější tisk, tehle hrubý se mi opravdu nelíbí :-\
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

MiHo

Monorail Short Ramp Extension a Monorail Long Ramp Extension jsou koleje, které se vkládají mezi originální LEGO 2677 Monorail Track Ramp Lower Part a 2678 Monorail Track Ramp Upper Part. Tyto dva originální díly tvoří normálně stoupání o 10 brick na delce 64 studů. Vložením Short Ramp Extension dosáhneme stoupání o 15 brick na delce 80 studů. Vložením Long Ramp Extension dosáhneme stoupání o 20 brick na delce 96 studů.



Monorail Short Ramp Extension


Monorail Long Ramp Extension

otaznik

Díky za to, žes to zkusil koupit a hodil nám sem info a obrázky. Už jsi na obou typech kolejí zkoušel vlaky? Jak jezdí?

MiHo

Výsledky z prvního dne zkoušek monorail kolejí:
Monorail Track Diagonal bez jediné závady.

Monorail Short Ramp Extension a Monorail Long Ramp Extension dopadly velmi špatně.  Motor se v nich nepřesnostmi v ozubení dost často zasekává a v podstatě jsou nepoužitelné. Druhou méně závažnou závadou je, že vlivem nerovnosti povrchu způsobuje vlak značný hluk (drnčení) a to zejména při jízdě dolů.

MiHo

Monorail Motor Bracket - Monoswitch je v podstatě podložka pod Monorail Servo Motor. Nasazuje se na originál LEGO 2774 Monorail Track Monoswitch.  Originál LEGO Technic, Axle 3 a piny jsou součástí dodávky.



Monorail Servo Motor se nasazuje na Monorail Motor Bracket - Monoswitch. Elektricky se připojuje se k Train Quad Switch Controller nebo Train Starter Controller, které se pak ovládají programem nControl. Výsledky prvního dne zkoušek jsou dobré. Časem natočím i video. Problémem jsou krátké kabely, a ve většině případů bude nutné použít prodlužovací kabely.


tomaslambo

Funkční to možná je, ale kvalita tisku je vážně otřesná :-\

Anatyt

Platí to isté, čo pre číňanov - do Lega sa neoplatí fušovať!

MiHo

Sestava 4DBrix Monorail Servo Motor,  4DBrix Monorail Motor Bracket - Monoswitch, LEGO 2774 Monorail Track Monoswitch



4DBrix Monorail Motor Bracket - Right Turn Switch je podložka pod 4DBrix Monorail Servo Motor, která ozubeným táhlem přenáší sílu na monorailovou výhybku. Vyrábí se v provedení Right a Left. Originál LEGO Technic, Axle 2 a dva piny jsou součástí dodávky.



Pohled na 4DBrix Monorail Motor Bracket - Right Turn Switch s vysunutým táhlem.



Pohled na 4DBrix Monorail Motor Bracket - Right Turn Switch nasazený na originál monorailové výhybce LEGO 2889 Monorail Track Point Right. Pohled zespodu.



Sestava  4DBrix Monorail Servo Motor, 4DBrix Monorail Motor Bracket - Right Turn Switch, LEGO 2889 Monorail Track Point Right. Výsledky prvního dne zkoušek této sestavy jsou dobré.




MiHo

#14
4DBrix controllery:

4DBrix (Monorail) Quad Switch Controller - Light Gray
4DBrix (Train) Quad Switch Controller - Dark Bluish Gray
Tyto dva controllery mají shodnou funkci jen jiné barevné provedení. Označení 2.01.001
Mohou řídit až 4 kusy 4DBrix Monorail Servo Motor nebo 4DBrix Train Switch Motor. Mají 4 konektory  0.1" 3 pin pro motory a jeden USB konektor na boku. (Slova Monorail a Train v názvu jsou v některých obchodech oprávněně vynechána)

4DBrix (Train) Starter Controller - Dark Bluish Gray
4DBrix  Starter controller - Light gray
Tyto dva Controllery mají shodnou funkci jen jiné barevné provedení. Označení 2.01.004
Mohou řídit až 2 kusy 4DBrix Monorail Servo Motor nebo 4DBrix Train Switch Motor, jeden  4DBrix Traffic Light a jeden 4DBrix Detection Sensor
Mají dva konektory  č. 1 a 2 pro motory, jeden konektor č. 3 pro Traffic Light , jeden konektor č. 4 pro Detection Sensor a jeden USB konektor na boku.

4DBrix Train Quad Sensor Controller - Dark Bluish Gray
Tento controller je určen pro připojení až čtyř Detection Sensor. (Tento controller nevlastním)

4DBrix Quad Train Traffic Light Controller
Tento controller je dle stránek výrobce v přípravě a bude určen pro připojení až čtyř Traffic Light.

všechny controllery mají shodný tvar




Problémem je opět kvalita. Piny konektorů některých kusů controllerů jsou posazeny příliš vysoko a konektory motorů do nich pak jdou velmi špatně zasunout.
Součástí dodávky je USB kabel 1,8 m 24/28 AWG. Vzhledem k tomu, že motory a ostatní příslušenství je napájeno přes USB, se doporučuje používat samostatně napájený USB hub. Při testování jsem používal jinde zakoupený USHU0075 i-tec USB 3.0 Charging HUB - 7port.

MiHo

4DBrix Train Traffic Light jsou dvě LED v pouzdře s elektronikou. Není to příliš vzhledné ani praktické. Problémem je též opět krátký kabel. Bude i docela problém na stožáru návěstidla kabel skrýt, vzhledem k jeho tloušťce a barevnosti. Pouzdro je hodně široké (hluboké, tlusté). Možnost přichycení ke stožáru - 3 study,  není taky moc praktická. I cena je relativně vysoká, neboť je stejná jako cena za motor. Jediným pozitivem tedy je zaintegrované ovládání z PC v programu nControl.



4DBrix Train Sensor Je IR senzor pro detekci vlaků nebo monorailů. Je poměrně malý, oproti senzorům NXT, které jsem dosud k detekci příjezdu monorailů používal. Po prvním dni zkoušek jsem s jeho funkčností spokojen.


MiHo

#16
4DBrix Track Switch Motor for Left-Turn a 4DBrix Track Switch Motor for Right-Turn jsou motory pro dálkové ovládaní výhybek z PC. Jdou snadno nasadit na na výhybky 9V i na plastové. S jejich funkcí jsem spokojen.
Problémem je opět krátký kabel. Nevýhodou je nemožnost výhybku ručně přestavět, což bývá potřeba např. při likvidaci nehod. Další nevýhodou je, že není na motoru vidět v jaké poloze se výhybka nachází. (To je vidět jen z polohy jazyka výhybky a na monitoru PC.)

Zde je video z testování.




fanda

Milane, zkoušel jsi přijet na monorailovou výhybku s nasazeným motorem 4DBrick ze špatného směru (tedy ji rozříznout)?

Víme, že samotné legové výhybky se nedají poškodit rozřezem monorailovým vozidlem (když jsou dobře namazané).

MiHo

Citace od: fandadolega kdy 07.05.2017, 02:15:11
Milane, zkoušel jsi přijet na monorailovou výhybku s nasazeným motorem 4DBrick ze špatného směru (tedy ji rozříznout)?

Víme, že samotné legové výhybky se nedají poškodit rozřezem monorailovým vozidlem (když jsou dobře namazané).

Monorailovou výhybku s nasazeným motorem 4DBrick rozříznout nejde, vlak se zastaví o výstupek, který nedokáže zatlačit.
Řešením jsou dva Train Sensory a naprogramovat přestavění výhybky ze směru ze kterého přijíždí vlak.
Ono nejde ani ručně přestavět výhybku. Motor a převody kladou nepřekonatelný odpor.

fanda

Citace od: miho kdy 07.05.2017, 06:09:51
Citace od: fandadolega kdy 07.05.2017, 02:15:11
Milane, zkoušel jsi přijet na monorailovou výhybku s nasazeným motorem 4DBrick ze špatného směru (tedy ji rozříznout)?

Víme, že samotné legové výhybky se nedají poškodit rozřezem monorailovým vozidlem (když jsou dobře namazané).

Monorailovou výhybku s nasazeným motorem 4DBrick rozříznout nejde, vlak se zastaví o výstupek, který nedokáže zatlačit.
Řešením jsou dva Train Sensory a naprogramovat přestavění výhybky ze směru ze kterého přijíždí vlak.
Ono nejde ani ručně přestavět výhybku. Motor a převody kladou nepřekonatelný odpor.

Tušil jsem to, ale mně šlo také o to, co se stane, když k tomu dojde. Jak moc je taková situace nebezpečná? Poškodí se něco?

MiHo

Citace od: fandadolega kdy 07.05.2017, 17:33:44

Tušil jsem to, ale mně šlo také o to, co se stane, když k tomu dojde. Jak moc je taková situace nebezpečná? Poškodí se něco?

Nepoškodí se nic, pokud to v rozumném čase odstraníš. Motor se zastaví a teče přes něj větší proud.

MiHo

Video z testování monorailů.


Citace od: miho kdy 03.05.2017, 00:18:16
Výsledky z prvního dne zkoušek monorail kolejí:
Monorail Track Diagonal bez jediné závady.

Monorail Short Ramp Extension a Monorail Long Ramp Extension dopadly velmi špatně.  Motor se v nich nepřesnostmi v ozubení dost často zasekává a v podstatě jsou nepoužitelné. Druhou méně závažnou závadou je, že vlivem nerovnosti povrchu způsobuje vlak značný hluk (drnčení) a to zejména při jízdě dolů.

Druhý den zkoušek dopadl lépe. V prvním dnu zkoušek jsem zkoušel po dvou kusech Short Ramp Extension a Monorail Long Ramp Extension za sebou tj. stoupání + 15 bricků. Nyní jsem je zkoušel samostaně a Long Ramp Extension byly bez závad. U jedné Short Ramp Extension docházelo k zastavování a i k mírnému poškození ozubení. Domluvil jsem tomu jemnou prací s jehlovým pilníkem a pak už to bylo bez závad. Uvidíme jak to zvládne podzimní výstavy (Brno, Olomouc, Trutnov)

MiHo

Tak zkoušky v kolejišti v Brně dopadly dobře. Použity tištěné 1 kus Monorail Long Ramp Extension a 1 kus Monorail Track Diagonal. 15,5 hod nepřetržitého provozu bez závad.

MiHo

4Dbrix uvolnil ke stažení soubory pro vlastní tisk monorailových a vlakových kolejí.
Nechal jsem si podle nich vytisknout několik vzorků z různých materiálů.  V příštích týdnech budu testovat.

ZdenekVales

Citace od: miho kdy 05.12.2016, 12:44:43
Od mého příznivce na youtube jsem dostal zajímavý odkaz na firmu zabývající se tiskem nedostatkových a nových dílů pro monorail (např. diagonální kolej) www.4dbrix.com
Mají i prodej pro Evropu na bricklinku http://www.bricklink.com/store/home.page?p=4DBrix_Europe#/shop?o={"showHomeItems":1}

Mám vlastní nabídku 3D tištěných kolejí zde: https://www.sbazar.cz/zdenek.vales/detail/98563343-atypicke-koleje-a-vyhybky-pro-lego-vlaky

poMOCník

Citace od: ZdenekVales kdy 12.05.2021, 16:12:22
Citace od: miho kdy 05.12.2016, 12:44:43
Od mého příznivce na youtube jsem dostal zajímavý odkaz na firmu zabývající se tiskem nedostatkových a nových dílů pro monorail (např. diagonální kolej) www.4dbrix.com
Mají i prodej pro Evropu na bricklinku http://www.bricklink.com/store/home.page?p=4DBrix_Europe#/shop?o={"showHomeItems":1}

Mám vlastní nabídku 3D tištěných kolejí zde: https://www.sbazar.cz/zdenek.vales/detail/98563343-atypicke-koleje-a-vyhybky-pro-lego-vlaky

Super. Jak vypadají zespodu? Předpokládám, že je to jen plocha, která se nikam nedá nacvaknout. (Což by zas tak nevadilo, když se stejně pokryjí štěrkem a pražci, čímž se taky dají připevnit k podkladu.)

ZdenekVales

Máte pravdu, jsou ploché. Jednu dobu jsem se je snažil dělat vybrané jako originály, ale nedařilo se mi to dobře tisknout a i pevnost byla nevalná. I vybrání pouze u spojovacích pražců (jak to dělá TrixBrix) s sebou nesou výrobní komplikace. Tak jsem se tím přestal zabývat a radši jsem ladil a rozšiřoval sortiment. Za více jak rok, co je prodávám jsem nezaznamenal jedinou stížnost v tomto směru. Většina lidí to stejně skládá na koberci a nijak natrvalo. Když tak se dají přichytit za prostor mezi pražci. Točny mám s dírami pro uchycení k desce, do budoucna asi přidám díry i na koleje.

MiHo

Citace od: miho kdy 21.02.2021, 09:06:40
4Dbrix uvolnil ke stažení soubory pro vlastní tisk monorailových a vlakových kolejí.
Nechal jsem si podle nich vytisknout několik vzorků z různých materiálů.  V příštích týdnech budu testovat.

Jak dopadlo testování? Překvapivě nedopadlo dobře pro SLA - odlouply se dva boční study při prvním rozpojení. Ozubení na všech třech vzorcích testování bez úhony přežilo. FMD ASA i FMD ABS bez závad. Testoval jsem s úplně novým monorailovým motorem. U starších motorů mám problém, že mosazná ozubená kolečka jsou hodně opotřebena a poškozují ozubnici i na originál kolejích zejména ve stoupáních.