Zimní výloha 2023 (společný projekt)

Založil peki, 30.11.2022, 08:29:13

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

milanv

#120
Výrazná změna barev EDIT: u bloku 1-5

Udělal jsem si takovou malou rešerši o víkendu a chtěl bych tak s vámi všemi sdílet zásadní poznatek, a to že se barvy mnoha domů či jejich částí výrazně změnily po poslední rekonstrukci. I ty barvy, které si jako rodilý Pražák "přeci jasně pamatuji". Koukal jsem se tedy hlavně na dům s věží, který stavíme s Ditou, ale třeba i pekiho dům má teď úplně jinou barvu než dříve: místo růžové je to tmavá cihlově oranžová. Podobně torso vyhořelého paláce (stavím já) je místo růžové nyní dost přesně dark red. Stříška nad orlojem je místo světle béžové tmavě modrá s hvězdičkama a tak bych mohl pokračovat dál.

Je potřeba vycházet z aktuálních fotografií nebo osobní návštěvy, a to včas před objednáním projektového lugbulku.

Ještě jsem neměl čas udělat sbírku fotek aktuálního stavu, ale např. na mapy.cz je Panorama z roku 2023. Akorát, že většina fotek je přepálených proti sluníčku.
Pán na Žlutém hradě

Hardegon

Citace od: milanv kdy 27.02.2023, 09:40:47Výrazná změna barev

Já hledal fotky a Google mapy pro "identifikaci" barev. Je tam velký rozdíl podle denní doby, nasvícení a samozřejmě data pořízení fotky. Celé jsem to porovnával s možnostmi BL.
Stejně jako rozměr domů, tak i tohle jsem hodně přizpůsobil zjednodušení. Domy 7, 8 a 9 tedy budou Tan a odstíny nugátu.

Pokud bude od vedení povel na změnu barvy, protože v reálu je to úplně jiné, nemam s tim problém.

milanv

Citace od: Hardegon kdy 27.02.2023, 09:59:21
Citace od: milanv kdy 27.02.2023, 09:40:47Výrazná změna barev
Je tam velký rozdíl podle denní doby, nasvícení a samozřejmě data pořízení fotky. Celé jsem to porovnával s možnostmi BL.
Jo, taky mě nejdřív mátlo, že to bude určitě sluníčkem apod. Ale pro blok 1-5 platí, co jsem psal: proběhla rekonstrukce, která ty barvy skutečně (a někde výrazně) změnila, takže to není jen nasvícením. Na tvé straně o žádné tak zásadní rekonstrukci nevím, tak pokud jsi nenarazil na nic příliš do očí bijícího, tak věřím, že to bude dobré. Do původního příspěvku jsem doplnil upřesnění, že jde o blok 1-5.
Pán na Žlutém hradě

milanv

Citace od: Pool kdy 27.02.2023, 22:16:34Minulý týden jsem si to letmo fotil, že ty barvy na veřejných fotkách jsou k ničemu, ale nebyl zatím čas to sem dát ::)
Díky ti, skvělá práce. Přesně z toho důvodu, že na veřejných fotkách jsou barvy všelijaké, navíc kdo netuší tu zradu s "přebarvením", tak je i zmatený, když na fotkách není datum pořízení (což na internetu je málokdy, že...).
Kdyby sis na mě vzpomněl, tak bych poprosil ještě o fotku za rohem věže, tj. na arkýř kaple panny Marie a torso paláce. Díky.
Pán na Žlutém hradě

peki

Strhy se stánky bude stavět:

duo SKywalker007 + Bombero.
MilanV má jasnou představu jak by to mnělo vypadat. cca 1typ stánků které jsou v několika řadách, jsou mezi nima uličky. atd.

Vánoční strom bude stavět Vasyk:
možná se bude i lepit. VAšík se nad tím zamyslí ověří možnosti vzhledem k velikosti stromu (aby pasoval na náměstí)


Dále budeme potřebovat nějaké scénky před baráky, budou to spíše figugky a doplňky:
- např. před radnicí může být svatba
- na náměstí nějak vyplnit prostor mezi noduly
- ještě budeme řešit ten kus parku respektive nějaké velké stromy

milanv

Citace od: peki kdy 02.03.2023, 11:32:02Dále budeme potřebovat nějaké scénky před baráky, budou to spíše figugky a doplňky:
- např. před radnicí může být svatba
- na náměstí nějak vyplnit prostor mezi noduly
- ještě budeme řešit ten kus parku respektive nějaké velké stromy

Na scénkách před radničním blokem jsme domluvení se @Stimpi: podle mě ale bude prostor i pro někoho dalšího, protože plocha je veliká.
Pán na Žlutém hradě

Stimpi

Citace od: milanv kdy 02.03.2023, 12:30:43
Citace od: peki kdy 02.03.2023, 11:32:02Dále budeme potřebovat nějaké scénky před baráky, budou to spíše figugky a doplňky:
- např. před radnicí může být svatba
- na náměstí nějak vyplnit prostor mezi noduly
- ještě budeme řešit ten kus parku respektive nějaké velké stromy

Na scénkách před radničním blokem jsme domluvení se @Stimpi: podle mě ale bude prostor i pro někoho dalšího, protože plocha je veliká.

Nabizel se i Yoshimaka ... Doposud bez odezvy...

peki

Citace od: Stimpi kdy 02.03.2023, 12:44:04Nabizel se i Yoshimaka ... Doposud bez odezvy...

Ano počítám se zapojením dalších, jdu asi pomalu ale postupně ve určitých blocích zejnéna vzhledem k případné nominaci dílků kdy to potřebuji uzavřít okolo 19.3.

V této fázi je rozděleno to kam se budou nominovat dílky 

skywalker007

Je nějak určené jak se budou dělat dlažební kostky? Budou nějak sjednocené? Případně jak budou vypadat nebo můžeme si je udělat jak chceme? V části co máme s bráchou jich bude potřeba hodně, tak ať mohu nominovat potřebné díly.

peki

Citace od: skywalker007 kdy 02.03.2023, 14:54:09Je nějak určené jak se budou dělat dlažební kostky? Budou nějak sjednocené? Případně jak budou vypadat nebo můžeme si je udělat jak chceme? V části co máme s bráchou jich bude potřeba hodně, tak ať mohu nominovat potřebné díly.

Kostky se dělat nebudou, respektive budeme dělat situaci kdy pře tím intenzivně 20 minu tsněžilo, Takže se pojede na bílé. Moje předsatva še to dodáte na bílých baseplate 32x32 nebo plates 16x16. Jestli si tam vyznačíte nějaké vyšlapané cestičky nechám na vás.Nebo jestli někdo zameta a je na určitém místě vidět dlažba.

Představuji že důležitý bude ten různorodý pohled do stánků, nějaké scénky hodně figurek.

Dále mám mraky plates 1x1 ze kterých mám v planu dělat (sypat) hromádky malé krtince sněhu. 

peki

Prosim stavitele aby se věnovali nominací dílků, vlákno k nominaci odkaz

Potřebujeme rozhodnout :

1) barvy v jakých budeme stavět (myslet i na zpevnění konstrukcí) je potřeba řešit hlavně materiál na objem. Věřím že detaily fasády budete schopni pořešit z jiných zdrojů

zvažte jestli spíše kostky široké 1 stud nebo kvůli zpevnění široké 2 study

2) střechy
- já jsem pro střechy s plates, aby se dalo dobře naznačit zasněžení.
- podle igoruse slope jsou větší stabilita
- kombinace ? Podle toho kde se bude co hodit ?

3) okna- předpokládám vzhledem k měřítku hlavně 2x2 případně 2x3
- v jakých barvách
- asi sklo do oken

4) ostatní
- vánoční strom
- plates pod baraky
- podsatvec (řeší peki)
- ?

poMOCník

Citace od: peki kdy 03.03.2023, 09:09:162) střechy
- já jsem pro střechy s plates, aby se dalo dobře naznačit zasněžení.
- podle igoruse slope jsou větší stabilita
- kombinace ? Podle toho kde se bude co hodit ?


Ukázka kombinace střechy ze slopes + roztrhaný sníh z šikmých plates:


Výhody:
- stabilita podkladu ze slopes
- možnost jednoduché změny zasněžení
- plates skutečně leží na střeše jako by tam ležel sníh, je to plastičtější a realističtější (pokud nedělám celou zasněženou střechu s půl metrou sněhu)

Příklad uchycení
Místo jednoho slope na střechu
Tile Special 1 x 1 with Clip with Rounded EdgesWhite157126348055Bricklink

do toho
Plate Special 1 x 1 Rounded with HandleWhite260476174937Bricklink

A pak na to jde nacvaknout (v jakémkoli směru) plate nebo šikmý (wedge) plate.

Daniel

#132
Citace od: poMOCník kdy 03.03.2023, 10:30:54
Citace od: peki kdy 03.03.2023, 09:09:162) střechy
- já jsem pro střechy s plates, aby se dalo dobře naznačit zasněžení.
- podle igoruse slope jsou větší stabilita
- kombinace ? Podle toho kde se bude co hodit ?


Ukázka kombinace střechy ze slopes + roztrhaný sníh z šikmých plates:


Výhody:
- stabilita podkladu ze slopes
- možnost jednoduché změny zasněžení
- plates skutečně leží na střeše jako by tam ležel sníh, je to plastičtější a realističtější (pokud nedělám celou zasněženou střechu s půl metrou sněhu)

Příklad uchycení
Místo jednoho slope na střechu
Tile Special 1 x 1 with Clip with Rounded EdgesWhite157126348055Bricklink

do toho
Plate Special 1 x 1 Rounded with HandleWhite260476174937Bricklink

A pak na to jde nacvaknout (v jakémkoli směru) plate nebo šikmý (wedge) plate.
Jako dělat takové obří střechy, co máme v projektu, abychom každý 1x1 slope takto složitě přidělávali? Vypadá to pěkně, ale v našich plochách? Třeba já mám ne nějaký obří dům a měl bych 46studů * 56studů = 2576 studů půdorysnou plochu * sešikmení, takže třeba 4000 tis těchto konstrukcí, jestli to chápu správně? Tak to je úlet...

A pak to navíc zabít takto lajdácky položeným plate? Tak to se mi fakt nezdá...

poMOCník

Citace od: Daniel kdy 03.03.2023, 12:28:13Jako dělat takové obří střechy, co máme v projektu, abychom každý 1x1 slope takto složitě přidělávali? Vypadá to pěkně, ale v našich plochách? Třeba já mám ne nějaký obří dům a měl bych 46studů * 56studů = 2576 studů půdorysnou plochu * sešikmení, takže třeba 4000 tis těchto konstrukcí, jestli to chápu správně? Tak to je úlet...

A pak to navíc zabít takto lajdácky položeným plate? Tak to se mi fakt nezdá...


To byl jenom jako příklad. Jasně, že střechu můžeš udělat i z daleko větších slopes.

milanv

#134
My jsme zkoušeli sníh na střeše ze slopes na vánočních sousedech: je to pevné, vypadá to podle mě líp (víc zapracované do objemu), ale stejně váhám, když to vidím, jestli jsou celkově slopes vhodná technika na ty rovné střechy domů v tomto projektu. Jo, na staroměstské věži udělám střechy ze slopes, protože jsem se zařekl, že nechci žádné škvíry v rozích apod. Ale na rovných sedlových střechách? Co vymyslet nějaký "taškový" vzor tile, pod tím plates?

Jen takový nápad, říct si musí samozřejmě hlavně stavitelé těch domů. Jenom bych rád nešetřil na dílech: zamýšlel se nejdřív čistě nad co nejlepším dojmem z výsledku. Až kdyby byl totálně nezaplatitelný i s podporou od LEGO, tak bych ustupoval :)
Pán na Žlutém hradě

Pool

Jen ta položená plate se mi na tom moc také nelíbí. Nejlepší by bylo udělat plate na tom dark red tile a na částech pak ještě bílé tile, viz třeba https://flic.kr/p/2obXNFC. Ale mohlo by se to udělat uhlazeněji, větší fleky té bílé a ještě i pěkně zaoblenější, takže na bocích použít různé tyto tile:

Tile Round 1 x 1 QuarterWhite252696172366Bricklink
Tile 45° Cut 2 x 2White357876217875Bricklink
Tile Special 2 x 2 Corner with Cut Corner - FacetWhite272636168612Bricklink

Tyto tile se např. braly teď v posledních letech, tak nevím jak ostatní, já bych je ani nepotřeboval brát >:D . Jinak na základ vzít tile 2x2, ať ten sníh nevypadá jako tašky, když by ho každý stavěl ze tile 1x2, které asi všichni najdou doma ;D .

Tile 2 x 2 with GrooveWhite3068b306801Bricklink


milanv

Citace od: Pool kdy 03.03.2023, 16:55:42Jen ta položená plate se mi na tom moc také nelíbí. Nejlepší by bylo udělat plate na tom dark red tile a na částech pak ještě bílé tile, viz třeba https://flic.kr/p/2obXNFC. Ale mohlo by se to udělat uhlazeněji, větší fleky té bílé a ještě i pěkně zaoblenější, takže na bocích použít různé tyto tile:
Jo jo, něco takového jsem myslel, když by byla varianta plate+tile. Ale ty střešní tile jsem si říkal, že by chtělo nějak, aby vypadaly víc jako tašky.
Pán na Žlutém hradě

Pool

Citace od: milanv kdy 03.03.2023, 17:19:57Jo jo, něco takového jsem myslel, když by byla varianta plate+tile. Ale ty střešní tile jsem si říkal, že by chtělo nějak, aby vypadaly víc jako tašky.

Dá se cokoli, ale na většině střech je tam plno oken, které mají vlastní menší stříšky - viz ty dřívější fotky co jsem pořídil, takže to pak může být u těchto taškových technik problém. Navíc na těch taškových střechách je složitější vymodelovat nějaký obstojný sníh, už tam nevypadá tak hezky celistvě. No ať se dobereme k těm nominacím dílků na střechy, tak jsem vymodeloval dvě varianty s "překládanými" taškami a třetí bez překládání.
strechy.jpg 

Já osobně bych se klidně volil i tu třetí jednoduchou metodu s tile 1x2, na tom renderingu to splývá, ale v reálu ty tile jdou vidět mnohem více, viz třeba foto https://flic.kr/p/MAiowF.


poMOCník

Citace od: Pool kdy 05.03.2023, 23:31:55
Citace od: milanv kdy 03.03.2023, 17:19:57Jo jo, něco takového jsem myslel, když by byla varianta plate+tile. Ale ty střešní tile jsem si říkal, že by chtělo nějak, aby vypadaly víc jako tašky.

Dá se cokoli, ale na většině střech je tam plno oken, které mají vlastní menší stříšky - viz ty dřívější fotky co jsem pořídil, takže to pak může být u těchto taškových technik problém. Navíc na těch taškových střechách je složitější vymodelovat nějaký obstojný sníh, už tam nevypadá tak hezky celistvě. No ať se dobereme k těm nominacím dílků na střechy, tak jsem vymodeloval dvě varianty s "překládanými" taškami a třetí bez překládání.
...


Ty první dvě mají hodně výraznou strukturu a určitě jsem už takové střechy viděl, ale ne v Praze. Na druhou stranu ta z těch tile je zas moc rovná - i když taky bych si ji vybral z těch tří.

Nemůžu si pomoct, ale pořád se mi na tenhle typ domů hodí střecha složená z 1x1 slope, kterou tam mám já.
Slope 30° 1 x 1 x 2/3 (Cheese Slope)Dark Orange542006104342Bricklink

Hezky se tam dají nakombinovat barvy tak, aby nevznikla jednolitá plocha. Do dark red kombinuju ještě reddish brown, dark brown, DBG a občas black okolo komína a na zašlejší části střechy. Pokud nestavím zimní variantu, dávám i nějaké olive green - jakože obrostlé mechem.

Ukázka složitější střechy:




Schválně posílám dílek v dark orange, protože když koukám na fotky, tak je podobnější než dark red. Navíc tu myslím Milan zmiňoval, že jeden ten dům má fasádu v dark red, tak to by nebylo hezký i se střechou ve stejné barvě.

Igorus

K tématu "střechy". Z pohledu stavitele nádraží v zadní části bych se už v principu klonil k variantě čistě ze slopes. V rámci většího celku je to z mého pohledu dostečné v poměru cena/výkon/kvalita. Stavitel se tak může zaměřit na ty části budov, které jsou zásadnější jako třeba fasády...

Střechy (viz letecké foto) nejsou jen jednoduché do "áčka" ale jsou tam právě již zmíněné vykýře, rohy, hrany atd. A ty se z těch fajnovějších technik sice dají udělat, ale rohodně to není žádná hitparáda pokud si s tím člově extra nevyhraje.

Pool

Citace od: poMOCník kdy 06.03.2023, 16:53:17Hezky se tam dají nakombinovat barvy tak, aby nevznikla jednolitá plocha. Do dark red kombinuju ještě reddish brown, dark brown, DBG a občas black okolo komína a na zašlejší části střechy. Pokud nestavím zimní variantu, dávám i nějaké olive green - jakože obrostlé mechem.

Schválně posílám dílek v dark orange, protože když koukám na fotky, tak je podobnější než dark red. Navíc tu myslím Milan zmiňoval, že jeden ten dům má fasádu v dark red, tak to by nebylo hezký i se střechou ve stejné barvě.

Na Staromáku mají střechy jednobarevné tašky, doporučoval bych tak maximálně dvě barvy na ty střechu a to ještě aby byly co nejblíže k sobě. Taková ta vícebarevná divočina, sedí spíš na ty fantasy historické stavby. Střechy tam mají z klasické cihlově červené barvy, já bych klidně volil i tu tmavší dark red v kombinaci s klasickou červenou, než tu dark orange. A ta fasáda toho domu vedle Orloje, to moc blízko k dark red nemá, na ten dům by se právě hodila dark orange.

Citace od: Igorus kdy 06.03.2023, 17:57:35K tématu "střechy". Z pohledu stavitele nádraží v zadní části bych se už v principu klonil k variantě čistě ze slopes. V rámci většího celku je to z mého pohledu dostečné v poměru cena/výkon/kvalita. Stavitel se tak může zaměřit na ty části budov, které jsou zásadnější jako třeba fasády...

Střechy (viz letecké foto) nejsou jen jednoduché do "áčka" ale jsou tam právě již zmíněné vykýře, rohy, hrany atd. A ty se z těch fajnovějších technik sice dají udělat, ale rohodně to není žádná hitparáda pokud si s tím člově extra nevyhraje.

To mi mluvíš z duše, na to jsem taky upozorňoval  ;D . Jenže slope se blbě zasněžují, to jestli se bude trvat na nějakém tom částečném zasněžení, to bude taky složitější.

Pool

Update fotek, ale teď tam zrovna na Staromáku zavazí ta Velikonoční vesnička
https://www.flickr.com/gp/143591213@N02/8P3Lm07r3z

milanv

Citace od: Pool kdy 03.04.2023, 20:06:00Update fotek, ale teď tam zrovna na Staromáku zavazí ta Velikonoční vesnička
https://www.flickr.com/gp/143591213@N02/8P3Lm07r3z
Díky! To je super, snad všechny chybějící strany...
Pán na Žlutém hradě

linhi

No já u svého domu tedy to si dám,musím vymyslet buď potisk,samolepky a nebo nevím jak ta sgrafita...

Stimpi

Když budeš chtít, tak můžu pomoc se samolepkami (návrh a výroba)

milanv

Citace od: linhi kdy 07.04.2023, 10:14:20No já u svého domu tedy to si dám,musím vymyslet buď potisk,samolepky a nebo nevím jak ta sgrafita...
A bude pěkné, když bude de facto celý dům zabalený do samolepek? Podle mě moc ne, už to nebude vypadat jako lego. Možná to vidím moc černě, ale je to pro tebe výhoda :) Protože nabízím, že když to budeš mít s dostatečným předstihem (a spolu vymyslíme, jak to udělat po částech), tak zkusím zajistit potisk. Ano, pokaždé je problém, že nevím, jestli na mě budou mít čas - proto je potřeba ten velký předstih, abych se jim tam někam stihnul "vnutit".
Pán na Žlutém hradě

milanv

Hloubka projektu je 96 studů: jenom připomínám ve vlákně, protože jsme se na tom sice postupně všichni shodli i s pekim, ale bylo to v různých SZ, tak ať je to jasně i tady.
Pán na Žlutém hradě

milanv

#147
Profesionální zaměření bloku 1-5

Podařilo se mi objevit zaměření od profesionálů, konkrétně od firmy Azimut. I když je takhle zadarmo k nahlédnutí jen v poměrně malém rozlišení, na naše potřeby i tak dost pomáhá. Připravil jsem zaměřenou síť LEGO rozměrů (study x bricky), můžete si z ní odečíst libovolné rozměry, co potřebujete.

Bohužel nemají žádnou zmínku, že by dělali i jiné části náměstí.
Pán na Žlutém hradě

peki

Citace od: milanv kdy 25.04.2023, 10:30:47Hloubka projektu je 96 studů: jenom připomínám ve vlákně, protože jsme se na tom sice postupně všichni shodli i s pekim, ale bylo to v různých SZ, tak ať je to jasně i tady.

aktualizováno na 1 stránce

milanv

Citace od: milanv kdy 23.02.2023, 15:19:29V bloku domů 1-5 mají tyto šířky ve studech, vypočtené z plánku. Samozřejmě můžete je ±1-2 study měnit podle stavebních potřeb, malou rezervu na šířce celého bloku máme, jen se nesmíme odchýlit moc.

@milanv: 1: 35
@matka: 2: 36
@peki: 3: 31
@Daniel: 4: 46
@Pool: 5: 21

Jednotná společná hloubka domů 2-5 je podle plánu 54 studů.

Orientační výšky (hlavně se pak domlouvejte se sousedy, kde potřebujete navazovat):

Výška domů 2 a 3 je od chodníku po římsu 35 bricků, celkově 45 bricků po hřeben střechy. Výška domu 4 ( @Daniel ) je 40 bricků po římsu, 53 bricků po špičky atik.
Výška domu 5 ( @Pool ) je 34 bricků po římsu, 45 bricků po špičku štítu.

Tohle je moje předběžná tabulka rozměrů pro blok 1-5. Prosím, zkontrolujte si to podle té aktuální sítě přes plánek zaměření budov. Podle toho, co jsem koukal, tak by šířky měly sedět, ale třeba výšku hřebene střechy jsem někde ustřelil - koukněte na ten nový plánek.
Zaměřovací kancelář se tímto omlouvá, stává se nám to jen - sestro, kolikrát? - za deset let.
Pán na Žlutém hradě