Prezentace a Přednášky na výstavách Kostek

Založil Chairudo, 09.10.2021, 12:26:16

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Chairudo

Jak nám rostou výstavní prostory, otevírají se i další možnosti zpestření akcí a jednou z nich jsou Prezentace a Přednášky.

Na podnět vytvářím toto vlákno kde můžeme diskutovat co a jak můžeme na akcích dělat.
Výhoda je mít k dispozici projektor a možnost promítat k přednášce videa a fotky, což si snad můžeme vyzkoušet už letos na podzim.

Myšlenky pro začátek:
- Prezentace Kostky.org - kdo jsme, co děláme, proč, jak, jak stavíme (jak to vymýšlíme a tak), kde sháníme kostky, platí nás lego? apod. + v pozadí fotky a videa modelů i společných dobrodružství.
- Přednášky na různá LEGO témata technic, trains, duplo, castle.....bionicle + v pozadí fotky a videa.

Diskutujme  ;D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Chairudo

Já mám ze zahraničí zkušenosti ve formě Talk show - kde spolu hovoří moderátor a vystavovatel. Což by mohlo být i jako přednáška lepší, když mezi sebou dva lidé diskutují, než jen 1 monolog.
Tedy připravit si otázky na které bude ten druhý reagovat.

Např: Jak jste se k Legu dostal?
Je u nás nějaká komunita LEGO fanoušků?
Co v té komunitě děláte?
Jste zmněstnaní u Lega?
Spolupracujete s nimi?
Jsou výstavy jen u nás, nebo i jinde ve světě?
Jak stavíte tyto krásné kostičky?
Kde na ně sháníte materiál.......

..... takový formát se dá aplikovat na téměř jakékoli téma a pro diváky si myslím bude i s připraveným video pozadím záživný.
Tak se někdo může postavit i do role moderátora  :D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Matthes_CS

Přednášky ve své premiéře vypadaly takto:

Foton

Já bych si mohl připravit přednášku na téma Robotika s Lego Mindstorms.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Marty713

Přednáška "Jak z jednoho setu postavit více modelů?" by mě moc zajímala. ;)
Už dlouho přemýšlím o workshopu na toto téma. Kdo tuto přednášku, prosím, vedl a jak to probíhalo? Zajímají mě jakékoli bližší informace. Díky! :)

milanv

Přednášku na téma alternativních modelů měl samozřejmě Tomik. Celkově to pásmo přednášek byl můj nápad, dlouhodobě zvažovaný a promýšlený. Ale bylo to laděno jinak než jak to píše teď Chairudo, a hlavně teď do Olomouce nestíhám ani jet, natož něco zorganizovat, takže nechávám zcela volné pole tomu, kdo to chce zorganizovat zase jinak.
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Citace od: Marty713 kdy 11.10.2021, 12:04:16
Přednáška "Jak z jednoho setu postavit více modelů?" by mě moc zajímala. ;)
Už dlouho přemýšlím o workshopu na toto téma. Kdo tuto přednášku, prosím, vedl a jak to probíhalo? Zajímají mě jakékoli bližší informace. Díky! :)
Ano, tuto přednášku jsem měl já a řekl bych, že se celkem povedla. Pojal jsem to hodně na způsob ukázek toho, co jsem z čeho postavil a hlavní atrakcí byl samozřejmě set 31056. Když jsem se postupně propracoval ke 30. alternativnímu modelu, tak u všech přihlížejících už byly čelisti až na podlaze. Na konci jsem měl ještě pár tipů, jak stavět, kde hledat inspiraci, jak si roztřídit kostky atd.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Hardegon

Jaká na tohle byla odezva lidí? Líbilo/nelíbilo? Ptali se/jen si to odseděli? Dává to smysl opakovat na dalších výstavách?

Tomik má na tohle hodně dobře nabito, když vytáhne krabičku s "pár" díly a následně vysází 30 alternativních modelů. Tomu věřim, že to muselo být i hodně vtipný sledovat přednášku a ještě vtipnější sledovat posluchače >:D
Ale co ostatní přednášky? Nikde jsem z toho nenašel žádné výstupy nebo záznamy, tak nemam reálnou představu.

Citace od: milanv kdy 11.10.2021, 12:14:03
Přednášku na téma alternativních modelů měl samozřejmě Tomik. Celkově to pásmo přednášek byl můj nápad, dlouhodobě zvažovaný a promýšlený. Ale bylo to laděno jinak než jak to píše teď Chairudo, a hlavně teď do Olomouce nestíhám ani jet, natož něco zorganizovat, takže nechávám zcela volné pole tomu, kdo to chce zorganizovat zase jinak.

Nevim, jestli chceš zde prezentovat svojí představu, ale zeptam se... Výhledově třeba na 2022 tohle plánuješ mít pod patronací nebo jen dělat svoje přednášky?

O tuhle "aktivitu" bych měl na výstavu do Plzně taky zájem, tak...

1) Kdo vymýšlel témata a kdo prezentoval?
2) Nápady a podněty na další realizace?

yoshimaka

Citace od: Hardegon kdy 12.10.2021, 10:35:16
Jaká na tohle byla odezva lidí? Líbilo/nelíbilo? Ptali se/jen si to odseděli? Dává to smysl opakovat na dalších výstavách?

Tomik má na tohle hodně dobře nabito, když vytáhne krabičku s "pár" díly a následně vysází 30 alternativních modelů. Tomu věřim, že to muselo být i hodně vtipný sledovat přednášku a ještě vtipnější sledovat posluchače >:D
Ale co ostatní přednášky? Nikde jsem z toho nenašel žádné výstupy nebo záznamy, tak nemam reálnou představu.

1) Kdo vymýšlel témata a kdo prezentoval?
2) Nápady a podněty na další realizace?

Měl to pod patronací MilanV, tuším. Témata byla daná, konzultoval jsem svoji představu se zadavatelem, já sám jsem měl na starosti 2 témata:

* Nákup kostek (prakticky o nákupu na BL)

Zde jsem mluvil o nebezpečí při nákupu online obecně, nákupu KW (odpad) , dále jsme probírali jak hledat a filtrovat dílky na BL, na konci jsem rozdal QR kódy s odkazem na BL, brickowl..

Obecně nákupy lidi zaujaly a spousta si dělala i poznámky

* Stavební techniky (SNOT)

Nachystal jsem si prezentaci a interaktivně spolupracoval s publikem - zvláště v rámci stavebních technik - měl jsem tam vybrané dílky, z kterých jsem pak dával divákům možnost ať si vyzkouší některé základní SNOT techniky podle návodu na prezentaci a přiloženému modelu.

Zde jsem zaujal hlavně tím, že jsme si zkoušeli jednotlivé techniky SNOTu (asi 3-4, víc se jich do té cca hodiny nevešlo).

Obecně první kolo přednášek bylo takové trochu slabší, než se člověk naučí s publikem trochu pracovat, ale druhé kolo už bylo zajímavější, lidé spolupracovali a měli dotazy a připomínky.

Toliko za mne :-)


Lust och fägring stor

milanv

Pokusím se sepsat, co si pamatuju:

Předně jak to vzniklo, jaká byla myšlenka a jak to bylo organizované: já byl organizátor a garant toho přednáškového cyklu, Izabella organizátor výstavy. Zajistila extra místnost (stranou výstavního hluku) a jak to organizačně spojit s výstavou (pohyb lidí atp.). Já vymyslel ty přednáškové bloky a to celé, sehnal přednášející a na místě zařizoval vše provozní, co bylo třeba. Program byl celé dva dny, od rána do zavíračky - přednáška za přednáškou.

Myšlenka byla: pomoct hlavně rodičům k aktivní činnosti: ukázat, co se dá stavět, ale i, resp. hlavně, jak můžou oni pomoct svým dětem, aby tak taky mohly stavět: od toho, jak se shánějí kostky jinak než v setech, přes SNOT až po speciálky typu Technic a pohony modelů. A samozřejmě jak využít toho, co už doma mají, a stavět "jinak" - na to se výborně hodil právě i Tomik se svou přednáškou. Takže to nebyla prezentace "jak jsme dobří, co všechno umíme" - spíš praktické napůl workshopy. Opravdu, některé přednášky byly i s praktickými cvičeními pro diváky.

Druhá akce, nezávislá na přednáškách, byly komentované autorské prohlídky modelů. Tam byla myšlenka mít možnost ukázat funkce modelů, které statickým vystavováním jinak nikdo nevidí.

Jak to dopadlo, jaký byl zájem?

O přednášky byl zájem obrovský. Nejenže lidi přicházeli, ale tolik dotazů! Hlavně u těch praktických částí.
O komentované prohlídky byl zájem malý, resp. nedařilo se nám nějak předat vůbec lidem informaci, jak jsou organizované, kam mají přijít atp. To chce určitě vylepšit - nebo naopak zrušit, pokud zájem nebude.


Detailů je kolem toho spousta, kdyžtak to probereme soukromě. Celkově můžu říct, že ačkoliv jsem záměrně žádnou přednášku já osobně neměl,tak mě to vytížilo na celé dva dny - v dětském koutku jsem musel mít hodně šíkovný záskok a i tak jsme ho museli kapacitně trochu omezit, jestli si pamatuju dobře.
Pán na Žlutém hradě

Hardegon

OK, díky, kluci. Mám hned lepší představu.  ;)


poMOCník

Citace od: milanv kdy 12.10.2021, 11:19:39
...
O komentované prohlídky byl zájem malý, resp. nedařilo se nám nějak předat vůbec lidem informaci, jak jsou organizované, kam mají přijít atp. To chce určitě vylepšit - nebo naopak zrušit, pokud zájem nebude.
...


Určitě by stálo za to (ať už bude komentovaná prohlídka na místě nebo ne), dát k modelu QR kód s odkazem na video, kde budou další podrobnosti a třeba ten komentář stavitele. Případně QR kód s odkazem na galerii kvalitní dokumentace. Já když chodím po výstavě a rodina na mě čeká, mám jen omezenou dobu si všechno v rychlosti nafotit a výjimečně si něco detailněji prohlídnout na místě. Místo toho, abych se snažil zachytit všechno svým mobilem (tak jako každý druhý návštěvník), mohl bych si jen nafotit pár QR kódů k modelům, které mě zajímají a měl bych daleko kvalitnější materiál v daleko kratší době.

Daniel

Citace od: poMOCník kdy 12.10.2021, 14:00:32
Citace od: milanv kdy 12.10.2021, 11:19:39
...
O komentované prohlídky byl zájem malý, resp. nedařilo se nám nějak předat vůbec lidem informaci, jak jsou organizované, kam mají přijít atp. To chce určitě vylepšit - nebo naopak zrušit, pokud zájem nebude.
...


Určitě by stálo za to (ať už bude komentovaná prohlídka na místě nebo ne), dát k modelu QR kód s odkazem na video, kde budou další podrobnosti a třeba ten komentář stavitele. Případně QR kód s odkazem na galerii kvalitní dokumentace. Já když chodím po výstavě a rodina na mě čeká, mám jen omezenou dobu si všechno v rychlosti nafotit a výjimečně si něco detailněji prohlídnout na místě. Místo toho, abych se snažil zachytit všechno svým mobilem (tak jako každý druhý návštěvník), mohl bych si jen nafotit pár QR kódů k modelům, které mě zajímají a měl bych daleko kvalitnější materiál v daleko kratší době.

Vím jak to myslíš a asi fajn. Ale když sem to četl, tak sem si představil takové Sci-fi, jak za pár bude někde na stažení 100 QR kódů s modely pod heslem: Takto by vypadala výstava...a živá výstava nebude ;D ;D

poMOCník

Citace od: Daniel kdy 12.10.2021, 14:54:57
Citace od: poMOCník kdy 12.10.2021, 14:00:32
Citace od: milanv kdy 12.10.2021, 11:19:39
...
O komentované prohlídky byl zájem malý, resp. nedařilo se nám nějak předat vůbec lidem informaci, jak jsou organizované, kam mají přijít atp. To chce určitě vylepšit - nebo naopak zrušit, pokud zájem nebude.
...


Určitě by stálo za to (ať už bude komentovaná prohlídka na místě nebo ne), dát k modelu QR kód s odkazem na video, kde budou další podrobnosti a třeba ten komentář stavitele. Případně QR kód s odkazem na galerii kvalitní dokumentace. Já když chodím po výstavě a rodina na mě čeká, mám jen omezenou dobu si všechno v rychlosti nafotit a výjimečně si něco detailněji prohlídnout na místě. Místo toho, abych se snažil zachytit všechno svým mobilem (tak jako každý druhý návštěvník), mohl bych si jen nafotit pár QR kódů k modelům, které mě zajímají a měl bych daleko kvalitnější materiál v daleko kratší době.

Vím jak to myslíš a asi fajn. Ale když sem to četl, tak sem si představil takové Sci-fi, jak za pár bude někde na stažení 100 QR kódů s modely pod heslem: Takto by vypadala výstava...a živá výstava nebude ;D ;D

To ne, je to oboje, tak trošku "rozšířená realita". A nebo máš pravdu: příprava na další lockdown.

samy405

já měl na starost technic - konkrétně jak rozpohybovat model

Přednáška ze začátku aby lidi dostali základní informace + si mohli osahat komponenty aby věděli o čem to je :) dále se pomalu přecházelo na diskuzi a dotazy - toliko první den
den druhý byl zajímavější protože už si tam jeden táta přinesl model co neuměli rozhýbat (špatně postavený) tak jsme to v poslední fázi přednášky dali dokupy - kdo chtěl mohl se dívat kdo ne šel pryč :)

dotazů padalo dost.

Nápad na talk show je zase jiný level ale vůbec se tomu nebráním protože by to zase bylo pro diváky lepší než "monolog"

Chairudo

Tak jak jsme se rozhodli s Florou necháme přednášky na příští rok, nejdřív se na Floře zabydlíme  :D

Ale hlavní a co by jsme mohli dělat na všech akcích je klidně i celodenní prezentace kostek třeba formou informačního stánku s možným prodejem materiálu kostek. Jako začátek by mohly být gravírované figy, kostky a další drobnosti. 
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr