(Vlastní) Rozhledny a vyhlídkové věže

Založil Chairudo, 25.04.2020, 00:40:12

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Chairudo

Hledal jsem zase něco drobného co postavit z reálného světa a napadl mě petřín  :D

Model bude v cca minifig měřítku s celkovou výškou kolem 170cm, to je včetně spodního patra, které je z jedné strany zapuštěné do země.

Základ budovy jsem prozatím otestoval v LDD a z hadiček a úchytek co mám doma jsem otestoval jak dobře půjde pospojovat ocelová konstrukce. Je to šílená pavučina, ale z větší části to půjde.

Přesné měřítko určí hlavně okna vyhlídek a spodní budova, ať to vypadá co nejreálněji.

Chtěl bych teď hlavně poprosit někoho z Prahy kdo mi můžete vyfotit základy věže kolem dokola, hlavně jak vypadají ze zadní strany viz druhá fotka = papírový model. Já se do Prahy dostanu asi až v červnu a chtěl bych začít stavět co nejdřív.





YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki

Citace od: Chairudo kdy 25.04.2020, 00:40:12
Chtěl bych teď hlavně poprosit někoho z Prahy kdo mi můžete vyfotit základy věže kolem dokola, hlavně jak vypadají ze zadní strany viz druhá fotka = papírový model. Já se do Prahy dostanu asi až v červnu a chtěl bych začít stavět co nejdřív.

Takové ty programy na procházku městem jsi zkoušel? Nevím jestli je Praha zpracovaná v četně Petřína.


Chairudo

Díky  ;D Na streetview jsem chybou v matrixu úplně zapomněl.
Ten úplný spodek tam není, zavazí tam ve výhledu ta nová barabizna, ale jinak dost fotek z loňského léta abych to slušně zmastil  :D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Chairudo

Kdo by to řekl že už je to víc jak rok :o ten čas tak běží  :D

Změnil jsem téma na rozhledny a vyhlídkové věže, na výletech po naší krásné zemičce jsem toho potkal víc a něco málo z nich chci postavit.
Petřín snad zvládnu na podzim a teď jsem začal něčím menším z Trutnovska  :D


Rozhledna Eliška

- po cestě za Davromanem do Žacléře stojí v nadmořské výšce 632m krásná decentní Rozhledna Eliška, vysoká 24,5m.
Veliké díky Davromanovi, že na ní naběhl s metrem a změřil mi pár stěžejních bodů  ;D

V minifig měřítku 1:45 měří cca 60cm, základna je o 1 stud širší než by měla být, abych mohl každé patro rovnomněrně rozšířit dvěma study.
Menší výzvou bylo vymyslet točivé schodiště, aby se vešlo do prostoru 6x6. Zkoušel jsem i různé varianty zábradlí, ale spirálovitý tvar je docela problém, tak to nakonec nechám bez.
Ještě čekám na pár maličkých dílů na dodělání prostředních pater a pár detailů, přidám kolem terén a snad se bude líbit  :).




YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Matthes_CS

Krása, ještě tu malou sochu Elišky vedle rozhledny... a kryt pro bezzákluzový kanón... a řopík... a Stachelberg  >:D

Borun

#6
Tak mně napadlo,že by to bylo dobré téma na nějaký další společný projekt.Věže a rozhledny v Česku.

milanv

Teda, to jsi překvapil. Já vím, že mám jiný vkus než spousta jiných lidi, ale za mě je tohle tvoje nejlepší stavba za poslední dobu. Fakt pěkné, milé, konstrukční... A počínaje vůbec tím nápadem, co postavit!
Pán na Žlutém hradě

poMOCník

Přidávám se k ostatním, taky oceňuju tu konstrukci i věrnost modelu. Působí to lehce a vzdušně, což je pro model z kostek nemalý požadavek.

Jonas

Pěkné.
Vzhůru na rozhledny a jasná jitra!
Jonas - Můj Brickshelf

Chairudo

Citace od: Matthes_CS kdy 08.07.2021, 20:45:16
Krása, ještě tu malou sochu Elišky vedle rozhledny... a kryt pro bezzákluzový kanón... a řopík... a Stachelberg  >:D

To nechám na tobě   ;D

Citace od: Borun kdy 09.07.2021, 06:39:15
Tak mně napadlo,že by to bylo dobré téma na nějaký další společný projekt.Věže a rozhledny v Česku.

Já takovou menší sérii různých typů rozhleden a věží plánuji, jak cestuji po čr vidím ty krásy a nevím co postavit dřív  ;D
Kdo bude chtít něco přistavět ať se do toho pustí, na výstavách to bude super ukazovat kde co je, lidi kolikrát netuší co mají za humny  :D

Jinak všechno stavím na MILS, aby se to dalo použít i jako moduly do třeba modulového kolejiště jak věřím že se projekt příští rok konečně rozjede.

Citace od: milanv kdy 09.07.2021, 07:35:25
Teda, to jsi překvapil. Já vím, že mám jiný vkus než spousta jiných lidi, ale za mě je tohle tvoje nejlepší stavba za poslední dobu. Fakt pěkné, milé, konstrukční... A počínaje vůbec tím nápadem, co postavit!

Dík, taky jsem za poslední dobu stavěl jen sochy a horské dráhy  ;D Teď se pouštím i do budov tak tě třeba ještě překvapím  ;)

Citace od: poMOCník kdy 09.07.2021, 10:32:45
Přidávám se k ostatním, taky oceňuju tu konstrukci i věrnost modelu. Působí to lehce a vzdušně, což je pro model z kostek nemalý požadavek.

To jo, tady byla malá matika změřit výšky a šířky každého patra, kde jsou všechny jiné a přepočítat to na bricky a plate.
Hlavně ta lehkost a vzdušnost se mi na tomhle líbila, ale nespočítal jsem si že to i tak zbaští asi 1500 kulatých 1x1 bricků, tak jsem vykoupil několik obchodů  ;D

Citace od: Jonas kdy 09.07.2021, 11:29:08
Pěkné.
Vzhůru na rozhledny a jasná jitra!

Hned jak přestane pršet :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Chairudo

Eliška je hotová  :D

Dal jsem ji na MILS na baseplate 48 a dokola přidal baseplate 8xX, celkový rozměr základny je 64x64 ať může stát samostatně, i jako součást nějakého společného projektu.

YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Jonas

#12
Citace od: Chairudo kdy 09.07.2021, 14:17:22
Já takovou menší sérii různých typů rozhleden a věží plánuji, jak cestuji po čr vidím ty krásy a nevím co postavit dřív  ;D
Kdo bude chtít něco přistavět ať se do toho pustí, na výstavách to bude super ukazovat kde co je, lidi kolikrát netuší co mají za humny  :D

Z mých rozhleden stále ještě stojí Hrádek. (Nachází se u Pekiho).


 
Druhá má rozhledna (bývalá Císařská věž u Wroclawi) v minulosti absolvovala pár výstav, ale bohužel už byla rozebrána.


Jonas - Můj Brickshelf

Chairudo

Citace od: Jonas kdy 28.07.2021, 10:46:27
Citace od: Chairudo kdy 09.07.2021, 14:17:22
Já takovou menší sérii různých typů rozhleden a věží plánuji, jak cestuji po čr vidím ty krásy a nevím co postavit dřív  ;D
Kdo bude chtít něco přistavět ať se do toho pustí, na výstavách to bude super ukazovat kde co je, lidi kolikrát netuší co mají za humny  :D

Z mých rozhleden stále ještě stojí Hrádek. (Nachází se u Pekiho).


Druhá má rozhledna (bývalá Císařská věž u Wroclawi) v minulosti absolvovala pár výstav, ale bohužel už byla rozebrána.
Hrádek je moc pěkný, je to podle nějaké skutečné předlohy?
Hlavně ty vysoké červené střešní slope jsem koukal je docela vzácnost, taky vymýšlím něco s červenou střechou  :D

Jo věže je škoda, tak třeba ji přestav na tohle  ;)
historic Wrocław water tower
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Jonas

#14
Citace od: Chairudo kdy 28.07.2021, 11:16:35
Hrádek je moc pěkný, je to podle nějaké skutečné předlohy?

Hrádek u Varnsdorfu

Jonas - Můj Brickshelf

Chairudo

#15
Asi před měsícem jsem jel už ani nevím proč  >:D přes České Budějovice a cvrnkla mi do nosu krásná 44m vysoká vodárenská věž, která připomíná hrad.
Minulý týden dorazily poslední díly a tak jsem ji mohl o víkendu ukázat na výstavě v Jaroměři 🙂
V měřítku 1:45 má něco málo přes metr, ještě k ní časem dodělám okolí, vodní nádrž a třeba řeku s mlýnem.

Věž se během staletí přestavovala a troch měnila, vycházel jsem hlavně z nejnovější fasády, ale částečně i ze staršího designu.

V Září ji pojedu fotit s originálem, tak ji vezmu na Lipno.

Více fotek zde
https://www.flickr.com/photos/87198490@N07/albums/72157719623548833



YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Jonas

Nádherná předloha a skvělé provedení modelu.
Moc se mi líbí, žes využíval i historické plány. Připomnělo mi to dobu, kdy jsem sbíral podklady pro své knihy o rozhlednách a v archívech se probíral zaprášenými kartóny se stavební dokumentací, v nichž se občas nacházely podobné nádherné staré plány. 
Jonas - Můj Brickshelf

Chairudo

Citace od: Jonas kdy 02.08.2021, 11:47:10
Nádherná předloha a skvělé provedení modelu.
Moc se mi líbí, žes využíval i historické plány. Připomnělo mi to dobu, kdy jsem sbíral podklady pro své knihy o rozhlednách a v archívech se probíral zaprášenými kartóny se stavební dokumentací, v nichž se občas nacházely podobné nádherné staré plány.

Díky  :D
Jo když si naju nějakou stavbu tak se od ní snažím sehnat dokumentaci, ať ji můžu postavit co nejpřsnější k originálu. V dnešní době je složitější se do archivů dostat, ale naštěstí funguje internet a emaily a občas jsou lidi ochotní nějaké poklady poslat :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

hobby

Dnes objevitt stavební dokumentaci od jakékoliv stavby je spíše štěstí, ačkoliv ke každé stavbě nějaká dokumentace byla. Ale v toku času, reorganizace úřadů a stěhování se mnoho plánů ztratilo, či zničilo. Plány činžovních domů (když ještě nebyly kopírky) si půjčovli projektanti topení a často nevrátili. Škoda, ty plány byly krásné, jednoduché, kótovány v cm (ne jako dnes ona pakárna v mm! a byly to většinou originály.
Tu vodárnu máš jako skutečnou. Dokumentace je příkladem racionálníno projektování, dnes by to byl balík vysoký půl metru. >:D

Villa Legina


fanda

Nádhera, je tě škoda (že neděláš vlaky).  :)

Chairudo

Citace od: fanda kdy 02.08.2021, 17:28:56
Nádhera, je tě škoda (že neděláš vlaky).  :)

Na to už je tady dost expertů  ;D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

poMOCník

Když o tom tak přemýšlím, tak mně se ta (skutečná) věž až tak moc nelíbí. Asi proto taky nestavím hrady. Jednak je moc čtvercová a taky moc barevná.

Ta z lega vypadá daleko líp, nemůžu si pomoct. Jako by to někdo navrhoval a barvil s tím, že se to pak stejně bude stavět z lega. No a tys přesně vystihnul ty detaily a barvy tak, aby to v legu parádně ladilo. A vůbec nechápu, žes to postavil tak rychle.

Už se těším na další přírůstky. Tahle série bude moje oblíbená.

milanv

Věž je ve své legové verzi fakt pěkná. Obdivovali jsme v Jaroměři i tvou odvahu ji tam tak postavit samotnou, bez žádného terénu, aby byla stabilnější. Tak doufám, že ti i vydržela bez úhony :)

Tak jsem rád, že jsme mohli vidět i tvou minulou rozhlednu, kompletní a naživo. Je to opravdu milá stavbička!
Pán na Žlutém hradě

Chairudo

Citace od: poMOCník kdy 03.08.2021, 00:08:35
vůbec nechápu, žes to postavil tak rychle.

Mě se zase ta pestrobarevnost líbí a takové předlohy vyhledávám.

Ona ta věž je byla postavená jako by někdo počítal s tím, že ji jednou postaví z Lega  ;D
Úhel střechy je prakticky identický s těmi slope a až na šířku hrázdění pod střechou všechny rozměry krásně zapadly do 1:45.

Nejdřív jsem si vytiskl předlohu a hodinku přepočítával rozměry na study a plate, pak nějakých 8 hodin v LDD tvořil a asi 20 hodin stavěl.
Nejdelší na tom bylo čekání na díly  ;D


Citace od: milanv kdy 03.08.2021, 09:18:01
Věž je ve své legové verzi fakt pěkná. Obdivovali jsme v Jaroměři i tvou odvahu ji tam tak postavit samotnou, bez žádného terénu, aby byla stabilnější. Tak doufám, že ti i vydržela bez úhony :)

Tak jsem rád, že jsme mohli vidět i tvou minulou rozhlednu, kompletní a naživo. Je to opravdu milá stavbička!

Díky, vydržela bez úhony, má k 10 kilo, tak když je pevný stůl a dál od malých ručiček nic jí nehrozí  ;)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Chairudo

#25
Konečně jsem se na jaře dostal k další rozhledně a tentokrát mě zaujal styl Polské rozhledny Joanna.
V realitě má 40 metrů a model má cca 90cm výšky a samotná věž asi 1000 dílů.
Trochu jsem se bál aby to přežilo převoz, ale teď nacestovala 6000km Ostrava-Norsko a zpět a ok.

Jediné co jsem tam nedal jsou boční vzpěry na spodní půlce rozhledny, v lego verzi se mi to nelíbilo.
Ještě dodělám pár detailů zábradlí a přidám pár stromků ať je to veselejší.



https://live.staticflickr.com/65535/52049797580_112f604c61_b.jpg

https://live.staticflickr.com/65535/52049889060_5a40a3d97a_h.jpg
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Chairudo

Po dlouhé době jsem měl pár hodin na stavění, tak jsem se pustil do Klostermannovy rozhledny na Šumavě.
Líbilo se mi na ní ty různé tvary a stavební techniky.

Sranda teď bude udělat ten osmistěn abych zachoval tvar a hlavně ať to pěkně drží, je to v měřítku cca 1:45 a ve výsledku taky bude mít asi metr, teď jsem lehce za půlkou  :) 

IMG_20221216_191835_HHT.jpg
20210426_101848.jpg 
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

poMOCník


Chairudo

Citace od: poMOCník kdy 19.12.2022, 21:20:43Mám pro tebe tip
https://pin.it/4D9aq6i


Díky  :)
Už jsem to vyřešil jinak s pomocí headlight bricků, ale toto je taky zajímavá technika.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Chairudo

Až na pár detailů téměř hotovo, taky k ní přidám kousek lesa a posezení  :D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr