(vlastní) Rohový městský dům

Založil poMOCník, 03.10.2019, 18:56:03

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

poMOCník

Ačkoli dům zatím není dokončen (v plánu je ještě třetí patro a střecha), dávám ho sem už teď, protože stavba neprobíhá obvyklým způsobem od začátku do konce, ale kromě toho se musí i neustále opravovat a předělávat. Slouží totiž zároveň ke hře mému synovi (4) jehož příběhy hrané minifigy se velmi často podobají akčním filmům, ve kterých převládá destrukce. Stává se tak, že do interiéru najede náklaďák, nebo že se jedna z minifigů pomátne a vymlátí kuchyň (zajímavé, že je to vždy žena), nebo že policejní auto vyjede na schody a vylomí dveře i s rámem (v tomto případě dokonce praskla jedna lego kostka).

Stavění a opravy ale děláme spolu, například koupelnu, horní chodbu a část schodů nacvakal sám podle mého návrhu. Barvy i typ kostek byl zvolen podle toho, čeho bylo zrovna nejvíc k dispozici. Jelikož máme lego prvním rokem, naše "sbírka" sestává především z kiloware (už přebraného od nějakého jiného kostkaře) a toho, co bylo ve výprodeji na BL.


poMOCník

Kromě toho, že jdou u domu sundavat patra a otevírat dveře, pro lepší přístup při hře je možné otevřít boční stěny na schodiště a do kuchyně.

poMOCník

Několik detailů ze stavby horního patra, dnes už téměř dokončeného.

poMOCník

A jak se stavěly základy...

Matthes_CS

Krásný domek, i pěkné interiéry. Jen ten fig vypadá před domem jako trpaslík, ale vevnitř už to tak nepůsobí, jen to zábradlí na schodech vypadá vysoké.

fanda

Ten tvůj kluk musí mít úžasnou trpělivost na svůj věk, je vidět, že se mu hodně věnuješ.

To je, zdá se mi, ještě jedna pozapomenutá výhoda Lega - posiluje trpělivost!

Jen tak dál :-)

poMOCník

Citace od: Matthes_CS kdy 03.10.2019, 19:19:19
Krásný domek, i pěkné interiéry. Jen ten fig vypadá před domem jako trpaslík, ale vevnitř už to tak nepůsobí, jen to zábradlí na schodech vypadá vysoké.

Máš pravdu, to zábradlí je nějak přehnané, ale je to tím dolním sloupem, dál už to myslím sedí dobře. Zkusím vyměnit ten dolní sloup!

A ta venkovní fotka možná zkresluje. V reálu to k minifigům pasuje líp. Musíš počítat, že dolní patro začíná až na úrovni spodku dveří.

poMOCník

Citace od: fandadolega kdy 03.10.2019, 19:37:41
Ten tvůj kluk musí mít úžasnou trpělivost na svůj věk, je vidět, že se mu hodně věnuješ.

To je, zdá se mi, ještě jedna pozapomenutá výhoda Lega - posiluje trpělivost!

Jen tak dál :-)

Díky, ale trpělivost je jeho vlastní, s tou nemám nic společného. Jeho baví stavět podle návodů a čím větší set tím lépe, tenhle freestyle ho moc nebere. Čtvrté narozeniny se přiblížily, takže už mám pro něj jeho vysněné Ninjago City Docks.

Je neskutečné, co za tu dobu od mého dětství Lego udělalo s těmi návody. Jsou tak propracované a názorné, že děti mohou postavit takhle komplikované stavby! Pochybuju, že existuje nějaký výrobek, na kterém se děti naučí víc.

Matthes_CS

Citace od: poMOCník kdy 03.10.2019, 19:51:02
Citace od: Matthes_CS kdy 03.10.2019, 19:19:19
Krásný domek, i pěkné interiéry. Jen ten fig vypadá před domem jako trpaslík, ale vevnitř už to tak nepůsobí, jen to zábradlí na schodech vypadá vysoké.

Máš pravdu, to zábradlí je nějak přehnané, ale je to tím dolním sloupem, dál už to myslím sedí dobře. Zkusím vyměnit ten dolní sloup!

A ta venkovní fotka možná zkresluje. V reálu to k minifigům pasuje líp. Musíš počítat, že dolní patro začíná až na úrovni spodku dveří.

Jo, ta vnkovní fotka je hlavně tím, že je tam ještě ten skep, nebo co to je, vevnitř už to vypadá dobře.

Citace od: poMOCník kdy 03.10.2019, 19:59:54
Citace od: fandadolega kdy 03.10.2019, 19:37:41
Ten tvůj kluk musí mít úžasnou trpělivost na svůj věk, je vidět, že se mu hodně věnuješ.

To je, zdá se mi, ještě jedna pozapomenutá výhoda Lega - posiluje trpělivost!

Jen tak dál :-)

Díky, ale trpělivost je jeho vlastní, s tou nemám nic společného. Jeho baví stavět podle návodů a čím větší set tím lépe, tenhle freestyle ho moc nebere. Čtvrté narozeniny se přiblížily, takže už mám pro něj jeho vysněné Ninjago City Docks.

Je neskutečné, co za tu dobu od mého dětství Lego udělalo s těmi návody. Jsou tak propracované a názorné, že děti mohou postavit takhle komplikované stavby! Pochybuju, že existuje nějaký výrobek, na kterém se děti naučí víc.

Trochu off-topic, ale na nábřeží paromilů, jsme byli vedle stánku merkuru, i když ho doma máme, tak jsem mu nikdy nepřišel na chuť a ve výtopně máme kolejiště a parní stroj a po hodině provozu jsme museli upravovat. Ale měl tam pán přednášku, jak to používají ve školách, mají edukační programy a tak, nic proti tomu, ale pak to dali n aFB a už tam lidi psali, že merkur je pořádná hračka, a děti co si jako malý hrajou s legem nezvládnou ani zašroubovat šroubek :D
A ještě ze stánku hrála celý den boží písnička.

Igorus

Jako prvotina to není vůbec špatné :) Vidím v tobě potenciál. Je super že používáš složitější stavební techniky. Jako jasný, jsou tam věci které by stálo za to předělat. Jako důvod si myslím že se hodně limituješ na "zbytkový" materiál. Jakmile tohle překonáš, tak výsledek bude stát za to.

poMOCník

Zatímco čekám na nový materiál, jsem udělal pár fotek pokračující stavby. Tady se asi nikdo nepodiví (narozdíl od všech členů mé rodiny), že jsem objednal 2000 tašek na střechu v dark-red barvě.

Už teď vím, že kdybych to stavěl znovu, udělám asi 50 věcí jinak, ale to je holt vývoj.

hobby

Nedivím se, jak píšeš, že bys ledacos dělal jinak. Ten dům je tak složitý a dá proto ´zabrat´ (viz např. rozestavěnou střechu), že si říkám, že tohle není účelem lega. Zda není lepší hledat ve výrazu jednoduchost, strohost, či "zkratku". Méně je více. Tohle jsem sledoval u každé stavby, ať to byly domy, nebo vlaky.
Pokud bych měl připomínku k architektuře, ten arkýř příliš, až přehnaně vystupuje ven. Ve skutečnosti by to bylo mnohem méně, nebo by musel být na sloupech.
Tak se tuž, jsem zvědavý na výsledek.

Chikos

Vypadá fakt skvěle. Je i super, že dáváš fotky z průběhu výstavby. Já třeba teď díky tomu pochopil lépe tu střechu  :D Až dostavím hrad, chci se taky vrhnout na modulární domy. Tak jsem rád za každou inspiraci  :)

poMOCník

Citace od: hobby kdy 28.11.2019, 18:34:38
Nedivím se, jak píšeš, že bys ledacos dělal jinak. Ten dům je tak složitý a dá proto ´zabrat´ (viz např. rozestavěnou střechu), že si říkám, že tohle není účelem lega. Zda není lepší hledat ve výrazu jednoduchost, strohost, či "zkratku". Méně je více. Tohle jsem sledoval u každé stavby, ať to byly domy, nebo vlaky.

Jsem rád, že to tak vidí i někdo další. Je to určitě jedna z těch věcí, kterou bych dělal jinak. Nejtěžší je udělat něco složitého tak, aby to vypadalo jednoduše - tedy zmiňovaná jednoduchost ve výrazu - ale přitom vytvořit něco zajímavého a originálního. Tohle můj první dům, když nepočítám jednu malou chatrč, proto celková uspořádanost a vizuální jednoduchost trochu utrpěla na úkor zkoušení nových stavebních technik.

Citace od: hobby kdy 28.11.2019, 18:34:38
Pokud bych měl připomínku k architektuře, ten arkýř příliš, až přehnaně vystupuje ven. Ve skutečnosti by to bylo mnohem méně, nebo by musel být na sloupech.

Díky za připomínku, zkusím doplnit sloupy až přesunu na baseplate 48x48. Trochu se bojím, že se tím zakryje pohled na prostor hlavního vchodu.

Chairudo

Fakt super, spousta drobných detailů které tomu hodně přidávají. Snad to někde uvidím na živo  :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

hobby

Citace od: poMOCník kdy 29.11.2019, 13:54:19
Díky za připomínku, zkusím doplnit sloupy až přesunu na baseplate 48x48. Trochu se bojím, že se tím zakryje pohled na prostor hlavního vchodu.

U lega si můžeš samozřejmě dovolit cokoliv, přehánět i zveličovat. Ale pokud bys chtěl sledovat věrohodnost, tak raději než ty sloupy/pilíře, které tam opravdu nepatří, bych raději zúžil to vyložení, řekněme na půlku. Ten model tím neutrpí.

poMOCník

Nevěřili byste, co to udělá s geometrií střechy, když se lehkovážně rozhodnete při stavbě prvního patra udělat jednu stěnu dlouhou 6 studů a druhou jen 5. Takže, jak už mi tu jeden moudrý člověk radil, příště jednodušeji!

Dnes jsem nafotil celistvý stav a zítra se jde rozebírat přízemí. Kvůli kompatibilitě s projektem Modulární Město potřebuju spodní baseplate vyměnit za obyčejné plate, což bude vskutku husarský kousek a vůbec nevím, jestli se to celé nenávratně nerozpadne.

poMOCník

Dům dostal fasádu z nových bílých dlaždic, chodník s nějakou zelení a část silnice k napojení do SP Modulárního města.
Aby byli i kverulanti spokojeni, vyměnil jsem okna v prvním patře. Musím říct, že se mi to tak líbí také víc.

Exteriér je hotový, drobné detaily se doladí a sjednotí s ostatními až se dohodneme. Osvětlení je nějaké objednané, ale zatím nedorazilo z Číny.

Chairudo

Teda super nápad s těmi rouškami, ale spiderman ji asi nepotřebuje, to mu vyfiltruje oblek  :D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr