(Vlastní) Matthesovi vlaky

Založil Matthes_CS, 20.08.2018, 23:56:36

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Matthes_CS

Asi před dvěma lety jsem se rozhodl pro stavbu parní lokomotivy, v železničním muzeu Výtopna Jaroměř jsem si vyhlédl rychlíkovou lokomotivu 365.0 (nyní už je v muzeu jen pohonné ústrojí) a po několika pokusech jsem se dostal do tohoto stavu:


Stále ještě nejsem spokojen s podvozkem, který plánuji přestavět. Lokomotiva je vyfocena kolegou na zmiňovaném pohonném ústrojí. Motor má starý 9v v tendru a je schopná jízdy i v zatáčkách.

Ve výtopně v Jaroměři nyní provádím a lokomotivy jsem půjčil na vystavení k dalším (neLego) modelům, jen jsem jí před vystavením nenafotil, takže fotky jsou zatím jen tyto.

PS: Zetor ve vytríně je s menšímy úpravami podle této předlohy.

peki

Nalinkuj také obrázek předlohy ať je nějaké porovnání. Zkusil by jsem "vyhladit" tvary, na celkem pěkné stavbě mne ruší ty všudy přítomné study.

otaznik

Kouknul jsem na předlohu a jako největší problém vidím nepoměr velikosti. V reálu je kotel nad velkými koli zhruba stejně velký (nebo jen o málo větší) jako kola samotná, na modelu je v tomto jistá disproporce. Asi bys potřeboval větší kola, nicméně kotel je potřeba určitě zmenšit.

Na předlohu jsem koukal sem.

Ondrej

Jinak doporučuji návštěvu této výtopny. Mají to parádní.

Matthes_CS

Dobová fotka předlohy, při stavbě jsem vycházel hlavně z obrázku co odkazoval Otaznik.
Na nepoměr mě upozornili i ve výtopně, zmenšit kotel mě kupodivu nenapadlo, to by mohlo i vyřešit, že kabina je dost vysoká a figové nevidí z oken. Až budu přestavovat, tak zkusím i vyhladit study, jak to bude vypadat.

Fotka výtopny je trochu staršího data, exponáty se trochu obměnily, ale není problém domluvit návštěvu, kde bych vás provedl, nebo i domluvit nějaká jízda po areálu výtopny.

otaznik

Citace od: Matthes_CS kdy 21.08.2018, 17:39:26
ale není problém domluvit návštěvu, kde bych vás provedl, nebo i domluvit nějaká jízda po areálu výtopny.
To zní dobře, pokud se dá dohromady více lidí, zajímalo by mě to.

peter

Citace od: otaznik kdy 21.08.2018, 22:03:05
Citace od: Matthes_CS kdy 21.08.2018, 17:39:26
ale není problém domluvit návštěvu, kde bych vás provedl, nebo i domluvit nějaká jízda po areálu výtopny.
To zní dobře, pokud se dá dohromady více lidí, zajímalo by mě to.

Uděláme si takovou malou rodinnou vyjížďku po depu ;D
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

peki

Citace od: otaznik kdy 21.08.2018, 15:02:31
... Asi bys potřeboval větší kola, nicméně kotel je potřeba určitě zmenšit.

Big Ben Briks již delší dobu vyrábí XL parní kola, na obr. ty vlevo.
. Přemýšlým že si jich pár koupím. V minulosti jsem organizoval nákup parních kol (v době kdy je lego ještě nevyrábělo).

Skupinová návštěva depa zní zajímavě.  >:D

peter

Citace od: peki kdy 22.08.2018, 09:04:34Big Ben Briks již delší dobu vyrábí XL parní kola

Nejsou ale náhodou stejně velká jako ta originál LEGO? Tehdy jsem si je s tebou kupoval a co si tak matně vzpomínám, tak jejich velikost mi přišla stejná a ty už tedy na lokomotivě Matthes má.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

roko86

Taky jsem kupoval u Big Ben Briks  kola mají je ve všechny  barvy, ale nenapsal jsem prodejci . A zaplatil jsem na dph a clo asi 800 kč  potom jsou ty kola hodně drahý.

Matthes_CS

BBB kola si pamatuju, ještě než je udělalo Lego, myslím, že kdyby se kola zvětšili, tak zas už bude lokomotiva moc vysoká, takže to zmenšení bude lepší řešení.

K tomu výletu po depu, dva týdny zpátky skončila výluka na nádraží, takže tam už se jezdí, ale z výtopny do něj zatím pořádně nevedou koleje, takže pojíždění se dělá akumulátorovkou jen kousek, spíše pro děti :) takže není problém domluvit i s menším počtem lidí.

peki

#11
Citace od: peter kdy 22.08.2018, 09:12:28

Nejsou ale náhodou stejně velká jako ta originál LEGO? Tehdy jsem si je s tebou kupoval a co si tak matně vzpomínám, tak jejich velikost mi přišla stejná a ty už tedy na lokomotivě Matthes má.

Ano i ne. Ty kola co jsme kupovali byla v té době ve třech velikostech (s nákolky a bez nákolků). Viz obr. (horní Lego dolní BBB Wheels)



Na Emeraldu a tomto modelu jsou kola která jsou stejně velká (#fd 30.4) jako BBB kola, ale mají lepší Lego formu - kolo má protizávaží.

BBB Wheel potom doplnil sortiment o větší XL kolo (#fd 36.8 ) a kolo už také obsahuje protizávaží.

 

peki


Matthes_CS

Lokomotiva jezdila skoro celý den na Nábřeží paromilů spolu s Brejlovcem a několika vagóny:
Pár dalších fotek "kolejišťátka" je na flickru.

U 365.0 (parní) bylo zjištěno, že tendr není dost těžký, takže byl zatížen dvěma závažímy, ale stejně v jendé zatáčce prokluzoval, ale to bylo nejspíš nerovností stolů a chodníku. Při průjezdu výhybkami do odbočky často vykolejovávaly běhouny, takže podvozek je opravdu potřeba předělat.

Brejlovec je můj několikátý pokus o tuto lokomotivu, ale ještě bude přestavěn (je na něm i nelegální technika) a hlavně se mi nelíbí, že vyšší červená čast s okny je o stud delší, než zbytek lokomotivy, takže bude upravován délkově a na jedné straně má nesprávně umístěný chladič.

Vagóny jsou starší, více méně podle fantazie sestavené, hlavně ten červeno-žlutý na šrot. Jediný novější je ten šedý nízkostěnný vezoucí dělo, který je postaven podle vagónu ve výtopně, který také veze dělo. Jendá se o anglický vůz s ruční brzdou na boku. Foto předlohy před opravou, než byl vůz přetřen na šedo a ještě neměl dělo:

peki

Citace od: Matthes_CS kdy 28.08.2018, 10:12:26

Brejlovec je můj několikátý pokus o tuto lokomotivu, ale ještě bude přestavěn (je na něm i nelegální technika) a hlavně se mi nelíbí, že vyšší červená čast s okny je o stud delší, než zbytek lokomotivy, takže bude upravován délkově a na jedné straně má nesprávně umístěný chladič.


Jo brejlovec je klasika. Tady je můj (3 verze).

mirek

Brejlovec nemůže chybět na žádném kolejišti...


Matthes_CS

Citace od: mirek kdy 29.08.2018, 11:09:36
Brejlovec nemůže chybět na žádném kolejišti...

Také jsem se tady hodně inspiroval  :)

Matthes_CS

Připravuji kolejiště do Pardubic na Kostkování, které se bude skládat z dvou částí. Okruhu, kde bude jezdit pára a brejlovec jako v Hradci. Druhá část bude nákladní nádraží, kde budou děti posunovat s lokomotivou vagóny na správné místa. Posunovat se budou čtyři vagóny. Ten s dělem k rampě k vojákům, dobytčák s koňmi k ohradě s dalšími koňmi, plošinový s kolejemi na rozestavěnou trať a plošinový s maxi kostkami na nákladní rampu s dalšími kostkami. Až na ohradu s koňmi mám kolejiště připravené, tady jsou nějaké fotky:
https://www.flickr.com/gp/matthes_cs/pLX35D
Lepší fotky udělám až v Pardubicích, doma nemám pořádné prostory. Protože dvě cílové místa pro vagóny jsou mírně vyvýšená, udělal jsem takové vozové zarážky, aby neujížděli vagóny. A také jsem rozmístil námezníky, takže snad nebude moc nehod :)

Posunovat bude lokomotiva Ringhoffer č.2 z roku 1916, který je na fotkách vidět, ale ještě mu chybí dvě správná okna, takže jeho fotky také až později.