Sovětské raketoplány Buran a příslušenství (vlastní)

Založil znouzectnost, 20.03.2016, 15:25:07

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

znouzectnost

Konečně jsem se odhodlal představit novinky.
Mám v plánu postavit vše kolem sovětských raketoplánů.

Když jsem začal zjišťovat podrobnosti myslel jsem, že existoval jediný a ten byl zničen při pádu haly.
Realita je daleko zajímavější.
Raketoplánů bylo postaveno víc.
Nejznámější Buran který se podíval do kosmu na jeden automatický let roku 1988 (model 1.01) - při skladování v hale na nosné raketě roku 2002 zničen.
Téměř dostavěný model 1.02 Ptička (ptáček) který už měl mít podporu života - stále stojí v hale téměř připraven k použití.
Bezejmenný model 2.0 byl dokončen asi z 60% v současné době v muzeu u letiště Žukovo
a další 2 kusy které byly ukončeny v dřívějších fázích stavby.
Dále je ještě k vidění atmosférický model. Je v Německu v muzeu ve Špýru.
A další testovací model je v hangáru na Bajkonuru.

Nosná raketa Energia startovala jen 2x, oba starty byly úspěšné.
3. exemplář byl zničen spolu s buranem

Stavěč raket byl použitý již z předchozích měsíčních raket N1, které vždy explodovaly při startu.
Existují 2 kusy

Pro převoz dílů rakety i samotného raketoplánu bylo postaveno speciální letadlo AN225 (Mrija - Sen)
je to dodnes největší letadlo světa.
Dostavěn byl jeden kus a jeden je stále rozestavěný ve výrobní hale na Ukrajině. Občas se někdo ozve, že ho dostaví.

V tuto chvíli mám téměř hotové 2 raketoplány, nosnou raketu a zhruba 30% letadla.
Zde jsou aktuální fotky raketoplánu a nosné rakety.

Marty713

Paráda, paráda!!! :) ;)

Moc se mi to líbí, jen ještě kousek zapracovat na detailech a barvách (tam tuším, že čekáš na dílky), ale křídla určitě nenecháš takto děravá, že ne? >:D

Tomik

Vypadá to pěkně. Už se těším na toho Antonova. Možná víc než samotné modely mě zaujala ta jejich historie, kterou tu popisuješ. Měl jsem také za to, že postavili pouze Burana a tím skončili...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

HD

Jo, vypadají perfektně. Jak modely, tak i polep ;) Už se těším na celou dokončenou sérii.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

znouzectnost

Citace od: Marty713 kdy 20.03.2016, 16:26:40
Paráda, paráda!!! :) ;)

Moc se mi to líbí, jen ještě kousek zapracovat na detailech a barvách (tam tuším, že čekáš na dílky), ale křídla určitě nenecháš takto děravá, že ne? >:D

To víš, model B je dostavěnej, model A kde je víc kostek v barvě nemá hotový pohon a zadek a nechtělo se mi ho rozebírat.
Teď čekám na zázrak a peníze.
Ta díra v křídle asi zůstane - jinak by se muselo řešit zasunování kol.
Jako sověti jsem použil jako základ americký raketoplán 10213 a 10231 a pozměnil jsem motory Buranu a vyměnil nosnou raketu.

znouzectnost

#5
Citace od: Tomik kdy 20.03.2016, 18:22:38
Vypadá to pěkně. Už se těším na toho Antonova. Možná víc než samotné modely mě zaujala ta jejich historie, kterou tu popisuješ. Měl jsem také za to, že postavili pouze Burana a tím skončili...

Na Antonova se taky těším, ale roste moooc pomalu a obtížná místa mě teprve čekají.
Historie samotná by vydala na knihu. Něco málo se dá vyčíst na wikipedii a spousta zajímavostí je na buran.ru
Jsou tam modely, fotky zničeného buranu, prototypy a nápady jak pokračovat dál.

znouzectnost

Citace od: HorcikDesigns kdy 20.03.2016, 19:14:58
Jo, vypadají perfektně. Jak modely, tak i polep ;) Už se těším na celou dokončenou sérii.

Ty fotky jsou opravdu milosrdné  >:D
Polepy jsou příšerné, jestli budu mít chvilku času tak je zkusím opravit.

Na dokončenou sérii se taky těším, ale co znamená dokončit ji?
Dodělat i nosič (zdvihač) s lokomotivami? Udělat oba?
Přidat i odpalovací rampy?
Dodělat i terén okolo s rozptylovačem plamene?
Přidělat i hangár kde je teď zaparkovaná Ptička a jeden model v životní velikosti?
Dodělat hangár kde byl Buran nebo kde je pohřben pod hromadou trosek?
Udělat model celého Bajkonuru v minifig měřítku?  >:D

znouzectnost

Večerní focení Ptičky
Jak je vidět není hotová motorová část, jinak už je kompletní.
Je v horším stavu než předloha, ta je v hangáru pokrytá 30 lety prachu a špíny, ale jinak docela v pořádku.

HD

Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

znouzectnost

Připomeň se až budu v důchodu a zajisti halu jako je na Lipně tam by se to moooožná vešlo.

Anatyt

Nepáči sa mi to. Trocha upravený originál Lego set, nič moc. :-\

znouzectnost

Stejně jako u originálu.  8)
Jen změnili pohonou část a vyměnili nosnou raketu.
Tak jsem to udělal stejně.
Jak by si to udělal ty?

Anatyt

Tak ja by som ten rakeroplán spravil komplet nanovo. Ten od Lega nie je zrovna krásavec.

znouzectnost

Možná až bude hotová AN225 tak nad tím zapřemýšlím, teď tak zůstanou.


Hacislav

Toto video budeš asi znát.
Mě zaujala ty záběry, kde jsou nekompletní 2 ks v jedné hale.
https://www.youtube.com/watch?v=e9hNoCNYxgQ
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

builder

Je to pěkně a podobné skutečnosti ALE zkus úplně předělat křídla aby nebyla takto ,,studovatá" (kostičkovaná) a to by šlo jednoduše tak že kostky překlopíš na bok. Problém se zatahováním podvozku vyřešíš stejně-vynecháš pár kostek. To je jediná moje výčitka a úpravu nechám na tobě, toto byl pouze můj názor ;)

builder

znouzectnost

Citace od: Hacislav kdy 11.07.2016, 17:48:50
Toto video budeš asi znát.
Mě zaujala ty záběry, kde jsou nekompletní 2 ks v jedné hale.
https://www.youtube.com/watch?v=e9hNoCNYxgQ

Video neznám, ale je složené z fotek ze stránek Buran.ru takže fotky znám.
V hale nejsou 2 nekompletní kusy. Je to model 1:1 a "Buran" 1.02 Ptička ten byl téměř dokončen cca 95%. Existují i fotky interiéru.
Na videu je i model zmenšené nosné rakety Energia M a taky Buran 2.0 ten bez náběžné hrany křídel.
Je to smutné vidět.

znouzectnost

Citace od: builder kdy 12.07.2016, 21:09:45
Je to pěkně a podobné skutečnosti ALE zkus úplně předělat křídla aby nebyla takto ,,studovatá" (kostičkovaná) a to by šlo jednoduše tak že kostky překlopíš na bok. Problém se zatahováním podvozku vyřešíš stejně-vynecháš pár kostek. To je jediná moje výčitka a úpravu nechám na tobě, toto byl pouze můj názor ;)

builder

Buran je v Praze na výstavě. Na další úpravy teď není čas ani chuť, promiň.
Mám rozdělanou Mriu, hasičárnu, elektrárnu a Pulp fiction a mládě chce opravit 7998 a má kostky zahrabané ve svých dílech, musím to trochu poladit ať něco dodělám.