První oficiální obchod LEGO v ČR - OC Westfield Chodov

Založil peki, 05.08.2022, 12:16:03

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

yoshimaka

Citace od: Pool kdy 04.11.2022, 11:56:15
Citace od: milanv kdy 04.11.2022, 07:28:01Porovnáváš cenu ve speciální den po použití všech svých triků apod. se základní cenou nastavenou obchodem pro všechny dny a všechny nakupující. Tak si i tady počkej, běž tam na AFOL den a přines si kelímky. Ale jinak mi sám potvrzuješ, co jsem psal: kelímek stojí pořád stejně (17.99 EUR), zatímco ceny setů šly za tu dobu o kolik procent nahoru? A nebo ceny dílků na BL?

Nebo je problém, že nemají napsáno, že za vlastní kelímek máš slevu? V tom případě jim to nahlaš, že je to běžná praxe v LEGO Store. Myslím, že zrovna tohle napraví snadno, jsou to jejich vlastní pravidla. Jen je to asi nenapadlo zmiňovat hned na začátku na plakátek, nečekají lidi s nastřádanými kelímky ze světa :)

Milane, to jako fakt neukecáš. Sleva na AFOL den je samo pak bonus, to jde bokem, ale jde o základní cenu. V Německu to mají stále za 17.99 EUR a nám tady to v přepočtu dávají za 20 Eur. Pokud by to zdražili Němcům, neřeknu ani popel, ale Češi mají 3-4x nižší platy než Němci a ještě nám tu vše kurzem přepálí ty ceny výš, to mne přímo se... Ale to je problém všude, se pak není čemu divit, že lidé bydlící u hranic, jezdí na všechny nákupy k sousedům. Ale to už je problém našich zkorumpovaných politiků, kteří mastí kapsy vlivným podnikatelům, ale to je tady zbytečné probírat.

Kupodivu se mne ptali, jestli jsem si kelímek přinesl, nebo je jejich. A aby toho nebylo málo, kelímky jsem své neměl a nic mi neúčtovali. Cenová politika je samozřejmě kapitola sama pro sebe, z OL mám teď na výběr jestli Vídeň nebo Prahu. Popravdě, vzhledem k relativně mizerné nabídce na stěně, minifigurek a D2C setů si říkám, jestli by Vídeň nebyla lepší.
Přeshraniční nákupní politika s tím, IMHO nesouvisí.
Lust och fägring stor

milanv

Citace od: Pool kdy 04.11.2022, 11:56:15Milane, to jako fakt neukecáš. Sleva na AFOL den je samo pak bonus, to jde bokem, ale jde o základní cenu. V Německu to mají stále za 17.99 EUR a nám tady to v přepočtu dávají za 20 Eur.
Já nic ukecávat nehodlám :) Proč bych to dělal, když máš v tomhle bodě pravdu? Jenže proč si tím zvyšovat krevní tlak, tyhle kouzla s kurzy měn jsou u lega na denním pořádku cca posledních 30 let. Pro mě je podstatnější za pět let stejná cena (plus minus ten kurz), zatímco kdyby to kopírovalo ceny ostatního lega, tak by to bylo kolik? 25 Eur? Nebo ještě víc? Asi spíš víc, ne? A pak by ještě přirazili podle toho kurzu, takže by to mohlo klíďo vyjít na 28 Eur ani bychom nemrkli...

Jinými slovy: dnes se oproti třeba BL nebo rozpartování setů musí kelímky ze Zdi vyplatit o dost víc než před těmi pěti lety. A na to jsem chtěl poukázat.

Pak už je jen otázka, jestli nevyrazit raději do Norimberka nebo do Vídně. A to ani ne tak kvůli těm dvěma eurům kurzových hrátek, ale kvůli cca třikrát většímu výběru ve Zdi.
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Citace od: Pool kdy 04.11.2022, 11:56:15Milane, to jako fakt neukecáš. Sleva na AFOL den je samo pak bonus, to jde bokem, ale jde o základní cenu. V Německu to mají stále za 17.99 EUR a nám tady to v přepočtu dávají za 20 Eur.
Hele, kluci, a co do toho započítat ještě cestovné? Pokud opominu výběr dílů, tak z Prahy do Vídně nebo Norimberku zaplatím kolem 1500 Kč za cestu tam a zpět (podle zvoleného dopravního prostředku), kdežto na Chodov dojedu metrem za 10 korun, pokud jsem si koupil roční kupon na MHD a to nemluvím o tom času, který ušetřím... Kolik těch kelímků v průměru kupujete? Nevyjde vás potom jeden ze zahraničí na tísícovku nebo více?
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

skywalker007

#93
Citace od: Pool kdy 03.11.2022, 22:31:49
Citace od: milanv kdy 03.11.2022, 22:03:22Mě cena teda překvapila velmi příjemně, koukám na ni jak zjara. 500 za kelímek bylo před snad pěti lety. O kolik se od té doby zvedly ceny setů nebo dílků  na BL? Takže to je fajn. Horší je,  že do těch kelímků není co dát.

Před pěti lety kelímek stál stejně 17.99, ale nesmyslně ČNB znehodnocovala naši měnu a kurz byl nevýhodný 27 Kč/Euro, takže proto jeden stál 500 Kč. Teď tě kelímek vyjde max. těch 450 Kč, když máš slušnou banku nebo si směníš v normální směnárně do 25 Kč/Euro. A na AFOL den tě vyjde samozřejmě mnohem méně, když si navíc vezmeš vlastní kelímky, např. na poslední tento den mne vyšel jeden kelímek jen 367 Kč ::). Takže sorry, ale 500 Kč za kelímek je opravdu šílenost.

Tak tady v ČR tě vyjde kelímek na 400 kč na Afol day a pokud máš svůj kelímek záloha je 30 kč. Takže kvůli ušetřeným 30 kč na kelímku musíš jet z Prahy do Drážďan, které jsou nejblíže. jen za palivo dáš cca 1000 kč. Ztratíš 4 hodiny cestou tam a zpět, což kdyby člověk vzal, že bude mít mzdu 200 kč/hodina (většina lidí bude mít více) tak je to ztráta 800 kč. Dále se ti zvýší náklady na jídlo o 30-50%. Takže těch kelímků musí koupit člověk tak 100 ks minimálně aby se dostal tak na nákladady. Vpřípadě spolujízdy ve více lidech tak 50-70 ks, tam je zase větší časová ztráta při nabírání lidí do auta. Pokud tam tedy někdo jede nakupovat stovky ks, tak to smysl má, jinak mi to nepřijde nijak výhodné. Samozřejmě pokud to má někdo blíže do zahraničí než do Prahy, je lepší jet tam.

milanv

Citace od: Tomik kdy 04.11.2022, 12:50:30Hele, kluci, a co do toho započítat ještě cestovné?
Přesně proto se to snažím uvést na pravou míru. Rozčilovat se kvůli dvěma eurům... Pokud bych chtěl jet někam jinam, tak fakt jen kvůli tomu většímu výběru - a ani to se samozřejmě nevyplatí jen tak, platit cestu. Proto jsem navrhoval to s něčím spojit. Např. vzít rodinu na vyhlášené norimberské adventní trhy, projít si město a hrad a "jen tak mimochodem :)" si u toho odskočit do LEGO Store. Je to všechno kousíček od sebe v centru, do toho vám hrají koledy (naživo, kapely v ulicích),slavnostní nasvícení... No a už si připadám jako agent cestovky :) Ne, jen popisuju vlastní zážitky, když jsem se k tomu před COVIDem dostal díky služební cestě.
Pán na Žlutém hradě

Strider

V polovině prosince navštívím Donauzentrum. Chce někdo něco? Transport neplatím (jen MHD).

MiHo

#96
Zkoušel jste tam někdo do kelímků kostky skládat na co nejmenší objem? Reakce personálu?

ditetemnaporad

Citace od: MiHo kdy 04.11.2022, 15:12:09Zkoušel jste tam někdo do kelímků kostky skládat na co nejmenší objem? Reakce personálu?

Alespoň včera bez problému. Pro mnohé u stěny to byl standard, cvakat plates na sebe a obsah různě přeskládávat, bubliny vysypávat kytičkami.

Pool

Citace od: skywalker007 kdy 04.11.2022, 13:14:49
Citace od: Pool kdy 03.11.2022, 22:31:49
Citace od: milanv kdy 03.11.2022, 22:03:22Mě cena teda překvapila velmi příjemně, koukám na ni jak zjara. 500 za kelímek bylo před snad pěti lety. O kolik se od té doby zvedly ceny setů nebo dílků  na BL? Takže to je fajn. Horší je,  že do těch kelímků není co dát.

Před pěti lety kelímek stál stejně 17.99, ale nesmyslně ČNB znehodnocovala naši měnu a kurz byl nevýhodný 27 Kč/Euro, takže proto jeden stál 500 Kč. Teď tě kelímek vyjde max. těch 450 Kč, když máš slušnou banku nebo si směníš v normální směnárně do 25 Kč/Euro. A na AFOL den tě vyjde samozřejmě mnohem méně, když si navíc vezmeš vlastní kelímky, např. na poslední tento den mne vyšel jeden kelímek jen 367 Kč ::). Takže sorry, ale 500 Kč za kelímek je opravdu šílenost.

Tak tady v ČR tě vyjde kelímek na 400 kč na Afol day a pokud máš svůj kelímek záloha je 30 kč. Takže kvůli ušetřeným 30 kč na kelímku musíš jet z Prahy do Drážďan, které jsou nejblíže. jen za palivo dáš cca 1000 kč. Ztratíš 4 hodiny cestou tam a zpět, což kdyby člověk vzal, že bude mít mzdu 200 kč/hodina (většina lidí bude mít více) tak je to ztráta 800 kč. Dále se ti zvýší náklady na jídlo o 30-50%. Takže těch kelímků musí koupit člověk tak 100 ks minimálně aby se dostal tak na nákladady. Vpřípadě spolujízdy ve více lidech tak 50-70 ks, tam je zase větší časová ztráta při nabírání lidí do auta. Pokud tam tedy někdo jede nakupovat stovky ks, tak to smysl má, jinak mi to nepřijde nijak výhodné. Samozřejmě pokud to má někdo blíže do zahraničí než do Prahy, je lepší jet tam.


Nesmysl oponovat nějakou ušlou mzdou či do toho zapojovat nějaké náklady za jídlo. Jedu v sobotu, to mne stejně nikdo nedonutí pracovat a celou sobotu bych stejně jinak proflákal >:D , a sváču sebou, tak není co řešit náklady na jídlo (jinak když už jsem u toho, tak když je nálada, je výhodné si kvalitní potraviny odvést od nich, že to mají levnější než tady ty předražené u nás).
A jak píšeš Drážďany jsou nejblíže, 2 hodiny cesta tam a zpět je v pohodě oproti ostatním Lego store v Lipsku či Norimberku. Náklady na cestu se samo liší jak moc žravé auto máš, ale když vezmu těch tvých 1000 Kč, tak to plus mínus nějaká stovka bude a když si vezmete že rozdíl mezi cenou jednoho kelímku u nás a v DE je 50 Kč, tak to vám hodí 20 kelímků. Já sám jsem minule třeba bral 24 kelímků a už tohle zaplatilo cestu. Další kostkař s nímž jsem jel bral už nevím přesně ale min. 20 kelímků to bylo, takže už tohle nás dostalo na 1200 Kč do plusu, že to je ten rozdíl 24 kelímků, když těch prvních 20 zaplatilo vlastně cestu. To nemluvím o tom, že jsem brali každý i pár setů, kde taky u všech byl značný rozdíl v ceně po přepočtu v Eurech. Takže odhadem na 2500 až 3000 Kč (že kolega bere sety ve velkém >:D ) jsem se dostali do plusu oproti tomu, když bychom to nakoupili tady v Práglu. A to jsme jeli jen ve dvou lidech!!!

Pool

#99
Citace od: MiHo kdy 04.11.2022, 15:12:09Zkoušel jste tam někdo do kelímků kostky skládat na co nejmenší objem? Reakce personálu?

Proti tomu ti nemůže tam nikdo nic namítat, nemají na to žádná pravidla, tak kdyby měl někdo nějaké námitky, slušně je pošlete někam. Pokud by to chtěli omezit, musí si tam vylepit nějaké cedule, kde to bude přesně specifikováno, že je zákaz ty kelímky takhle plnit atd. To mne by spíše zajímalo, jak koukají na přeplňování kelímků, když ho člověk nedocvakne celé to víko  >:D .

P.S. - Jinak kdyby byl někdo nespokojen tam s obsluhou nebo čímkoli, tak  na účtence máte kód, který můžete zadat na feedback na netu a ohodnotit jim nákup, obchod či třeba konkrétní obchodníky. Tedy předpokládám, to bude stejné jako ve všecho ostatních Lego stores. Za mne už budou mít asi negativ jen za to, že tam mají tak mikroskopickou stěnu >:D , to je opravdu hrůza.

milanv

@Pool: Tak to jsi měl říct na začátku, že jsi takový velkoodběratel :) To je pak jiná a naprosto tě chápu. Já bral nejvíc asi tři kelímky najednou, a to jen možná, spíš to byly dva...

A když jsi nakousl ten kód na zpětnou vazbu, tak jen připomínám, co Čechy napadne málokdy, a totiž že lze použít i na KLADNÉ komentáře. Mimochodem třeba právě z toho Norimberka mám s tím pěknou zkušenost. Ledacos lze lépe vyřešit po dobrém, že...
Pán na Žlutém hradě

MiHo

#101
Citace od: Pool kdy 04.11.2022, 15:59:26P.S. - Jinak kdyby byl někdo nespokojen tam s obsluhou nebo čímkoli, tak  na účtence máte kód, který můžete zadat na feedback na netu a ohodnotit jim nákup, obchod či třeba konkrétní obchodníky. Tedy předpokládám, to bude stejné jako ve všecho ostatních Lego stores. Za mne už budou mít asi negativ jen za to, že tam mají tak mikroskopickou stěnu >:D , to je opravdu hrůza.

Tak jsem tam teď byl. Nemám to daleko, jen 1,9km. Ale kód nemám, protože nemám účtenku, neboť je to první LEGO store, kde jsem byl a nic nekoupil. Do toho kelímku není co dát. Snad se to časem zlepší.

Colonel32

Tak odedneška už se na vstup prostě čeká ve frontě. Prý je to tak na 15-20 minut.

Artezs

Vidím, jak se diskuze stočila od otevření na Pick a Brick! A to je zásadní! >:D Byl jsem nedávno v Amsterdamu a viděl jsem, že velký kelímek stojí 17,99 EUR, při re-fill ten samý sleva 0,79 EUR. Kurz koruny v říjnu 2022 odhadem 25 kč/EUR čili 449,75 kč. Se slevou 0,79 EUR by to stálo 430 kč. Když vám dali tašku, ještě přihodili zdarma a s úsměvem ze svého kýble. Myslím si, že Lego kryje oslabování a posilování koruny, ale i tak 500 kč za kelímek je dost. Z Budějovic tam jet už za dražší jízdné, nekomentuji. I když má Lego velké zkušenosti s Lego Store v zahraničí s Pick a Brick nechápu, co je vedlo k postavení naprosto podprůměrné stěny. Amsterdam má 800 000 lidí a má stěnu 72 boxů 12 x 6. Větší než milionová Praha. Co bylo v tomto tedy motivem firmy? Časem se to zlepší? My tu máme továrnu, komunitu větší než ve Švýcarsku, ale ČR musí být hejt ze všeho. Pokud stěnu nezvětší, do budoucna se vyplatí jenom pro pražské. Kvůli tomu tam asi jezdit nebudu... a moc jsem se těšil.

skipper

Tá veľkosť PaB Wall nieje špecifikom Prahy, nové obchody s týmto dizajnom čo sú bežnej veľkosti majú práve jeden modul (35 pozícii) - Lodz, Gdansk tie väčšie označované ak Flagship Store majú po dva moduly - Mníchov, Dublin (čož je stále menej ako napr v starom dizajne v SCS Viedeň No a najviac má 4 moduly top európsky obchod na Leicester square v Londýne ale to nieje úplne 4x keďže fake sú horné 3 a nie 2 riadky a niektoré loty sa opakujú.
Ale aj táto stena zaberá menej miesta ako je tá menšia vo Viedni a to je princíp, ušetriť miesto na regále a iné veci  >:D

Artezs

Jojo vím, nad ty horní boxy na které člověk nedosáhne se dávají papírky s kostkami (tam měli schovanou zásobu) :-), docela mě to pobavilo. Těch 12 boxů vedle sebe jsem spočítal odspodu až po maximální horní, kam člověk dosáhne.

https://www.youtube.com/watch?v=elqIPKOmx6g tady je záznam z otevření, když se video zastaví na 1:25, je to docela dobře vidět. Stěn bylo 6 okolo celého sloupu.

racco42

Citace od: skipper kdy 06.11.2022, 17:31:18Tá veľkosť PaB Wall nieje špecifikom Prahy, nové obchody s týmto dizajnom čo sú bežnej veľkosti majú práve jeden modul (35 pozícii) - Lodz, Gdansk tie väčšie označované ak Flagship Store majú po dva moduly - Mníchov, Dublin (čož je stále menej ako napr v starom dizajne v SCS Viedeň No a najviac má 4 moduly top európsky obchod na Leicester square v Londýne ale to nieje úplne 4x keďže fake sú horné 3 a nie 2 riadky a niektoré loty sa opakujú.
Ale aj táto stena zaberá menej miesta ako je tá menšia vo Viedni a to je princíp, ušetriť miesto na regále a iné veci  >:D

Lego Store v Mall of Berlin má taky tuhle malou zeď.

skipper

Citace od: Artezs kdy 06.11.2022, 19:36:02Jojo vím, nad ty horní boxy na které člověk nedosáhne se dávají papírky s kostkami (tam měli schovanou zásobu) :-), docela mě to pobavilo. Těch 12 boxů vedle sebe jsem spočítal odspodu až po maximální horní, kam člověk dosáhne.

https://www.youtube.com/watch?v=elqIPKOmx6g tady je záznam z otevření, když se video zastaví na 1:25, je to docela dobře vidět. Stěn bylo 6 okolo celého sloupu.

Hej, v starom dizajne sú dvoj boxy väčšinou zaplnené po 6. riadok odspodu takže tých 12 lotov "na stĺpec". V prvom stĺpci často bývajú nejaké boxy s podávačmi pohárov, tak tam je menej.
6 stĺpcov (cca 72 lotov) ako je Amsterdam zas nieje až také terno medzi obchodmi so starým dizajnom steny, to má aj napr SCS Viedeň a tu Donau Zenter Viedeň skoro 2x toľko.
Samozrejme oproti tomu novému dizajnu je to slušne, teraz ma jeden modul steny cca 35 lotov, tj s dvoma modulmi je flagship store v Mníchove na tom horšie ako Amsterdam či SCS Viedeň.
A aj Londýn ledva doťahuje Donauzentrum.
Avšak to sú pozície, záleží ešte aj od zásobovania.
Otázkou je napr aj prístup pri AFOL day keď v Rakúsku vedia aj vybrať krabice zo skladu (podľa aktuálneho personálu) ak to budú ochotní robiť aj v Prahe tak aspoň niečo ak už je stena počas zvyšku roka malá (alebo si tam nainfiltrovať nejakého LUGistu čo bude pomáhať  >:D )

skipper

Základné nepochopenie je si myslieť že ludia čo tu riešia stenu idú po dieloch zaradom ako sú tam v prepážkach, tak ako nakujú nejaké deti "tu niečo z toho, tam z toho" a nakoniec mix po pár kusov v pohári. Staviteľ ide po konkrétnych dieloch. A preto je aj zlé prirovnanie s Classicom, málokto z AFOLov potrebuje 1000+ dielov v 20+ rôznych farbách a o typoch nehovoriac (kde na jeden element id pripadne 1% z celého setu)
A preto nie je jedno či Praha / Mníchov / Londýn ak každé ma inak veľkú stenu a nie rozdiel 40-50 ale 35/70/~120 lotov. Čisto štatisticky je potom väčšia šanca že tam bude niečo zaujímavé pre staviteľov. V Prahe to bol jeden lot s veľa záujemcami (LBG masonry brick) a pár lotov čo sa zídu (zeleň), ale aj to pre určitý typ staviteľa, napr pre Space nájsť niečo bolo horšie. Ak by tam bola ďalšia sekcia s výberom +35 lotov tak možno by sa tam našlo niečo iné čomu by sa potešili - napr transparent neon/bright diely.

peki

#109
Citace od: horde kdy 07.11.2022, 01:02:38fakt to nechápu, proč někteří tak nutně potřebují kupovat malé kelímky za 500 kč.. ale třeba mi to tady někdo vysvětlí.

"Jednoduchá" odpověď je stavění velký MOC. Na to potřebuješ hromadu (100 i 1000 ) dílků stejné barvy ať už jde o různé tiles nebo oblíbené briky 2x1 (např. s reliefem cihliček).

Jaké jsou ve skutečnosti možnosti?
1) LEGO shop HOME (pick a brick) nevím jak momentálně funguje a je to omezeno limitem
https://www.lego.com/cs-cz/pick-and-build/pick-a-brick

2) BRIKLINK. Kde platíš poštovné, balné,CLO, kurzy a ceny dílků jsou mnohdy všelijaké. Já osobně používám pouze pokud něco akutně hoří a spíše na drobnosti na doladění. I tak hledám spíše mezi prodejci kostkaři (respektive osvědčenými prodejci z minula, snažím se minimalizovat nákup v zahraničí)
https://www.bricklink.com/catalogTree.asp?itemType=P

3) LUGBULK (omezený limit na uživatele 1 ročně, spíše symbolická rovina)
https://www.kostky.org/forum/index.php?topic=50291.0

4) Projektová podpora = "Malý LUGBULK" (omezený velikostí na počet dílků celkově a také 1 ročně). Dobrý pro společné projekty, jako doplnění hůře sehnatelných nebo drahých dílků. 20 lidí pak neplatí poštovné každý zvlášť, za to že si objednají např. bíle plate 16x16.

https://www.kostky.org/forum/index.php?topic=50291.msg239396#msg239396

5) No a teď se dostáváme k tvé odpovědí proč je "ZEĎ" v LEGO STORE, předmetem tolika vášní. Je to jedna z možností jak za řekněme dobrou cenu přijít k dílkům které "taky potřebuješ" na stavbu MOC za poměrně dobrou cenu. 

Nevylučuji že mezi 1-4 zle začlenit ještě nějaké další možnosti, ale je potřeba brát v úvahu pouze ty kdy potřebuješ pořídit větší množství konkrétních dílků, bez "vedlejšího" balastu. Proto v této rovině nefungují tebou zmíněné Creatoy. Byť si je řada AFOLů několikrát pořídí také, protože je tam hodně dílků v různých barvách takže jako doplnění zásoby za dobrou cenu to funguje také. Ale Modulární dům, park, SW, obecně velký MOC s nimi  nepostavíš. 

milanv

Citace od: horde kdy 07.11.2022, 01:02:38fakt to nechápu, proč někteří tak nutně potřebují kupovat malé kelímky za 500 kč.. ale třeba mi to tady někdo vysvětlí.
Tvůj tón bych chápal, kdyby za ním následovalo: "Když se dá nakoupit lépe tam a tam.", takhle mu nerozumím.

Ale k tématu: na to je jednoduchá odpověď: postav alespoň malý model ve výstavní kvalitě, řekněme na jednu baseplate 48x48. Pak to zjistíš velmi rychle - protože uvidíš, v čem je kouzlo továrních setů a jak se od nich liší výstavní modely. Ve zkratce: tovární sety klasických dětských řad jsou velmi vyladěné, aby dělaly dojem velkého modelu za velmi málo kostek, často velkých panelů apod. A stojí na koberci, stole atp. Kdežto výstavní modely jsou plné malých dílů, ze kterých jsou i celé zdi apod. a musíš k nim postavit i terén, na kterém stojí. Však si spočti, kolik je 48x48 a tolik studů tím pádem musíš pokrýt smysluplným terénem zadaného stylu. To samé zdi domů,terénní nerovnosti, střechy, zeleň do terénu, ploty, silnice...

Pak potřebuješ velké množství stejných dílů, ze kterých jsi schopný udělat takový základ, a teprve potom ho něčím "okořenit", "okrášlit". To se špatně kupuje jinde, zatímco v kelímku jich za cenu jednoho menšího setu máš několik set nebo tisíc, podle velikosti.

Takže jak psal skipper, pak jde o statistiku: když máš větší výběr dílů ve zdi, tak je větší šance najít tam i takové použitelné díly. Pak se k tomu přidává ještě efekt podobný ve financích efektu "volné peníze oproti výdělku"...
Pán na Žlutém hradě

ditetemnaporad

Z dosavadní diskuze vlastně vyplývá, že i malá stěna, co je v Praze, by byla dostačující, pokud by v ní pravidelně bylo dostatečné množství atraktivních dílů. Tím se dostávám k otázkám.

Kdo vlastně rozhoduje o tom, co bude ve stěně? Je to čistě na tom, jaký požadavek vznese personál obchodu nebo příkaz přichází shora (z Dánska)?

Jsou obsahy stěn v daný moment totožné/podobné ve více obchodech? Nebo je vše řízeno tak, aby byl sortiment co nejširší a lákal k návštěvě více obchodů?

ditetemnaporad

Citace od: horde kdy 07.11.2022, 20:34:57To jako "ideál dokonalosti" je, aby v těch korytech v obchodech byly pokud možno co nejvíce těch mini dílků či co? aby se pak do kelímku vešlo milion prťavých puntíků?

Přáním stavitelů je, aby tam byl dostatek smysluplných dílků. Pod pojmem smysluplný si každý stavitel představí něco jiného dle typu staveb, které tvoří, nicméně jak zde již ostatní poznamenali, jedná se o dílky, které nejdou sehnat ve větších množstvích a za rozumnou cenu z jednoho zdroje (set, bricklink, lugbulk). Jsou to například zmíněné masonry dílky, plates, trans-barevné kostičky na vodu apod.

milanv

Co si pamatuju ze své kelímkové éry, tak nabídka obchodů se liší, ale je podobná. Něco ve stylu jako by v jeden čas centrála nabízela stejné dílky všem, ale objednal si vždy jen ten obchod, kterýmá místo na skladě.

Proto také vzadu ve skladu bývají ještě nějaké dílky navíc a když člověk slušně poprosí, můžou mu je taky nabídnout.

Horde: jak jsem psal, nejlépe když zkusíš neco postavit, pak to pochopíš  na vlastní kůži. Do té doby je to jen teoretizování. Ono to nejdejinak líp vysvětlit, protože to není přísně logické, je v tom i cit a momentální inspirace. Přijdeš ke stěně, víš co máš za rozestavěný model a neco te trkne, že bys to mohl použít.

Jen na tak malé zidce to najdeš obtížněji, no...
Pán na Žlutém hradě

fanda

Možná, že už bychom si konečně měli uvědomit, že stěny v menších obchodech (např. Praha) nemají sloužit Afolům, ale dětem a jejich rodičům.

Kdyby to mělo sloužit Afolům, tak by tam byly kostky, které Afolové potřebují - a TLG DOBŘE VÍ, KTERÉ TO JSOU, má k tomu všechny informace - vlastní obchodní síť, BL a LB.

Buď je TLG hloupé, nebo Afolové dost neutrácejí. Jak si jinak vysvětlit, že už cca 11 let nevyrobilo TLG jediný vlakový okenní rám a sklo V ŽÁDNÉ BARVĚ, natož v zelené nebo tmavě zelené...

poMOCník

Citace od: fanda kdy 07.11.2022, 21:24:18Možná, že už bychom si konečně měli uvědomit, že stěny v menších obchodech (např. Praha) nemají sloužit Afolům, ale dětem a jejich rodičům.

Kdyby to mělo sloužit Afolům, tak by tam byly kostky, které Afolové potřebují - a TLG DOBŘE VÍ, KTERÉ TO JSOU, má k tomu všechny informace - vlastní obchodní síť, BL a LB.

Buď je TLG hloupé, nebo Afolové dost neutrácejí. Jak si jinak vysvětlit, že už cca 11 let nevyrobilo TLG jediný vlakový okenní rám a sklo V ŽÁDNÉ BARVĚ, natož v zelené nebo tmavě zelené...

S úvodem souhlasím, ale nestavel bych příklad na vlakových oknech. AFOLu zas není takové množství, asi to mají spocitane. Ale reálně, kolik je AFOLu vlackaru, kteří by koupili např. 50 těch oken? Je jasné, že univerzálních kostek se prodá víc.

fanda

Citace od: poMOCník kdy 08.11.2022, 00:21:19
Citace od: fanda kdy 07.11.2022, 21:24:18Možná, že už bychom si konečně měli uvědomit, že stěny v menších obchodech (např. Praha) nemají sloužit Afolům, ale dětem a jejich rodičům.

Kdyby to mělo sloužit Afolům, tak by tam byly kostky, které Afolové potřebují - a TLG DOBŘE VÍ, KTERÉ TO JSOU, má k tomu všechny informace - vlastní obchodní síť, BL a LB.

Buď je TLG hloupé, nebo Afolové dost neutrácejí. Jak si jinak vysvětlit, že už cca 11 let nevyrobilo TLG jediný vlakový okenní rám a sklo V ŽÁDNÉ BARVĚ, natož v zelené nebo tmavě zelené...

S úvodem souhlasím, ale nestavel bych příklad na vlakových oknech. AFOLu zas není takové množství, asi to mají spocitane. Ale reálně, kolik je AFOLu vlackaru, kteří by koupili např. 50 těch oken? Je jasné, že univerzálních kostek se prodá víc.

Těžko to my zjistíme, ale např. já jsem už nakoupil u konkurenčního výrobce 75 tmavě zelených vlakových "oken". A asi to samé budu muset udělat u béžových - protože nejlevnější BL prodejce z EU je ma jen 2 ks a každý za 436 Kč...

A přitom na každé pořádné afolské výstavě na světě se to vlaky jen hemží.


mesje

Citace od: fanda kdy 07.11.2022, 21:24:18Možná, že už bychom si konečně měli uvědomit, že stěny v menších obchodech (např. Praha) nemají sloužit Afolům, ale dětem a jejich rodičům.

Kdyby to mělo sloužit Afolům, tak by tam byly kostky, které Afolové potřebují - a TLG DOBŘE VÍ, KTERÉ TO JSOU, má k tomu všechny informace - vlastní obchodní síť, BL a LB.

Buď je TLG hloupé, nebo Afolové dost neutrácejí. Jak si jinak vysvětlit, že už cca 11 let nevyrobilo TLG jediný vlakový okenní rám a sklo V ŽÁDNÉ BARVĚ, natož v zelené nebo tmavě zelené...

Tie Lego store su najma marketingova zalezitost, to s komercnym rozmyslanim nema nic spolocne - mozno sa uzivia na zapade, kde ludia nerozmyslaju, uvidia logo lego a pekny obchod, a nakupia, ale ludia v nasom regione nejsu blbi a kupuju tam kde je lacnejsie - a lego store je z tohto pohladu 99% roka nevyhodny... neviem si predstavit, ze by tam masovo ludia kupovali lego. Tie aktualne davy su najma okukavaci a zvedavci, dojdu si pozriet pekny obchod, inspirovat sa, a kupia inde. Nieco ako znackove predajne Samsung. A z tych kelimkov sa neuzivia uz vobec. Preto je im z vysoka ukradnute, ci stoji 18 eur alebo 500 kc, a ci su tam zaujimave kocky, ci su dostatocne zasobeni ziadanymi setmi atd. Ten obchod bude stratovy, neni sanca uzivit biznis model, kde treba platit drahe priestory a 6 predavacov naraz... ak to teda je nastavene ako vo Viedni, kde vacsinu roka a vacsina dna je viac predavacov ako zakaznikov, jeden vita pri vchode, druhy kasiruje, treti otravuje pri regaloch... Tam sa dlhodobo komercne normalne neuvazuje - inak by sa inak pracovalo s cenami, zlavami, bonusmi, a dostupnostou setov, atd.

ditetemnaporad

Citace od: mesje kdy 08.11.2022, 10:49:36Tie Lego store su najma marketingova zalezitost, to s komercnym rozmyslanim nema nic spolocne.
I marketing musí plnit komerční úlohu. Tedy, pokud se počítá s tím, že je obchod jako takový ztrátový (něco jako platba za reklamu), musí se tato reklama odrazit na celkových prodejích. Na to musí být analýzy a případné regulace, jinak to z dlouhodobého hlediska není udržitelné.

Osobně si dokážu představit, že koupím lego v kamenném oficiálním obchodě za plnou cenu, pokud to budu mít spojené s nějakou doprovodnou akcí nebo událostí, na kterou budu vzpomínat. To je podle mne jediná cesta, jak "donutit" zákazníky kupovat dráže než jinde. Jistotu kvality produktu totiž zaručí i jiné obchody za cenu o 25% a více nižší. Je ale opravdu možné, že slevově závislý jsme v Evropě pouze na východě a stěžejní německý a anglický trh tento náš vrtoch s přehledem vyretušuje. I když i na zahraničních diskuzích se poměrně často objevují komentáře, jak je LEGO drahé. A to i přes několikanásobné platy.

Mne spíše udivuje, jakým způsobem TLC analyzuje zpětnou vazbu z dotazníků. Většinou se píší negativní komentáře s případnými návrhy na nápravu. Za poslední roky TLC ale neudělalo téměř nic pro zlepšení online prodeje, přístupnosti a distribuci GWP, dostupnosti exkluzivních setů. Je tedy naivní si myslet, že něco změní v obchodě v Praze, zvlášť, když jde o zavedené schéma. Trochu se ale bojím, že je TLC skvělými zisky ukolébané a s tímto přístupem se nachází někde na vrcholu skluzavky. Jízda plná jásotu to ale nebude.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek :)

peki

Citace od: ditetemnaporad kdy 08.11.2022, 11:50:26...Mne spíše udivuje, jakým způsobem TLC analyzuje zpětnou vazbu z dotazníků. Většinou se píší negativní komentáře s případnými návrhy na nápravu. Za poslední roky TLC ale neudělalo téměř nic pro zlepšení online prodeje.....

Jsem rád za Vaše názory. LEGO mne požádalo o zpětnou vazbu, takže jen houšť a větší kapky (nemyslím ještě větší čočku :) ).
Netvrdím že se něco hned změní, ale líná huba holé neštěstí.