Československé "lego" z 50-tých let

Založil hobby, 03.12.2020, 13:31:00

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

hobby

Chci vám ukázat jednu zajímavost:
Tohle je tzv. cihličková stavebnice z 50-tých let, výrobek dnes již neexistijící firmy Plastimat n.p. Jablonec nad Nisou. Princip lega - výstupky (study) a prohlubně je zde uplatněn. Ta stavebnice je starší než je patentovaná lego-kostka (1958) a pamatuji se, že jsem ji měl rád. Byla zoufale nedokonalá a nepřesná. Srovnání s legem je asi jako rýsovat ostrou tužkou, nebo uhlem. Cihličky se buď do sebe rvaly násilím (a stejně nedržely, pružily), nebo se rozpadaly už při lehkém drcnutí. Zkrátka, stavět z toho je za trest.
Přesto vám ji ukazuji, Peki už ji viděl. Rád bych věděl, jestli se někdo s touto stavebnicí setkal.

Chairudo

Ještě jsem to neviděl, ale pamatuji si že mi letos na nějaké akci kdosi říkal že lego není první stavebnicí tohoto typu. Možná jsi to byl i ty  :D

Jestli oni to neokopčili od nás  ;D

YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki

Supr, že jsi to sem dal. Stavebnici jsem držel v ruce loni u hobbyho při kafi.
Dej ještě fotku pro porovnání s Lego kostkou.

Foton

Já si z dob komunismu pamatuji jen na  stavebnici "PB".  Po revoluci jsem zjistil, že pasuje na LEGO.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

STARHAWK

Citace od: Foton kdy 03.12.2020, 14:06:06
Já si z dob komunismu pamatuji jen na  stavebnici "PB".  Po revoluci jsem zjistil, že pasuje na LEGO.

Ja si pametam len na CHEVA - klon lega ale inych rozmerov kociek

hobby

Citace od: peki kdy 03.12.2020, 13:55:34
Dej ještě fotku pro porovnání s Lego kostkou.
Ta bakelitová cihlička je o 4 mm delší, o 2 mm širší, o 1mm nižší. Vychází z proporcí skutečné klasické pálené cihly, která byla ve své době univerzálním stavebním materiálem. Kromě celé cihly je ještě ´půlka´, šikmá, komín, okna, dveře, střechy z kartonu.
Včera večer jsem stavěl, ale kdo je zvyklý na lego, musí u toho zuřit a je to na zabití >:D

Chairudo

Citace od: hobby kdy 03.12.2020, 14:47:49
Citace od: peki kdy 03.12.2020, 13:55:34
Dej ještě fotku pro porovnání s Lego kostkou.
Ta bakelitová cihlička je o 4 mm delší, o 2 mm širší, o 1mm nižší. Vychází z proporcí skutečné klasické pálené cihly, která byla ve své době univerzálním stavebním materiálem. Kromě celé cihly je ještě ´půlka´, šikmá, komín, okna, dveře, střechy z kartonu.
Včera večer jsem stavěl, ale kdo je zvyklý na lego, musí u toho zuřit a je to na zabití >:D

Tak to je vlastně Duplo  ;D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

milanv

Tak tohle je skvělá historie!
Těžko říct, jak to pasovalo tenkrát - vždyť teď zkoušíš 70 let staré kostky základní konstrukce bez vnitřních sloupků atp. To ani o 15 let mladší lego kostky nedrží, pruží, kříží se, mají prohnuté stěny...

No a když se na tuhle stavebnici podíváte, tak si podle mě potvrdíte, proč tak - i ve filmu opěvované - setkání na té lodi a povídání o systému bylo tak důležité. Vždyť tahle stavebnice je vlastně dobrá, ale je jedna. Pamatuju si moc dobře, jak mě to jako dítě štvalo. Pokaždé stejná historie: pěkná stavebnice, úplně lákala, ale po týdnu už jsem měl nápad, jak by šlo stavět něco jiného, ale jiná stavebnice pasující k té první prostě neexistovala. Až později to byl Merkur.

Jinak k plastovým: já jsem mladší ročník, v sedmdesátých letech byla k sehnání stavebnice PeBe, a ta měla pro změnu dvakrát menší study. Pamatuju si, že měla i podvozkový díl podobný starému legovému, a ten měl 4x4 "mikrostudy". Dokonce bylo těch stavebnic i víc než jedna, ale byl to takový hokus pokus kopie lego bez nějakého pokračování, pokud vím.
Pán na Žlutém hradě

gearcs

Nostalgie... Setkal jsem se, u svoji babicky jsem si z toho stavel, malem bych na to zapomnel. Bylo to spis takove pokladani kostek na sebe, nedrzelo to vubec. Ale stejne to bylo fajn. Diky za pripomenuti...