(Vlastní) Lego šachy - Lion knights vs. Trolls

Založil smelina, 13.09.2020, 13:54:17

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

smelina

Ahoj,
nedávno jsem na výstavě viděl šachové Lego sety a rozhodl jsem se postavit si vlastní set s tématikou rytíři proti trollům. Vím, že existuje i originální Lego set na toto téma, ale reprezentace figurek se mi tam moc nelíbí. Takže jsem si s dovolením založil tuto stránku, kde budu prezentovat postup skládání mého setu. Bude to běh na dlouhou trať, bude potřeba si vymodelovat/odlít/3Dtisknout/malovat pár klíčových dílků. Začnu s prezentací tří jednoduchých figur - bílého krále, bílého pěšce a černého pěšce.








richchie

som zvedavy, ja nad niecim takym tiez uvazujem uz dlhsie... a ak chces poradit na koho sa obratit co sa tyka potiskov na torsa, stity a pripadne aj tie modelarske veci, napis mi dam ti na neho kontakt , kamarat sa takym zaobera, nechcem mu tu priamo robit reklamu  tym ze napisem jeho meno ale  ako vravim, je to moj Friend (:D)

smelina

#2
Citace od: richchie kdy 13.09.2020, 19:21:44
som zvedavy, ja nad niecim takym tiez uvazujem uz dlhsie... a ak chces poradit na koho sa obratit co sa tyka potiskov na torsa, stity a pripadne aj tie modelarske veci, napis mi dam ti na neho kontakt , kamarat sa takym zaobera, nechcem mu tu priamo robit reklamu  tym ze napisem jeho meno ale  ako vravim, je to moj Friend (:D)
Uvidíme, jak dopadnou moje pokusy. Zítra budu dělat první silikonové formy koní... Pokud to bude průšvih, tak pomocnou rukou nepohrdnu :-)

yoshimaka

Hele, já vím, co to je, sbírat a stavět z castle setů a dílů, takže tomu docela rozumím, ale přeci jen, otázka k zamyšlení: Nebylo by jednodušší a férovější mít na tento typ stavění samostatnou sekci: Lego modeláři nebo modeláři s Legem? Trochu se mi ekluje myšlenka, že jsme na Lego fóru a řešíme tu non-Lego záležitosti.
Abyste rozuměli, mám pro to velké pochopení, sám buzeruju TLC za nemožnost mít např: reálné zbraně - psal jsem o tom i recenzi do tématu "falošné lego", a vláčkaři také ví své (koleje, monorail, kola, tyčky..), otázka je, kdy se to zastaví. Je ještě vlastní potisk v pohodě? Ano? A když si vyrábím vlastního figa/zbroj/koně.. Stavíme ještě pak z Lega?
Jsem si vědom toho, že stavět z Lega je drahá a omezující záležitost a sám řeším, za co utratit, co si odepřít a co by šlo vyrobit doma (např. minifig pláště).
Prosím, neberete to jako kritiku, spíš námět k zamyšlení, co ještě jo, a co ještě ne. Díky moc za slušnou a vhodnou diskusi na úrovni.
Lust och fägring stor

richchie

ja som este ochotny tolerovat potisky na torsa, stity, to robi aj ten moj kamarat, jedine co mam doma v zbierke co neni original lego su custom gondor helmy a stity, tie mam tiez od neho, osobne by som radsej prijal original gondor ale kedze to lego nerobi tak som musel imrpovizovat...

milanv

Můj názor je, že toto vlákno by se mělo rozdělit na dvě a ani jedno z těch nových dvou sem (do této sekce) nepatří :)

Diskuse o vhodnosti či nevhodnosti prezentace - na to už máme jinou sekci, kam peki už několikrát přesměroval podobné diskuse. Podle mě je potřeba o tom diskutovat, pořád a znova, protože se pořád objevují nové myšlenky, nové nápady - ale v té sekci pro to určené, jinak bychom tady autorovi zaplevelili vlákno o šachových figurkách. A to by určitě nebyl nadšený.

A to původní vlákno, resp. obsah - vlastní šachové figurky? Řeknu to takhle: koukal jsem se už po stránkách mnoha LUGů apod. a podle mě jsme v tomto až zbytečně konzervativní, většina podobných diskusních skupin už dávno má zvláštní sekci pro "custom mods" - vlastní úpravy lega. A tam jsou i všechny ty 3D tisky apod. Je to úplně stejná kategorie jako Castle, Technic apod. Takže bych ji nejraději založil i na kostky.org a tam přesunul pak i toto vlákno.

Jsou to samozřejmě jen moje názory, nejsem moderátor této sekce, ale fakt bych se za to přimlouval. Je to zcela regulérní směr, má fanoušky po celém světě...
Pán na Žlutém hradě

smelina

Ono to zas tolik modelaření nebude. Kůň bude odlitek z existujícího partu, ale potřebuji kopie pro lepší možnosti barvení. A jediný opravdu nový dílek bude helmička s motivem věže. Takže 99% dílků bude LEGO :-) Motivy na štítech a torzech mi zatím také stačí tovární.

smelina


yoshimaka

Budou mít figy nějaký podstavec? Co mám zkušenost, tak pokud nejsou napojeny na trčící stud, tak stačí málo, aby se skácely.
Pro účely deskovek (hraji s minifigy např. Pandemic) používám podstavec tvořený plate 2x2 a na něm 2 jumpery vedle sebe, takže fig má jakous takous větší stabilitu a dá se s ním i hrát.
Lust och fägring stor

smelina

Citace od: yoshimaka kdy 18.09.2020, 13:27:35
Budou mít figy nějaký podstavec? Co mám zkušenost, tak pokud nejsou napojeny na trčící stud, tak stačí málo, aby se skácely.
Pro účely deskovek (hraji s minifigy např. Pandemic) používám podstavec tvořený plate 2x2 a na něm 2 jumpery vedle sebe, takže fig má jakous takous větší stabilitu a dá se s ním i hrát.
Budou, s tou stabilitou máš 100% pravdu. Nebude to lego podstavec, ale průhledná akrylátová destička 20x20mm, na kterou přikrágluju 2 nebo 4 zabroušené malé round platy a do nich se minifig cvakne. Puristi to asi odsoudí, ale je to nejlepší řešení.

hobby

#10
Věcná poznámka a dotaz:
Podobných šachových figur a různých modifikací zde bylo již mnoho: počítáš, že s těmi figurami se bude hrát (myslím opravdovou šachovou hru), nebo to bude jen ´vitrínovka´? Samozřejmě, hrát můžeš s čímkoliv, i s barevnými kameny, ale dávat si takovou práci s lego-šachy přeci jen má asi jiný účel, je to tak?
Já osobně - pokud bych měl hrát šachy, tak bych hrál radši s běžnými figurami, tyhle by mě rušily a dezorientovaly. Neje ty tvoje, ale všechny ostatní, které zde byly prezentovány.


milanv

Můžeš udělat tu akrylovou destičku s dvěma vyvrtanýma dírama, do kterých ty round plate zastrčíš - při troše přesnosti to bude dokonce rozebiratelné a přitom držet. A přitom jednoduché na výrobu. To jen takový tip, uvidíš, co se ti osvědčí a já se těším, až se pochlubíš s výsledkem nebo třeba s pracovní verzí.
Pán na Žlutém hradě

smelina

Citace od: milanv kdy 18.09.2020, 13:44:06
Můžeš udělat tu akrylovou destičku s dvěma vyvrtanýma dírama, do kterých ty round plate zastrčíš - při troše přesnosti to bude dokonce rozebiratelné a přitom držet. A přitom jednoduché na výrobu. To jen takový tip, uvidíš, co se ti osvědčí a já se těším, až se pochlubíš s výsledkem nebo třeba s pracovní verzí.
To je perfektní tip! Díky.

Citace od: hobby kdy 18.09.2020, 13:43:17
Věcná poznámka a dotaz:
Podobných šachových figur a různých modifikací zde bylo již mnoho: počítáš, že s těmi figurami se bude hrát (myslím opravdovou šachovou hru), nebo to bude jen ´vitrínovka´? Samozřejmně, hrát můžeš s čímkoliv, i s barevnými kameny, ale dávat si takovou práci s lego-šachy přeci jen má asi jiný účel, je to tak?
Já osobně - pokud bych měl hrát šachy, tak bych hrál radši s běžnými figurami, tyhle by mě rušily a dezorientovaly. Neje ty tvoje, ale všechny ostatní, které zde byly prezentovány.
Prvotní cíl není set do vitríny. Chci hrát šachy hlavně s dětma. Hrajeme si s Legem každý den, tak je chci nalákat k šachu touhle cestou. Prohlédl jsem si hodně šachových setů a všude jsou nějaké kompromisy. Špatné nebo humpolácké zpracování věží a jezdců je společný znak většiny z nich. Prakticky jediný set, který za něco stoji je tenhle https://ideas.lego.com/projects/abc7fc87-ac15-4a34-8957-5a5b65dfce19, ze kterého si půjčím pár nápadů.

Villa Legina

Hobby má pravdu, šach sa dá v kľude hrať len s normálnymi figúrami, toto čo plánuješ - s tým sa koncentrovane, solídne hrať nedá, okrem toho tie minifigy budú časom obchytané, zamastené od detských rúk, škoda materiálu. Ja mám tiež šachy z maxifigov, dokonca 2 súpravy (bieli-čierni a modrí-červení) ale nedovolím to nikomu obchytávať.

Villa Legina

Citace od: hobby kdy 18.09.2020, 13:43:17
...
Já osobně - pokud bych měl hrát šachy, tak bych hrál radši s běžnými figurami, tyhle by mě rušily a dezorientovaly. Neje ty tvoje, ale všechny ostatní, které zde byly prezentovány.
Skúsim v dohľadnej dobe odprezentovať tie moje, som zvedavá čo potom na ne povieš.

smelina

#15
Tak trochu té modelařiny. Základ pro jezdce bude kostým koně z minifigu 18. série a mám představu, že barva koně bude pro každou stranu jiná - černá/hnědá vs. bílá. Originál asi nepůjde snadno přebarvit - zatím netestováno, airbrush je na cestě - takže jsem se pustil do odlévání kaučuku a polyuretanu. Kupodivu to na první pokus nedopadlo úplně katastrofálně. Ještě tak 2 iterace formy a mohlo by to být použitelné pro masovou výrobu :-)


smelina

Finální troll king v porovnání se svým pěšákem. Na králi jsem udělal pár modů - domalována zlatá korunka na helmici na odlišení od běžné helmy (původní hnědé/měděné se mi nelíbí), střih pláště do standardního rozměru běžných plášťů a výměna fádních legů za jiné.



smelina

Trollové na podstavcích - nakonec jsem zvolil původní řešení tj. zabroušené round platy a lepení na akrylát. Pokusy s vrtáním nedopadly dobře z důvodu velké nepřesnosti umístění děr. Nemám bohužel žádný přípravek, do kterého bych mohl upnout tu malou destičku a vrtačku.

Dále koncept jezdce a věže. Pokud byste někdo měl nápad na věž bílé figury, tak sem s ním. Na rytíře se ten strom moc nehodí :-)