Trutnov 2016 - výstava KŽM - 25.10.-30.10.2016

Založil davroman, 25.10.2016, 12:16:22

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

davroman

Rok se s rokem sešel a opět je tu tradiční výstava trutnovského Klubu železničních modelářů. Zahájena byla dnes a trvá až do neděle 30.10.2016.

Jak už bývá zvykem, po loňské velké LEGO účasti (mihovo kolejiště, Chairudův Ferris Wheel, prybova kuličkodráha), byl požadavek na LEGO expozici menšího rozsahu. Navíc do toho ještě promluvil nedostatek času z mé strany, ale nakonec se vše podařilo a původní plán byl splněn.

Zde plakátek zvoucí na letošní výstavu.
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

davroman

Dnes konečně trochu času přidat detaily o přípravách na výstavu a vlastní výstavě.

Požadavek od organizátorů zněl na zaplnění jedné vitríny a případně něco pohyblivého na stůl/stoly. Vzhledem k letošní "úrodě" oficiálních LEGO modelů aut (VW Brouk, Caterham) a synově přání vystavit celou řadu Speed Champions bylo o vitrínce brzy jasno. Navíc se mi podařilo domluvit zápůjčku Škody 1000MB od petera, která skvěle doplňuje oficiální sety. Výsledek je vidět na fotkách.  ;)
 
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

davroman

#2
Dále jsme přemýšleli, které modely rozpohybovat, a to tak, aby to bylo ovladatelné přímo dětmi a pokud možno bez neustálého dozoru obsluhy. Po představení vánočního vlaku firmou LEGO (set 10254) bylo rozhodnuto - volba padla na vánočně zaměřený panel s jednou kolejí za použití dalších vánočních LEGO setů. Bohužel, představa o vytvoření ucelenějšího panelu s vlastními menšími MOC vzala z časových důvodů za své, ale přesto jsme s výsledkem spokojeni.

Vše je umístěno na bílé desce z lamina rozměru 90 x 150cm s ABS hranou. Rozměr byl dán dostupným poklopem, tzv. "sarkofágem", který zajistili pořadatelé (byl použit už v roce 2014). Na desce postupně vznikl jednoduchý ovál z 9V kolejí (děkuji miho) se zastávkou, ve které je izolovaná kolej napájená přes tlačítko. Vlak zde tedy zastaví a po zmáčknutí tlačítka se opět rozjede.
Dále byly umístěny jednotlivé zimní oficiální sety - Vánoční pekárna (10216), Vánoční pošta (10222), Zimní hračkářství (10199), Zimní vánoční trh s kolotočem (10235), Santova dílna (10245) a další menší vánočně laděné sety doplněné různými Minifigy a zelení.

Kolotoč byl rozpohybován M motorem připojeným ke stavebnici elektronického zpožďovače, který zajišťuje provoz kolotoče po nastavenou dobu od stlačení tlačítka. Motor a elektronika byly umístěny do nově postavené budovy umístěné za kolotoč. Vlak i kolotoč jsou ovládány přes klasické ABB tlačítkové spínače. 
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

milanv

Vitrína s auty vypadá skvěle a rozesmálo mě, jak tam Petrova Škodovka zapadne a vůbec bych se nedivil, kdyby se někteří návštěvníci ptali, kde se dá koupit. Kolejiště je jednoduché, ale o to roztomilejší, má prima atmosféru. Škoda, že jsi v Butovicích nevěděl, že bude vánoční, půjčil bych ti Zimní chalupu.
Pán na Žlutém hradě

davroman

S motorizací Zimního vánočního vláčku (set 10254) byly trochu problémy. Předek lokomotivy je hodně lehký a kola dost prokluzovala, navíc jsou brzděna vagonem s otáčejícím se stromečkem (ten šnekový převod má docela odpor). Protože používám zastavení vlaku ve stanici a rozjezd přes tlačítko, tak prokluz kol a pomalý rozjezd nebyl vítaný. Prioritní bylo použití PF motoru s vadným 9V motorem jako sběračem proudu. PF motor je umístěn pod mašinkou, jak i napovídá oficiální LEGO návod, a prázdný 9V motor byl umístěn pod tender, což ale znamenalo jeho prodloužení o 2 study a několik dalších úprav či spíše doplnění kostek. Následně jsem ještě do všech dutých kostek v přední části mašinky umístil malé ocelové kuličky, které zvýšily její váhu a tedy přítlak koleček na kolej. Upravoval jsem i vagónek se stromečkem - vyměnil jsem Tan axle/piny za klasickou černou axle a lehce délkově zbrousil šnek - výsledkem je lehčí provoz tohoto vagónku. Zkoušel jsem i přímo 9V motor (díky miho), ale tato varianta se mi nelíbila designově - změna červených kol za stříbrná nepůsobila dobře.

Protože nebyl čas vše otestovat v domácím provozu předem, řeší se problémy za provozu. Druhý den se přestal otáčet kolotoč. Chyba byla na mé straně - použil jsem špatnou kombinaci převodových kol. Vyřešeno výměnou, při které jsem zároveň odstranil spodní zelené Slope Curved, které zajišťují naklánění koňů. Kolotoč se díky tomu nyní otáčí mnohem plynuleji.

Dnes, tedy po čtyřech dnech začala stávkovat mašinka - občas se nechce rozjet. Problém je zdá se v zašpinění koleček a kolejí - večer bude provedena údržba v podobě vyčištění a uvidíme. 
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

davroman

Citace od: milanv kdy 28.10.2016, 16:01:32
Vitrína s auty vypadá skvěle a rozesmálo mě, jak tam Petrova Škodovka zapadne a vůbec bych se nedivil, kdyby se někteří návštěvníci ptali, kde se dá koupit. Kolejiště je jednoduché, ale o to roztomilejší, má prima atmosféru. Škoda, že jsi v Butovicích nevěděl, že bude vánoční, půjčil bych ti Zimní chalupu.

Milane díky za nabídku. V Butovicích jsem to už věděl, ale nebyl moc čas myšlenky prezentovat. Nicméně plánuji do budoucna tento panel zachovat a postupně jej doplňovat a upravovat o vlastní MOCy, osvětlení, atd. Využití určitě mít bude - už teď jej chtějí na prosincovou víkendovou výstavu do Červeného Kostelce. Takže uvítám jakékoliv nápady či doporučení na vhodné stavby.  ;)

Petrova Škodovka tam zapadla úplně nádherně, a to právě díky Petrovi, který na Kostky napsal o plánu ji rozebrat právě v době, kdy jsem přemýšlel o šestém modelu.  :D  Však ho také stále uháním o návod - mám pro tyto modely slabost a rád bych si ji postavil do své sbírky. Na reverse engineering ale moc nejsem.   ;)
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

milanv

Jestli chce Petr tu Škodovku rozebrat, tak můžeš použít stejnou metodu výroby návodu jako grohl, to je opravdu doslovně reverse engineering :)
Pán na Žlutém hradě

peter

Tak já vás chlapci trošku přibrzdím :D Škůdku opravdu rozebrat plánuji - už je tu fakt dlouho a je potřeba taky postavit zase něco jiného. Každopádně na tuto etapu si troufnu sám a tak doufám, že se z Trutnova vrátí tak jak tam dojela ;) Jakmile ji ale budu rozebírat, tak si ji určitě virtuálně postavím, abych ji mohl v budoucnu případně reinkarnovat a třeba i vylepšit.

Jinak také mne překvapilo, jak perfektně mezi těmi originály velikostně ladí 8)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

davroman

Citace od: peter kdy 28.10.2016, 22:36:52
Tak já vás chlapci trošku přibrzdím :D Škůdku opravdu rozebrat plánuji - už je tu fakt dlouho a je potřeba taky postavit zase něco jiného. Každopádně na tuto etapu si troufnu sám a tak doufám, že se z Trutnova vrátí tak jak tam dojela ;) Jakmile ji ale budu rozebírat, tak si ji určitě virtuálně postavím, abych ji mohl v budoucnu případně reinkarnovat a třeba i vylepšit.

Jinak také mne překvapilo, jak perfektně mezi těmi originály velikostně ladí 8)

Petře, neboj, už je opět zaparkovaná ve své přepravní "garáži".   ;)
Jinak mezi ostatní modely zapadla naprosto dokonale a čelil jsem několika dotazům typu "kde se dá ten set koupit?" a "kolik stojí?".
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

davroman

#9
Výstava se v neděli stala minulostí a dnes se v hale již hraje florbalový turnaj. Za 6 dní výstavu navštívilo 3.652 návštěvníků, z toho polovina byly děti. Od organizátorů jsme opět obdrželi děkovný list za aktivní účast na výstavě a pamětní vagónek v měřítku TT.

Za sebe bych chtěl poděkovat Petrovi za možnost vystavit jeho Škodověnku.
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

davroman

Závěrem něco mále ke zkušenostem s provozem. jak jsem již zmínil, cílem byl bezúdržbový provoz, což se bohužel ne až tak povedlo.

Kolotoč po výměně převodů a úpravě (odstranění) houpaní koňů fungoval až do konce výstavy zcela bez problémů. Níže je pár fotek domečku s motorem a elektronikou modulu časového spínače (stavebnice KH082 z GM), který zajišťuje jeho točení po stisku tlačítka po nastavenou dobu.

Od čtvrtého dne způsoboval potíže vánoční vláček. Vše začalo tím, že se občas nechtěl rozjet ze stanice po stisknutí tlačítka. Také se začal zpomalovat. Byla provedena údržba v podobě vyčištění koleček a kolejí isopropanolem. Také jsem zjistil, že jedna náprava sběrače proudu (bývalý 9V motor) nemá kontakt s vnitřními kontaktními plíšky, což bylo odstraněno jejich drobným přihnutím. Po vyčištění vše odzkoušeno cca 15min provozem bez jediného problému.
Druhý den ráno ale mašinka začala stávkovat znovu, tentokráte začal prokluzovat PF motor, tedy mašinka se chtěla rozjet, motorek zabíral, ale pohyb vpřed byl jen minimální. V rámci možností na výstavě jsem vyzkoušel všechno možné - výměnu koleček na PF motorku, výměnu PF motorku, promazání všech uložení kol včetně sběrače, zvýšení zatížení přední části mašinky, ... bohužel bez většího efektu, mašinka byla schopna provozu pouze bez vagónků. Zde musím zmínit, že vzhledem k velikosti okruhu byla cílem spíše pomalejší jízda vláčku, tedy originální LEGO regulátor byl nastaven jen na cca druhý-třetí stupeň výkonu. Nakonec jsem dospěl k řešení formou nahrazení sběrače proudu funkčním 9V motorem a jeho současným provozem s PF motorem. V tomto provedení mašinka odjezdila zbylé dva dny.

Okruh si nyní postavím doma a budu pátrat po příčině uvedených problémů. Od zkušených vláčkařů uvítám případné nápady a doporučení na co se zaměřit. Předem díky.  ;)
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks