Falošné LEGO

Založil Justin, 03.12.2013, 17:55:00

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Hana129

Tak to je síla, co s tím? Jak tomu jde prosím zabránit? Já mám Mirkovo kolejiště ve fotkách, to abych to raději smazala. Uff

Matthes_CS

Vypadá to, že je to výsledek hledání v google obrázky na dotaz Lego kolejiště a k tomu přidán popisek dané fotky.

martindavid

Tohle sice není falešné lego
ale licence s dezignerem modelu a tady teprve začnou utíkat zákazníci od lega.
https://decadastore.com/collections/new-releases/products/cada-bricks-master-series-multi-function-loader-c61051w

Fricoolinek

Mohu se zeptat, kde je pro vás "hranice nepřijatelnosti kopírování"

1) Stavebnice podobného typu s kostkami (Cheva, Atco)
2) Stavebnice s kostkami totožného tvaru, ale nekompatibilní kvůli zmenšení (LOZ mini)
3) Kompatibilní stavebnice s jinými figurkami (COBI)
4) Kompatibilní stavebnice s kompatibilním minigem, ale úplně jiné sety (SEMBO, KAZI, Enlighten)
5) Kopie setů prodávané pod jiným názvem (Lepin)
6) "Tvrdé" falzifikáty, které se snaží hrát na LEGO vč. log atp.

A od kdy je to u nás právně v nepořádku to prodávat?

yoshimaka

Citace od: Fricoolinek kdy 29.03.2021, 20:29:55
Mohu se zeptat, kde je pro vás "hranice nepřijatelnosti kopírování"

1) Stavebnice podobného typu s kostkami (Cheva, Atco)
2) Stavebnice s kostkami totožného tvaru, ale nekompatibilní kvůli zmenšení (LOZ mini)
3) Kompatibilní stavebnice s jinými figurkami (COBI)
4) Kompatibilní stavebnice s kompatibilním minigem, ale úplně jiné sety (SEMBO, KAZI, Enlighten)
5) Kopie setů prodávané pod jiným názvem (Lepin)
6) "Tvrdé" falzifikáty, které se snaží hrát na LEGO vč. log atp.

A od kdy je to u nás právně v nepořádku to prodávat?

Tak hranice "nepřijatelnosti" bude pro každého AFOLa trochu někde jinde. Existují puristé, kteří neuznávají ani neoriginální provázek od padacího mostu a jsou lidé, kteří si tisknou vlastní kostky, takže na začátek toliko k rozdílům.

Jinak bych všechny body shrnul do jednoho základního: Každý, kdo je ochoten vydávat jakékoli výše jmenované falzum za LEGO by tu neměl být.
A dále dle seznamu rozdělil na dvě kategorie: a) jsou stavebnice kompatibilní s LEGO (3,4,5,6) a b) jsou stavebnice, které používají více či méně systém skládání LEGO ale nejsou s ním kompatibilní (1,2)

Za sebe mohu říci, že mám zkušenost s body 1-4 a nesnížil bych se k testování 5 a 6 z důvodu parazitismu. A nikdy bych si nedovolil vydávat cokoli, co není LEGO, za LEGO. 
Lust och fägring stor

Fricoolinek


Strider

Poslední dva sloupce jsou OK. Názvy v prvním sloupci jsou takové hloupě pubertálně levičácké. Třeba "The Anarchist" je blbost - tam by se hodilo "Will sell my grandma to China commies". Místo "The idiot" by mělo být "The conservative".

Robbed

Lehce zavádějící a "the idiot" je až urážlivé, i přes to, že já bych se zařadil spíše do skupiny "toleruji megablock", protože aspoň mají své vlastní licence. Plus chybí tam 3rd-party doplňky jako Sbrick, koleje fxbricks atd. mezi prvním a druhým řádkem.
Ad třetí řádek - zdravá konkurence by to podle mě byla, kdyby měli každý jiný systém, nekompatibilní s Lego, jako například Cheva. Nicméně všechny ty další značky využívají a kopírují dílky vymyšlené Legem akorát sem tam přidají nějaké nové varianty. Mají jen štěstí, že na to Lego nemá patent, ale to se možná změní, slyšel jsem, že teď budou mít nové patenty na nějaké dílky.

Villa Legina

Citace od: Strider kdy 30.03.2021, 08:03:50
...Názvy v prvním sloupci jsou takové hloupě pubertálně levičácké....
Cela ta tabulka je nejak trapna...ludstvo degeneruje.

yoshimaka

Citace od: Fricoolinek kdy 30.03.2021, 04:38:21
Tak třeba u té 4) je výhoda, že tam mohou být sety na témata, kterým se Lego prostě bude vyhýbat.


Ano, to je fakt. Sám jsem tu uveřejnil "recenzi" na Ak-47 ze stavebnice CADA. Ale kostky z této stavebnice mám odděleny od LEGO kostek. Stejně tak používám Sbrick (přijatelnější na hraní s Technic modely oproti IR) a neoriginální provázky. Dokonce mám z konkurenční stavebnice zbraně pro minifigy. Ale nevydávám to za LEGO. To je docela rozdíl. Když jsem v posledních 5 letech kupoval KW, tak procento non-LEGO dílů se zvyšovalo. Prostě lidé vidí plastovou kostku s čudlíky a hned je to LEGO. Prostě není. NeLEGO kostky dávám na hraní  dětem. Ano, v určitém slova smyslu jsem purista a ano, vadí mi, když se věci nenazývají pravými jmény. A ano - jsem si vědom toho, že TLC to poslední dobou dost hnojí - ať už kvalitou dílů nebo těžkou politickou korektností. Třeba jednou budu sbírat COBI a přesunu se na COBI fórum a budu vystavovat na COBI výstavách a kupovat COBI KW. To se může stát. Ale nebudu trvrdit že je to LEGO.
Lust och fägring stor

poMOCník

Citace od: yoshimaka kdy 30.03.2021, 11:02:06
... NeLEGO kostky dávám na hraní  dětem. ...

To by u nás neprošlo. Děti vyžadují nové a LEGO kostky, ideálně ještě originál zabalené. To já jsem ten, který používá ke stavbě už značně ometený materiál druhé kategorie (a nedal bych ruku do ohně za to, že všechny kostky z kiloware byly LEGO). Sice jde většina do výplně, takže není vidět, ale na hmotu to dělá největší podíl na stavbě.

Fricoolinek

Citace od: Villa Legina kdy 30.03.2021, 09:33:59
Citace od: Strider kdy 30.03.2021, 08:03:50
...Názvy v prvním sloupci jsou takové hloupě pubertálně levičácké....
Cela ta tabulka je nejak trapna...ludstvo degeneruje.

Tak samozřejmě, že je tam nějaké % jistého druhu sarakasmu. Na seriozní článek by ta tabulka nebyla.

Jinak teda miniFIG je patentovaný a není legální ho vyrábět mimo LEGO, narozdíl od kostek, co patentovat nejdou (věc příliš obecné povahy? složitost, kdy se patent musela mít každý z tisíců dílků?)?

Ještě jedna věc - LEGO je dělané na západní kupní sílu. Zatímco pro Dána, Němce, Amíka... asi není obecně problém koupit dítěti set za 100EUR/USD, kdežto u nás už to problém mnohdy bude. Nemůže být nám to trochu omluvou?

Fricoolinek

Jinak samozřějmě kostky nemíchat.  :( To je stejný jak s chlastem.  >:D

Strider

Citace od: Fricoolinek kdy 04.04.2021, 02:33:50
Jinak teda miniFIG je patentovaný a není legální ho vyrábět mimo LEGO, narozdíl od kostek, co patentovat nejdou (věc příliš obecné povahy? složitost, kdy se patent musela mít každý z tisíců dílků?)?
Nejde mi do hlavy, že Lego vymyslí nový díl a ten si může hned v ten den nějaký pos.aný čínský komunista z Lepinu okopírovat a prodávat ho. OK, kostce 4x2x1 vypršel patent, ale mnoho dílů ještě na trhu nepobylo těch 15 let. ???

otaznik

Citace od: Fricoolinek kdy 04.04.2021, 02:33:50
Nemůže být nám to trochu omluvou?
Omluvou k čemu? K podpoře nelegálních kopií?

Drobuliatko

Povedzte mi, ako ma nezainteresovana mamicka vediet co je falzifikat a co nie? ::)

Fricoolinek

Eh, že na krabici je/není napsáno Lego?  :D

Fricoolinek

Nakonec - je nákup nějaké fake Lega vůbec způsobem jak ušetřit, když uvážíme, že zbytková hodnota Lega nemusí časem kdovíjak klesat, jestli vůbec?

Relativně jen měníte prachy na kostky, které můžete slušně opět konvertovat.

Jaký to rozdíl oproti hadrům nebo elektronice.


Robbed


Fricoolinek

Víte o nějakém prodrobném foto/video průvodci/článku, kde je ozřejmeno, jak identifikovat pravé lego od fejkového? Pochopitelně u těch dílů, kde není klasický stud. Google toho tolik nenašel.

Chairudo

Jestli myslíš jak to poznat, když držíš dílek v ruce tak profík to přece pozná po hmatu  ;D

Pro ostatní smrtelníky je na každém dílku většinou zespod výrobní číslo, podle toho to pak dohledáš na bricklinku kde je téměř všechno.
Padělky čísla nemají a pokud ano, určitě ne stejná.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Fricoolinek

Vlastně, zapomněl jsem napsat, že tady jsem našel dobrého průvodce pro Technic. Bohužel, podobný pro System, a hlavně pro migiFIGy a jejich příslušenství, tam nemá.

https://www.brickhello.com/post/2019/05/07/identifying-fake-lego-technic-parts-guide

Fricoolinek

https://aukro.cz/3x-figurka-rytir-lego-90te-leta-vzor-6988551333

Krásně jasný a nezavádějící popis. Já si fakt začínám myslet, že by Aukro pro napodobeniny mělo zavést zvláštní sekce, protože tohle je děs.

Frco

Aukro s tym nic nerobi evidentne.
Ja som uz reportoval jedneho predavajuceho, ktory predava tieto napodobeniny a predava ich v sekcii LEGO. Napisal som Aukru, ze je to fake, poslal som im linky, vsetko zdokumentovane, jedine co mali spravit je odstranit to. Pripadne presunut do inej sekcie. Nespravili to.
Mozno, keby to reportovalo viac ludi, tak by s tym pohli. Je to jednoducho klamanie zakaznika.

Fricoolinek

https://aukro.cz/lego-figurky?size=180&buyNowActive=true

Prostě tam spousta lidí přeprodává z Ali (nebo odkud) napodobeniny Lega, označené poněkud zavádějícím způsobem jako "doplněk k Lego" nebo "kompatibilní s lego".

Jako mne to zas tak neva - prostě Lego se bude military tématice vyhýbat, když někdo chce mít miniFiGový vojáčky se zbraněmi z WW2, ok, ale ať je to psaný jasnou řečí - tak, aby kupující nemusel mít nejmenší pochybnost, co že si to kupuje. A ne "já budu mít jako prodejce ruce čistý, ale mohl by na to někdo skočit".

Frco

Tak sa stazuj u Aukra aj ty. Mozno cim viac ludi im napise, tym viac na to budu davat pozor.

Fricoolinek

#567
https://aukro.cz/neoriginalni-lego-6989168374

4 kg kiloware neoriga Lega, přitom se zdá, že je to taková ta Lepin/Sluban/Enlighteen kvalita. Ne úplný odpad. Prodáno za 255 Kč. Stejný kiloware origa, by se prodal přinejhorším za 1250 až 1500. Spíše ale někam ke 2000 Kč. Tedy 5-6x více. 5-6x méně falešné Lego na Ali jako nestojí. Takže zůstátková hodnota fejku je co? JE MIZERNÁ.

Pro srovnání....
https://aukro.cz/vysledky-vyhledavani?size=180&sort=endingTime_ASC&auction=true&text=lego%204%20kg&finished=true

v zájmu objektivity je teda ale třeba říct, že 4 kg neorigo kiloware byl i prodán za 591....

Matthes_CS


TLG zasáhlo a produkt již nenabízejí, ale pár "setů" se prý prodalo. Prodávalo se prý s pár kostkami a kráglem.

wallac

Narazil jsem na kostku 2x4, která má na studech velké C. Zvuk má jako lego, materiál taky vypadá na lego.. Nesetkaj se s tím někdo? nemůže to být nějaká testovací kostka nebo tak něco?