Pravidla pro nákup na Bricklinku

Založil Colonel32, 22.03.2006, 00:37:49

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Colonel32

Pokud jste prostudovali veškeré informace, které se na fóru nabízejí, tak už dávno víte, co to Bricklink je. Ovšem z důvodů, jako je ušetření na poštovném, nebo to, že někteří nemají paypal účet, dost zkušeností nebo odvahy, je důvod, proč se tvoří kombinované objednávky. To znamená, že jeden člověk má na bl účet, na který nakupuje na sebe, a ostatní mu pošlou seznam dílů, které chtejí v daném krámku nakoupit. Pro nákup na BL však platí jistá pravidla - která byla vytvořena metodou pokus/omyl. Nakupující však není povinen se žádných z těchto pravidel držet, jsou tu spíše jako doporučení - pokud ale nakupující nějaká pravidla vyhlásí, a vy přez něj chcete nakoupit, musíte s nimi počítat.

1) Provize pro nakupujícího
- možná se vám to zdá divné, že pro kámoše se má dělat vše zadarmo, atd... ale každý z nás má denně jen 24 hodin, a je na něm, jak je využije... a ne každému se chce dělat něco pro lidi, kteří mají plnou pusu toho, jak by oni sami DĚLALI (ne dělají) pro každého vše zadarmo, místo toho, aby to skutečně udělali. Navíc, naklikat seznam x položek do košíku taky nějaký čas zabere, to se neudělá samo o sobě. A ona ta provize pro nakupujícího taky není žádná výhra, stačí 1x někde kliknout blbě, a už má doma zboží, které nikdo nechce, klidně i za několikanásobek provize, kterou dostal od člověka, pro kterého myslel, že danou věc kupuje. Ale kdo nezažil, asi těžko uvěří.

2) Odmítnutí kohokoli bez udání důvodu.
Příklad: skoro neznámý člověk mi pošle seznam věcí za 40-50 dolarů, a když je já naklikám do své objednávky a on si to najednou rozmyslí, tak mám díly za 50 dolarů, které musím zaplatit z vlastní kapsy, jinak dostanu negativní hodnocení. Nebo, mám na paypalu týdenní limit odeslání 10,000 kč, a nechci dělit platbu na dvakrát. Pokud se tedy moje objednávka blíží této částce, začu odmítat i lidi, u kterých mám jistotu, že by mi peníze dali. (a někteří z nich mi nadávají, že se se seznamem dělali zbytečně, a jak jsem jim to mohl udělat, atd... no, zamrzí..)

Prostě a jednoduše, nakupující má právo se rozhodnout, pro koho nakupovat bude a pro koho nebude. Tečka.

3) Peníze předem. Myslíte si, že budete platit až při předání, hezky z ruky do ruky... hmm, aha. Nesmíte však zapomínat na to, že kupující ty díly musí prodejci nejdříve zaplatit, než mu je ten vůbec pošle. A né každý má k dispozici několik tisíc, aby mohl nákup zafinancovat z vlastní kapsy.

Kupující po vás může chtít peníze předem. Je to naprosto logické.

4) Respektujte popis dílků a pořadí, jak jej po vás nakupující chce.
Nepřidělávejte mu zbytečně práci. (Jinak se naštve, a buď vám napaří větší provizi, nebo vás odmítne rovnou)

Nejběžnější způsob psaní seznamu je tento, použijte, pokud nakupující neuvede jinak.

Popis dílku se skládá z "Počet", "Celý název dílku, včetně BARVY, a barvu na začátku názvu", "Kategorie, ve které ho má nakupující hledat" Cenu uveďte pouze v případě, že jsou tam dva různé typy od stejného dílu (např. nový a použitý). Názorná ukázka, jak má vypadat popis jednoho dílku:

30x - Yellow brick 1x2 - Brick
24x - Black Technic Engine Piston Round - Special Color / Technic

kategorie prostě musí být jasně poznatelná, a pokud máte za sebou deset ruzných položek z jedné kategorie, nakopírujte název kategorie ke všem.

Dále, pořadí jednotlivých položek na seznamu: Seznam musí být seřazený po kategoriích, abecedně, tz. nejdříve jdou věci z "Animal, Land", pak "Brick", pak "Plate", a nakonec "Window". A uvnitř jednotlivých kategorií musí být díly seřazené podle názvu - ale nezapomeňte, že název dílu začína barvou. Příklad:

5x - Black brick 1x2 - Brick
20x - Black brick 1x6 - Brick
8x - Blue brick 8x8 - Brick
15x - Red Brick 1x4 - Brick

A pokud aplikujeme větu o pořadí kategorií, tak nám vyjde, že správné pořadí následujících dílků je takovéto:

25x - Red Horse Battle Helmet  - Animal, Accessory
5x - Black brick 1x2 - Brick
20x - Black brick 1x6 - Brick
8x - Blue brick 8x8 - Brick
15x - Red Brick 1x4 - Brick
5x - Black plate 1x2 - Plate
20x - Black plate 1x6 - Plate
8x - Blue plate 8x8 - Plate
15x - Red plate 1x4 - Plate

Je na tom něco těžkého?


5) Kupující si může pro svůj nákup určit jakákoli další pravidla. Pokud se vám pravidla nelíbí, MÁTE SMŮLU. Nemáte právo mu nadávat za to, že si je stanovil. Zkuste si takový nákup sami uspořádat, to vám pak spadne čelist.


PS: Veškeré připomínky k článku směřujte sem: http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=2689.0