(vlastné) Národné múzeum

Založil edward193, 29.12.2006, 15:52:16

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

edward193

Národné múzeum v Prahe je stavba asi každému notoricky známa, takže ani nemá zmysel uvádzať tu odkaz na originál (www.nm.cz).
Na túto stavbu som sa pripravoval už dlhšie, dokonca 2x som to už mal postavené, ale to bolo ešte v dobe, keď som nevlastnil toľko kociek ani digitálny fotoaparát. Takto vyzeral prvy pokus. Druhý pokus bol lepší, obsahoval aj provizórnu stanicu metra Muzeum, ktorá sa nachádzala o poličku nižšie.
No a teraz k tretiemu súčasnému modelu. Prípravy trvali asi rok. Medzitým som stihol 2x navštíviť Legoland a kúpiť dostatok kociek. Kreslil som si podrobné plány, počítal rozmery... A keďže študujem v Prahe a všetko Lego sa nachádza doma, ideálny čas na stavanie boli práve Vianoce. A našťastie som to stihol (aj pri predvianočnom zhone a povianočných návštevách). Stavba rástla ako z vody... Mojim cieľom bolo, aby budova múzea bola funkčná aj zvnútra - pre expozície a iné zariadenie.
Takže po celkovom dojme začneme s podrobnejšou prehliadkou. Prístupová rampa obsahuje aj sochu Čechie (alebo snáď "Legie"). Nad ňou sa nachádza stredný rizalit s tympanonom , súsošie géniov nahradili Dve sovy a po bokoch sa nachádzajú súsošia s pozlátenými atribútmi Obetavosť a Nadšenie . Medzi oknami 1. a 2. poschodia sa nachádzajú pamätné dosky. V nikách rohových veží by sa mali nachádzať sochy, ale bohužiaľ je tam málo miesta... Pozrime sa teraz dnu. Tu ešte nie je nič zariadené, lebo už som nevládal a chcel som vyhovieť aj našim ("do tvojej izby sa nedá ani vojsť... uprac si, lebo príde návšteva..."). Tak to nechám nabudúce, aspoň si to lepšie premyslím. (aspoň malá ukážka nábytku). Začneme vstupnou halou. Na prízemí vpravo sa bude nachádzať knižnica a riaditeľňa. Vľavo budú veľké cicavce a snáď aj kostra veleryby, jak už tu o tom bola reč. Bočné miestnosti vpravo a vľavo sú viac-menej rovnaké a budú slúžiť ako výstavné siene pre expozície mineralógie, drahých kameňov, histórie, antropológie, zoológie, botaniky a paleontológie. Ústredná miestnosť celej stavby - Panteón. Tu som sa trochu vzhral s podlahou, stĺpmi a klenbami. Mali by sa tu nachádzať busty a sochy významných ľudí... Tu naša prehliadka končí.

edward193

Ešte dodám niekoľko zaujímavých čísel:
Plocha parcely pridelenej k stavbe 48x128 kociek
Šírka budovy 126 kociek
Výška
-k balustrádam 31
-k nárožným kopuliam 43
-k hromozvodu hlavnej kopuli 71
Plocha najväčšieho výstavného sálu 33x17
Výška najväčšieho sálu 11
Výška miestností v 1. a 2. poschodí 7
Plocha podlahy Panteónu 30x22
Výška Panteónu k päte strechy 31
Počet okien 53
Počet dverí (alebo oblúkov) 16
Počet výstavných sálov 11
Počet všetkých miestností 15
POčet sôch 7
Počet kociek +/- 8407

Jonas

S obdivem jsem si prohlédl tvůj výtvor. Vedle Chadziho hradu, Akiho středověkého města, Peterova vlámského městečka a Hobbyho kolejiště - tak vzniká další výstavní kousek do výkladní skříně Kostek.

Také se mi líbí tvá galerie na Brickshelfu. Je hodně kosmopolitní - od pěkného secesního nádraží v Kežmarku, přes pražské památky až po Sochu svobody v NY.

Píšeš, že studuješ v Praze. Můžu si tipnout co? Architekturu?
Jonas - Můj Brickshelf

Jindroush

A proč by matfyzák nemoh stavět domečky?  8)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Jindroush

#4
Moje dojmy:

a) Je to k poznání - velké plus
b) Není to ve správných barvách - drobné mínus (tan by se velmi hodila)
c) Nelíbí se mi moc střechokopule - je však otázka, zda je to lépe zvládnutelné, i když si myslím, že kombinací hinges a wings by to mělo nějak jít.
d) Co měřítko? Určitě to není 'správné' 1:40, protože na to tady asi nikdo kostky nemá, spíš mi připadá, že by to mohlo sedět k pidi-80th měřítku, což mi napovídá i ten chybějící zadek.
e) Interiéry úmyslně nehodnotím, přijdou mi trochu moc jednoduchý  ;)
f) Ještě se mi moc nelíbí to tvoje lpění na zubatých šikmých věcech, trošku antialiasingu (použít slopes, snot, nebo aspoň plates) na vyhlazení těch schodů by IMO bylo lepší, i když je to už takovej tvůj trademark  ;D

Celkově dobré a pokud by to bylo někde ve vitríně jako výstavní kus, plus kdybys koupil pár pytlů tiles na vydláždění těch chodníků vepředu... tak to by bylo perfektní.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

edward193

Dik za fundovanú kritiku...
ad a) :)
ad b) jasne, že by tan farba bola lepšia, ale nič sa nedá robiť, nemáme...
ad c) kopula ani mne úplne nesedí, ale keď staviam, vždy je to kompromis medzi tým, čo mám, čo sa mi páči a ako viem staviať. A za daných podmienok som nič lepšie nevymyslel.
ad d) máš pravdu, mierka nie je "správna"
ad e) interiéry majú aspoň rovné steny:) a tým pádom mám viac možností pri inštalácii expozícií
ad f) to je otázkou vkusu

edward193

Citace od: Jindroush kdy 29.12.2006, 17:17:17
A proč by matfyzák nemoh stavět domečky?  8)
Inak tvoj názor si vážim, ale možno na niektoré otázky súkromného charakteru by človek odpovedal rád sám... Aspoň si ďalším príspevkom zvýši hodnosť :)

betakaroten

Perfektní! Na podrobné modely architektury vždycky zírám s otevřenou pusou, a na Kostkách jich dosud bylo málo...
měl bych jen dvě "jedovaté" poznámky:
- Nestyď se za svoje dílo a do popisků na Brickshelfu napiš trochu podrobnější údaje (např. National Museum in Prague), to platí i o ostatních modelech.
- V interiéru muzea mi dost schází schodiště, které se mimochodem často využívá jako koncertní síň... ale to je asi jen moje úchylka (já nic, já muzikant...)

Jindroush

Citace od: edward193 kdy 29.12.2006, 22:22:11
Citace od: Jindroush kdy 29.12.2006, 17:17:17
A proč by matfyzák nemoh stavět domečky?  8)
Inak tvoj názor si vážim, ale možno na niektoré otázky súkromného charakteru by človek odpovedal rád sám... Aspoň si ďalším príspevkom zvýši hodnosť :)

Hehe, a já si říkal, jak moc až můžu bejt vlezlej, aby to nebylo moc  ;)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Tomášek

 :o :o :o Máš to móóóóc klášný !!!  :-* :-* :-*

Závidím tolik kostek a takovej zápal pro věc... :-*
Procházím DARK AGE.

Micho

Citace od: edward193 kdy 29.12.2006, 15:52:16
Na túto stavbu som sa pripravoval už dlhšie ...

Výsledný dojem stojí za to aj pri tomto štýle stavby! :D 8)

Ja som si na tento tvoj štýl stavbyčiek s hranatými  ;)  strechami celkom zvykol. Dokonca v tom vidím výhodu. Je to ukážka, že staviteľ nemusí mať kopec strešných dielikov. Podobne, že aj snot technika nie je nutná a aj tak sa dá vytvoriť vynikajúce oku lahodiace dielko.

A ešte by som vyzdvihol a to hodne, túto formu popisu s odkazmi, ktorú si zvolil. Určite to stálo viacej času nalinkovať všetky tie odkazy na konrétne obrázky, výsledok za to stojí.


Citace od: edward193 kdy 29.12.2006, 15:52:16
Národné múzeum v Prahe je stavba asi každému notoricky známa, takže ani nemá zmysel uvádzať tu odkaz na originál (www.nm.cz).

Ja som tento odkaz celkom privítal .... ;)

edward193

Citace od: betakaroten kdy 29.12.2006, 22:32:38
- V interiéru muzea mi dost schází schodiště, které se mimochodem často využívá jako koncertní síň... ale to je asi jen moje úchylka (já nic, já muzikant...)
Tiež som sa pohrával s myšlienkou postaviť to schodište, ale to by muselo byť múzeum viac "do hĺbky" a s tým by súviseli aj ďalšie problémy... Miminálne ten, že by sa stavba nevošla na stolík, na ktorom je umiestnená :(