Legální X nelegální techniky

Založil ramsey1, 12.11.2015, 09:20:37

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

ramsey1

Citace od: BlazejHolen kdy 11.11.2015, 21:54:58
Je fakt že za 10tku to není zas tak zajímavá budova. Věřím že stavba vydá ně několik hodin poctivé zábavy, ale fasáda nijak zajímavá není..prostě "kostka". Vnitřek je hezký, detaily a některé vybavení je chytře a zajímavě postavené ale stále tam není nic tak "cool" aby člověk vytáhl deset a stavebnici pořídil (pokud mu rozpočet nedělá ani v nejmenším problém nebo není zarytý fanda). Krom figurek (a hlavní představitelé jsou u Ecta) je to celkem nuda. Ale hezky se na to kouká to zase ne že ne, ale asi bych dal tyhle peníze skutečně na modulární nemocnici nebo třeba muzeum apod.
Nesouhlasím.

Lego umí nádherné detaily a hlavně při tom dodržuje "legální" metody stavby, což se u spousty MOCů nedá říci ani omylem.

Někde jsem měl PDFko od Jamieho s příklady legálních a nelegálních postupů, ale nemohu ho nyní najít.

Osobně MOC, kde nebyly dodrženy legální metody stavby, nepovažuji za legitimní. Ale to je jen můj radikální přístup a nikomu jej nevnucuji. To už bych mohl ty kostky třeba ořezat nožem a zohýbat nad plamenem, abych dosáhl výsledku, že? ;)

Jinak 21.11. jsou opět double VIP jen na jeden den, bohužel, nemám co kupovat, takže body na GB HQ nenaženu :(


Futurion

To jsou tady pojmy. Legální a nelegální, jak kdyby se tu vedla řeč o stavbě bytových domů  ;D

papluh

#2
Tak ono je to priamy preklad z angličtiny a je to používané napr priamo Jamiem z LEGA v jeho prednáške na nejakej akcii a jedná sa o výťažok z pravidiel pre konštrukciu regulérnych setov.
http://bramlambrecht.com/tmp/jamieberard-brickstress-bf06.pdf

ramsey1

Přesně tak, díky papluh, to PDF jsem nemohl najít, přesně to jsem myslel.

Mr. Cube

Ohledně té legálnosti/nelegálnosti techniky stavby, mi to někdy přijde trochu přehnané. Pokud ty kostky vyloženě netrpí, tak o co jde? O noži a plamenu tady snad nikdo uvažovat nebude.  >:D Někde jsem četl, že je "nelegální" i zapojování starých plamenů s piny navzájem do sebe. Bez toho by ale spousta Castle/Fantasy MOCů ztratila šťávu.

ramsey1: Pro zajímavost - jak se stavíš k "volnému stavění" nebo jak to nazvat - např. řeka ztvárněná na volno vysypanými 1x1 kulatými plates?

milanv

Těch pravidel je ale interně ve firmě LEGO ještě víc. Viz co občas utrousí grohl. A dokonce se liší pro sety určené pro různý věk - nepřekvapivě. Takže ani nejsou jen jedna. Navíc to přeci ještě neznamená, že cokoliv takového použitého v MOCu je "nelegální" ve smyslu drogy nebo žárovky. Nebo že je to to samé jako ohýbat kostky nad plamenem. ::)

Já jsem jen řekl, že detaily podle mých měřítek LEGO neumí, minimálně to v tomto setu opět nijak zvlášť nepředvedli. A proto si raději postavím vlastní. Přeci si nebudu za desítku kupovat něco, co mi přijde jak ve stylu City. Někomu to tak nepřijde? Fajn, tak ať si to koupí. Mně to tak přijde, a proto si to nekoupím.

Peterovu argumentaci do kruhu jsem nepochopil ("detaily umí, ale nemůžeš čekat, že je dají do setů, to by to pak neprodali" - tak do čeho je dají, abych si mohl všimnout, smím-li se ptát ???) a tudíž nemění nic na mém rozhodnutí, jestli si stavebnici koupím nebo ne.
Pán na Žlutém hradě

Futurion

Vždyť to napsal naprosto přesně. Je to firma a musí dělat kompromisy. Musí na tom vydělat, musí to prodat. To víš, že by uměli udělat set s detaily, že bys oči sbíral po zemi, jenže kdo by to kupoval a taky stavěl? Cílovka nejsou jen stavitelé MOCů a ani to není technic. Takže se musí držet v rámci svých směrnic co do použitých technik a brát ohled na cenu, s tím jde ruku v ruce tedy míra detailů.


ramsey1

#7
Citace od: Mr. Cube kdy 12.11.2015, 11:47:56
ramsey1: Pro zajímavost - jak se stavíš k "volnému stavění" nebo jak to nazvat - např. řeka ztvárněná na volno vysypanými 1x1 kulatými plates?

Synovec má City set tahač s míchačkou a tam LEGO jako náklad také vysypalo 1x1 kulaté bricky, tak tohle beru ;)

Psal jsem, že mám dost radikální postoj. Ale abych jen neplácal a uvedl příklad, tak třeba toto:

http://www.eurobricks.com/forum/index.php?showtopic=105806

Loď je pěkná, ale když vidím, jak na mě přímo do dáli huláká to naprosto neskutečné množství nelegálních postupů na trupu, tak to prostě neberu už jako LEGO MOC, ale jako něco, že si někdo stavebnici LEGO a její možnosti přizpůsobil dle svých představ. Nedrží se v mezích podporovaných možnostmi stavebnice. Pro mě tohle není Lego MOC, ale model sestavený s pomocí Lega.

mesje

ja osobne vidim hranicu legalnosti / nelegalnosti v pouzitych materialoch + ci sa do nich fyzicky zasiahlo. Tj neuznavam custom nalepky a dieliky, ani odrezavanie casti brickov ci kolajnic, ani pouzitie nejakych non-lego pozadi k vlakovej zostave... proste musi to byt vyrobene firmou TLG, musi to byt neposkodene a neupravovane, a potom sa z toho moze urobit cokolvek. Radsej nech to nevyzera tak verne, ako by sa mali napr vyrabat custom helmy alebo plachty na lod. Ved kociek je tolko druhov, ze sa to da vyskladat velmi blizko k vernosti. A ake konkretne stavebne techniky sa pouziju, je uplne jedno - ved prave v MOCoch sa vymyslelo kopu postupov, ktore TLG nikdy nepouzilo a vyzeraju super - napr rozne druhy stromov, tečúcej vody a pod. Casto je to logicke, ze TLG taku techniku nepouzilo, lebo v setoch proste nedava vodu, resp sety su limitovane do poctu dielikov. Taky klasicky priklad, kam sa este moze ist, je ohnutie brickov 2x2 v hardegonovom amfiteatri - podla mna je to legalne, lebo vyuzil existujuce fyzicke vlastnosti brickov, ze maju urcitu rezervu a na urcitej dlzke sa daju ohnut - ak by napr orezaval bricky, aby mu vysiel mensi obluk, tak to uz by kosher nebolo...

peki


Skyrider

podle mě je tohle téma nesmysl, stav si z lega co chceš, ale nepoužívej konkurentní značky.

BlazejHolen

Citace od: ramsey1 kdy 12.11.2015, 09:20:37

Nesouhlasím.

Lego umí nádherné detaily a hlavně při tom dodržuje "legální" metody stavby, což se u spousty MOCů nedá říci ani omylem.

Někde jsem měl PDFko od Jamieho s příklady legálních a nelegálních postupů, ale nemohu ho nyní najít.

Osobně MOC, kde nebyly dodrženy legální metody stavby, nepovažuji za legitimní. Ale to je jen můj radikální přístup a nikomu jej nevnucuji. To už bych mohl ty kostky třeba ořezat nožem a zohýbat nad plamenem, abych dosáhl výsledku, že? ;)

Jinak 21.11. jsou opět double VIP jen na jeden den, bohužel, nemám co kupovat, takže body na GB HQ nenaženu :(



Ale já jsem nic takového netvrdil :) Skutečně jsi odpovídal na můj příspěvek? Napsal jsem že za 10K tahle stavba nepředvedla zase tolik "extra wow" efektu abych okamžitě bez váhání sáhl do peněženky a vysolil 10tku :) Být to např. Minas Tirith nepřemýšlím ani vteřinu. Být to modular typu nemocnice, muzeum, policejní stanice, univerzita a pod. např. na ploše 2x 32x32 baseplate apod. jdu do toho také hned. Ale HQ prostě tenhle efekt na mě nemá. Je to hezký set, hratelný set, je i dobrý na výstavku hodí se i k upraveným modulárům, ale za tu cenu není pro mě zajímavý. Když bude možnost jej koupit třeba za 6-7 tisíc přes nějaké známosti proč ne. ale 10 nedám. Někdo ano já ne :)

Co se týče legálních x nelegálních spojení o tom nepadlo ani slovo, na můj příspěvek si tudíž mohl reagovat v původním vlákně :)

otaznik

Citace od: BlazejHolen kdy 12.11.2015, 17:28:01

Co se týče legálních x nelegálních spojení o tom nepadlo ani slovo, na můj příspěvek si tudíž mohl reagovat v původním vlákně :)
To oddělil (správně) administrátor, protože se diskuze stočila mírně bokem.

JakubOki

No ted nevim presne ale na str 22. maj metudu kterou nedoporucuji, ale myslim ze maji takhle udelanou radici paku u 10242.

papluh

Hej, ale tam sa jedná o to, že to vysledný výtvor nieje v rovine, tj oba konce su výškovo rozdielne a je to o menej ako násobok výšky 1 plate. Takže to bude mimo systém. Predpokladá sa, že to bude spájať dve stavby.
Na Mini je takto upevnená páka čo nenaväzuje na zvyšok stavby.