(Vlastní) Alternativní model ze setu 42006

Založil Tomik, 06.10.2013, 12:32:06

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Tomik

Rád bych vám představil svůj nejnovější alternativní model, na kterém jsem pracoval posledních 14 dní. Je to buldozér postavený ze setu 42006. Původně jsem skládal další sněžnou rolbu, ale při stavbě radlice se to všechno nějak zvrtlo. Jako inspirace mi posloužily malé dozery od Caterpillaru a Komatsu.

Pojďme se tedy podívat na, co tento žluto-černý drobek umí. Ve předu je místo motoru umístěna jednoduchá převodovka, kterou se přepíná mezi ovládáním radlice a rozrývacího trnu. Radlici zvedá dvojice velkých linear actuatorů a rozrývací trn jeden malý. V kabině je ještě polohovatelná sedačka. Celý model se mi postupně podařilo značně zjednodušit, aby šel snadno poskládat, na druhou stranu to vedlo k nárůstu počtu nevyužitých dílů - je jich asi 120. Návod by mohl být připraven asi do měsíce.






Se zvednutou radlicí a spuštěným rozrývacím trnem


Detail převodovky a převodů


Pohled zespodu
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

HD

Jo, vypadá pěkně. osobně bych ještě zakrytoval prostor s převodovkou, ale nevím, jaké součástky při stavbě zbyly. (Na druhou stranu, mezi 120ti dílky je ale pravděpodobnost nalezení vhodného velká... ;D)
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

otaznik


Plutoone

Opravdu dobrá práce. Klíďo by na to LEGO mohlo dotisknout návod:)

echidna

Pěkná práce, už aby byl návod, model A jsem stavěl už 3x :)

Tomik

Děkuji všem za pozitivní ohlasy. Na návodu začnu brzy pracovat.

Citace od: Horcik Designs kdy 06.10.2013, 17:05:08
Jo, vypadá pěkně. osobně bych ještě zakrytoval prostor s převodovkou, ale nevím, jaké součástky při stavbě zbyly. (Na druhou stranu, mezi 120ti dílky je ale pravděpodobnost nalezení vhodného velká... ;D)

Zbývající součástky jsou na zakrytování převodovky nevhodné a navíc je to Technic a ten má být děravej, aby byly vidět střeva... ;)
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

HD

Citace od: Tomik kdy 08.10.2013, 21:53:36
...
Zbývající součástky jsou na zakrytování převodovky nevhodné a navíc je to Technic a ten má být děravej, aby byly vidět střeva... ;)

Jo, to je asi pravda, to o té děravosti.  ;D
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Adam Hauner

Je opravdu pěkný. Budu také vděčný za plánek, kluci si jej moc rádi postaví.

Tomik

A je to tu! Na buildinstu si můžete prohlédnout nebo stáhnout návod na buldozéra. Kromě nového návodu je na buildinstu otevřený i krátký dotazník (nezabere vám déle než 5 minut) o jehož vyplnění bych tímto chtěl poprosit všechny návštěvníky buildinstu. Předem děkuji. Odkaz na web je ZDE
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Adam Hauner


milanv

Pán na Žlutém hradě

Leko

pekná práca, osobne by som si postavil skôr tvoj buldozér, ako B model 42006 škoda, že to treba ručne ovládať ale BB box by to už celé zošpatil

allrad

Při procházení diskuze leta nazpět jsem objevil (alespoň pro mě) tento báječný alternativní model. Tímto děkuji autorovi za publikování návodu a práci, kterou si vůbec dal s jeho zkompletováním. S chutí jsem si ho okamžitě postavil a oslovuje mě asi více, než B model. Btw A model je dle mého názoru jeden z velmi povedených jak po konstrukční stránce, tak vzhledově. Každopádně momentálně jsem ve fázi, kdy je pro mě příjemnější stavět podle návodu, než sám experimentovat, protože mi to jednak nejde, zabere to strašnýho času a ani nemám dostatek pro mě vhodných dílů. A také mě velmi baví sledovat, jak stavba roste a jak si autor poradí s jednotlivými (zejména ozubenými) mechanismy.

Dovolil jsem si upravit zadní rozrývač (viz foto), protože mi tam ten jeden kus připadal moc osamocený. Nevím, jestli se to v praxi používá, ale takhle se mi to zkrátka líbí víc :)

Tomik

Citace od: allrad kdy 18.04.2015, 17:35:55
Dovolil jsem si upravit zadní rozrývač (viz foto), protože mi tam ten jeden kus připadal moc osamocený. Nevím, jestli se to v praxi používá, ale takhle se mi to zkrátka líbí víc :)
Jsem rád, že se ti líbí můj buldozér a že sis ho dokonce i postavil. Ta tvoje úprava rozrývače se mi celkem líbí. V reálu se vyskytují obě varianty - jeden rozrývací trn i sestava většinou tří trnů v řadě. Když jsem ho stavěl, tak jsem původně plánoval tři trny, jako to máš ty, ale nenašel jsem vhodný způsob jejich upevnění. Ještě jedna otázka - nedostávají se boční trny do kolize s pásy při spuštění dolu?
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

allrad

#14
Tak já jsem to v předešlém příspěvku nezmínil, ale celý zadní nosič jsem zvedl o 1 stud, protože mi ta nejvyšší poloha nepřipadala dost vysoko. Třeba při jízdě přes peřinu, což má náš mladej v oblibě, se to furt zadrhávalo. Každopádně i kdybych to nechal dle původního návrhu, trny by se do styku s pásama nedostaly. Obě nejzazší polohy jsou vidět na fotkách. Přidal jsem také snímek odkrytého nosiče. Celá stavba je k původní jednoduše "přicvaklá", nic jsme kromě výše zmíněného "zvednutí" nemusel měnit. Ještě jsem z přebytků dílů "vytunil" předek kabiny a zarážky přepínače funkcí, protože měl tendenci v koncových polohách vyskakovat z drážky spojky (viz poslední foto)...

Tomik

Díky za fotky. Ještě k té páčce převodovky - toho vyskakování jsme si také všiml a u modelu to ošetřil tak, že se páčka zarazí o prstence modrých pinů. V návodu jsem to nijak zvlášť nezvýrazňoval, takže pokud si je tam dal obráceně, tak páčka může vyskočit...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr