10214 TOWER BRIDGE

Založil AdamKo, 13.03.2011, 13:46:30

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

AdamKo

Po Eiffelovce a Taj Mahalu spatřila světlo světa další megalomanská stavba – jedna z dominant metropole nad Temží – Londýnský Tower Bridge.

Kategorie: Exkluzivní set (každým coulem)
Pro věk: 16+
Rok vydání: 2010
Počet dílů: 4287
Minifigů: 0
Dostupnost v ČR: dá se sehnat; cena v ČR se pohybuje okolo 6000 CZK
Inventář dílů: zde


DOJMY PŘED KOUPÍ
Eiffelovka byla pěkná, přesto jsem po ní ani moc netoužil. Nad Taj Mahalem už jsem poslintával, pošilhával po něm, prasátko to tehdy ještě přežilo. Zato když jsem uviděl první fotky Mostu, byla to láska na první pohled, a tak nějak nebylo co řešit. Zveřejněné video mě ještě více navnadilo.

OBSAH BALENÍ
Samotná krabice prozrazuje, že kostek se v ní bude nacházet dost. Větší a hlavně silnější (je poměrně dost široká) doma nemám.

Po vysypání všech neočíslovaných pytlů, pytlíků a pytlíčků napočítáte 8 velkých, 2 středně velké, 18 malých (+10 mini pytlíčků, které se skrývají ve velkých). Volně je uloženo 5 modrých Base 16x32 a 8 DkStone Tiles 8x16. Trojice návodů je zabalena spolu s kartonovou výztuhou v igelitovém sáčku.


STAVBA MODELU
Jedním dechem dodávám OPRAVDOVÝ ZÁŽITEK, požitek i prožitek pro fajnšmekry !!!

Kniha 1 Čas stavby: 148 minut.
Most je rozdělen na 10 pomyslných částí, které do sebe zapadají; na každou z pěti spodních připadá jedna modrá base (vodní hladina).
Zlehka se začne stavbou prostřední části – rozevírací mostovkou.
Pak následují samotné dvě Hi-fi věže...
První návod završí ukončení 1. patra nad bránou.

Kniha 2 Čas stavby: 103 minut.
Volně se pokračuje v započaté práci až do poloviny 3. patra (non-stop kroku 81) kdy se věže spojí s prostředním dílem.
Celek se doplní o dvojici visutých lávek a připraví se na uzavření střechou.

AdamKo

Kniha 3 Čas stavby: 75 minut.
Každý dort má svou třešničku, Tower Bridge má rovnou dvě. Rozpracované věže se ukončí krovy se štíty a drobnými vížkami.
Každá strana nedokončeného mostu se doplní o pokračující mostovku zavěšenou na prohnuté železné konstrukci.
Model se na závěr oživí  čtveřicí dopravních prostředků. Ale pozor na levostranný provoz! ;)


HRATELNOST
Typická vitrínovka – pokud se teda do nějaké nasouká...  Kochat se tím dá hodiny.
Moc srandy si ovšem s mostem neužijete: rozevírání mostu pro průjezd fiktivní lodi a posunování Double deckrem sem a tam po čase také omrzí. Spíše bych řekl, že zábavou je samotné stavění.
Ono se snad i předpokládá, že set nepadne do rukou malému dítěti (Lego a malé děti? Brr, dejte pokoj! ;D ). Na své si přijdou i ,,rozebírači"  >:D


SHRNUTÍ
Klady:
- úctyhodné rozměry: 102 cm dlouhý, 46 cm vysoké věže;
- DETAILY, DETAILY A JEŠTĚ JEDNOU KRÁSNÉ DETAILY i na takovém mamutu;
- dvojice pěkných erbů se symbolem Anglie (ve znacích se nevyznám, nemohu úplně ocenit);
- množství některých dílů (např. 567x Tan Slope 30 1x1x2/3;  104x LBG Modified brick 1x1 with Stud on 1 Side);
- každý pozná notoricky známou předlohu, které se (OPRAVDOVÝ) model drží;
- vše se zdárně obešlo bez samolepek.
   
Zápory:
- malinko nesedí proporce - délka mezi věžemi;
- to, co se zprvu jeví jako přednost, se záhy může ukázat jako strůjce problému – na velikosti totiž záleží – a ono se klidně může stát, že ani ta největší polička nebo vitrína, nachystaná právě na set 10214, nebude dost velká 8)
- jinak prakticky NULOVÉ.

Ortel:
Stavbou jsem nadšený, bez rozmýšlení dávám výbornou (na školní stupnici). Uznejte, že si ji set zaslouží.

Anatyt

Model je to pekný, ale k dokonalosti mi chýbajú dve podstatne veci:

- zvislé laná
- dve menšie veže na okrajoch

MeNadruhou

Pěkná recenze. asi si budu muset nachystat kačáky
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

AdamKo

Citace od: Anatyt kdy 13.03.2011, 14:01:15Model je to pekný, ale k dokonalosti mi chýbajú dve podstatne veci:
- zvislé laná
Ano, mohla tam být.   Mně to ani nepřipadalo jako podstatný nedostatek, dokud jsi to nenapsal.

Citace od: Anatyt kdy 13.03.2011, 14:01:15- dve menšie veže na okrajoch
Pravda - viz. třeba notoricky známý balzový model mostu.
Myslím si, že ač by most vypadal reálněji a nebyl doslova "vytržený z kontextu", samotné stavbě by to moc neprospělo. Model by se roztáhl, na každé straně hádám o 38 cm (na 178 cm). Kromě toho, že by mohlo být opravdu obtížné někam tu "nudli" umístit, zcela určitě bychom si připlatili. Nejspíš z těchto důvodů se TLG rozhodlo jinak.