(vlastní) Karosa B 931

Založil pryb, 19.09.2010, 16:39:32

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

pryb

Poněkud opožděná prezentace exponátu z Roztok - autobus v barvách pražské MHD.
Řidič mi ještě úplně nesedí, nemáte někdo tip na mužské torzo s nátělníkem?
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

Mareken

Ahoj, pěkná Karosa,na řidiče by bylo lepší možná tohle, ale co většinou potkávám tak je tmavá bunda dp nebo modrá košile  ;)


973px422 Minifig Torso with Jacket and Light Blue Button Down Shirt Pattern

http://media.peeron.com/pics/inv/custpics/973px422.1176690979.jpg
Moje bs galerie Hledejte pod "Mareken"

Vlada

A co třeba trošku diplomacie...  ;)


FilipS

Tohle by se možná víc hodilo na revizora, ale přesto to sem dám:

pryb

Inu, pravdou je, že Dopravní podnik na tom v posledních letech zapracoval, a tak člověk už řidiče v nátělníku běžne nepotká... Každopádně díky za všechny tipy, nejpřesnější je myslím ten první.

Citace od: Mareken kdy 19.09.2010, 18:00:53
973px422 Minifig Torso with Jacket and Light Blue Button Down Shirt Pattern

http://media.peeron.com/pics/inv/custpics/973px422.1176690979.jpg
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

AdamKo

#5
Citace od: pryb kdy 19.09.2010, 16:39:32nemáte někdo tip na mužské torzo s nátělníkem?

Ty jsi ale šprýmař ;D

Tvůj model se mi líbil už v Roztokách, když na bouracím víkendu ležel vedle mé tramvaje, neodolal jsem a prohlédl jsem si ho zblízka.

Vadí mi, že u tak pěkného modelu, máš namísto zadního skla žaluzie - to volá po přepracování ;)
Skoro bych řekl, že zadní useklá část má daleko blíž k 951 Irisbusu než ke starší zaoblené 931 (i rozměr černých žaluzií by víc odpovídal zmenšenému slku 951)

otaznik

Citace od: pryb kdy 19.09.2010, 16:39:32
Řidič mi ještě úplně nesedí, nemáte někdo tip na mužské torzo s nátělníkem?
Nestačí barevné torso a žluté ruce?

Musím se přiznat, že Karosu mi ten autobus moc nepřipomíná...

marian20

weiter, weiter ins Verderben, wir mussen leben bis wir sterben...

pryb

AdamKo:
No jo, máš pravdu, zkusím to okno ještě promyslet...

?:
Naznačení nátělníku jenom barevným odlišením rukou, to by mi přišlo příliš abstraktní.
Můžeš blíž specifikovat, co konkrétně se ti nezdá?

marian20:
Takhle drsný řidiči snad v Praze nejezdili ani za povodní před osmi lety ;D
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

otaznik

Citace od: pryb kdy 22.09.2010, 22:47:12
Můžeš blíž specifikovat, co konkrétně se ti nezdá?
Chtělo by to více detailů specifických pro daný typ autobusu, prostě jsem v tom Karosu nepoznal.

KLR

mi se ten autobus hodně libí - je to opravdu ten typický co jezdí po městech - u mě má ten model za jedna (s hvězdičkou to tentokrat nedávám, protože bych si ten bus dokázal představit o trochu delší)

Anatyt

Pri troche predstavivosti s av tom zpredu a odzadu karosu dá spoznať. Ale prečo nemá dvere? Mestská verzia disponuje 3 dverami - 2x široké a 1x úzke vpredu. ;)

KLR

#12
nechcu mluvit za autora, ale až na délku je model "přesný" - i ty troje dveře tam má

http://kuba.petriny.net/karosa.JPG

http://prahamhd.vhd.cz/Busfoto/2005/7345_1.jpg




Anatyt

No tie dvere tam fakt nevidím. Nejaký náznak predných tam je, ale inak nič.

KLR

#14
Citace od: Anatyt kdy 23.09.2010, 13:09:55
No tie dvere tam fakt nevidím. Nejaký náznak predných tam je, ale inak nič.


podívej se ještě jednou na tenhle obrázek http://kuba.petriny.net/karosa.JPG

druhé a třetí dveře mají sklo pouze k horní červené čáře - pak už jsou dveře barvené bílo/červeně

Shmade

Já je tam třeba vidim taky v pohodě, jde prostě o zkratku, ale zřetelnou a i hlavní rysy těch dveří tam jsou (sklo až pod červený pruh a nahoře zase kus bíle)

Anatyt

No ja viem, ako to vyzerá v skutočnosti, ale na tom modeli ich nevidím. Asi mam slabú fantáziu. Otazník v tom ani len Karosu nevidí, tak som na tom ešte relatívne dobre. ;)

pryb

Co se rozměrů týče, obvykle se snažím o měřítko cca 50cm/stud. Rozměry zde určilo přední sklo - vydání tohoto dílu bylo tím impulsem, že jsem se konečně pustil do autobusu. Při šířce autobusu 2,5m to pak vychází cca 42cm/stud.
Při délce autobusu cca 11,3m by měla být výsledná délka 27 studů - teď je 26. Když na to koukám s odstupem času, asi by to sneslo mírné prodloužení zadní části, ale nijak razantně.
Problematická je spíš výška 9,5 studu, to by odpovídalo skoro čtyřem metrům, reálně je to ani ne 3,2 - to už je ale dáno čelním sklem, které  proporčně neodpovídá (ostatně jako máloco v Legu :) ).
Shrnuto - délka je myslím poměrně přesná, výška je hodně přehnaná.

Co se dveří týče, poměrně dlouho jsem rozmýšlel, jak je udělat otevírací. Nakonec jsem skončil u náznaku pomocí dvoustudových panelů a přerušené vazby kostek.

Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

Glesgi

Zadná časť je celkom pekná, tá sa aj podobá, ale tej prednej nejako neviem prísť na chuť :-\

otaznik

Citace od: pryb kdy 23.09.2010, 20:47:56
Co se rozměrů týče, obvykle se snažím o měřítko cca 50cm/stud. Rozměry zde určilo přední sklo - vydání tohoto dílu bylo tím impulsem, že jsem se konečně pustil do autobusu. Při šířce autobusu 2,5m to pak vychází cca 42cm/stud.
Při délce autobusu cca 11,3m by měla být výsledná délka 27 studů - teď je 26. Když na to koukám s odstupem času, asi by to sneslo mírné prodloužení zadní části, ale nijak razantně.
Problematická je spíš výška 9,5 studu, to by odpovídalo skoro čtyřem metrům, reálně je to ani ne 3,2 - to už je ale dáno čelním sklem, které  proporčně neodpovídá (ostatně jako máloco v Legu :) ).
Shrnuto - délka je myslím poměrně přesná, výška je hodně přehnaná.

Co se dveří týče, poměrně dlouho jsem rozmýšlel, jak je udělat otevírací. Nakonec jsem skončil u náznaku pomocí dvoustudových panelů a přerušené vazby kostek.


Pokud máš takovéhle měřítko (a chceš to prezentovat jako model-maketu), tak k té stavbě pak nedávej minifigy.

pryb

Citace od: otaznik kdy 23.09.2010, 22:41:55
Pokud máš takovéhle měřítko (a chceš to prezentovat jako model-maketu), tak k té stavbě pak nedávej minifigy.

Proč ??? Podle stejné logiky by minifigové nepatřili ani do současného City, natož do 4studového Town. Měřítko samozřejmě není vybráno náhodně, snažím se, aby to v rámci možností zapadlo do "obvyklého neměřítka".
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

Anatyt


otaznik

Citace od: pryb kdy 23.09.2010, 23:49:19
Proč ??? Podle stejné logiky by minifigové nepatřili ani do současného City, natož do 4studového Town. Měřítko samozřejmě není vybráno náhodně, snažím se, aby to v rámci možností zapadlo do "obvyklého neměřítka".
No protože tu děláš Karosu a ne "šestistudový" autobus. Pak tu píšeš o měřítku, kde by se tvůj model měl rozměry (poměrem) blížit ke skutečnému. Jelikož jsi to tedy stavěl jako model skutečného autobusu, tak jsou k tomu minifigové nevhodní, to je vidět i na fotce, kde s nimi vypadá autobus spíše jako mikrobus (bráno z pohledu velikosti vůči minifigům).

Tedy nepíšu zde o poměru minifigů k vozidlům v originálních setech, ale o poměru minifigů k tvému autobusu.

Glesgi

No, keď ja dobre viem, tak do karosi sa vojdu na šírku 4 sedadlá a medzi nimi je miesto ešte pre jedného stojaceho. Tak a mne sa teda nechce veriť, že ti tam 5 minifigov vojde... s toho titulu vyplýva, že sú zlé tvoje výpočty alebo to lego jednoducho s mierkou minigov prehnalo.

eNTy

Ta diskuse o měřítku  už myslím zabíhá příliš do modelařiny ne? Přece je jasné, že v Legu se žádně rozumné měřítko dodržet nedá, samo Lego se o to nesnaží. Je to přece hračka a je tam silná komprese detailu. Minifig sám je výškou v měřítko cca 1:43. Hlava ruce, nohy a vůbec všechno ostatní je opět zcela mimo v jiném měřítku, Je to spíš karikatura než model. Jen pěsti má velikosti basketbalového míče  ;D
Takže myslím, že Prybova karosa je klasický šestistudový City autobus a argumentovat, že k němu nesedí minifigové je zcestné. To je jak kdybys vláčkařům vyčítal co to maj za koleje, protože poměr rozchod / poloměr oblouků / výška kolejnice je zcela mimo realitu (rozdílem řádů).

otaznik

Citace od: eNTy kdy 24.09.2010, 16:08:25
Ta diskuse o měřítku  už myslím zabíhá příliš do modelařiny ne? Přece je jasné, že v Legu se žádně rozumné měřítko dodržet nedá, samo Lego se o to nesnaží. Je to přece hračka a je tam silná komprese detailu. Minifig sám je výškou v měřítko cca 1:43. Hlava ruce, nohy a vůbec všechno ostatní je opět zcela mimo v jiném měřítku, Je to spíš karikatura než model. Jen pěsti má velikosti basketbalového míče  ;D
Takže myslím, že Prybova karosa je klasický šestistudový City autobus a argumentovat, že k němu nesedí minifigové je zcestné. To je jak kdybys vláčkařům vyčítal co to maj za koleje, protože poměr rozchod / poloměr oblouků / výška kolejnice je zcela mimo realitu (rozdílem řádů).
Ale tohle přece nikdo nerozporuje.
Jde jen o to, že je to buď:
- model, který by měl odpovídat proporcemi realitě, pak u něj minifig nemá co dělat
- stavba autobusu v měřítku LEGO Town/City, ale pak to není model (ve smyslu předchozího bodu)

Oboje najednou není možné, to je vše, co jsem tím chtěl říci.

pryb

Citace od: otaznik kdy 24.09.2010, 18:15:34
Jde jen o to, že je to buď:
- model, který by měl odpovídat proporcemi realitě, pak u něj minifig nemá co dělat
- stavba autobusu v měřítku LEGO Town/City, ale pak to není model (ve smyslu předchozího bodu)

Oboje najednou není možné, to je vše, co jsem tím chtěl říci.

Já to tak striktně nevidím, sety jako Emerald Night, Passenger Train 7897 nebo nový raketoplán bych za modely bez problému označil, přestože minifigy obsahují. Pokud bych chtěl něco věrnějšího, nepoužiju na to (pure) LEGO.

Zřetelně se neshodneme v definici toho, co všechno musí splňovat stavba označená jako "model". Bez takové shody se dají těžko vyvozovat další závěry.

Diskusi myslím netřeba dále tímto směrem rozvíjet.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

tomas.

Je to pěkný.
Stejně jako jiní si ale taky nemůžu pomoct - s minifigem to je fakt mikrobus.. A ještě velmi zvláštní  ;D,
poněvadž i v town setech mají busy větší dveře.
Aby minifig vůbec prošel dveřma, musel by bus bejt alespoň o šest studů delší (dveře na čtyři, ne dva study..).

pryb

Koukni na to z druhé strany - zkus si představit, jak do (reálného) autobusu nastupuje člověk s proporcemi minifiga  ;D
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

Icewalker

Škoda neotevíratelnosti těch dveří, ubírá to znařně na hratelnosti (ale ta tu asi není prioritou). Ale abych také trochu podpořil, uvádím torzo, které na autobusáka používáme doma (teď nevím, je-li to z westernu či odjinud) Jinak, svůj starý autobus si zde nedovolím prezentovat, a nový je už asu půl roku ve fázi výstavby...
Animované Lego snímky a mnoho dalšího naleznete na dallart.net
Brickshelf výběr