kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

peki

Citace od: mirek kdy 20.08.2008, 14:02:14
Na jedné z fotek je vpozadí  vidět příprava na budování prvního patra.
Ještě jednou děkuji.

Až bude prní patro, tak tvoje prostorové řešení umožňuje jít i do -1  :)

mirek

tvoje prostorové řešení umožňuje jít i do -1

Určitě. Most na Tvém obrázku znám. Ten můj bude jednodušší, žádný western.
Když si povšimneš na jednom z mých obrázků, tak vpravo za berounským nádražím je zaděláno právě na přemostění -1. Bude to pouhých 53 cm délky (čtyři rovinky + podpěra).
Díky za Tvůj postřeh.

mirek

Obecně by měla stačit výška 12, při provozu krokodýla 13 a kdo má traťový jeřáb bude muset zvedat na 14

Kostky.org jsou zdrojem inspirací, ale i nakopnutí tím správným směrem. Když jsem si pročítal některé pasáže o tunelech, narazil jsem na výšku tunelu.
Tu právě řeším s ohledem na budování patra. Po úvaze a praktickém odzkoušení těch nejvyšších vozidel, a nenechavosti dětí ( týká se pantografů) docházím k závěru, že 15 kostiček bude to správné ořechové.

peki

#123
Citace od: mirek kdy 21.08.2008, 09:44:54
... 15 kostiček bude to správné ořechové.

Ano na tom také nesetřít  ;D . Jedna věc je jak "nízkým" tunelem mašinka projede druhá jak to "vypadá". Pokud není nad lokomotivou určitý prostor působí to divně. Minulý týden někde v Polsku po otevření jednoho tunelu zjistili že se jim do něj nevejde žádný vlak protože je nízký  ;D


mirek

První vzpěra pro patro byla nainstalována. Po zkušenostech s lepením polystyrenu, hranolků a podobných podpěr vytvořil jsem si vlastní typ.
Je to šroubová tyč M6, která se dá seřídit do přesné výšky, což pro nastavení do výšky 15ti kostiček lega je veliký klad. Na ní je hranolek 2x2cm, do kterého se vrutem přišroubuje vrchní deska.
Montáž je velice jednoduchá. Položím hranolek na základovou desku a vrtákem provrtám najednou jak tento hranolek tak základovou desku. Díry se jednoduše kryjí.

Johnson

Ahoj Mirku,
velmi se mi líbí Tvá práce. Rád bych do svých 9V lokomotiv také instaloval světla. Rád bych se Tě zeptal, zda by jsi byl ochoten prodat součástky, které jsou kromě LEGO kostiček k tomu zapotřebí. Sám nejsem vůbec obeznámen v oblasti elektrotechniky, ale o takovém vylepšení jsem spolu se zvuky vždy snil.
děkuji za odpověď
L.Niederle

mirek

Citace od: Johnson kdy 22.08.2008, 15:32:55
Rád bych do svých 9V lokomotiv také instaloval světla. Rád bych se Tě zeptal, zda by jsi byl ochoten prodat součástky, které jsou kromě LEGO kostiček k tomu zapotřebí.
Je mi líto, ale součástky na osvětlení lokomotiv neprodávám. Především proto, že každá lego lokomotiva vyžaduje jinou instalaci svítivých LED diod ( buď 3 nebo 5mm v průměru).Červené. bílé, žluté apod. Součástky lze bez problémů získat v každém specializovaném obchodě. Jeden velice pěkný je v Praze na Vinohradské třídě mezi Vinohradskou tržnicí a nám. Jiřího z Poděbrad.
Každou lokomotivu je nutno individuálně uvnitř "vykuchat", aby se tam vešlo sesvorkování, tedy připojení k napájení od motorku.
Myslím si, že na stránce 2 "kolejiště na půdě" je  popsáno jedno z řešení osvětlení a je tam jednoduché schéma zapojení LED diod s odpory 680 ohmů.
Myslím si, že i laik, zvládne připájení několika drátků k sobě. Pokud po zapojení diody nesvítí, pak je nutno změnit polaritu napájení ( jednoduše otočit diodu).
Doporučuji Ti : kup si pro začátek dvě LED diody (třeba 5mm s větší svítivostí), dva odpory 680 ohmů,
ty jednoduše spoj (podle schema,které je na připojeném obrázku) tak, že jejich kontakty spolu zkroutíš.
Připoj k lego ovladači a otoč doprava, nesvítí-li, otoč doleva, tím změníš polaritu a diody by měli "makat".
Pak je nutno zapojit fantazii, tento vzorek spájet a zabudovat do lokomotivy.
Je to radost, když se Ti diody rozsvítí, chytne Tě to.
Přeji spoustu radosti. 

mirek

Navazuji ještě na včerejší dotaz Johnsona.
Pro větší názornost jsem nafotil zapojení jedné LED diody (zelené) s odporem 680 ohmů. Jedná se pouze o jednoduché propojení zakroucením drátků.
Vpravo je pak kostička 2x2 do které je toto zapojení natěsnáno.

mirek

Dnešek jsem věnoval intenzivní práci na kolejišti. Místo komentáře, několik fotografií.

mirek

Včera jsem na "kostkách" našel dotaz (staršího data) na řešení koncové zarážky. Když jsem byl dnes v tom focení, udělal jsem obrázek i svého řešení s pružným lego dílem.

mirek

I dnešek jsem věnoval dostavbě posledního (šestého) stolu. Dá se říci, že zemní (truhlářské) práce byly tímto dnem ukončeny.
El. napájení 9V jde do čtyřech samostatných okruhů. Pátý okruh je RC. Z RC okruhu lze přejet i na
9V okruh a vrátit se zpět.
Podobně je řešeno i depo,kam zčásti vedou jak koleje elektrické, tak RC.
Napájení ovladači je zatím provizorní.

mirek

Citace od: mirek kdy 14.08.2008, 17:18:33
Zatím co nechávám tento nápad uzrát, "rozjel" jsem práce na dalším experimentu s velkým "E". Jedná se o sběr proudu z kolejnic přes nápravu, resp. kolečka pro osvětlení osobních vagonků.

- druhá varianta je jednodušší. Na společné osičce bude jedno kolečko plastové (original LEGO) a druhé kovové.
   Na druhé nápravě budou kolečka přehozena.

Vysoustruhovaná kolečka dnes dorazila. Zvolil jsem druhou variantu. Jen doplňuji, že odběr proudu 9V jde z osičky přes dutý nýtek a vedení k LED diodě zabudované do kostky 2x2. Na fotografiích je pouze zkušební vzorek.

peter

Nebudou ta světla poblikávat tak jako za starých časů poblikávala světla ve vagónech modelů HO i TT?

Na kolik ta kola přišla?
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

mirek

Citace od: peter kdy 25.08.2008, 11:19:47
Nebudou ta světla poblikávat tak jako za starých časů poblikávala světla ve vagónech modelů HO i TT?

Na kolik ta kola přišla?
Při zkušební jízdě jenom nápravy tažené za mašinou dioda problikávala. Nápravu jsem zatížil asi deseti kostkami 4x2 a žádné problikávání nebylo. Čeká mne zabudování do té motorové jednotky, co je na snímcích nahoře. Dám vědět.
Kolečka zatím byla za hubičku. Příbuzný je PAN nástrojař. Vysoustruhoval i první verzi koleček, která je na výkrese výše. S touto první verzí mám bujnější představy. Snad se ta vize povede.

eNTy

Citace od: mirek kdy 25.08.2008, 11:30:32
Citace od: peter kdy 25.08.2008, 11:19:47
Nebudou ta světla poblikávat tak jako za starých časů poblikávala světla ve vagónech modelů HO i TT?

Na kolik ta kola přišla?
Při zkušební jízdě jenom nápravy tažené za mašinou dioda problikávala. Nápravu jsem zatížil asi deseti kostkami 4x2 a žádné problikávání nebylo. Čeká mne zabudování do té motorové jednotky, co je na snímcích nahoře. Dám vědět.

Myslím, že jeden malý kondenzátor vyřeší problikávání bez ohledu na hmotnost nápravy. Jen to chce trefit tu správnou kapacitu, aby LEDky nesvítili moc dlouho po vypojení produ. Né, že by to nešlo vyřešit nějakým tranzistorem, ale to už by bylo moc překomplikované.

mirek

#135
Citace od: xtepn01 kdy 25.08.2008, 12:01:32
Myslím, že jeden malý kondenzátor vyřeší problikávání bez ohledu na hmotnost nápravy. Jen to chce trefit tu správnou kapacitu, aby LEDky nesvítili moc dlouho po vypojení produ.
Děkuji za nakopnutí tím správným směrem. Po vyzkoušení správné kapacity, teprve kondenzátor s hodnotami na fotce, bylo to správné řešení. I přejezd výhybky je bezproblémový.
Děkuji.

peter

Citace od: xtepn01 kdy 25.08.2008, 12:01:32Myslím, že jeden malý kondenzátor vyřeší problikávání bez ohledu na hmotnost nápravy.

Citace od: mirek kdy 25.08.2008, 13:31:51
Děkuji za nakopnutí tím správným směrem. Po vyzkoušení správné kapacity, teprve kondenzátor s hodnotami na fotce, bylo to správné řešení. I přejezd výhybky je bezproblémový.

V této souvislosti mě napadá ještě jedna otázečka. Na obrázku vidím klasický elektrolit, neměl by být v obvodu raději bipolár?
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

eNTy

#137
Citace od: peter kdy 25.08.2008, 14:08:44
Citace od: xtepn01 kdy 25.08.2008, 12:01:32Myslím, že jeden malý kondenzátor vyřeší problikávání bez ohledu na hmotnost nápravy.

Citace od: mirek kdy 25.08.2008, 13:31:51
Děkuji za nakopnutí tím správným směrem. Po vyzkoušení správné kapacity, teprve kondenzátor s hodnotami na fotce, bylo to správné řešení. I přejezd výhybky je bezproblémový.

V této souvislosti mě napadá ještě jedna otázečka. Na obrázku vidím klasický elektrolit, neměl by být v obvodu raději bipolár?

No, ta LEDka to stejně v opačném směru zavře, takže může být elektrolytický.

EDIT:
Plácám blbosti, ten kondík je tam paralelně, takže proud do něj jde oběma směry. Buď tam dej nějakej obyčejnej keramickej, nebo dej před kondík diodu.

mirek

Děkuji za přkladnou spolupráci na osvětlení vagonku. Prototyp osvětlení s kondenzátorem jsem
instaloval provizorně do vagonku.
NEMÁ TO CHYBU !  Žádné problikávání za jízdy.Dokonalá iluze.
Nafotil jsem vagonek za lokomotivou. Lokotka stojí na odizolovaném úseku, vagonek na okruhu do kterého jde proud.
... a svítí.

Johnson

Mirku,
děkuji Ti za odpověď, vydám se tímto směrem využití světel u dráhy.
Jsem potěšen, že je tu spousta šikovných lidí a držím vám všem palce.
Se zájmem budu sledovat Tvé projekty a přeji mnoho úspěchů a zdraví.
Johnson

Johnson

Mirku,
prosim Te, pokousel jsem se poptat jmenovane odpory pro LED diody u e-prodejce.
Dotazal jsem se,  zda u nich mohu zakoupit odpory 680 Ohm, a on se me pta na nasledujici upresneni:
O jake odpory se jedna? Standard (0204/0,25W, 0207/0,6W,...) a jakou toleranci?

Co mam prosim upresnit?
dekuji za odpoved
Johnson

peter

Bohatě stačí ty 0204/0,25W.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

mirek

Peter, děkuji za rychlou odpověď, předběhl jsi mne. Hlídal jsem vnoučata a asi uhodneš, kde jsme byli. Čtyřletý vnuk si s mojí pomocí vybudoval náznak kontejnerového překladiště. 

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

eNTy

Citace od: Johnson kdy 26.08.2008, 15:36:57
Mirku,
prosim Te, pokousel jsem se poptat jmenovane odpory pro LED diody u e-prodejce.
Dotazal jsem se,  zda u nich mohu zakoupit odpory 680 Ohm, a on se me pta na nasledujici upresneni:
O jake odpory se jedna? Standard (0204/0,25W, 0207/0,6W,...) a jakou toleranci?

Co mam prosim upresnit?
dekuji za odpoved
Johnson

Doporučuju knihu Elektronika tajemství zbavená, bohatě stačí první díl. Bezvadně popisuje principy základních pasivních a aktivních součástek, jako jsou odpory, kondenzátory, diody a tranzistory.
Koupit se zdá například zde: http://shop.ben.cz/cz/120933-elektronika-tajemstvi-zbavena-1.aspx

mirek

Na listu 2 tohoto tématu jsem dal fotku dvou rozdílných návěstidel.
Když jsem tuto světelnou signalizaci vložil mezi koleje a stojící vlaky na čerstvé kolejiště, signalizace nebyla z některých míst vidět.
Proto jsem si sedl k PC a vytvořil několik variant, ketré budou funkční a budou svítit. Z toho důvodu jsem volil i kostičky, aby zásahů do nich bylo co nejméně.
Prosím posuďte, dejte vědět, kteroá varianta se vám líbí (. . . něco jako minianketa).

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

Colonel32


mirek

Díky za připomenutí. I toto jsem mimo jiné nastudoval. Dík.
Pro mne je prioritou protažení drátků k diodám. Tak kombinuji. Díky.

MasterWindu

Citace od: Ondra kdy 28.08.2008, 15:50:29
Citace od: TomB kdy 28.08.2008, 15:31:16
Hlasuji pro čtyřku.
Já taky, vypadá nejlépe.
Prv som chcel dať 3 ale ona fakt ta 4 vyzerá najlepšie...
BTW+OT: Už som chcel dávnejšie postnúť, no nechcel  som to tu floodovať... ale ozaj robíte fakt dobrú prácu, hlavne použitie elektriky v praxi a kombinácia s legom, je to fakt bezva, musí Vám to brať všetok čas. Ozaj obdiv  :o
Dark ages forever ...

mirek

Děkuji všem, kteří si vybrali signalizaci č.4. Díky tomu jsem přikročil k realizaci návěstidla, která právě vycházela ze čtyřky. Návrh je jedna věc, dostatek kostek je druhá věc a protažení kabílků kostkami s minimálními zákroky do nich je věc další.  Došlo ke kompromisu ... však posuďte sami.

mirek

Citace od: mirek kdy 25.07.2008, 14:12:37
Pohrál jsem si na PC s nápisy. Vytiskl na samolepku a přilepil na kostičky. V tomto směru, budu ještě něco bádat, snad to přivedu ještě k větší dokonalosti.

. . . Ano, koumal jsem v této oblasti. Řekl bych, že je to o další stupínek dál, než je samolepka na vagonku plzeňského prazdroje. Ta je na bílém papíře.
Tato, další verze, je na průsvitné samolepce (podkladová barva kostiček prosvítá). Myslím si, že "ČD" na dveřích svítícího vagonku působí přesvědčivě.