(vlastne) Vila Tugendhat

Založil edward193, 31.12.2007, 05:06:14

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Hansel

Boží!
Osobně si myslím, že funkcionalistické stavby nejsou vhodné pro LEGO stavění, jak říká TomKQT, více mě zajímají věci, co se staví blbě. Na druhou stranu Edward odvedl v rámci možností vynikající práci.

K vile.
Kdyby rekonstrukce stála jen oněch 50 milionů, bývávalo kdysi dávno ;D
Hovořilo se i o 200 milionech, ale nezkoumal jsem nejčerstvější informace. Každopádně pod sto to nebude ani omylem. Navíc prodlužování rekonstrukce, kdy od toho dávají všichni střídavě ruce pryč, velmi zvyšuje cenu rekonstrukce.

K funkcionalismu
Funkcinalismus je převážně estetické a formalistické (případně sociální) hnutí a jaké takové se musí chápat. S "praktičností" domů to nemá paradoxně nic společného. Úžasně to rozebírá Michl v knize Forma že sleduje co?
U Tugendhatu nemí možné hodnotit užitnou hodnotu, je to luxusní supervila, stačí už pohled na onyxovou stěnu, ktderá stojí v hlavním prostoru. Karel Teige (levicový umělecký kritik, velká osobnost své doby), mám dojem, se velmi negativně vyjadřoval k Miesovi, jelikož tato vila stála jako celá dělnická kolonie. Jen otvíratelné prosklení stálo neuvěřitelnou částku.
Tugendhat je ve světových dějinách jedna z nejvýznamějších obytných staveb, to jak se k ní město a stát chovají je zrůdnost. Leccos to o nás vypovídá...
Informace hrabu z paměti, možná jsou zavádějící, kdyby to někdo potřeboval přesně, zkusil bych dohledat.

Příště už zkusím vložit nonarchitektonický příspěvek :)
Mé dílo se rozrostlo o další kus.
I když mírně infantilní :)

hobby

Citace od: Hansel kdy 21.02.2008, 23:38:57
Osobně si myslím, že funkcionalistické stavby nejsou vhodné pro LEGO stavění....
Kdyby rekonstrukce stála jen oněch 50 milionů, bývávalo kdysi dávno ;D
Hovořilo se i o 200 milionech....
Je vidět, že studuješ architekturu :D
Rozhodně se z Lega dobře postaví funkcionalistická budova (v principu potřebuješ pytel bílých kostek), na rozdíl od zeleného "blobu" Národní knihovny, protože ten (tu knihovnu) z lega nepostavíš.

To, že rekonstrukce téhle vily má stát až 200 mil, je pro mě nová informace; nevím to, nezajímám se, jak vytřískat ze státu co nejvíc peněz. Ale o to více nemám důvod před tímhle domem padat na zadek, jako všichni snobové. U kvalitní architektury by měly být ve vyváženém poměru estetika, funkčnost i ekonomika. To zde evidentně není, takže ta vila se mi může pouze líbit, protože není ani k bydlení.
Je zajímavé, že jak tahle vila, tak onen návrh knihovny jsou si společné neúměrnou, silně přemrštěnou finanční náročností. Vlastně to není zajímavé, prachy jsou prachy.
Z mé strany je to k vše. :-*



Hansel

Vtipné je, že v té vile se skutečně moc nebydlelo. Pan Tugendhat se odstěhoval s rodinou kvůli válce do Venzuely, a pak už se to táhlo od Němčourů po rehabilitační centrum.

Funkcionalismus se blbě staví právě kvůli detailům. Bez detailů jsou ty domy obyčejné krabice a v tomhle měřítku se dataily prostě nedaí vystihnout - třeba úžasné sloupy, jež Tugendhat nesou.

OT: Knihovna není předražená. Stačí se podívat na Perraultovu Pařížskou knihovnu, která má mít stejné kapacity a měla mnohanásobně větší náklady, prý až 8 miliard franků.
Už jsem tu z ní taky myslím umisťoval fotku.
Mé dílo se rozrostlo o další kus.
I když mírně infantilní :)

Micho

Citace od: edward193 kdy 12.02.2008, 08:15:58
Objednané tiles dorazili, tak vila je hotová ;D Vrásky na čele mi ale robí kvetinový záhon. Momentálne som tam nasadil "kaktusy"...

Tak zajtra budem poctený prevozom toho úžasného kúska do Brna. Vila je už v Tatranskej Lomnici. Máloktorá vila si môže povedať, že prekoná toľko km a že bude na toľkých miestach.  ;)

TomKQT

Citace od: hobby kdy 22.02.2008, 10:22:51
Rozhodně se z Lega dobře postaví funkcionalistická budova (v principu potřebuješ pytel bílých kostek), na rozdíl od zeleného "blobu" Národní knihovny, protože ten (tu knihovnu) z lega nepostavíš.
Ale to je právě ta pointa. Něco se staví snadněji a něco hůře či je to až zdánlivě nemožné. A právě posledně jmenované jsou správně uchvacující, pokud se to někomu postavit podaří.
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.

Hansel

Ach jo, to se v Česku nedokáže uspořádat normální transparetní výběrové řízení?
http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=4979
Mé dílo se rozrostlo o další kus.
I když mírně infantilní :)

***Banana.com

Citace od: Hansel kdy 14.03.2008, 01:25:45
Ach jo, to se v Česku nedokáže uspořádat normální transparetní výběrové řízení?
http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=4979

LOL, dokáže, ale z toho by nikdo nic neměl, ne, a o tom to je... ;D

hobby

Už jsem to tu zmiňoval dříve; kde se točí velké prachy, tak kolega - nekolega, krky by si podřezali, hovada. Přitom nejde o vilu jako takovou, ale o to, nahrabat si! Jestliže se počítá na rekonstrukci s investicí až 200 mil. Kč (jak tu odkazoval Hansel), tak to už stojí za to se porvat o honorář, provize atd. I kdyby do rekonstrukce dali polovinu těch peněz, což je i takto hodně, tak druhá polovina se rozkrade, ztratí, nebo zmizí na soukromých kontech >:D.
Takto nesmyslně velká částka na opravu jednoho "rodinného domu" mi opravdu nedává důvod, padat před ním na zadek tak, jako všichni snobové. Pro mě je to spíše negativní příklad, bez ohledu na mínění architektů a všech potrhlých památkářů a krasoduchů...

Micho

Citace od: hobby kdy 14.03.2008, 09:14:50
Už jsem to tu zmiňoval dříve; kde se točí velké prachy, tak kolega - nekolega, krky by si podřezali, hovada. Přitom nejde o vilu jako takovou, ale o to, nahrabat si! Jestliže se počítá na rekonstrukci s investicí až 200 mil. Kč (jak tu odkazoval Hansel), tak to už stojí za to se porvat o honorář, provize atd. I kdyby do rekonstrukce dali polovinu těch peněz, což je i takto hodně, tak druhá polovina se rozkrade, ztratí, nebo zmizí na soukromých kontech >:D.
Takto nesmyslně velká částka na opravu jednoho "rodinného domu" mi opravdu nedává důvod, padat před ním na zadek tak, jako všichni snobové. Pro mě je to spíše negativní příklad, bez ohledu na mínění architektů a všech potrhlých památkářů a krasoduchů...

Tak rozhorčeného som ťa hobby ešte nevidel - nepočul. Podľa všetkého máš svoje dôvody, skúsenosti ...  :o  To, čo píšeš, je podľa praxe bohužiaľ celkom pravdepodobné a možné.   :(

peki

Citace od: TomKQT kdy 13.02.2008, 10:23:23
.... O to více se mi ale právě zdají "zábavnější" stavby, které se z LEGA staví špatně....

Otevírám sice starý příspěvek, ale při pohledu na tuto stavbu jsem si vzpomněl na Edvardovu vilu, která byla super.

grohl

Obě stavby mají mnohé do sebe. Na té kulaté se mi líbí pokrytí střechy "štěrkem"?

edward193

Citace od: peki kdy 29.10.2008, 14:23:05
Citace od: TomKQT kdy 13.02.2008, 10:23:23
.... O to více se mi ale právě zdají "zábavnější" stavby, které se z LEGA staví špatně....

Otevírám sice starý příspěvek, ale při pohledu na tuto stavbu jsem si vzpomněl na Edvardovu vilu, která byla super.

To som rád, že si si spomenul na moju vilu.
Inak pre ďalšiu výstavu plánujem niečo "kruhovité", tak uvidíme, ako to dopadne...