(vlastne) Vila Tugendhat

Založil edward193, 31.12.2007, 05:06:14

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

edward193

"Vila Tugendhat - Rodinný dom vilového typu, postavený v rokoch 1929-30 v Brne na Černopoľnej ulici 45, predstavuje unikátne umelecké dielo - novátorské riešenie priestorového usporiadania, architektonického výrazu, konstrukčného systému, interiéru, mobiliáru, architektonických detailov a začlenenia stavby do prírodného prostredia dokláda výnimočnú univerzálnu hodnotu tohoto diela. Dom vzbudil veľký ohlas a záujem už v dobe svojho vzniku. Čas, ktorý medzitým plynul, jeho proslulosť stále stupňoval, a to už v súvislosti s celou modernou architektonickou tvorbou, a potvrdil jeho výnimočné postavenie v nej: vila Tugendhat, najvýznamnejšia realizovaná stavba nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Rohe na pôde Európy, sa stala jedným z medzníkov architektúry 20. storočia. "

edward193

A po dlhšej odmlke prichádzam so stavbou na brnenskú výstavu  ;) Po osobnej návšteve a prehliadke miesta som zostavoval a korigoval plány do definitívnej podoby:

edward193

#2
No a vianoce boli najlepší čas na samotnú realizáciu. Po vytýčení základov sa púšťam do stavby terénu po obvode vily:

edward193

Až mi ostane v strede "diera", ktorú treba zakryť + na svoje miesto sa dostáva ónyxová stena:

edward193

Cele poschodie treba zariadiť a "zastropiť":

edward193

Nasleduje ďalšie poschodie + celkový pohľad na stavenisko:

edward193

#6
A konečne celkové pohľady. čakám teda ešte na dodávku dlažby na terasu, chodníky a schody, následne dom zastreším a ešte musím premyslieť kvetinové terasy...

Jonas

To je skutečně obdivuhodné dílo - jak předloha, tak tvůj model!

Držím palce, ať se ho podaří dokompletovat.
Jonas - Můj Brickshelf

Robbed

Musím se přidat, vypadá to parádně.

Těším se na to, až bude v Brně k vidění finální verze. ;)

nesquick

Též se přidávám je to nádherné.
A bude ta Vila mít interiéry?

otaznik

Luxusní práce! Moc se mi to zatím líbí.

JardaL

Citace od: Jonas kdy 31.12.2007, 06:22:53
To je skutečně obdivuhodné dílo - jak předloha, tak tvůj model!


Luxusní záležitost.

Když se tak dívám na to, kdys to uveřejňoval, taksi říkám:
- buď nemohl dospat aby nám to už už ukázal,
- nebo celou noc svavěl a teď se chce pochlubit, protože celý den bude spát.
;D ;D
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

edward193

Dakujem za pochvalne slova...
Citace od: nesquick kdy 31.12.2007, 10:03:28
A bude ta Vila mít interiéry?
Interiery ako kniznica, obyvak, jedalen a kuchyna su zariadene. Co sa tyka spalni rodicov a deti, tak to este neviem, ci to budem zariadovat.

edward193

Citace od: JardaL kdy 31.12.2007, 12:08:11
Citace od: Jonas kdy 31.12.2007, 06:22:53
To je skutečně obdivuhodné dílo - jak předloha, tak tvůj model!


Luxusní záležitost.

Když se tak dívám na to, kdys to uveřejňoval, taksi říkám:
- buď nemohl dospat aby nám to už už ukázal,
- nebo celou noc svavěl a teď se chce pochlubit, protože celý den bude spát.
;D ;D
To je tym, ze v tieto dni mam trochu posunuty denny rytmus...

hobby

Citace od: edward193 kdy 31.12.2007, 05:06:14
"Vila Tugendhat - Rodinný dom vilového typu, postavený v rokoch 1929-30 v Brne na Černopoľnej ulici 45, predstavuje unikátne umelecké dielo - novátorské riešenie priestorového usporiadania, architektonického výrazu, konstrukčného systému, interiéru, mobiliáru, architektonických detailov a začlenenia stavby do prírodného prostredia dokláda výnimočnú univerzálnu hodnotu tohoto diela. Dom vzbudil veľký ohlas a záujem už v dobe svojho vzniku. Čas, ktorý medzitým plynul, jeho proslulosť stále stupňoval, a to už v súvislosti s celou modernou architektonickou tvorbou, a potvrdil jeho výnimočné postavenie v nej: vila Tugendhat, najvýznamnejšia realizovaná stavba nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Rohe na pôde Európy, sa stala jedným z medzníkov architektúry 20. storočia. "
Dobře, že stavíš tu vilu, do Brna patří. Kromě toho, že ti ji chci pochválit, bych chtěl trochu pragmaticky korigovat ten tvůj předchozí text. Tohle, maximálně oslavné hodnocení je většinou nekrikticky a někdy neoprávněně přijímáno jak ze strany profesionálů, tak studentů (hlavně), snobů, i laiků:
Ale je třeba vědět, že většina těchto funkcionalistických staveb vykazovala a vykazuje vážné technické i funkční nedostatky. Např. na vytápění byly tak náročné, že byly v zimě téměř neobyvatelné (např. Loosova vila v Praze spotřebovala za sezonu vagon uhlí a nakonec se majitelé na zimu stěhovali jinam). Prosklené stěny znamenají obrovské tepelné ztráty, ale to jaksi už architekty zajímalo méně! Ve všech těchto stavbách (na rozdíl od "obyčejných" domů) byly tepelné mosty, kde docházelo k promrzání míst a jejich plesnivění. Rovné sřechy- dříve či později do nich zatéká. Holt do našich zeměpisných šířek nepatří; něco jiného byla jižní Evropa, kde se funkcionalismus narodil. Na údržbu jsou tyto stavby tak náročné, že udržovací náklady přesáhly již několikrát pořizovací cenu vlastní stavby (zde rekonstrukce činí cca 50 mil! Kč - za to lze postavit dům se 30ti slušnými byty). A další a další.
Mohl bych o tom napsat více, ale nejsme zde na architektonickém symposiu. Jenom mi nesedí to všeobecně přijímané nekritické hodnocení funkcionalismu. Že funkcionalismus obdivují studenti, to chápu, protože např. bílá krychle s podélným oknem (ach, to je úžasné!) může někdy maskovat tvůrčí impotenci či neumětelství, což bylo i ve své době! Ale i u odborné veřejnosti  podobné stavby maximálně bodují a soutěžní architektonické návrhy jiného typu (kromě ovšem "blobu") často nemají šanci.
Tak, to jenom na okraj, jinak mě ta vila velmi zajímá. Tím, že ji postavíš, naučíš se tuto stavbu znát víc, než kterýkoliv kunsthistorik ;).


jirik

Citace od: hobby kdy 01.01.2008, 15:26:29
Ale je třeba vědět, že většina těchto funkcionalistických staveb vykazovala a vykazuje vážné technické i funkční nedostatky.
Hobby, byl jsi tam? Pak bys nemohl mluvit o vážných technických nedostatcích.
Ta stavba je opravdu geniální, i po technické stránce.
Více tady: http://www.archinet.cz/index.php?mode=article&art=15023&sec=10024&lang=cz.

hobby

Bohužel, vilu jsem neviděl, znám ji jen z fotek a textů. Funkcionalismus hodnotím obecně, ale myslím, že většina obecných nedostatků se bude týkat i této stavby. Viděl jsem fotky té vily, kdy stavebně technický stav byl špatný, až žalostný. Výše nákladů na rekonstrukci (někde jsem četl 50 mil.Kč) o něčem svědčí! Totiž o obrovské náročnosti stavby na údržbu a provoz. A to není nic na chlubení; sám jsem měl s jednou takovou stavbou co do činění. Já bych preferoval stavbu jen s minimální, nebo žádnou údržbou.
Ale vidím, že jsi z Brna a tak si to neber osobně :D. Mě se ta stavba samozřejmě také líbí.

Micho

Citace od: jirik kdy 01.01.2008, 16:05:58
Citace od: hobby kdy 01.01.2008, 15:26:29
Ale je třeba vědět, že většina těchto funkcionalistických staveb vykazovala a vykazuje vážné technické i funkční nedostatky.
Hobby, byl jsi tam? Pak bys nemohl mluvit o vážných technických nedostatcích.
Ta stavba je opravdu geniální, i po technické stránce.
Více tady: http://www.archinet.cz/index.php?mode=article&art=15023&sec=10024&lang=cz.

To je uhlom pohľadu. Na svojej oficiálnej stránke by som ani ja nevyťahoval na seba negatívne veci, len tie pozitívne. Je potrebné brať ohľad na obdobie, kedy Vila Tugendhat vznikla. Určite v sebe ma množstvo zaujímavých nadčasových riešení a ja by som to laicky nazval odvážnou architektúrou. Mne osobne veľmi nesedí, to ale sudím len podľa fotiek, ktoré som podrobne svojho času prešiel. Určite by bolo zaujímavé to vidieť osobne. Už sa mi stalo, že to čo sa mi podľa fotiek nepozdávalo, tak ma v reáli nadchlo. A aj naopak. Reálne konfrontácia urobí proste svoje.  ;)

Takéto stavby môžu výrazne polarizovať názory spoločnosti. Nájdu sa ľudia s výrazným za a s výrazným proti. Pripomína mi to dianie okolo tej novej knižnici v Prahe, som zvedavý čo z toho reálne bude.

Inak, že so do toho edward193 pustil, tak je určite odvážne. Obdivujem jeho chuť a spôsob, akým svoje diela z Lega realizuje. Takže mu prajem veľa zdaru a trpezlivosti, aby to bolo čo najzdarnejšie. Začiatok vyzerá veľmi snubne.  8)

matny

Energetická úspora u podobných objektov je skutočne na nízkej úrovni, možno to bol prejav snobizmu investorov, ktorých netrápila možnosť vyčerpania fosílnych zdrojov, napokon podobných mega projektov, pri ktorých úspora energie nehrala žiadnu rolu tu vzniklo stovky v období temna, ale to už je iná kapitola.
Vila nie je samozrejme dokonalá, ale i napriek jej nedostatkom, ak zoberiem do úvahy na tú dobu jej nadštandardné technické vybavenie a nadčasovosť tohoto výnimočného projektu, tak aj tá najkonštruktívnejšia kritika sa v porovnaní s mojim obdivom mení na zanikajúci tien. 
Už prešlo mnoho rokov čo som vilu prvý krát objavil pri svojich potulkách Brnom a vďačím jej následnej sympatie k funkcionalizmu, ktorú som v tom období zhmotnil do niekolkých vlastných lego projektov.
Vysoké náklady na rekonštrukciu ma vôbec neprekvapujú, hlavne potom čo vila 40 rokov hnila.

Edward193 sa mi nedávno zveril so svojim zámerom a som rád, že si svoj sen splnil - prípravné práce ako aj samotnú realizáciu projektu si zvládol nad moje očakávanie a teším sa na finálny výsledok.  8)

edward193


Rever

Vila je to skutečně povedená, jenom by mě zajímalo, zda všechny díly na stavbu vily jsi měl nebo si je zvlášť dokupoval jenom pro tuto stavbu, také by mě zajímalo, proč jsou některé díly v okolní "zemi" červené, modré a žluté? To ti došla zelená nebo tomu tak je i v reálu?

peter

Citace od: Rever kdy 03.01.2008, 13:31:59
... také by mě zajímalo, proč jsou některé díly v okolní "zemi" červené, modré a žluté? To ti došla zelená nebo tomu tak je i v reálu?

Domnívám se, že to jsou místa která teprve čekají na zadláždění, nebo se pletu?
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

edward193

Citace od: peter kdy 03.01.2008, 14:29:03
Citace od: Rever kdy 03.01.2008, 13:31:59
... také by mě zajímalo, proč jsou některé díly v okolní "zemi" červené, modré a žluté? To ti došla zelená nebo tomu tak je i v reálu?

Domnívám se, že to jsou místa která teprve čekají na zadláždění, nebo se pletu?
Presne tak.
Inak vsetky ostatne kocky som mal v zasobe. Akurat tu dlazbu som objednaval a jak je z fotiek patrne, tak este nedorazila... Potom samozrejme zakryje vsetky farebne fleky.

Icewalker

Skvělej interiér. Bude krásně vidět skrz okna :)
Animované Lego snímky a mnoho dalšího naleznete na dallart.net
Brickshelf výběr

edward193

Objednané tiles dorazili, tak vila je hotová ;D Vrásky na čele mi ale robí kvetinový záhon. Momentálne som tam nasadil "kaktusy"...

LiBorec

Vskutku obdivuhodné dílo, moc se mi to líbí  ;)

expertik

waw...jednoduche a ciste linie...ak je to podla skutocnej predlohy, ktora by sa mi v reale urcite nepacila, kedze kubisticky moderne stavby nemusim, su dost chladne, ale toto...kedze je to z LEGA...je to PARADA !!!

TomKQT

Je to sice dle mého názoru pro LEGO hodně nudná stavba, samé rovné zdi, pravé úhly, rovná střecha, žádná jasně viditelná příležitost ukázat nějaké zajímavé stavební techniky, pouze nutnost vlastnit velké množství kostek jedné barvy. Ale i tak má své kouzlo, je impozantní svou velikostí a přesností a práce určitě dala nesmírně, takže klobouk dolů  :o
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.

otaznik

Já si naopak myslím, že je to stavba přesně pro LEGO. Model má velké kouzlo a už se na něj těším "live".  8)

TomKQT

Citace od: otaznik kdy 13.02.2008, 10:04:46
Já si naopak myslím, že je to stavba přesně pro LEGO. Model má velké kouzlo a už se na něj těším "live".  8)
Ano, pravdou je, že pravoúhlé stavby jsou pro LEGO vhodné, už z podstaty té stavebnice  ;) O to více se mi ale právě zdají "zábavnější" stavby, které se z LEGA staví špatně.
Ale s tím, že tato stavba má velké kouzlo, naprosto souhlasím.
Zaměření: Fanoušek; Virtuální (3D SW) modelář, stavitel a animátor; Technic stavitel a nadšenec.