Autor Téma: Boost 2017  (Přečteno 11274 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline papluh

• Trade Count: (5)
  • furťák
  • Pohlaví: Mužské
Boost 2017
« kdy: 04.01.2017, 13:11:45 »
Na výstave CES LEGO predstavilo novú robotickú radu LEGO Boost, konkrétne set 17101 Boost Creative Toolbox.
Ide o princíp "Mindstorms Junior" 8) pre konzumentov, ale technológia vyzerá byť založená na edukačnom WeDo 2.0 (konektor), pripojenie cez Bluetooth, dôraz je stavbu primárne zo System dielov miesto Technic
Štart má byť August 2017 a cena 160 dolárov za 17101
https://www.lego.com/en-us/boost/ 
Sada 17101 Boost Creative Toolbox obsahuje :
- 840+ LEGO dielov, základnú jednotku (LEGO Move Hub), motor (Interactive Motor) a senzor farby a vzdialenosti (Color & Distance Sensor)
- základná jednotka (LEGO Move Hub) má v sebe dva motory so sledovaním natočenia (encoded motors), Bluetooth pripojenie, senzor náklonu (Tilt sensor), svetlo, spúštacie tlačidlo a miesto na batérie 6xAAA
- samostaný motor má tiež sledovanie natočenia (encoded motor)
- senzor farby a vzdialenosti (Color & Distance Sensor) detekuje vzdialenosť, pohyb, farbu a vie aj svietiť
- pripojenie a vizuálne programovanie je cez aplikáciu na iOS a Android platformu

V sade je návod na 5 robotov:
Vernie the Robot - jazdí, hovorí, reaguje na potras rukou, strieľa na pokyn hlavou
Mačka Frankie - reaguje na "kŕmenie správnym jedlom"
Guitar 4000 - gitara na učenie hrania
Multi-Tool Rover 4 - vozidlo s rôznymi nástavcami
AutoBuilder - vie poskladať minimodely z pripravených komponentov

Najlepšiu fotogalériu som našiel zatiaľ tu https://www.engadget.com/2017/01/04/lego-boost/#/
http://brickset.com/article/25818/lego-boost-press-release
« Poslední změna: 04.01.2017, 13:46:13 od papluh »

Offline Tomik

• Trade Count: (0)
  • furťák
    • buildinst
Re:Boost 2017
« Odpověď #1 kdy: 04.01.2017, 16:34:40 »
Zajímavá stavebnice a koncept a hlavně velké oddechnutí, že LEGO zatím nepřichází s novou generací Mindstorms. Co se týká programovacího softwaru, tak pokud to bude pouze pro šmrdlací telefony a tablety, tak to beru jako největší slabinu. Není nad notebooky a stolní počítače...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
moje galerie na MOCpages, můj Instagram: #TomikModels

Offline ThomasMorta

• Jsem AFOL a mám rád Nexo Knights
  • suprák
  • Legem si plním dětské sny!
    • Galerie mojí tvorby
« Odpověď #2 kdy: 04.01.2017, 17:15:45 »
Ide o princíp "Mindstorms Junior" 8) pre konzumentov, ale technológia vyzerá byť založená na edukačnom WeDo 2.0 (konektor), pripojenie cez Bluetooth, dôraz je stavbu primárne zo System dielov miesto Technic

Tohle je přesně ten set, který Lego zoufale potřebovalo - Mindstorms jsou a) drahá, b) příliš pokročilá stavebnice - nabízí příliš mnoho možností a je vhodné spíš pro lidi, kteří už mají zkušenost s Technicem.
WeDo 2.0 vypadalo jako krok správným směrem, ale s jedním motorem je to zase příliš začátečnická sada, takže Boost snad konečně zaplní kategorii střední cesty. Mrzí mě zavádění nového typu konektorů, ale asi je to daň za posedlost LEGA bezpečností - takhle mají kontrolu nad tím, co k tomu kdo připojuje a do čeho jsou komponenty připojovány.

Ale nesouhlasil bych s tím, že jde primárně o System - na obrázcích i videu je vidět, že jde z velké části o Starý Technic, který je myslím ideálním mostem mezi jednoduchým napojováním Systemu a možnostmi Technicu. A pokud se podaří sadu udržet na českém trhu pod 5000, tak vím, co si v létě pořídím:-)
Zajímalo by mě, jestli k tomu hodlají vydávat i nějaké rozšiřující sady, náměty atd - Mindstorms mi přijde takové dost nechané napospas...

Zajímavá stavebnice a koncept a hlavně velké oddechnutí, že LEGO zatím nepřichází s novou generací Mindstorms. Co se týká programovacího softwaru, tak pokud to bude pouze pro šmrdlací telefony a tablety, tak to beru jako největší slabinu. Není nad notebooky a stolní počítače...
Vypadá to, že cílí na ovládání přes BLE a grafický programovací jazyk. Navíc Lego naprosto nepokrytě preferuje zařízení od Applu, tak se obávám, že primárně to skutečně bude určené pro iOS a Android. Na druhou stranu, pokud to bude mít úspěch, určitě se najde někdo, kdo pro to napíše alternativní software, který umožní robota programovat třeba v Pythonu:-)
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

Offline papluh

• furťák
« Odpověď #3 kdy: 04.01.2017, 19:50:53 »
Tak WeDo 2.0 má SW aj pre Windows, dokonca so správnym BLE adaptérom podporuje komunikáciu s 3 hub jednotkami naraz.
Treba dúfať, že príde aj Boost SW pre Windows, alebo aspoň to bude podporovať ten z WeDo 2.0

Mne to použite Technic riešení príde len ako nutné minimum, prirovnal by som to napr k Nexo setom typu robokôň, Technic je len kostra potrebná na funkciu, zvyšok System. U Mindstorms je to takmer komplet Technic.

Offline ThomasMorta

• suprák
    • Galerie mojí tvorby
« Odpověď #4 kdy: 04.01.2017, 20:30:59 »
Mne to použite Technic riešení príde len ako nutné minimum, prirovnal by som to napr k Nexo setom typu robokôň, Technic je len kostra potrebná na funkciu, zvyšok System. U Mindstorms je to takmer komplet Technic.

Mně to právě připomíná první generaci Mindstorms.

Jinak - kostra je ta funkční věc, o kterou jde a obal je od toho, aby se líbil, ne?  8)
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

Offline Anatyt

• Trade Count: (16)
  • furťák
« Odpověď #5 kdy: 07.01.2017, 09:49:30 »
Tak jo, no...

"...kočka se naučí pít mléko nebo si prdnout a mnohé další."

http://m.mobilmania.cz/lego-boost-nova-rada-stavebnice-ma-naucit-programovat-i-ty-nejmensi/a-1337079

Offline ThomasMorta

• suprák
    • Galerie mojí tvorby
« Odpověď #6 kdy: 07.01.2017, 13:17:27 »
Tak jo, no...
"...kočka se naučí pít mléko nebo si prdnout a mnohé další."

Ano, přesně tenhle typ kravin zaujme děcka natolik, že to budou chtít naprogramovat. Cílem je naučit je převádět svůj záměr do algoritmů, nikoliv vyrábět užitečné věci - ale až budou xtarší a budou chtít vyrobit něco užitečného, už budou mít představu, kudy na to.

Offline sohibil

• Lizard of Guilt
  • suprák
  • Čo ťa nezabije, to sa vráti a skúsi to znova.
« Odpověď #7 kdy: 08.01.2017, 20:27:18 »
Nemôžem si pomôcť ale design robotických setov mi príde čím ďalej, tým krikľavejší.
Ide o princíp "Mindstorms Junior" 8)
Tak to sa nedivím, naozaj to vyzerá ako pre malé deti, ktorým stačia pestré farby.
Niektorí ľudia žijú len preto, lebo je nelegálne ich zabiť.

Offline ThomasMorta

• suprák
    • Galerie mojí tvorby
« Odpověď #8 kdy: 08.01.2017, 20:40:04 »
Nemôžem si pomôcť ale design robotických setov mi príde čím ďalej, tým krikľavejší.

A viděl jsi někdy první generaci Mindstorms ;)
Trend barevně nevýrazných sad naopak přišel až s posunem Mindstorms směrem ke srarším dětem.

Offline sohibil

• Lizard of Guilt
  • suprák
  • Čo ťa nezabije, to sa vráti a skúsi to znova.
« Odpověď #9 kdy: 08.01.2017, 21:36:06 »
Ten žltočierny design RCX mi práveže prišiel ešte vcelku v pohode. Teda až na niektoré doplnky ako bola tá obrovská kamera. Ale to je vecou vkusu, ktorý máme každý iný.

V tej dobe sa Mindstorms ešte tak neoddeľoval od Technicu, ostatne používal Technic motory aj kabeláž - nemal vlastné ako teraz. O servomotoroch sa im vtedy ani nesnívalo.

Mimochodom pamätá si ešte niekto predchodcu MS, Technic Control Center?
Niektorí ľudia žijú len preto, lebo je nelegálne ich zabiť.

Offline ThomasMorta

• suprák
    • Galerie mojí tvorby
« Odpověď #10 kdy: 08.01.2017, 23:00:36 »
Ten žltočierny design RCX mi práveže prišiel ešte vcelku v pohode. Teda až na niektoré doplnky ako bola tá obrovská kamera. Ale to je vecou vkusu, ktorý máme každý iný.

A koukal jsi na Inventors lab? Tam jsou takové barvičky jako fialová a azurová:-) Jinak se musím přiznat, že mě barvy WeDo 2.0 a Boost nijak zvlášť nepohoršují - jsou výrazné, ale za vyloženě osmdesátkové neonové peklo bych je nepovažoval:-)

Mimochodom pamätá si ešte niekto predchodcu MS, Technic Control Center?

Pamatuji si, že to bylo v katalogu a byla to jedna z věcí, které jsem chtěl! Ale nikdy jsem nic na dálkové ovládání nedostal:( Ale vykompenzoval jsem si to, když jsem si před rokem a půl pořídil k narozeninám Lego Mindstorms EV3 31313  :) Někde na internetu lzedokonce najít návod, jak ten plotter upravit pomocí mindstorms - je rychlejší, ale stále mu dělají problém kulaté tvary.

Spíš by mě zajímalo, jestli je někde návod, jak z mindstorms postavit kreslící želvu - ostatně autorem toho konceptu je snad člověk po kterém se Mindstorm jmenují (Seymour Papert, Lego Mindstorms se jmenuje po jeho knize Mindstorms: Children Computers and Powerful Ideas; Lego si ho potom najalo a nějaký čas dohlížel na tuto řadu - myslím, že celá první generace je plná jeho myšlenek a doufám, že udělají nějaký remake strojů z inventors labu pro některou z novějších sad - třeba právě Boost by mohl být dědic těchto myšlenek).

Offline milanv

• organi
  • Trade Count: (4)
  • furťák
  • Milan
« Odpověď #11 kdy: 09.01.2017, 01:12:41 »
Přesně tak. Ty barvičky nejen že mě netrápí, ale naopak jsou pro cílovou věkovou skupinu velmi vhodné. Stejně jako fakt, že se hodně počítá s LEGO System, které je pro menší děti mnohem intuitivnější než Technic. A občas si přijdu jako menší dítě i já...

Hlavní problém bude, si myslím, opět cena jako u všech řad tzv. "vzdělávacích". Proprietární konektory, každá součástka speciálně LEGO za legoceny, k tomu potřeba nové motory a nikde nevidím, jestli se dají využít i PF... Vidím vážné nebezpečí, že to LEGO zazdí jak např. řadu Dacta. Já osobně, když jsem se o tom zrovna včera bavil se známou, nadšenou učitelkou fyziky na ZŠ, tak jsem jí raději doporučil SBrick Plus. Tam ti stačí koupit tu jednu jedinou kostku a všechno ostatní už máš: od LEGO máš PF komponenty (BB, motory, kabely), a telefon má dnes každé děcko, přídavná cena nula. Aplikace zdarma.

Nebo s Raspbery Pi, které na počítačovo-robotickém kroužku taky mají už v zásobách, můžou i programovat. A jestli bude fungovat to programování v jazyku Scratch apod., tak to bude pro děcka bomba a pro školy a kroužky (DDM apod.) finančně dostupné i bez grantů.

Zkrátka, LEGO opět stojí před volbou, jestli zase podlehne vidině nahamounit na školních grantech a zazdít celou řadu krachem nebo konečně bude mít nějakou vzdělávací řadu úspěšnou. Tak schválně. Za dva roky si povíme... Já na ně nesázím a ačkoliv po veškeré technické a designové stránce je mi tahle řada VELMI sympatická, opravdu se mi moc líbí, tak si z ní nekoupím ani ťuk. Prostě jim nevěřím, že je to dobrá investice a že za dva roky neskončím s něčím drahým a zase dál nepodporovaným. Pardon, nemůžu jinak.

Offline ThomasMorta

• suprák
    • Galerie mojí tvorby
« Odpověď #12 kdy: 09.01.2017, 01:49:37 »
Hlavní problém bude, si myslím, opět cena jako u všech řad tzv. "vzdělávacích". Proprietární konektory, každá součástka speciálně LEGO za legoceny, k tomu potřeba nové motory a nikde nevidím, jestli se dají využít i PF... Vidím vážné nebezpečí, že to LEGO zazdí jak např. řadu Dacta.

Už loni, když představili WeDo 2.0 s těmito konektory jsem někde viděl spekulaci, že tyhle konektory budou používat v nové generaci PF. Z hlediska paranoické bezpečnosti proprietární konektory dávají smysl: Znemožňují dítěti zapojit kabel do něčeho, co by tím mohl poškodit, nebo zničit tím připojené zařízení (u RJ45 by to bylo možné, i když na příklad bych se musel vyptat technivky znalejšího kolegy). Jestli to jeskutečná či hlavní motivace, to nevím. Na druhou stranu jestli Lego začne v Education (ža už dávno nahradila Dactu, ne?) podporovat WeDo 2.0 a nakonec vydá PF 2.0 a 4. generaci Mindstorms (která má ještě 2-3 roky čas) vše s těmito novými konektory, podporou BLE a možností vše ovládat pomocí Mindstorms kostky, tak já budu spokojený - shield na Raspberry Pi už někdo vydá a pokud to umožní centrální ovládání všeho, klidně za něj zaplatím 3 tisíce jako za ty současné:-)
Jsem zvědavý, jak to dopadne - třeba Lego chce jenom zavést nové a modernější konektory a s tím je vždy problém. Stačí sledovat, jak dlouho bude trvat, než z nových mobilů vymizí USB OTG a nahradí ho mnohem univerzálnější USB-C. A lidi na tu snahu modernizovat používají podobné argumenty, které uvádíš ty zde... Co se týče elektroniky, tak ta prostě bude zastatávat mnohem rychleji, než plastové kostičky - jinak bychom tu měli veškeré motory od osmdesátých let kompatibilní a se stejným kostkovým konektorem:-)

Jinak to není snaha být vyloženě v opozici, je mám pocit, že nové konektory nejsou nutně jen zlo, i když to s sebou nese nevýhody:-)

(...) tak jsem jí raději doporučil SBrick Plus. Tam ti stačí koupit tu jednu jedinou kostku a všechno ostatní už máš: od LEGO máš PF komponenty (BB, motory, kabely), a telefon má dnes každé děcko, přídavná cena nula. Aplikace zdarma.
(...)
Nebo s Raspbery Pi, které na počítačovo-robotickém kroužku taky mají už v zásobách, můžou i programovat. A jestli bude fungovat to programování v jazyku Scratch apod., tak to bude pro děcka bomba a pro školy a kroužky (DDM apod.) finančně dostupné i bez grantů.

Autoři SBrick Plus v kampani psali, že se rozhodli pro podporu WeDo 1.0 kvůli tomu, že je rozšířenější a kvůli WeDo 2.0 by museli řešit nové konektory - ale pochopil jsem to tak, že kdyby bylo třeba, tak je v jejich možnostech vymyslet novou verzi kompatibilní s novou verzí konektorů. Takže doporučení SBrick Plus je rozhodně v současné době dobrá volba. Mimochodem, v prvním kvartále tohoto roku chtějí vydat adaptér na Mindstorms motory a senzory, takže další body pro SBrick Plus.

Když jsi zmínil Raspberry Pi: máš zkušenost s ovládáním SBrick Plus? Zmiňují jeho podporu (čímž se SBrick stává snad první lego-kompatibilní robotickou sadou s oficiální podporou Linuxu), ale podrobnosti jsem nikde nenašel:-(

Offline papluh

• furťák
« Odpověď #13 kdy: 09.01.2017, 03:11:07 »
Ja skôr pesimisticky vidím naše školstvo.
Príklad, boli sme uz známeho na dome a pozerám, že "aha Mindstorms". Vyplynulo, že jeho mama, učiteľka programovania pred dôchodkom sa s tým učí robiť, lebo im odišiel na škole jediný mladý učiteľ čo stým robil a nemajú nikoho iného čo by sa do toho dostal. A to majú prosím oficiálne zakúpený ten edukačný program, ktorý má celý ten prepracovaný systém lekcií, ktorý vedie aj učiteľa "za ruku". V podstate osnovy.  Keď to porovnám s vecami ako Arduino/Raspberry a v budúcnosti SBrick, tak tie majú aj pre učiteľov úplne inú a oveľa strmšiu "learning curve", takže to ešte viac visí na iniciatívnych jednotlivcoch.
Ťažko vidieť do budúcnosti, ale ak sa pozrie na predošlé sady tak WeDo 1.0 vydržalo 2009-2016, Mindstorms  originál 2006-2009, NXT2.0 2009-2013, EV3 2013-(2016+) ... to je mnohokrát viac ako vydrží mladý iniciatívny učiteľ zo školy aj s jeho vedomosťami o Raspberry Pi a krúžkom (samozrejme česť výnimkám)
Mimochodom, ono to Raspberry Pi sa tiež rapídne mení, za dobu zodpovedajúcu EV3 stihlo 3 generácie, neviem koľko podverzí, asi 4 či 5 referenčných dosiek s rôznymi layoutmi,...
Oba prístupy majú svoje použitie, ale tlačit plošne napr to Raspberry Pi mi príde ako keď na gympli celá trieda aj po rozdelení na samostané skupiny podľa vedomostí programovala v Pascale neskôr C. Pre lepšiu 1/3 to malo význam a mali sme super učiteľa, ďalšia 1/3 sa trápila aj keď sa učiteľka snažila (osnovy nepustili), no a poslednej 1/3 to nič nedalo a zostala im učiteľka ktorá toho vedela menej ako niektorí žiaci z prvej skupiny.

Ak je niekde problém v LEGO Education tak je to v netransparentnosti čo sa týka budúcnosti.
- Koľko ešte bude EV3 ? Má význam investovať alebo čakať ? Bude mať následník nejakú kompatibilitu ? Bude nejaká garancia životnosti ? 3-4-5... rokov ?
- Čo WeDo 2.0 ? Prídu ďalšie sady ? Bude to kompatibilné s inými sadami ? PF 2.0 ?
- Kde zasadia Boost ? Konektor vyzerá podobne ako WeDo 2.0, pasuje ? Budú aj aplikácie aj na iné systémy neskôr ? Alebo možnosť kontrolovať z WeDo SW ?
...

K SBrick PLus sa ako pôvodný podporovateľ na Kickstarteri radšej staviam opatrne. Ešte dva roky po spustení tej "hlúpejšej" jednotky nie sú tie aplikácie bez problémov. A vytvoriť edukačnú sadu nieje len o tom mať akotak slušný HW a kábliky na prepojenie k LEGO motorom (lebo vlastné nič nemáme). Ale aj o podpore. A zatial je SBrick+ skôr o sľuboch čo to raz bude vedieť robiť...

Offline ThomasMorta

• suprák
    • Galerie mojí tvorby
« Odpověď #14 kdy: 09.01.2017, 03:47:40 »
Ja skôr pesimisticky vidím naše školstvo.
(...)
Ťažko vidieť do budúcnosti, ale ak sa pozrie na predošlé sady tak WeDo 1.0 vydržalo 2009-2016, Mindstorms  originál 2006-2009, NXT2.0 2009-2013, EV3 2013-(2016+) ...
(...)
Mimochodom, ono to Raspberry Pi sa tiež rapídne mení, za dobu zodpovedajúcu EV3 stihlo 3 generácie, neviem koľko podverzí, asi 4 či 5 referenčných dosiek s rôznymi layoutmi,...
(...)

Ak je niekde problém v LEGO Education tak je to v netransparentnosti čo sa týka budúcnosti.
(...)- Kde zasadia Boost ? Konektor vyzerá podobne ako WeDo 2.0, pasuje ? Budú aj aplikácie aj na iné systémy neskôr ? Alebo možnosť kontrolovať z WeDo SW ?

Nevím, jestli je to problém našeho školství, nebo školství obecně... Potíž s informatikou je v tom, že z pohledu běžného smrtelníka nejsou znalosti nijak kumulativní (ony sice jsou, je za tím mnoho zajímavé matematické práce, potíž je v tom, že jde často o aplikované problémy a pokud se zásadně nezmění princip strojů, na kterých běží, tak třeba fungování třídících algoritmů zůstsne pro běžného člověka ukryto hluboko v knihovnách nějakého jazyka).
Zároveň je tu institucionální tlak na to, aby se programování zařadilo mezi základní dovednosti a začalo vyučovat už ns základnívh školách - jenže nikdo lořádně neví, co si pod tím představit.
Jediné, co má podle mě smysl učit takhle brzy, je algoritmizace - základy cyklů a podmínek. Scratch a grafické programovací jazyky jsou k tomu skvělé a proměna hardwaru ho zas tolik netrápí. Raspberry Pi zatím udržuje velmi vysokou zpětnou kompatibilitu a je v celku jedno, jestli se bude používat RPi2 nebo RPi3 - snad jen že třetí generace má integrovanou wifi a BLE, jinak nárůst výkonu podle mě nemají děcka při výuce jak poznat.

Co se týče otázek okolo Lego Boost, tak doufám, že se nějakých odpovědí dočkáme při oficiálním představení řady - vypadá to, že cílí i na domácí použití, tak snad bude nějaká oficiální prezentace.

Offline juraj

• Trade Count: (19)
  • suprák
« Odpověď #15 kdy: 09.01.2017, 20:24:55 »
Včera bola v slovenských správach reportaz, v ktorej povedali, že každá zakladná škola v Trenčianskom kraji, ked požiada o stavebnicu Mindstorms tak ju dostane.

Osobne si myslím, že tento boost vyzerá priatelskejsie ako mindstorms.
« Poslední změna: 09.01.2017, 20:30:47 od juraj »

Offline Tomik

• furťák
    • buildinst
« Odpověď #16 kdy: 11.06.2017, 21:48:06 »
Na shop@home se objevila cena tohoto setu ve výši 4.499,- Kč a oficiální obrázky. Když vezmu v úvahu, že WeDo 2.0 s omezenější funkčností a třetinovým počtem dílů se u nás prodává za 4.870,- Kč, tak je 4.499,- Kč za Boost víc než luxusní cena.

Více na tomto odkazu: https://shop.lego.com/cs-CZ/Tvorivy-box-s-naradim-17101

Offline papluh

• furťák
« Odpověď #17 kdy: 11.06.2017, 22:10:42 »
Tož to je tá výhoda ked niekto nakupuje z fondov, rozpočtov a podobne ... dajú sa ťahať peniaze.  >:D
Podobne je to aj u Mindstorms EV3, kde školská sada stojí o 100E viac. Aj keď tam sú iné senzory a navyše akumulátor... a menej dielov
« Poslední změna: 11.06.2017, 22:19:30 od papluh »

Offline Faire

• suprák
« Odpověď #18 kdy: 12.06.2017, 07:36:27 »
Hmmm... Do tohohle asi časem půjdeme, chtěl bych, aby pro naše děti bylo programování jednou z věcí, se kterou budou mít šanci mít zkušenosti a zkoušet věci.

Offline Tomik

• furťák
    • buildinst
« Odpověď #19 kdy: 12.06.2017, 07:57:12 »
Tož to je tá výhoda ked niekto nakupuje z fondov, rozpočtov a podobne ... dajú sa ťahať peniaze.  >:D
Podobne je to aj u Mindstorms EV3, kde školská sada stojí o 100E viac. Aj keď tam sú iné senzory a navyše akumulátor... a menej dielov
Se tvým prvním tvrzení souhlasím, ale u druhého nevím, kde jsi vzal, že edukační sada Mindstorms EV3 je o 100 EUR dražší než ta z hračkářství? Pokud porovnám české ceny, tak set 31313 (Mindstorms z hračkářství) stojí 10.499,- Kč a edukační set 45544 11.700,- Kč. Rozdíl je "pouhých" 1.201,- Kč, což je po přepočtu asi 45 EUR. Z mého pohledu je to férové navýšení, když uvážím, že edukační sada má navíc nabíjecí baterii v hodnotě 2.500,- Kč a plastový úložný box s pořadačem (pro set 31313 jsem si musel dokupovat pořadač za cca 500,- Kč, abych to mohl rozumně skladovat).

Offline milanv

• organi
  • furťák
  • Milan
« Odpověď #20 kdy: 12.06.2017, 08:20:15 »
Fígl je v tom, že to je definice kruhem - ta nabíjecí baterie je pouze v tom edukačním setu (a pak ještě v "polybagu"), takže cena je zase podle toho. Nebo ty bys snad dal ze svého 2500,- za baterku s kapacitou 2000 mAh?? (dobře, na 10V, ale i tak). Nedovedu si představit, že by se tohle prodávalo v maloobchodě tak, aby se to zaplatilo. To právě může fungovat jenom na principu vysávání našich peněz skrz granty :(

Offline papluh

• furťák
« Odpověď #21 kdy: 12.06.2017, 09:58:56 »
hmm, zaujímavé, žeby nejaký pozostatok z kurzových rozdielov ?
Lebo u nás je tá sada za 449,40Eur v rovnakom Eduxe ako u vás za 11700 CZK. A ostatní predajcovia to tiež držia tej úrovni.
Pravdou je, že cenu 31313 som pozeral na rakúskom LEGO shope a tam je za 349 Eur, u nás asi viac.
Takže sa to môže mať cenníkový rozdiel aj taký aj onaký.
No a potom tu je vec, že 31313 tým že je retail sa dá kúpiť aj oficiálne o dosť lacnejšie ako cenník

Tá nabíjacia batéria má svoje výhody u nás...aspoň nemusí učiteľ nosiť AA baterky zo svojho aby to môhol používať  >:D

Offline Tomik

• furťák
    • buildinst
« Odpověď #22 kdy: 21.07.2017, 14:59:54 »
Na eurobricks jsem našel odkaz na "unboxing video" nového setu LEGO Boost:

https://www.youtube.com/watch?v=J0d55WOL2RE&feature=youtu.be

Kromě samotných dílů je v krabici ještě plakát a hrací podložka s natištěným soupisem dílů. Není tam vůbec žádný tištěný návod - všechno má být ve volně stažitelné aplikaci... :(

Offline Anatyt

• Trade Count: (16)
  • furťák
« Odpověď #23 kdy: 21.07.2017, 17:31:28 »
Kromě samotných dílů je v krabici ještě plakát a hrací podložka s natištěným soupisem dílů. Není tam vůbec žádný tištěný návod - všechno má být ve volně stažitelné aplikaci... :(

Na jednej strane šetria papierom na návody, na druhej začínaju z papiera robiť celé sety pomaly! HANBA TLC!

Offline milanv

• organi
  • furťák
  • Milan
« Odpověď #24 kdy: 21.07.2017, 18:23:49 »
Takže kdo nemá Android nebo iPhone nebo kdo k tomu přijde za pár let, tak má smůlu. Jo jo, to "miluju". Kdyby to dali aspoň paralelně s tím jako PDF ke stažení - dali? To by si mohl člověk aspoň schovat.

Offline papluh

• furťák
« Odpověď #25 kdy: 21.07.2017, 19:20:52 »
Pokiaľ nebude ovládací SW na iné ako Android a iOS, tak absencia návodu je ten najmenší problém.

Mimochodom aj Mindstorms EV3 mal návody v aplikácii a teraz sa dajú nájsť aj na lego.com

Offline ThomasMorta

• suprák
    • Galerie mojí tvorby
« Odpověď #26 kdy: 21.07.2017, 20:08:30 »
Takže kdo nemá Android nebo iPhone nebo kdo k tomu přijde za pár let, tak má smůlu. Jo jo, to "miluju". Kdyby to dali aspoň paralelně s tím jako PDF ke stažení - dali? To by si mohl člověk aspoň schovat.
Obávám se, že v tomto případě nemá návod bez aplikace moc smysl, takže pokud nebude fungovat aplikace, tak bys podle návodu postavil jen nehybný model... Jsem zvědavý, jestli to půjde programovat i ze stolních počítačů.

Offline janopr

• mazák
« Odpověď #27 kdy: 26.07.2017, 08:51:38 »
https://youtu.be/rOTqGZ6eEyo

Stavba robota a ukázka toho, co umí.

Offline Tomik

• furťák
    • buildinst
« Odpověď #28 kdy: 26.07.2017, 10:09:55 »
Jsem zvědavý, jestli to půjde programovat i ze stolních počítačů.
Trochu se bojím toho, že verzi pro PC nevydají a jedinou možností budou neoficiální programy jako Scratch. Každopádně mi to přijde na škodu nutit lidi koupit si šmrdlací placku s androidem, aby mohli rozchodit svůj model z Lega... :(

Offline ThomasMorta

• suprák
    • Galerie mojí tvorby
« Odpověď #29 kdy: 26.07.2017, 10:28:51 »
Trochu se bojím toho, že verzi pro PC nevydají a jedinou možností budou neoficiální programy jako Scratch. Každopádně mi to přijde na škodu nutit lidi koupit si šmrdlací placku s androidem, aby mohli rozchodit svůj model z Lega... :(
Jednak dneska máš už i pětileté děcko lepší mobil než já, jednak LEGO vyrábí software primárně pro stroje od Applu. Papert z nich byl nadšený a primární podpora LEGA vždy směřuje k MacOS a iOS a teprve potom k Windows a Androidul... Mimo jiné proto, že v USA je velká podpora Maců ve školství.
I v těch propagačních videích je vidět, že k ovládání používají iPad.