Autor Téma: Lugbulk - co je zač a co s ním (základní popis programu)  (Přečteno 3441 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline milanv

• organi
  • Trade Count: (4)
  • furťák
  • Pohlaví: Mužské
  • Milan
Tady otevírám prostor pro výměnu zkušeností a názorů s lugbulkem celkově jako s akcí pro kostkaře. Samozřejmě, ať jsme v sekci pro členy nebo ne, pořád platí pravidla lugbulku. Takže žádné debaty o cenách apod. Ono to ale hlavně není vůbec smyslem tohoto vlákna, všeobecně prosím vás všechny, abyste nezacházeli do přílišných detailů. Smyslem je předat informace nováčkům v LB, omezit stále stejné dotazy a hlavně zamezit nedorozuměním mezi kostkaři. Já začnu.

Lugbulk - co to je v praxi

Lugbulk (LB) je jeden z bonusů nebo chcete-li podpory od společnosti LEGO. Klasický, tzv. "velký LB", o kterém tady bude hlavně řeč, je vázaný na kostky.org jakožto fórum. (Z pohledu firmy LEGO jsme tzv. "LUG".) Jako každý bonus, je to něco za něco - za dostatečný počet dostatečně velkých výstav za rok se smíme LB zúčastnit. I proto to tedy peki hlídá a domlouvá s organizátory dalších akcí. Důležité je, že je to za celé fórum, musíme tedy spolupracovat: jak ty výstavy, tak vlastní LB: výběr dílů, výběr účastníků, objednávku a placení a pak i distribuci dílů lidem. Kdo neviděl alespoň fotky, neumí si to představit. Jsou to doopravdy tuny dílků na několika paletách a kdo nemá dům, potřeboval by pronajmout sklad.

Tolik obecně, teď popořadě jednotlivé kroky:

výběr účastníků, pravidla

základní dává firma LEGO. Základ je stejný, tedy že je to akce pro LUG jako celek, že se nesmí zmiňovat nikde nejen ceny, ale ani jaké díly v lugbulku jsou atp. Ale další se mírně liší rok od roku, např. věkový limit nebo nutnost registrace. Proto vždycky v obecném vlákně pro lugbulk toho roku jsou i aktuální pravidla pro ten rok. Mimochodem, v pravidlech pro rok 2017 je napsáno i že se zavazují k odeslání LB nejpozději do konce října 2017.

Další pravidla jsou v naší režii a týkají se jak toho, kdo se může účastnit, tak způsobu výběru peněz a distribuce dílů. I tato pravidla se mírně pozměňují během let a proto jsou uvedená na začátku obecného vlákna lugbulku pro ten daný rok. Např. pro lugbulk 2017 je nově řečeno, kteří vystavovatelé se smějí zúčastnit.

Pak jsou zkušenosti a zvyklosti, které jsme vypozorovali ačkoliv nejsou nikde napsané jako pravidla. Např. že  přes LB nejsou dostupné díly Power Functions nebo tzv. licencované díly. A samozřejmě nejsou k dispozici díly, co jsou příliš staré apod. Ale konkrétně je to potřeba vždy ověřit přes ElementID, co je k mání tento rok, není jak to dopředu vědět přesněji.

výběr dílů - velké téma, tak rozepíšu podrobněji

LEGO umožňuje jen jednomu zástupci za skupinu nahlížet do databáze. Nejdříve jestli vůbec dílek je ochotno letos LEGO nám v LB prodat a později i dotazy na cenu. Ale jsou to jednotlivé dotazy při znalosti konkrétního ElementID, nelze si "vytáhnout celý ceník a špekulovat". Proto je potřeba to dělat trochu s nadhledem a víc se soustředit na sebe než na procenta slevy: co potřebujeme pro naše MOCy na výstavách?
Máme od LEGO nějaký limit lotů (druhů dílů) na celé fórum. Tradičně je na kostkách LB rozdělený na sekce podle zaměření, aby se dostalo na všechny. Každou sekci organizuje jiný kostkař, takže pak dost záleží na něm. V zásadě jde o to nejdříve sesbírat tipy na dílky, pak zjistit kolik lidí podporuje který a porovnat s limitem lotů. Proto je např. můj názor, že nemá smysl v době navrhování někomu hanit jeho tipy, je teprve fáze sbírání nápadů, diskuse je později. Ale je v tom ještě jiný háček:

doba dodání LB je extrémně dlouhá. Typicky je to cca rok od objednání, k tomu čas na naše domlouvání a výběr dílů, i potom než se vyberou peníze... Zkrátka "běh na dlouhou trať" je ještě hodně diplomatické vyjádření. A to hodně ovlivňuje výběr dílů. A to je také často důvod, proč se zkušenější ozývají už při návrhu některých dílů. Vědí totiž už některé tipy: nemá smysl se honit po ceně příliš - co je dnes drahý dílek, za rok a půl nebude. Je potřeba myslet v prvé řadě na použitelnost. Jenže použitelnost na jaký projekt, když tou dobou nejsou ani známé výstavy? Navíc aby se vyplatil vzít po větších množstvích a co nejvíc lidem. Praxí se ukazuje, že je dobré brát tzv. základní díly, kde je opravdu zřejmé, že se budou hodně lidem hodit na v zásadě JAKÝKOLIV projekt, a to ve velkém množství. Časté jsou např. díly na zeleň, díly na skály, základní bricky... Nebo díly specifické pro sekci (Technic, Space...). Při zařazování dílku do LB je také kromě ceny vhodné zvážit všeobecně dostupnost toho dílu ve větším množství. Někdy je dobré vzít dílek ne kvůli úspoře peněz, ale protože v počtu stovek kusů by běžným způsobem vůbec nešlo ten dílek sehnat.

finalizace seznamu:
promítá se do toho několik aspektů: vyřadí se nedostupné díly, z redukovaného seznamu se diskutuje, co je v limitu a do toho vždycky někdo přijde s návrhy jiných dílů místo vyškrtnutých. Typicky protože některé díly dávají lepší smysl v kombinaci s jinými. Také peki koukne na ceny a některé díly se vyřadí kvůli ní. Ale z pohledu organizátora je potřeba také debatu někdy ukončit. Pak záleží na každém a na jeho stylu komunikace, to se liší v každé sekci. Ale v zásadě jde o tohle a je potřeba to tak brát. Navíc, jak je vidět z toho výše: nemá smysl si rvát vlasy kvůli žádnému z těch dílů, stejně je to běh na dlouhou trať a počet lotů je tak omezený, že je potřeba na skutečný model dokoupit spousta jiných dílů. Je tedy potřeba zůstat v klidu na všech stranách. Moje zkušenost: stejně po tom víc než roce zjistíte, že teď byste potřebovali úplně jiné díly a proč jste si je tenkrát proboha neobjednali!  >:D

platba - bývá bezproblémová, není co řešit. Jen nezapomenout při koukání do objednávkové aplikace koukat i na položky jako DPH, doprava, odměna třídičům... Aby člověk nebyl překvapený. Ale žádný zádrhel tam není, jen peki vyhlásí skutečný kurs eura, kterým se platilo.

čekání - také "bezproblémové", jen dlouhé. Měsíce plynou, dostanete úplně nové jiné nápady, stavíte pro jiné výstavy, zapomenete na LB celkově... a pak přijde z čistého nebe zpráva, že LB přijede.

A nastane třídění. Jsou toho opravdu tuny a třídí se po vyslovených trošičkách. Takže je jasné, že organizátor má jasnou snahu omezit počet těchto kousků (lotů na každého). Proto se stanovují velikosti lotů, u malých kostech klidně i 200 jako násobek, po kterém smí člověk brát. Zvlášť když se to třídilo v zásadě v jednom člověku. Letos zkusíme se sejít ve větším počtu a uvidíme, jak to zlepší situaci.

Poslední krok je distribuce. Probíhá většinou v naší režii, díky členům fóra ochotných fungovat jako "spojky" pro jednotlivé části republik nebo předáním na společných akcích. Jen výjimečně je nutné použít poštu.

Závěrem shrnutí: LB je bonus pro vystavovatele za jejich práci na výstavách. Je vhodný pro dlouhodobé stavitele, protože se musí plánovat na rok(y) dopředu. A to také ovlivňuje výběr dílů. Ale ani jako bonus to není zadarmo, je v tom spousta práce na naší straně včetně zodpovědnosti za obrovské peníze i množství dílů. Proto velký dík patří všem, kdo se o jeho organizaci starají: organizátoři, třídiči, spojky, autor a správce naší aplikace a další pomocníci.
« Poslední změna: 11.11.2016, 15:34:27 od milanv »

Offline milanv

• organi
  • furťák
  • Milan
Re:Lugbulk - co je zač a co s ním
« Odpověď #1 kdy: 31.10.2016, 23:25:58 »
malý Lugbulk

Ve firmě LEGO se dokonce tak ani nejmenuje, je to jen částečně podobná akce. Není to za odměnu za už proběhlé výstavy, ale naopak podpora konkrétního projektu na konkrétní výstavu v budoucnosti. Typicky některé společné projekty (Vesnice, Městečko Friends, Mikropolis...) Účastní se tedy pouze účastníci toho konkrétního projektu, ti také hlasují o dílcích a na nich je, aby se shodli. Je typicky mnohem menší limit na počet lotů než u velkého LB pro celé fórum, ale zase se může snáz dohodnout i poměrně specifický díl, protože je známo, na stavbu čeho se objednává. A doba dodání je taková, aby se to na tu výstavu stihlo.

Jinak se to na kostkách organizuje podobně jako velký LB, je vidět ve stejné objednávkové aplikaci a také se musí finalizovat seznam dílů atp. Tam není rozdíl. V objednávkové aplikaci pak tedy takový vystavovatel vidí v seznamu "svých" lugbulků klidně i tři najednou, u kterých čeká, až přijdou díly: jeden velký a dva malé.

Samozřejmě se hodí jen pro projekty, kde je hodně společného. Třeba pro Filmový projekt nebo Sousedy by to bylo zbytečné, protože tam nebyly žádné společné díly, každý kus byl naprostý originál. Oproti tomu v jiných projektech třeba díly na podstavec, terén, časté stavební prvky - tam to má smysl.

Offline Hacislav

• Trade Count: (15)
  • furťák
    • Můj BL Shop Brick Ring
Re:Lugbulk - co je zač a co s ním (základní popis programu)
« Odpověď #2 kdy: 11.11.2016, 13:06:30 »
Popis mi příjde dobrý.
Jediné co jsem nějak nezaznamenal, že není možné brát licencované dílky. A možna by nebylo špatné vysvětlit co je a co není licencovaný dílek.

Offline milanv

• organi
  • furťák
  • Milan
« Odpověď #3 kdy: 11.11.2016, 14:10:18 »
To je zajímavá připomínka, protože o tom není žádná zmínka ani v aktuálních pravidlech LB pro tento rok. Přidal jsem tedy jen obecné tvrzení.

Online peki

• Globální moderátor
  • Trade Count: (18)
  • furťák
« Odpověď #4 kdy: 11.11.2016, 14:29:41 »
To je zajímavá připomínka, protože o tom není žádná zmínka ani v aktuálních pravidlech LB pro tento rok. Přidal jsem tedy jen obecné tvrzení.

Podle mne stačí nahradit pragmatickou větou dílky aktuálně dostupné v  nákupním skladu Lega. Dílky které se tam určitě nevyskytují jsou FP komponenty licencované dílky (vždy se o nich mluvilo jako o licencované figy) a potom dílky které se vyrábí pouze pro Lego  Landy (tedy stand. dílky v nestand barvách. příkladem může výt vlakové okno v zelené barvě.

Letos není třeba kovová osička do vlakových kol. Čili nakonec je daleko důležitější jestli je to skladem. To že některé věci skladem nikdy nebudou (tzv. licencované dílky) je už info navíc.

Offline milanv

• organi
  • furťák
  • Milan
« Odpověď #5 kdy: 11.11.2016, 15:33:07 »
Máš pravdu, doplnil jsem PF díly a přeformuloval jsem to. Jde mi o to, aby lidi zbytečně nenominovali neprůchozí díly. A k tomu pak všechny ty komentáře "ježiší, vždyť peci každý ví, že ty nejsou v LB" a pak komentáře na tyhle komentáře... ...a pak diskuse zralá k promazání. Tak ať je to jasné, včetně toho, že je to jen naše pozorování, že to není pevné pravidlo. Stejně tak, že to musí být aktivní díl. Že můžou chybět další díly, že není ve skladu všechno, to je jasné.

Offline milanv

• organi
  • furťák
  • Milan
Pomůcka pro všechny navrhovatele dílů do Lugbulku
« Odpověď #6 kdy: 09.10.2018, 17:02:20 »
Jelikož je otrava ručně vypisovat tabulku dílů pokaždé, když chceme nějaký díl navrhnout, a naopak z pohledu organizátora dané sekce je piplačka to z různě nepovedených tabulek "vyzobávat", udělal jsem na to automatickou pomůcku. Užívejte k radosti a veselí! :)

Jak to funguje:

1. odkaz na pomůcku si uložte jako oblíbený (teď na něj nechoďte!)
2. v prohlížeči si odkaz v Oblíbených upravte:
  + "nick, co si mám nastavit" změňte na svůj
  + smažte ze začátku http://
3. najděte si svůj oblíbeny dílek na bricksetu, příklad
4. teď klikněte na pomůcku uloženou v Oblíbených - vyskočí vám okýnko s hotovým připraveným textem
5. text je celá tabulka: se záhlavím i zápatím. Pokud dáváte do jednoho příspěvku více dílů, tak samozřejmě pro každý další díl kopírujete jen tu prostřední řádku, oddělenou pro lepší názornost prázdnými řádky.
« Poslední změna: 09.10.2018, 17:07:01 od milanv »

Offline skyrider

• rumskib rumskib RUMSKIB!!!
  • Trade Count: (8)
  • suprák
  • spaceship spaceship SPACESHIP !!!
« Odpověď #7 kdy: 09.10.2018, 17:06:12 »
Stále je od 18?

Offline Igorus

• Moderátor
  • Trade Count: (25)
  • furťák
  • Furt ve střehu
    • Brickshelf Gallery
« Odpověď #8 kdy: 09.10.2018, 18:22:42 »
Stále je od 18?

Ano stále.

Offline Jezevec

• organi
  • Trade Count: (0)
  • furťák
Re:Pomůcka pro všechny navrhovatele dílů do Lugbulku
« Odpověď #9 kdy: 09.10.2018, 21:00:14 »
Jak to funguje:

2. v prohlížeči si odkaz v Oblíbených upravte:
  + "nick, co si mám nastavit" změňte na svůj
  + smažte ze začátku http://
3. najděte si svůj oblíbeny dílek na bricksetu, příklad
4. teď klikněte na pomůcku uloženou v Oblíbených - vyskočí vám okýnko s hotovým připraveným textem
5. text je celá tabulka: se záhlavím i zápatím. Pokud dáváte do jednoho příspěvku více dílů, tak samozřejmě pro každý další díl kopírujete jen tu prostřední řádku, oddělenou pro lepší názornost prázdnými řádky.

Mně to teda nefunguje, ale to je předpokládám tím, že nejsem technický typ a dělám to určitě špatně. :D Pod odkazem se mně nic neukazuje a ty další pokyny nějak nechápu, jako kam dávat nick, když na to kliknu a nic tam není atd. :) Pokud s tím někdo umí a poradí, tak budu jen rád. Dík :D
« Poslední změna: 09.10.2018, 21:03:34 od Jezevec »
Kde všude můžeš sledovat aktivity naší LEGO komunity Kostky.org?
Mrkni na náš Facebook nebo Instagram a sdílej, lajkuj, komentuj.

Offline Ondrej

• Trade Count: (25)
  • furťák
  • Lego roste se mnou...
    • Flickr
Re:Pomůcka pro všechny navrhovatele dílů do Lugbulku
« Odpověď #10 kdy: 09.10.2018, 21:04:37 »
Jak to funguje:

Offline Jezevec

• organi
  • Trade Count: (0)
  • furťák
« Odpověď #11 kdy: 09.10.2018, 21:06:45 »
To jsem si všiml, ale podle instrukce "v prohlížeči si odkaz v Oblíbených upravte" jsem si ho chtěl zkopírovat a přímo s odkazem mně to nešlo.

Jestli s tím umíš, tak sem s nějakou radou. ;)

http://javascript:(function(){nick='nick, co si mám nastavit';s=document.createElement('script');s.id='bookmarklet';s.type='text/javascript';s.src='https://www.ucw.cz/~milan/LEGO/LB_brickset.js?nick='+nick+'&v='+parseInt(Math.random()*99999999);document.body.appendChild(s);})();]

Jako místo nicku dám svůj nick a to je celý nebo v tom jsou další záludnosti?
« Poslední změna: 09.10.2018, 21:13:38 od Jezevec »
Kde všude můžeš sledovat aktivity naší LEGO komunity Kostky.org?
Mrkni na náš Facebook nebo Instagram a sdílej, lajkuj, komentuj.

Offline milanv

• organi
  • furťák
  • Milan
« Odpověď #12 kdy: 10.10.2018, 11:55:34 »
Jezevec: pokusím se to shrnout ještě jinak, snad ti to pomůže:

Účelem celého návodu je dosáhnout toho, že máš v prohlížeči cokoli jako "klikátko", které tě odkáže na tu zvláštní "adresu" začínající "javascript:". A na to klikátko pak kliknout, až budeš na stránce bricksetu s tím zamýšleným dílem. To je celé.

Návod byl jen návrh jednoho z postupů, které k tomu vedou, můžeš použít jakýkoli jiný: dát si to do menu záložek či cokoli jiného. Jen musíš být schopný to dané nastavení editovat, abys mohl z té adresy odmazat "http://" a nastavit si svůj nick. Ten se pak automaticky bude vyplňovat do té tabulky.

Offline milanv

• organi
  • furťák
  • Milan
« Odpověď #13 kdy: 10.10.2018, 11:57:50 »
Jinak mě samozřejmě zajímá i od ostatních, jestli jste to zkusili a jestli vám to přijde užitečné. Pokud ano, tak by se takových pomůcek na různé opakující se činnosti dalo udělat víc.

Offline Foton

• Trade Count: (3)
  • furťák
« Odpověď #14 kdy: 12.12.2018, 09:03:18 »
Ahoj Milane,
 tvoje udělátko mi funguje napůl. Když ho použiju na Brickset https://brickset.com/parts/design-64179, tak mi zobrazí alert s
Kód: [Vybrat]
[table]
[tr][td]ID[/td][td]Obrázek[/td][td]Název[/td][td]Barva[/td][td]BL ID[/td][td][b]Element ID[/b][/td][td]Nominoval[/td][td]poznámka[/td][/tr]

[tr][td][/td][td][/td][td][/td][td][/td][td][/td][td][b]undefined[/b][/td][td]foton[/td][/tr]

[/table]

Tj. skript asi funguje, ale nenabere ty položky. Totéž na Bricklinku.

Jak jsem si ho přidal (Firefox na Ubuntu):
  • Pravý klik na Tvůj odkaz
  • Výběr 'Kopírovat adresu odkazu'
  • Pravý klik na lištu záložek FF
  • Výběr 'Nová záložka'
  • Editace řádku s url tak, že teď vypadá jako kód níže(bořilo to seznam, když byl přímo tady)
  • Uložení záložky

Kód odkazu v záložce: 
Kód: [Vybrat]
javascript:(function(){nick='foton';s=document.createElement('script');s.id='bookmarklet';s.type='text/javascript';s.src='https://www.ucw.cz/~milan/LEGO/LB_brickset.js?nick='+nick+'&v='+parseInt(Math.random()*99999999);document.body.appendChild(s);})();
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Offline Foton

• Trade Count: (3)
  • furťák
« Odpověď #15 kdy: 12.12.2018, 09:08:02 »
Očůral jsem to citací někoho komu to funguje a výměnou dat v tabulce :-)
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Offline milanv

• organi
  • furťák
  • Milan
« Odpověď #16 kdy: 12.12.2018, 10:39:55 »
Zkusil jsem vzít odkaz přesně jak jsi ho sem napsal (copy&paste) a použít na stránku s příslušným dílem. Výsledek je:

IDObrázekNázevBarvaBL IDElement IDNominovalpoznámka
Beam Frame 5X7 Ø 4.85Black641796016154foton

Takže si troufám tvrdit, že to funguje :) a že jsi i uložil správný odkaz. Použil jsi ho i na správné stránce? (Vůbec jsem nepochopil, proč do toho pleteš bricklink.)

EDIT: A teď můžeš aspoň ElementID doplnit do své nominace, ať ušetříš Igorusovi práci.