12v

Založil chadzi, 11.04.2005, 07:59:45

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

chadzi

Cau,

toto tema je pro priznivce starych 12v setu (a ebay, kde je mozny je sehnat obcas za dobrou cenu  ;) ) Driv jsem kupoval 9V, ale po tom co jsem poradne 'prostudoval' moznosti 12v a taky prozkoumal ty sety jsem se rozhodl zkusit vybudovat 12v kolejiste. Muze se to zdat drazsi, ale ve finale je to levnejsi (blbych 8 rovnych 9v koleji stoji 550)  kdyz se podari dobrej kauf. Sice to neni novy, ale jsou to super vlak

Zajimalo by me kolik lidi tady ma 12v vlacky (vim ze colonel)

PS: tohle se mi vcera podarilo ulovit...

chadzi

.

Colonel32

chadzi je klasicky pripad cloveka, ktery se za to, kolik ma lega bude jednou smazit v pekle...

otaznik

Citace od: chadzi kdy 11.04.2005, 07:59:45
Cau,

toto tema je pro priznivce starych 12v setu (a ebay, kde je mozny je sehnat obcas za dobrou cenu  ;) ) Driv jsem kupoval 9V, ale po tom co jsem poradne 'prostudoval' moznosti 12v a taky prozkoumal ty sety jsem se rozhodl zkusit vybudovat 12v kolejiste. Muze se to zdat drazsi, ale ve finale je to levnejsi (blbych 8 rovnych 9v koleji stoji 550)  kdyz se podari dobrej kauf. Sice to neni novy, ale jsou to super vlak

Zajimalo by me kolik lidi tady ma 12v vlacky (vim ze colonel)

PS: tohle se mi vcera podarilo ulovit...

12V mě vůbec nelákají a ani se mi moc nelíbí.

chadzi

colonel -> ono to bude jednodussi. Staci jedno zemetreseni a cela sbirka v xxx...  ;)
uz jsem tady jedno zazil a obcas tady byvaji docela silny...

chadzi

otaznik -> videl si to nekdy live? je to o hodne blizsi klasickymu kolejisti, hlavne ty automatizovany vychytavky...

otaznik

Citace od: chadzi kdy 11.04.2005, 10:10:17
otaznik -> videl si to nekdy live? je to o hodne blizsi klasickymu kolejisti, hlavne ty automatizovany vychytavky...

Jasně, je to blíž klasickému kolejišti, ale já hledám LEGO. Jestli jsou výhybky "ruční" nebo automatické u mě nehraje velkou roli.

KLF

12V mali nieco do seba. Ako tu uz bolo povedane - na rozdiel od 9V to cele kolajiste posobilo realistickejsie. Boli tam svetla, semafory, elektricky riadene vyhybky. 9V ma vyhodu v tom, ze je jednoduchsie (nema ten stredny vodiaci pas v kolajisti) a ze vdaka dobe su modely mozno prepracovanejsie (dne sje ovela viac roznych detailnych dielov ako za cias 12V). Ale viem, ze 12V modely sa daju prerobit na 9V. Mne osobne sa 12V kolajiste vzdy velmi pacilo az na ten stredny vodiaci pas.
Terminated.

Colonel32

a 9v vlaky se zase daji predelat na 12v. To neni zadny problem, motory jsou stejne velke. Ja osobne jsem zastancem zlate stredni cesty, a to jsou vlacky na baterky (7722), pac muzou jezdit po vsech typech koleji (4,5v 12v 9v), a navic, nezavisle na elektrickych vlacich, ktere po techto kolejich jezdej.


KLF

lbe je jedno - ze ked mas na jednom kolajisti povedzme 2 elektricke lokomotivy, tak nemoze jedna stat a druha jazdit. To je dost skoda. Alebo sa mylim ?
Terminated.

Jindroush

Bez úprav ne, ale na Lugnetu lidi psali něco o modifikacích s DCC. Ale to už je víc o modelové železnici než o LEGO. (IMO)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Colonel32

hele, kdyz uz jsme u toho modeloveho kolejiste, tak takove veci jako treba funkcni semafory se na 9v taky delaj. Je sice pravda, ze to neni original lego vyrobek, ale do se to sehnat, a asi i levnejc nez 12v prislusenstvi

peter

Citace od: KLF kdy 11.04.2005, 11:12:27
... ked mas na jednom kolajisti povedzme 2 elektricke lokomotivy, tak nemoze jedna stat a druha jazdit. To je dost skoda. Alebo sa mylim ?


Citace od: Jindroush kdy 11.04.2005, 11:35:55
Bez úprav ne, ... (IMO)

Zde si dovolím trošku nesouhlasit. Jedinou možností jak mít dvě, nebo více lokomotiv na jednom kolejišti aby jedna jezdila je pořídit si výhybky. Ty totiž naštěstí umožňují ostatní lokomotivy odpojit od napájení.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Micho

Ono sa to dá cez nejakú tu elektroniku - na to narážal J. Ja som videl niekedy dávnejšie riešenia pre modelové vlaky TT.

Necháš napájať konštantným napätím koľajisko a riadenie lokomotív prerobíš buď na rádio resp. myslím, že by sa dali posielať aj nejaké tie riadiace impulzy cez to isté koľajište, ktoré už je pod napätím. Tieto krátkodobé impulzy by boli vyššie ako napájanie, ale krátkodobými rázmi by spínali nejakú tu elektroniku v lokomotíve, ktorá by si na základe týchto pokynov riadila rýchlosť a iné. Krátkodobé impulzy (ms) by nepoškodili motorčeky. Elektronika (riadiace impulzy) by sa nastavili zvlášť pre každú mašinku, teda na jedenj trati by mohli fingovať aj viaceré - ale praktický význam ja v tom osobne nevidím.

To by ale boli už iné cenové vstupy ;D. Ja som to mal vyriešené na TT pokusne cez vrchnú trolej. Teda jeden vláčik bol napájaný z koľajiva a druký z jednej koľaje plus z vrchnej troleje. Bolo to celkom zaujímavé - akurát vrchná trolej bola háklivá na kontakt. Teoreticky by sa núkalo aj takéto riešenie pre Lego Trains. Tým by sa mohli ovládať 2 lokomotívy na jednej trati.

Ďalšia možnosť ma napadá namontovať tie zbernice z 12V koľají na 9V. Neviem, či to je možné, ja 12V nemám. Tým by sa dalo ovládať na jednej trati 2 vlaky - jeden 12V a jeden 9V.

Jindroush

No ono to ovládání více vlaků má význam, když má člověk opravdu velký kolejiště. A navíc se tím dají ovládat i statická zařízení bez nutnosti kabelů.

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Command_Control
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Colonel32

9v koleje s 12v drazkami nejsou problem... pokud teda pominu fakt, ze na trati nemuzes mit vyhybky ani krizovatky...

Micho

Tie výhybky ani križovatky ma v tom momente nenapadli - bez nich by to asi nebolo ono.

chadzi

jj, prave ze tam nejdou ty krizovatky a vyhybky. Sem zvedavej jak bude vypadat smisenej 9 a 12v layout...

otaznik

Citace od: Colonel32 kdy 11.04.2005, 17:34:00
9v koleje s 12v drazkami nejsou problem... pokud teda pominu fakt, ze na trati nemuzes mit vyhybky ani krizovatky...

Vy používáte křižovatky k vlakům? Vlakovou křižovatku jsem v reálu snad ještě neviděl...

Micho

To je pravda, v reálu tam radšej dajú tzv. anglickú výhybku - v skutočnosti neviem, či som vôbec nejakú videl. Ale fakt je, že deckám sa križovatky páčia, aj na autodráhe ...

Mates

Mě osobně se nelíbí úplně všechny 12V vlaky, ale zato se mi moc líbí jejich zpracování semaforů, vyhýbek a celkově možnost elektrického ovládání.
Byl bych moc rád, kdyby něco podobného udělalli i pro 9V vlaky, to by bylo žůůůžo!  ;D

chadzi

me se ty vlaky naopak libi, je to spravny retro, s tim se neda 4511 srovnavat...

Mates

 :D jj, mě se také líbí, ale jak říkám, ne všechny, kvůli svému zpracování, ale to ovládání jim závidím...  ;D
Možná se mi také podaří nějaký sehnat, uvidíme...  ;)

Colonel32

-> Mates pry slintal, kdyz u jindrouse v krabici videl muj novy skvost ;-)

chadzi

7745? kde to mr.J sehnal?

Colonel32

v nemecku... jinde se to sehnat ani neda ;-)

chadzi

pres znamy?

Colonel32

tak to uz se musis zeptat jeho....

chadzi

a za kolik to slo?

Mates

Citace od: Colonel32 kdy 12.04.2005, 10:56:34
-> Mates pry slintal, kdyz u jindrouse v krabici videl muj novy skvost ;-)
Ty lumpe!  ;D Ano, slintal jsem, ale bohužel už to bylo rezervováno... grrrr....  :D ;D