LEGO 42099

Založil petsild, 04.08.2019, 10:41:38

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

petsild

Kdo už má set Extrémní teréňák 4x4, na tuhle inovační novinku se těším od první zveřejněné specifikace.
Jestli znáte zajímavé informace, třeba v podobě modelu B-C prosím napište děkuji.

Prezentace: https://www.youtube.com/watch?v=7miSQohAofw
Review: https://www.youtube.com/watch?v=vDEliMYVib0

PDF návod: https://www.lego.com/biassets/bi/6293735.pdf


petsild

#1
Ve srovnávacích testech si novinka moc dobře :( nevede, krom vyšší rychlosti a lepšího dosahu BT ovládání (jen 20m) je model v průchodnosti terénu na tom hůř, než starší modely 9398 nebo 41999.
Hlavní problém vidím v řídící jednotce, která asi nedodává dostatečný výkon, nebo ji omezuje napájení 6 x AA baterie. Zas a zas LEGO používá tužkové baterie v době Li-pol článků.
Snad by mohl vyjít budoucí FW, který limity posune o kousek dal a to umožní lepší výkon no.

Srovnání: https://www.youtube.com/watch?v=fIxoi3Fakoc

Edit:
Dobrá finta prohození převodů video čas 9:16 min.

Srovnání II: https://www.youtube.com/watch?v=7mJYpRSrdEM

Edit II:
Použitý mod v praxi :) plus jiné obutí a průchodnost bahnem: https://www.youtube.com/watch?v=8pVTSz29_VM

Edit III:
Další mod:  https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=-vS2dYhYPmg

sohibil

Znova sa opakuje chyba z minula - strašne nízke "čelné sklo". Ja viem že je to len estetický detail ale lezie mi to na nervy.

Nemyslím si ale že to TLG zamýšľali skutočne na jazdu v ťažkom teréne. Hlavne nie v bahne.

Li-pol články stále nie sú lacná záležitosť a tento set je už aj tak dosť drahý. Jednoducho sa im to neoplatilo - čo ak by sa to dostatočne nepredávalo? Tužkovky sú proste pre TLG istota.

O mojom názore na rozmáhajúce sa BT ovládanie na úkor nezávislého som už písal inde.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

petsild

Nízký profil kabiny je určitě kvůli těžišti, tam problém já nevidím. Disign nástavby se vlastně ničemu nepodobá, alespoň to ve výsledku vypadá originálně.
Máš právo na vlastní zpátečnický názor, ale věřím že většina fandů :) příjme BT ovládání s nadšením, pro jeho velký potenciál v budoucnu.

milanv

Citace od: petsild kdy 04.08.2019, 13:29:35
Ve srovnávacích testech si novinka moc dobře :( nevede, krom vyšší rychlosti a lepšího dosahu BT ovládání (jen 20m) je model v průchodnosti terénu na tom hůř, než starší modely 9398 nebo 41999.
Připomnělo mi to testy motorů, co dělá dlouhodobě Philo: u nových motorů (PowerUp alias Control+) je ochrana nastavená mnohem níž než u PF, takže to motorům nedovolí větší výkon.
Citace
Powered Up medium motor and Boost external motor have fast tripping thermistor limitation, that seem to trip at a fairly low current (around 400mA)
Philova stránka porovnání motorů

Když jsem zběžně prohlédl Sarielovu sadu "disciplín", tak mi přijde, že jsou jasným důkazem potvrzujícím Philovo zjištění: pokaždé, když mají motory běžet déle na větší odběr, tak se odpojí (přetahovaná, výjezd do kopce, peřinový test...).
Pán na Žlutém hradě

tomaslambo

#5
Ať se set tváří jakkoliv, pořád se jedná o hračku a v tomto odvětví se z bezpečnostních důvodů používají tužkovky.
Když vyteče tužkovka tak se v zásadě nic nestane, když poškodíš (a nemusí se jednat jen o mechanické poškození) lipolku tak máš problém.
Nikdy nevíš jak se k tomu budou děcka chovat.

Ovládání přes mobil je sice fajn, ale osobně bych se přikláněl k nějakému klasickému ovladači, byť by se jednalo opět jen o jednoduché neproporcionální řešení bez displeje.

Zajímal by mne ještě jedna taková věc: ty konektory na motorech jsou konečně nějaký standart, nebo se zase jedná o čistě Lego výmysl na který nejde připojit nic jiného než Lego?   

Anatyt

A budú sa dať tieto modely ovládať aj o 10 rokov? Mobily budú už niekde inde v tej dobe. Budu updaty na aplikáciu aj o 10 a viac rokov?

petsild

Neproporcionální ovládání motorů v dnešní době nemyslitelné!
S ochranným obvodem jsou li-pol články bezpečné i pro děti.
Doufám že za deset let :) bude LEGO používat 5 GHz wifi.



peki

Citace od: Anatyt kdy 07.08.2019, 09:23:43
A budú sa dať tieto modely ovládať aj o 10 rokov? Mobily budú už niekde inde v tej dobe. Budu updaty na aplikáciu aj o 10 a viac rokov?

Přesně tohle mne na tom také znervózňuje. Do posud platilo, že jsem měl vše co potřebuji v krabici. Ano občas člověk řešil (např. já u vlaků, kde to byla úplná prkotina) přechod na jiný systém ovládání. Ale tady to bude do budoucna pravděpodobně znamenat vyměnit řídicí jednotku/ resp. veškerou elektroniku. Chápu že prodejce (Lego) zajímá prodej nových produktů, takže tohle vůbec neřeší. Naopak to zapadá do "strategie" podpory nových nákupů.

petsild

Powered Up lze ovládat :) alternativní BuWizz appkou: https://www.youtube.com/watch?v=GjqdHPoIlrA

MiHo

Citace od: tomaslambo kdy 07.08.2019, 08:51:45
Ať se set tváří jakkoliv, pořád se jedná o hračku a v tomto odvětví se z bezpečnostních důvodů používají tužkovky.
Když vyteče tužkovka tak se v zásadě nic nestane, když poškodíš (a nemusí se jednat jen o mechanické poškození) lipolku tak máš problém.
Nikdy nevíš jak se k tomu budou děcka chovat.

Aha, když se poškodí lipolka v dálkově ovládaném modelu je to problém. Když bouchne lipolka v mobilu dítěti v ruce, tak to problém není. Ten mobil nevyrobilo LEGO. Začínám chápat tu bezpečností politiku.
Takže příště ve stejném duchu mohou udělat třeba model s terčíky dálkově ovládaný vlastní pistolí. Nebo model s čidlem na oheň.

sohibil

Citace od: petsild kdy 06.08.2019, 21:48:37
Máš právo na vlastní zpátečnický názor, ale věřím že většina fandů :) příjme BT ovládání s nadšením, pro jeho velký potenciál v budoucnu.

Mne ide len o to aby pridali aj nejakú alternatívu, ktorá nijaké dodatočné zariadenie nevyžaduje.
Citace od: tomaslambo kdy 07.08.2019, 08:51:45
Ovládání přes mobil je sice fajn, ale osobně bych se přikláněl k nějakému klasickému ovladači, byť by se jednalo opět jen o jednoduché neproporcionální řešení bez displeje. 

Som rád že nie som jediný.

Citace od: peki kdy 07.08.2019, 14:04:58
Přesně tohle mne na tom také znervózňuje. Do posud platilo, že jsem měl vše co potřebuji v krabici.

Presne to som mal na mysli. V tomto prípade súhlasím aj s Anatytom.

Citace od: miho kdy 07.08.2019, 16:26:28
Aha, když se poškodí lipolka v dálkově ovládaném modelu je to problém. Když bouchne lipolka v mobilu dítěti v ruce, tak to problém není. Ten mobil nevyrobilo LEGO. Začínám chápat tu bezpečností politiku.
Takže příště ve stejném duchu mohou udělat třeba model s terčíky dálkově ovládaný vlastní pistolí. Nebo model s čidlem na oheň.

Tento problém podľa mňa nemá optimálne riešenie. Neviem si predstaviť smartfóny na tužkovky. Áno, vzdať sa týmto spôsobom zodpovednosti je tak trochu prasáctvo, ale čo by si na mieste TLG robil ty? Okrem toho zastávam názor, že smartfóny nepatria do rúk deťom mladším ako 12 rokov. Aj to sa mi zdá málo.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

MiHo

Citace od: sohibil kdy 07.08.2019, 18:36:00
ale čo by si na mieste TLG robil ty?

Když mohou dodávat náhradu tužkových baterií pro EV3, kde jsou na plocho, proč by nemohli dělat něco obdobného pro ostatní bateriové hračky nebo ideálně to tvarově sjednotit, aby stačil jen jeden typ.

sohibil

@miho: Neviem ale tipnem si, že kvôli výrobým nákladom. EV3 je len jedna rada výrobku. Keby to mali zaviesť celoplošne, asi by to vyzeralo inak.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

MiHo

Navíc se pořád ohánějí ekologií, cpou naše těžce vydělané peníze do vývoje plastů z rostlin. Při tom tužkovky jsou oproti dobíjecí bateriím nesmírně neekologickým výrobkem.

petsild

Komu nevyhovuje mobil či gamepad může zkusit tohle: https://www.xtech.cz/bezdratovy-bluetooth-ovladac-gamepad-mouse-selfie-shutter-android-ios-pc-vr-

Univerzální bluetooth dálkové ovládání použitelné pro virtuální brýle VR BOX II a VR HOUSE, mobilní telefony, tablety, TV boxy, chytré televizory, počítače a notebooky atd. Ovládání přístrojů, přehrávání videí, filmů a hudby, ovládání elektronických čteček knih atd. Pro hraní her slouží ovladač jako bezdrátový gamepad. V režimu myši ovládáte kurzor citlivým analogovým joystickem ovladače. Jednoduché pořízení selfie na dálku jedním tlačítkem. Podporuje operační systémy Android, iOS i Windows.


tomaslambo

Citace od: miho kdy 07.08.2019, 16:26:28

Aha, když se poškodí lipolka v dálkově ovládaném modelu je to problém. Když bouchne lipolka v mobilu dítěti v ruce, tak to problém není. Ten mobil nevyrobilo LEGO. Začínám chápat tu bezpečností politiku.
Takže příště ve stejném duchu mohou udělat třeba model s terčíky dálkově ovládaný vlastní pistolí. Nebo model s čidlem na oheň.

Když rozbiji telefon nebo cokoliv z lipolkou já, jako relativně rozumný dospělý člověk, a vidím že není něco v pořádku, tak se rozhodnu jestli to budu dále, na vlastní riziko používat, nebo ne.
Dítě toto riziko posoudit nedokáže, bude si hrát, dokud mu to bude fungovat.

U lipolek jde o to, že vyžadují řekněme něco jako pravidelný provoz. Když je nabiju, nebo úplně vybiju, a nechám je pár měsíců někde jen tak ležet, ideálně za oknem na slunci, zničí se (nafoukne se, a začne tak být náchylnější k průrazu tudíž se stává nebezpečnou).
Také se nabízí otázka, kolikrát se vůbec za životnost hračky (rozuměj jak dlouho bude dítě bavit) ta baterka bude nabíjet. V případě, že si s tím celou dobu bude hrát jen běžné dítě, které má spousty jiných hraček a zájmů.
Pořád se na to díváme pohledem afola, který využije každou volnou chvilku ke stavění, a který ví, že si bude muset nabít baterku a čas nabíjení využije jinak, přesto pořád bude stavět.
Dítě jedná impulzivně a chce si hrát okamžitě. Když bude muset hodinu (nebo i déle) čekat než se mu nabije baterka tak si nejspíše začne hrát z něčím jiným.
Nechápej mě špatně, já proti lipolkám nic nemám, ale myslím si, že do hraček k občasnému použití nejvhodnější nejsou.

Citace od: miho kdy 07.08.2019, 18:50:06

Když mohou dodávat náhradu tužkových baterií pro EV3, kde jsou na plocho, proč by nemohli dělat něco obdobného pro ostatní bateriové hračky nebo ideálně to tvarově sjednotit, aby stačil jen jeden typ.

Toto by bylo ideální řešení, jen ta cena  >:D.

Citace od: petsild kdy 07.08.2019, 21:25:12
Komu nevyhovuje mobil či gamepad může zkusit tohle: https://www.xtech.cz/bezdratovy-bluetooth-ovladac-gamepad-mouse-selfie-shutter-android-ios-pc-vr-

Univerzální bluetooth dálkové ovládání použitelné pro virtuální brýle VR BOX II a VR HOUSE, mobilní telefony, tablety, TV boxy, chytré televizory, počítače a notebooky atd. Ovládání přístrojů, přehrávání videí, filmů a hudby, ovládání elektronických čteček knih atd. Pro hraní her slouží ovladač jako bezdrátový gamepad. V režimu myši ovládáte kurzor citlivým analogovým joystickem ovladače. Jednoduché pořízení selfie na dálku jedním tlačítkem. Podporuje operační systémy Android, iOS i Windows.

Nejsem si úplně jistý, ale tento ovladač nejspíše vyžaduje nahrání nějaké apky do ovládaného zařízení, což do Lego řídicí jednotky určitě nelze.

MiHo

Citace od: tomaslambo kdy 08.08.2019, 08:40:42
Citace od: miho kdy 07.08.2019, 16:26:28

Aha, když se poškodí lipolka v dálkově ovládaném modelu je to problém. Když bouchne lipolka v mobilu dítěti v ruce, tak to problém není. Ten mobil nevyrobilo LEGO. Začínám chápat tu bezpečností politiku.
Takže příště ve stejném duchu mohou udělat třeba model s terčíky dálkově ovládaný vlastní pistolí. Nebo model s čidlem na oheň.

Když rozbiji telefon nebo cokoliv z lipolkou já, jako relativně rozumný dospělý člověk, a vidím že není něco v pořádku, tak se rozhodnu jestli to budu dále, na vlastní riziko používat, nebo ne.
Dítě toto riziko posoudit nedokáže, bude si hrát, dokud mu to bude fungovat.

U lipolek jde o to, že vyžadují řekněme něco jako pravidelný provoz. Když je nabiju, nebo úplně vybiju, a nechám je pár měsíců někde jen tak ležet, ideálně za oknem na slunci, zničí se (nafoukne se, a začne tak být náchylnější k průrazu tudíž se stává nebezpečnou).
Také se nabízí otázka, kolikrát se vůbec za životnost hračky (rozuměj jak dlouho bude dítě bavit) ta baterka bude nabíjet. V případě, že si s tím celou dobu bude hrát jen běžné dítě, které má spousty jiných hraček a zájmů.
Pořád se na to díváme pohledem afola, který využije každou volnou chvilku ke stavění, a který ví, že si bude muset nabít baterku a čas nabíjení využije jinak, přesto pořád bude stavět.
Dítě jedná impulzivně a chce si hrát okamžitě. Když bude muset hodinu (nebo i déle) čekat než se mu nabije baterka tak si nejspíše začne hrát z něčím jiným.
Nechápej mě špatně, já proti lipolkám nic nemám, ale myslím si, že do hraček k občasnému použití nejvhodnější nejsou.

Vůbec na to nekoukám jen z pohledu AFOLa. Koukám na to z pohledu dědy, který má dva vnuky, kteří mají dva duplo vlaky 10875 (a brzy budou mít další). Hrají si s nimi několikrát týdně. Tuškové baterie se do nich musí kupovat několikrát do měsíce.
Tento vlak vlastní dálkové ovládání nemá a lze ho ovládat mobilem (lze jej též ovládat ručním strčením do vlaku). Tudíž dospělý člověk je nucen  půjčit   tříletému dítěti do ruky mobil a iluze, že dítě bude trvale pod dozorem (tj. nespustí z něj oči) je jen iluzí. Dítě je pod dohledem a může s mobilem třísknout stejně jako s vlakem.
Časový rozdíl mezi nabitím dobíjecí baterie a nákupem baterie nové, když už jsou všechny vybité hraje spíše ve prospěch nabíjení. V obou případech se o baterie stará rodič (včas nabíjí nebo kupuje baterie).

petsild

#18
Tady jsou možné kombinace ;D převodů a jejich vliv na rychlost/průchodnost.

There's a few options. There's two places for altering the gearing on each axle. You have 5 different speeds to choose from.
20:12 + 20:12 (as the set comes as standard) (fastest but weakest, motors cut out often)
20:12 + 16:16 
16:16 + 16:16 or 12:20 + 20:12 (middle ground, crawling and speed isn't too bad and the hub never seems to cut power to the motors)
12:20 + 16:16
12:20 + 12:20 (slowest but crawls extremely well)

Autor uživatel Allanp zdroj: https://www.eurobricks.com/forum/index.php?/forums/topic/171851-42099-4x4-x-treme-off-roader/&page=27

petsild

Tak appka BrickController 2 je prý kompatibilní s novou jednotkou.

Tutorial & review: https://youtu.be/irMby1yHxYs

petsild


petsild

První alternativní B model a navíc velice povedený: @grohl'sLEGO

Anatyt

Dizajnovo špatné. ::)

petsild

Koukám a hledám co je tam špatně, můžeš víc rozvést co ti na modelu nevyhovuje?

Anatyt

No je to škaredé. Neviem ako ti to lepšie vysvetliť. Dizajn ako od 9ročného. Proste nič čo by stálo za prezentáciu. Takýchto nepodarkov je na nete tisíce. Ale zas je pravda že z houna bič neupletieš.

petsild

Možná bys ho mohl :) žalovat, že ti způsobil dizajn újmu.

sohibil

@petsild: Aj som na ten B model zvedavý ale na fb nepáchnem za nič na svete. Môžeš sem prosím hodiť nejaké foto?
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

petsild

Chápu... taky FB nemusím, foto dávám jako přílohu.


sohibil

Tak až na tie vyčnievajúcce kolesá je to celkom vymakané. Dokonca sa mi páči viac ako originál.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

petsild

Tak jsem se na pokusy s Control + :D obětoval a pořídil teréňák, jsem na začátku stavby a nepospíchám.
Jestli budete mít někdo dotaz, klidně pište rád odpovím...