Společný projekt: Město z MOC modulárů - Lipno

Založil Igorus, 30.10.2014, 22:01:25

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Igorus

Pozor soutěž

Vážené stavitelky a stavitelé. Při bouracím víkendu jsem se Pekimu zavázal s organizací společného projektu na téma "město" pro Lipno 2015.

Moje představa je taková, že by se s pomocí MOCů modulárních domů vytvořil plnohodnotný městský blok, který by byl doplněn náměstím s kostelem, kašnou (připojíte se hradaři?), trhy, parkem, ulice naplnit příběhy (co vignetáři?), auty, tramvají... Možností je spousta. I samotné pojetí modulárů by pak bylo pokud možno různorodé co do slohů. Ale hlavně aby to všechno dohromady tvořilo logický celek.

Kdo má zájem se účastnit, pište sem ;D Některé, které jsem již o bouracím víkendu naverboval práskat nebudu, počkám až se sami přihlásí.

Rovněž návrhy, nápady a náměty jsou vítány  ;)

Předem díky!

Základní informace:
Projekt bude umístěn na squashovém kurtu (jako např. loni western nebo piráti) za zástěnou.

Šířka plochy podél stěn kurtu je 98,5 cm. Tam kde zasahuje nosník je to méně, jenom 97 cm. Pokud pokračuje model přes nosník (např. společné projekty) musí být šířka max 97 cm. Finální rozložení se tedy bude muset případně upravit na místě.

Stavba musí splňovat parametry modulárního domu. Názorně je to popsáno zde: https://amodularlife.wordpress.com/2010/06/12/modular-standards-for-lego-city-buildings

Pro přehlednost, zde je aktuální dispoziční podoba společného díla (k 2.3.2015):


Petronel

Zní to dobře, rád bych se pokusil zas o nějaký zajímavý modular. Uvidím ale jak výjde čas a i materiál, mám ten druhý společný projekt a hlavně plánuju i nějaké další kousky.  ;)
A kde by to mělo být umístěno? Na kolejišti?

Citace od: Igorus kdy 30.10.2014, 22:01:25
........ (co vignetáři?)  .........

ty mi nech na stavby pestrých místnůstek>:D

Igorus

Tento projekt bude samostatný, umístěný na squashovém kurtu (jako např. letos western nebo piráti). Velikost podle počtu účastníků.

Jo a s těmi vignetáři - s jejich (s)potřebou dílků budou mít doufám kapacity pro realizaci na obou projektech   ;D

MÍLA


Ethan

Rád se přidám, ale jelikož mě čeká v nejbližší době stěhování a zařizování domu (opravdového, ne modularu), tak si nejsem úplně jistý, že budu zvládat stavět. Na druhou stranu času je do začátku výstavy stále dost a pokud všechno vyjde, tak Lego dostane celý vlastní pokoj, což je něco, o čem si teď můžu jen nechat zdát.

BTW jak plánujete řešit silnice? Já doma pro vlastní stálejší expozici zvolím asi řešení ve formě modulár, na něj baseplate se silnicí napojená tak, že se chodník rozšíří o celou tu část se study v rámci silnice. Zhruba v místě, kde se baseplate moduláru a baseplate silnice budou stýkat, mám v plánu něco jako stromy, lavičky, koše a podobně. Nemám prostor si to zkusit v praxi, dokud se nepřestěhujeme, ale trochu se bojím, jestli tak nebude samotná vozovka působit trochu zapadle oproti chodníkům. Zase ale bude zachována mřížka 32x32. Na druhou stranu bych se rád vyhnul nějakým brick-built silnicím, tak by mě zajímalo, jaká představa je tady v rámci tohoto projektu.

Igorus

#5
Pánové, díky za účast  ;D

Dobrá připomínka s těmi ulicemi. Řešení je závislé na tom, jak budou domy rozloženy a tím pádem co nám dovolí prostor.

Jak zmiňuješ ulici se stromy a dalším příslušenstvím, to je právě něco, co bych rád umístil i na výstavu.

Mtron

Na výstavě v Berlíně roku 2007 byla z modulárů postavena jedna dlouhá ulice. Nádherná věc. Viz foto. Zkuste to takto :-) Rád bych se tam znova podíval. V přední části by mohl jezdit vlak :-)
HOME WORLD MTRON - www.mtron.cz

Igorus

Jojo, Berlín 2007 tam jsem taky nebyl  ;D Mates mě nevzal...

Mě se hodně líbí instalace Lugpolu z Krakowa 2012. Zde je navíc okružní trať pro tramvaj.



milanv

I autíčka mohou jezdit...
(Ale samozřejmě na výstavu je problém s bateriemi, to by se muselo vyřešit.)
Pán na Žlutém hradě

šipka

Jak jsem slíbil, tak také nějaký modulár dodám  ;) 

Ethan

Ten Berlín vypadá parádně, ale nevypadá to na modulární domy. Ty rozměry jsou nějaké větší.

papluh

Myslím, že rozmer je ok, 8 studov od kraja baseplate na chodník a cca 7 brickov na poschodie.

Igorus

Připravil jsem návrh rozložení, od kterého bychom se mohli odpíchnout a rozvířit drobet toto téma. Vzhledem k rozměrům vitríny bych preferoval umístění po celé hloubce, nikoliv jen řadu domů (jako fotka z Berlína). Jako základ je možné brát blok budov A. Podle počtu stavitelů a domů by pak bylo možné se postupně rozšiřovat směrem doleva. No abych byl upřímný, myslím, že budeme rádi, když se vytvoří dva bloky  :-\

V rámci náměstí je možnost udělat historické domy (jako se nabídl Linhi) s podloubí atd.. Ale i vedle středověkého domu, může být moderní prodejna obuvi  ;)

Co je aktuálně k diskuzi:
-   dvorek v rámci bloku? Může být umístěno dětské hřiště atd., ale zase je zde nutné vyřešit zadní stranu domu
-   podoba silnic? Po celé délce; ulice směrem ke stěně. Pokud by se použily silniční baseplate, tak to ubere hodně místa k divákům, ale zase je to nejjednodušší.
-   tramvajová trať? Zde připadá v úvahu jen rovná trasa s pendlující tramvají

Každopádně stále přijímám přihlášky. Jak už vyplývá z možností výstavních prostor, příští rok je ideální pro tvorbu společných MOCů  ;D

Bruno

Ahoj, mám dva moduláry rozdělané, tak pak pošlu foto jestli se bude něco hodit. Případně můžu dětem zabrat base plate silnic.

Igorus

#14
Výborně, začíná se to rýsovat.

Pro shrnutí, zde je seznam nahlášených účastníků:
Matka
Sihaja
Igorus
Šipka
Ethan
Míla
Bruno
waf
klubo
skmaand
Chairudo


Děkuji za účast a vyzývám k zahájení diskuze  ;D Připomínám, nejde o naskládání domů vedle sebe, ale o vytvoření kompaktního celku.

skmaand

Ja by som sa tiež pridal . Mám v hlave pár nápadov na moduláry do svojej novej vitríny , tak prečo sa nimi nepochváliť aj na výstave . Kocky z Lugbulku a zima pred nami . Len je asi vhodné určiť presnejšie stavebné slohy , zemepisnú oblasť a výšky budov v jednotlivých blokoch aby to pôsobilo ako celok .

Igorus

Citace od: skmaand kdy 20.11.2014, 13:21:14
Ja by som sa tiež pridal . Mám v hlave pár nápadov na moduláry do svojej novej vitríny , tak prečo sa nimi nepochváliť aj na výstave . Kocky z Lugbulku a zima pred nami . Len je asi vhodné určiť presnejšie stavebné slohy , zemepisnú oblasť a výšky budov v jednotlivých blokoch aby to pôsobilo ako celok .

Vítej  ;D

Výšku bych navrhoval jako u modulárů (kromě town hall). Doba současná, oblast Evropa.

Co se týká slohů, bylo by ideální zde uvést, jaké jsou představy vašich projektů. Já mám v plánu něco na způsob mojí pasáže (tedy rádoby secese) a pak moderní dům (neofunkcionalismus).

Chairudo

Citace od: Igorus kdy 20.11.2014, 14:58:42
Výšku bych navrhoval jako u modulárů (kromě town hall). Doba současná, oblast Evropa.

Jaká je výška pater modulárů? Nedávno jsem se to snažil zjistit pro můj nový projekt ale nejsem si jistý.
Je to 8 bricků + 2 platy pro stropy?

díky
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Igorus

Citace od: Chairudo kdy 22.11.2014, 22:50:15
Jaká je výška pater modulárů? Nedávno jsem se to snažil zjistit pro můj nový projekt ale nejsem si jistý.
Je to 8 bricků + 2 platy pro stropy?

Ono je to dost různé co do patra tak do moduláru. Přijde mi že rozmezí je od šesti do dvanácti bricků.

MÍLA

Moje verze návrhu rozložení, dělal jsem jí sice už před třemi týdny ale nějak nebyl čas to sem hodit na ukázku ostatním.


Chairudo

Taky bych se přidal podle možností.

Jak máte vymyšlenou tu tramvaj? Bude jezdit na koleji tam a zpět?
Kdyby se vzadu nechalo trochu místa, nebo by se v zadních modulárech udělal tunel, tak by mohla normálně kroužit  :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki

Citace od: Chairudo kdy 05.12.2014, 10:35:33
Taky bych se přidal podle možností.

Jak máte vymyšlenou tu tramvaj? Bude jezdit na koleji tam a zpět?
Kdyby se vzadu nechalo trochu místa, nebo by se v zadních modulárech udělal tunel, tak by mohla normálně kroužit  :)

Za zástěnu se nebude dávat nic pohyblivého. Max. světla (jako letos na letišti). Důvodem je nutnost odsklívání při čištění kolejí, a to je zbytečně pracné. Tramvaj může jezdit na kolejišti (pokud se chce někdo realizovat).

Zkusil bych se spíše zamyslet nad členěním terénu, jestli neudělat nějaké druhé patro na podstavci, most aby :
-to nebyla "placka". Ne v celé délce. Cendix má např. supr mosty.
- se nějak využila hloubka 1 m



peki

Citace od: Igorus kdy 22.11.2014, 23:16:20
Citace od: Chairudo kdy 22.11.2014, 22:50:15
Jaká je výška pater modulárů? Nedávno jsem se to snažil zjistit pro můj nový projekt ale nejsem si jistý.
Je to 8 bricků + 2 platy pro stropy?

Ono je to dost různé co do patra tak do moduláru. Přijde mi že rozmezí je od šesti do dvanácti bricků.

Záleží s čím budete kombinovat. Pozoroval jsem moduláry ze soutěže LP2014. Např Jonas je naprosto kompatibilní s Lego MD (výška). Hanka má moduláry o něco větší. V běžné ulici nejsou  všechny domy stejné. Doporučil bych to porovnávat se sety MD jako green grocer, obchodák, požární stanice. NE stavět podle radnice  ;D

Až se domluvíte na půdorysu a blocích tak by o sobě jednotlivý sousedé měli vědět a doladit vůči sobě výšku.   

Igorus

Citace od: peki kdy 05.12.2014, 13:20:31
....
Zkusil bych se spíše zamyslet nad členěním terénu, jestli neudělat nějaké druhé patro na podstavci, most aby :
-to nebyla "placka". Ne v celé délce. Cendix má např. supr mosty.
- se nějak využila hloubka 1 m

Co se týká členění terénu tak proč ne, nad městem (z druhé strany než kostel) by se mohla tyčit rozhledna, třeba i s lanovkou  - napadá mě varianta jako je v Ústí nad Labem, kde je lanovkou spojené nákupní centrum a vyhlídka s rozhlednou. Problém je ovšem v tomto v poměrně velké náročnosti co do stavebního materiálu. Ale bylo by to efektní.

Most by mohl být zajímavý přes říčku, tedy něco jako varianta jak uvedl Elerond. 1m na hloubku jsou čtyři baseplate, což v důsledku není tak moc . A když první by byla silnice (což se mi pořád nějak nepozdává), tak vyvýšený terén u stěny s mostem (pokud by měl být vysloveně někde nad úrovní domů) by znamenalo rozložení silnice, dům, terén, silnice dům.

Igorus

Citace od: MÍLA (em4cz) kdy 05.12.2014, 09:54:16
Moje verze návrhu rozložení, dělal jsem jí sice už před třemi týdny ale nějak nebyl čas to sem hodit na ukázku ostatním.

Ten vjezd do dvora v levé části návrhu se mi zamlouvá!

Igorus

Úvahy o kopci mohou probíhat dál, ale ať se pohneme v plánování hlavního celku. Hlavně by mě zajímal váš názor ohledně přední části – tedy silnice.

Napadají mě tři možnosti:
1) použít silniční baseplate. V tomto případě bych navrhoval umístit chodníky před budovami právě na silniční baseplate. Otázka je, co s tou druhou chodníkovou částí umístěnou k návštěvníkům,
2) udělat jen náznak silnice s použitím tiles (jako mám u mého New Yorku). Nevýhoda je materiálová náročnost a hlavně,
3) mít jen chodník.

Nebo napadne někoho něco jiného?

MÍLA

Citace od: Igorus kdy 10.12.2014, 15:29:33
Úvahy o kopci mohou probíhat dál, ale ať se pohneme v plánování hlavního celku. Hlavně by mě zajímal váš názor ohledně přední části – tedy silnice.

Napadají mě tři možnosti:
1) použít silniční baseplate. V tomto případě bych navrhoval umístit chodníky před budovami právě na silniční baseplate. Otázka je, co s tou druhou chodníkovou částí umístěnou k návštěvníkům

druhou část můžeš nechat vignetářům nebo tam jen tak udělat dláždený chodník jako na druhé straně aby tam nezůstali holé study, taky by mělo zůstat trošku volného místa na umístění cedulek se jmény autorů.

Igorus

Tak aktuálně není nahlášen ani jeden vignetář...  :-\

šipka

Rozmístění dle nákresu je fajn, otázka je,  zdali se nám to podaří celé obsadit  ???  Byl bych pro použití silničních baseplate a na stranu nejblíže ke sklu by mohlo mimo event. cedulek být klasické městské harampádí ( tel. budka, stánky- tabák, hot dog atd. lavičky, bus zastávka ....) Ovšem pokud se najde dost stavitelů. Počítám s jedním a v případě nouze možná i s dalším modulárem + bych mohl splácat nějaký ten doplněk.  Konec konců i kdyby nakonec ten přední okraj baseplate zůstal prázdný také by se nic nestalo.

Mtron

Já pevně věřím, že to bude nádherná ulice plná života, jenom mám malinko odlišný názor na rozložení. Pro upřesnění a inspiraci, možná k zamyšlení přikládám fota. I když stavět nic nebudu pro Lipno a ani tam nepřijedu rád se dívám na Vaši snahu něco nového postavit. Hodně štěstí.
HOME WORLD MTRON - www.mtron.cz