Když něco nevím, tak se zeptám

Založil Hacislav, 14.05.2014, 01:15:40

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 4 Hosté prohlíží toto téma.

milanv

Tak na plynule (alias nekonečně) jemný posuv nemusíš ani k Technicu, stačí použít to, co v mnoha jiných kolech: Tile 1x2. A udělat kolem ní dokonale těsnou "krabičku", aby nemohla nikam padat.
Zajímalo by mě, co by na tenhle podfuk fígl řekl Ryan, když tak chtěl řešení pomocí tiles a plates :)
Pán na Žlutém hradě

Marty713

V podstatě by řekl to samé, co na můj "polotovar":

"All parts have to be attached." - tedy všechny dílky musí být uchycené/spojené. Ale nejsi tak daleko od pravdy, jeden stavitel použil stejnou metodu jen s tím rozdílem, že tiles 1x2 nahradil starými plates 1x2 "bez vnitřku" (první sloupec zprava, druhý řádek shora):

https://www.flickr.com/photos/ltdemartinet/18237094838/


ass

Mně není jasný, proč takový řešení uznal. Na můj první pokus mi napsal, že u tohohle chce, aby to bylo matematicky přesný podle LEGO geometrie. Pak není divu, že to udělají všichni. U jiných úkolů jsem se občas divil, co všechno prošlo.

milanv

@Marty: vidíš, to mě napadlo potom v noci v posteli taky. Jenže tyhle díly mám jen dva, takže bych musel dodat jen virtuální obrázek místo skutečné fotky.

@ass: Nehledal bych v tom žádnou vědu, natož zlý úmysl. Prostě jedna věc je jeho původní záměr a názor (a ten je jasný). Druhá věc je, že v některých případech musí slevit, protože není jak a proč dotyčnou věc odůvodnit jako špatnou. Ať už je to ten Technic nebo "průběžné" plates/tiles.

@ass: prosím tě, nemáš větší fotku svého řešení té krychle s uřezanými rohy? Z toho malého obrázku na společném tablu jsem to nevykoumal.

A vůbec, nechcete všechny své fotky ze soutěže zveřejnit i ve svých albech, nejlíp otagované i "kostky.org"? - když už Marty mluvil o té propagaci :)
Pán na Žlutém hradě

Marty713

Citace od: ass kdy 09.06.2015, 14:09:02Mně není jasný, proč takový řešení uznal.

Chápu. :)
Jestli míříš na mnou použité technic řešení, není to úplně košer, ale bez kostek v ruce, jen v LDD je to fakt těžký a pravidla jsem neporušil. To, že je "špatně" formuloval, je něco jiného. Pokud máš na mysli řešení pomocí starých plate na stranách (viz výše), je to podle mě také na hraně, ale stále v rámci pravidel.

Daleko více by mě štvalo, kdyby se uznávala řešení, která jsou nefunkční. Schválně jsem si zkusil postavit řešení uživatele dag's bricks, ale podle LDD to nesedí. Minimálně to nesplňuje podmínku uchycení dílů (viz obrázek) :-\ ::)

ass

Citace od: Marty713 kdy 09.06.2015, 21:37:50
Citace od: ass kdy 09.06.2015, 14:09:02Mně není jasný, proč takový řešení uznal.

Chápu. :)
Jestli míříš na mnou použité technic řešení, není to úplně košer, ale bez kostek v ruce, jen v LDD je to fakt těžký a pravidla jsem neporušil. To, že je "špatně" formuloval, je něco jiného. Pokud máš na mysli řešení pomocí starých plate na stranách (viz výše), je to podle mě také na hraně, ale stále v rámci pravidel.

Daleko více by mě štvalo, kdyby se uznávala řešení, která jsou nefunkční. Schválně jsem si zkusil postavit řešení uživatele dag's bricks, ale podle LDD to nesedí. Minimálně to nesplňuje podmínku uchycení dílů (viz obrázek) :-\ ::)

Tak to jsem myslel, že to kontroluje dost na to, aby taková řešení odhalil. Mě teď spíš trápí to, že v galerii nevidím nová zadání, ale lidi už mají 31 a 32 bodů.

Hacislav

#126
Hele kluci a nechcete pro diskuzi nad tímto tématem založit samostatné vlákno?
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

Hacislav

Anketa

Chci založit anketu k soutěži tady na kostkách (už jsem to i udělal), ale asi jsem někde přehlédl jak umožnit uživatelům dát více než jen jeden hlas?
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

Hacislav

Citace od: Hacislav kdy 10.06.2015, 11:31:22
Anketa

Chci založit anketu k soutěži tady na kostkách (už jsem to i udělal), ale asi jsem někde přehlédl jak umožnit uživatelům dát více než jen jeden hlas?
To jsem založil anketu pro soutěž Undead parade
Když jsem udělal pokus číslo 2 u soutěže Lego magie
tak už mě to dokonce nenechalo zaškrtnout volbu: "Zobrazit výsledky až po ukončení ankety."

Co s tím?
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

Marty713

Já si ještě dovolím zareagovat :)

Citace od: ass kdy 10.06.2015, 11:10:18Mě teď spíš trápí to, že v galerii nevidím nová zadání, ale lidi už mají 31 a 32 bodů.

No, to jo... On to totiž blbec nejprve pouze nahrál do své vlastní galerie a už to nenahrál do hlavního tématu. Jestli zapomněl, nebo počítal s tím, že si to každý prohlédne u něj, to netuším. Každopádně soutěž skončila před hodinou :-\

Ovšem teď už jsou oba tiebreaky v galerii soutěžní skupiny zveřejněny ::)


ass

Citace od: Marty713 kdy 11.06.2015, 00:54:18
Já si ještě dovolím zareagovat :)

Citace od: ass kdy 10.06.2015, 11:10:18Mě teď spíš trápí to, že v galerii nevidím nová zadání, ale lidi už mají 31 a 32 bodů.

No, to jo... On to totiž blbec nejprve pouze nahrál do své vlastní galerie a už to nenahrál do hlavního tématu. Jestli zapomněl, nebo počítal s tím, že si to každý prohlédne u něj, to netuším. Každopádně soutěž skončila před hodinou :-\

Ovšem teď už jsou oba tiebreaky v galerii soutěžní skupiny zveřejněny ::)



Jakto? Já tam vidím, že deadline je 11. června 15:00 GMT.

Marty713

Moje chyba :P Jak je už půl druhý ráno, tak eviduju "dnešní" datum 11. 6. a odečítám od půlnoci osmihodinový rozdíl ;)

Já už skončil, musím se věnovat jiným věcem a tohle je fakt těžký v LDD. Tak držím palce a zlom vaz! :D 8) >:D

Kdyby ti to pomohlo, posílám v příloze oba lxf soubory, kam jsem se dostal já. Ale k řešení to má daleko.

P.S. Hacislav má pravdu, prosím adminy/moderátory o přesunutí debaty o soutěži někam pryč z tématu SOS.

milanv

Mohl byste prosím někdo zkusit, jestli jde na culík těchto vlasů nacvaknout klasický clip?
Pán na Žlutém hradě

Marty713

Je rozdíl mezi silami pnutí v uchycení minifig nožiček k vyznačenému studu na podložce, nebo oboje vedou ke stejnému pnutí a tedy existuje stejně vysoká pravděpodobnost prasknutí nožičky?

Vím, že stud není dokonale kulatý a při aranžování minifgů jsem měl pocit, že v tom rozdíl je. Je ten pocit pouze subjektivní nebo oprávněný?

otaznik

Citace od: Marty713 kdy 14.07.2015, 18:25:03
Vím, že stud není dokonale kulatý
To je informace odkud? To slyším poprvé.

Villa Legina

#135
Informácia je, že kocky sa vyrábajú dosť presne, majú tam toleranciu len 0,002 mm, takže aj study ak nie sú dokonale okrúhle, tak tiež len v tej maximálnej tolerancii, čo by sa vôbec nemalo prejaviť. Ak praskajú nožičky, tak to bude skôr z dôvodu materiálového, staršie nožičky nie sú také mäkké ako dnešné (a dnešné, napr. u CMF, neviem či je tam 100 percent kvalita zasa), resp. aj starnutím materiálu to môže byť vplyvom žiarenia, a iných vplyvov ten plast môže byť krehkejší, myslím si.

Hacislav

Dostal jsem od kamaráda krabici Lega z jeho dětství v celkem dobrém stavu.
Plus štůsek návodů a taky nějaké krabice ať to zkusím dát nějak dohromady.
Tak jsem Lego komplet vyčistil a teď bych se rád pustil do kontrol kompletnosti.

Jenže nemám skoro žádné zkušenosti se změnou podoby jednotlivých bricků. A nechci nakompletovat nějaké staro-nové mutanty, ale plnohodnotný starší set.
Krom jiného budu dávat dohromady set 197 Farm Vehicle and Animals,  Basic 722 a 730.

Podle inventáře v BL jsem nějak nepochopil jak přesně rozeznám
3003old Brick 2 x 2 without Inside Supports  od nového 3003 Brick 2 x 2

Uvítám i případná další upozornění na chytáky.
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

DarkDrago

Nevím jestli to tak je, ale když se podívám na fotku z bl (okopíroval jsem tvůj název dílku)



tak tahle kostka nemá oproti té novější, vnitřní svislé linky, které se nacházejí u rohů a jsou na střed studů.
Fakt nevím jestli mám/nemám pravdu, ale když jsem si jednu novou kostku (vevnitř jsou čísla: nahoře - 3003 dole 175-9), tak jsem si tohoto rozdílu všimnul...
Dračí páni s mocí ohně...

otaznik

Citace od: Hacislav kdy 07.08.2015, 21:46:54
Podle inventáře v BL jsem nějak nepochopil jak přesně rozeznám
3003old Brick 2 x 2 without Inside Supports  od nového 3003 Brick 2 x 2

Uvítám i případná další upozornění na chytáky.
Staré kostky neměly uvnitř číslo dílu, respektive možná měly, ale to číslo je jiné, než se používá dnes. Také stěny jsou silnější, nezeslabované, kostka může někdy zespodu působit ne tak precizně, jako ty dnešní. Je to dobře vidět na obrázku, který je tu výše. Mají také často jinou "vnitřní" konstrukci.
Starší kostky oproti novějším a zejména nejnovějším jdou poznat i podle barvy. Staré kostky ji mají plnější.

Hacislav

Citace od: otaznik kdy 07.08.2015, 23:51:57
Mají také často jinou "vnitřní" konstrukci.

Není někde nějaká stránka, kde by ten vývoj byl (alespoň řádově) časově podchycený a zpřehledněny?

Nakonec jsem pro 197 Farm Vehicle and Animals - určil staré bricky bez jakých koli frikčních vnitřních výčnělků. (zhruba jako na obrázku co tu postnul drago)
Mám ještě další staré 2x2 kterým chybí "Inside Supports" jako jsou u dnešní kostky. Ale mají zhruba v polovině hloubky vnitřní strany vodorovný frikční  výběžek. (některé ho mají v rozdílných výškách)
Jo a některé kostky pro jistotu uvnitř neobsahují žádná čísla.  :o

Starých 2x4 mám taky tři různá provedení vnitřku.  ???
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

milanv

#140
Tohle by mě taky zajímalo. Doufám, že zkušení sběratelé budou vědět víc, já znám jen pár pomocných stránek:

1. João Manuel Mimoso popisuje velmi pečlivě vývoj jednotlivých dílů, ale bohužel pouze do 60.-70. let:
    http://www.historia.com.pt/legos/index.htm

2. Robert zase eviduje novější změny, ale nemá k nim žádná časová určení:
    http://www.robertcailliau.eu/Alphabetical/L/Lego/Dimensions/Shape%20Evolution/

Nemusím dodávat, že Bricklink je v drtivé většině případů nerozlišuje, pokud jde o základní kostky a TLG jim explicitně nezměnilo číslo. Takže já se třeba prodejců ptám předem, když potřebuju konkrétní typ. A že je občas potřeba i na stavění, ne jen ke sběratelským účelům - některé konstrukce jdou jen s některými typy...

P.S.: Ještě jak jsem pro tebe hledal mezi svýma záložkama ty stránky zmíněné výše, tak jsem našel tuhle stránku na flickru, třeba z komentářů vyčteš ještě něco navíc:
   https://www.flickr.com/photos/maxx361/5501572897
Pán na Žlutém hradě

Crazymen

Ahojte,
pro vodní skauty bychom rádi objednali u Lega stavebnici skautské plachetnice, ale nemáme nikoho, kdo by byl schopen v softwéru dílků vytvořit model a seznam dílů. Je tu někde na fóru možnost se zeptat, popř. nabídnout drobnou odměnu za vytvoření návrhu podle fotek?

Erunamo

Měl bych dotaz na zdejší technikáře:

Stavím svoje první auto na dálkové ovládání. Model má náhon na zadní kola a každé kolo má vlastní XL motor. A ted k dotazům.

1) čím obrátím chod motorů? Když totiž motory zapnu točí se jedno kolo vpřed a druhé vzad.
2)když mám na autě servo 88004 a dva motory, kolik potřebuju IR příjmačů k řízení? Stačí mi jeden?
3)jaký použít ovladač. Stačí 8879?

Díky za odpovědi.
Od roku 2007 úspěšně léčen ze závislosti na kostičkách. Bohužel v lednu 2014 se nemoc opět naplno projevila.

papluh

1. Ak máš motory len napriamo, tak jedine zaradiť PF prepínač bb339c01  http://alpha.bricklink.com/pages/clone/catalogitem.page?P=bb339c01&idColor=86#T=C&C=86
Alebo to dať do 90 stupňov cez dve kolečka a každé na opačnú stranu.
2. IR prijímač aj battery boxy majú prúdovu (tepelnú)  poistku. Ak sa nemýlim prijímač V1 zvládne menej ako BB a prijímač V2 ešte viac. So servom som ešte vozitko s 2 XL motorom, takže neviem povedať čo to spraví keď bude záťaž na oboch. Na ľahkom vozidle sa mi s dvoma xl rozbehol (nebola veľká záťaž) ale nikdy som to dlhodobo netlačil voči prekážke.
Toto je pekná stránka, Philo nameral záťažové charakteristiky motorov, batteryboxov a pod   http://www.philohome.com/motors/motorcomp.htm
3. Vlakový ovládač to zvládne, treba rátať stým že centrovanie máš tým reset tlačítkom.

Erunamo

díky za odpověd.

1)Motory jsou napojené přímo na osy kol, takže použiju přepínač na jednom motoru.
2)auto bude mít cca 1,7 kila, tak snad to nebude pro elektroniku moc velká zátěž. Šlo mi hlavně o to jestli jeden příjímač zvládne řídit otáčky a zároven řízení.
Od roku 2007 úspěšně léčen ze závislosti na kostičkách. Bohužel v lednu 2014 se nemoc opět naplno projevila.

Sihaja

Jak je to s nominací dílů do Lugbulku (jestli teda příští rok nějaký bude)? Už teď jsem narazila na pár hezkých, které by se myslím hodily.
http://brickset.com/parts/6114992
a
http://brickset.com/parts/6112751

Igorus

Citace od: Sihaja kdy 24.08.2015, 16:53:08
Jak je to s nominací dílů do Lugbulku (jestli teda příští rok nějaký bude)? Už teď jsem narazila na pár hezkých, které by se myslím hodily.
http://brickset.com/parts/6114992
a
http://brickset.com/parts/6112751

Cavelon už během diskuzí o Lugbulku 2015 založil téma Nominácia dielikov - Lugbulk 2016. Takže navrhované dílky je možné umístit tam  ;)

Sihaja

#147
CitaceCavelon už během diskuzí o Lugbulku 2015 založil téma Nominácia dielikov - Lugbulk 2016. Takže navrhované dílky je možné umístit tam  ;)

Děkuji, jsem slepá   ::)

Klaj

Dobrý den,

Jakožto nováček na fóru (na odkaz sem narazil na výstavě na Lipně, úžasná !) bych se rád zeptal na pár newbie otázek, které mi leží v hlavě.  Ještě z dětství mám dost LEGO setů a v současně době se aktivně věnuji sběratelství (časem možná i s investičním cílem, zatím jen pro radost ze sbírky). Nicméně jak se mi začínají hromadit náhradní a přebytečné kostičky, rád bych se pustil do vytváření MOC a třeba se časem dostal až na nějakou další výstavu.

Chtěl bych proto poprosit zkušenější o rady.

1) Pro účely výstav je lepší stavět samostatně stojící MOC budovy z jedné strany otevřené (aby bylo vidět do interiéru, jako je tomu u např. CITY setů) nebo uzavřené (jako jsou moduláry).

2) Používají se někdy u větších MOC (kde nestačí baseplate) do neviditelných základů duplo kostky? Zní to jako logický způsob jak ušetřit hodně klasických kostek, ale na výstavě sem nic takového neviděl. Je tam problém např. s pevností ?

3) Zaujali mne elektrifikované technic modely ve vitrínách. Předpokládám, že tam nebyl klasicky battery pack, jak se připojují do elektřiny a řeší tlačítka? Používá se LEGO trafo nebo něco jiného?

4) Jsou nějaké obecné podmínky, které musí MOC splňovat, aby bylo možné ho někde vystavit?

Pro začátek všechno. Mnohokráte děkuji za případné odpovědi, a pokud už některé otázky jsou zodpovězeny jinde, tak se omluvám, ale nenašel jsem je. Fórum jsem posledních pár týdnů pročítal důkladně a snažil se všechny rady a tipy vstřebat.
Draco dormiens nunquam titiliandus

matka

Ahoj,
nováček co chce stavět, to je dobře. Zatím nikdo neodepsal, tak zkusím něco já.

Jestli stavíš modely otevřené či uzavřené je na tobě. Prostě na co máš chuť. Na výstavách bývají i různé vitríny, takže podle toho, co postavíš - kolik to má pohledových stran - tak se model umístí.

Duplo do koster staveb se používá běžně.

Podmínky pro vystavení MOC nejsou, jen musí model nějak vypadat. Musí být poznat, že to stavěl AFOL a ne malé děcko.

Paní na Žlutém hradě