(Vlastní) Alternativní model ze setu 42077

Založil Tomik, 22.01.2019, 19:35:49

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Tomik

Kdo sleduje sekci Technic na eurobricks, tak si určitě všiml, že až do půlky února tam běží soutěž ve stavbě letadel a jiných létajících strojů. Já se rozhodl se jí zúčastnit a při té příležitosti si postavit další technicový vrtulník. Jako výchozí set jsem si vybral loňské rally auto 42077.



Největší inspirací mi byl set 8412, který jsem dostal jako dítě, a potom jedna z nejstarších a nejrozšířenějších helikoptér - Bell 47, která si zahrála třeba v serálu MASH.

VIDEO







Vrtulník má stejné funkce jako set 8412, tj. klikou na boku se roztáčí obě vrtule a kniplem v kabině se natáčí ve dvou osách hlavní rotor. Tato funkce se u skutečných vrtulníků nevyskytuje (u nich se naklápí pouze listy vrtule a osa zůstává svislá), ale přišlo mi to jako zajímavá funkce využívající poněkud netradičním způsobem náboj pro kola. Oproti setu 8412 jsem ještě navíc přidal svisle uložený šestiváclový motor.







Stavbu jsem si náramně užil a zabrala mi asi celkem 2 týdny, kdy jsem stavěl občas po večerech a přes víkendy. Výsledný model je rozhodně jeden z největších, jaké jsem kdy postavil - na délku má kolem 70 cm a je postavený z cca 800 dílků.

Jakékoliv komentáře jsou vítány.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

petsild

To jsem nečekal z auta postavit famózní :D kvedlák s funkční cyklikou kolektivu. Pro vrtulníky mám slabost a ten tvůj je tvarově velice povedený.

Martins

Co na tomhle chceš komentovat, vždyť je to do dokonalý! Líbí se mi to víc, než to rally auto... Zkus se ještě zamyslet, jestli by tam někam nešly nalepit ty origo samolepky...

Tomik

Díky za komentáře. Jsem rád, že se vám vrtulník líbí.

Citace od: Martins kdy 25.02.2019, 18:40:15
Zkus se ještě zamyslet, jestli by tam někam nešly nalepit ty origo samolepky...
Omlouvám se, ale nejsem lepič samolepek. Když tak koukám na originální model, tak samolepky na vrtulníku budou vidět a nebude to rozhodně žádná hitparáda... :o
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Na youtube jsem dal krátké video s představením funkčnosti vrtulníku. Zde je odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=_B-JyYBSehw
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

petsild

Opravdu :D knipl cykliky ti funguje stejně, jak u skutečného vrtulníku.

sohibil

#6
Citace od: petsild kdy 04.03.2019, 14:48:06
Opravdu :D knipl cykliky ti funguje stejně, jak u skutečného vrtulníku.
Nerád pindám ale do reality tomu ešte čo to chýba. Skutočný heli naklápa iba listy rotora a nie celý rotor. Nevravím že sa s tým nevyhral, práveže naopak, dal si s tým prácu ale ako vravím k realite to má ešte ďaleko.

@Tomik: Neber si to zle, len som chcel trochu usmerniť všetkých tých nekritických obdivovateľov.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

petsild

Základní princip pohybu vrtulníku má Tomik správně, ty asi myslíš dodělat naklápění rotorových listů (úhel náběhu) k tomu slouží ale jiná páka.

Tomik

Citace od: sohibil kdy 09.03.2019, 02:29:36
@Tomik: Neber si to zle, len som chcel trochu usmerniť všetkých tých nekritických obdivovateľov.
Já jsem s tímto naprosto v pohodě. Nejsem vrtulníkový odborník, a z toho, co jsem se dozvěděl od modelářů, vím, že cyklika funguje v reálu jinak. Údajně ta deska cykliky způsobuje různý náklon listů vrtule po kruhové dráze rotoru, tj. např. před vrtulníkem má list vrtule menší náklon, než když směřuje k zádi. Osa zůstává stále svislá - toto píšu už v úvodním příspěvku.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

petsild

Ideálně mělo chovat dle animace: https://www.youtube.com/watch?v=UVf08JLUmjU k tomu nebude dostatek dílků?

Chairudo

No teda krása! Jen tomu chybí zmotorizovat, přidat skutečné vrtule a zvlétnout  :D Snad se jednou taky dočkáme  ;)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Tomik

Citace od: petsild kdy 09.03.2019, 10:42:30
Ideálně mělo chovat dle animace: https://www.youtube.com/watch?v=UVf08JLUmjU k tomu nebude dostatek dílků?
Tohle je už hodně složitý mechanismus, aby se dal postavit z dílů auta...

Citace od: Chairudo kdy 09.03.2019, 20:07:38
No teda krása! Jen tomu chybí zmotorizovat, přidat skutečné vrtule a zvlétnout  :D Snad se jednou taky dočkáme  ;)
Myslíš něco takového?
https://www.youtube.com/watch?v=BJULlmN_XWI
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Chairudo

YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Tomik

www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Šimon_Táta


Tomik

Pár měsíců jsem si nepostavil nic z Technicu, až mi to začalo dost chybět. Vytáhl jsem tedy set 42077 a vytřídil z něj všechny modré díly. Po pár hodinách stavění jsem z nich vykouzlil tohoto modrého žraloka.



Je postavený čistě na vzhled, takže jedinými funkcemi jsou otevírací tlama a pohyblivé ploutve a ocas. Všechno je ovládané manuálně, nejsou tam žádné mechanismy. Nakonec jsem žraloka ještě doplnil jednoduchým stojánkem, aby si nemusel ležet na tlamě.



Pokud byste si ho chtěli postavit, tak návod je zdarma ke stažení na mém webu buildinst.cz. Doporučuju ale použít panely bez samolepek, jinak bude žralok vypadat hrozně.



Uvítám jakékoliv komentáře nebo kritiku.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Strider

Je parádní. Umíš vystihnout charakteristiku živých tvorů. Raeliáni by v tobě viděli designéra živočichů  pro Zemi. Ten set má něco do sebe - základní auto je takové děravé, ale ty možnosti!

Foton

No bylo u Tebe už dost dlouhé ticho :-) Parádní žralok.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Tomik

Citace od: Strider kdy 26.10.2020, 07:40:08
Je parádní. Umíš vystihnout charakteristiku živých tvorů. Raeliáni by v tobě viděli designéra živočichů  pro Zemi. Ten set má něco do sebe - základní auto je takové děravé, ale ty možnosti!
Díky za komentář. Nevím sice, co jsou zač ti Realiáni, ale lichotí mi to. :) Jinak, set 42077 je dobrý základ na stavění vlastních modelů - je tam dost panelů, liftarmů, 4 kola a dost dalších užitečných kostek. Jediné, čeho tam je málo, jsou ozubená kola - na složitější převody stačit nebudou.

Citace od: Foton kdy 26.10.2020, 08:59:49
No bylo u Tebe už dost dlouhé ticho :-) Parádní žralok.
Díky. Dělal jsem teď na několika zakázkách, takže na vlastní tvorbu nezbýval čas. Uzavřu tu poslední a zase se pustím do stavění jen tak pro radost.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Strider

#19
Drobné symbolické doplnění do Tomíkova vrtulníku - alouettí výfuk (já stroj považuji za Alouette II) - jen pro efekt, žádné funkce. Ono je to v reále vyústění turbíny, což technicky nesedí s pístovým motorem, ale chtěl jsem prostě tam ty roury mít.  :)

Tomik

Citace od: Strider kdy 20.04.2021, 22:00:02
Drobné symbolické doplnění do Tomíkova vrtulníku - alouettí výfuk (já stroj považuji za Alouette II) - jen pro efekt, žádné funkce. Ono je to v reále vyústění turbíny, což technicky nesedí s pístovým motorem, ale chtěl jsem prostě tam ty roury mít.  :)
Díky za sdílení fotek. Zajímalo mě, jak jsi to tam integroval, a musím říct, že jsi se s tím moc nepáral. :)
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Strider

Technic je nad mou představivost :-[ Takže jsem nechtěl nic z tvého dizajnu předělávat - jen k němu přidat - a toto je všechno, na co jsem se zmohl. Hlavní je, že mám radost z nákupu instrukcí. Tohle je mnohem lepší než původní auto a oceňuji, že jsi použil drtivou většinu dílů setu. Díky.