6 rušňov na jednej trati

Založil Micho, 01.02.2005, 22:09:53

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Micho

Cez posledný víkend som inšpirovaný Maci spravil nejaké pokusy a merania s vláčikmi. Testoval a meral som (napätia a prúdové odbery) postupne jednotlivých rušňov, ktoré máme.

Postupne som ich zapájal naraz na jeden regulátor rýchlosti a meral prúdové a napäťové parametre. Napájací sytém prežil prúdové zaťaženie bez ujmy pri zapojení naraz 6 rušňov (z toho 3 s osvetlením, zhruba som skúšal 3-5 minút). Aby to fungovalo obstojne bez trápenia, doporučejem zapájať naraz max. 2 rušne s max. 10 vagónikmi (nie naložených olovom).

Prikladám testovaciu trať, ktorú postavili decká síce za iným účelom a ja som im ju v sobotu na pár hodín zhabal na testovacie účely. Podobne obrázok použitých meračov.


Micho

Obrázok 6 statočných rušňov:

Micho

Keďže spracovanie výsledkov mi vyšlo na 3 strany, pripájam ich v prílohe ako pdf súbor. Sú tam celkom zaujímavé merania pre záujemcov o problematiku zaťaženia napájacích sústav pre lego vláčiky 9V.

Maci

Maci coby laik pochopila z té zprávy hlavně to, že se nemusím bát koupit si konečně další motor a že jich trafo utáhne víc, než na kolik já se zmůžu do důchodu. ;)
To měření je perfektní, nabídni to firmě Lego, ať to připojí k návodům u vlaků - aby kupující věděli, že nekupují žádný "aušus" :).

Micho

OK díky, presne tak - napájací systém má rezervy v pohode.

Mičánek

Micho, musím ocenit vědecký přístup a precizní zpracování výsledků. Fakt dobré. Jen mi tam ještě chybí výsledky měření teploty trafa a regulátoru. Při zatížení na 700 mA, když běžně je 100 – 120 mA, se musely značně zahřívat. Stačí, když je naše mašinka se čtyřmi vagóny 10 minut v provozu. Krabička regulátoru je pěkně zahřátá.

Micho

CitaceJen mi tam ještě chybí výsledky měření teploty trafa a regulátoru.

Sorry, nemám vhodné teplotné čidlo, inak by som to zrejme urobil. Počas skúšok som trafo aj regulátor rýchlosti kontroloval dotykom - bolo celkom v pohode.

otaznik

Citace od: Micho kdy 01.02.2005, 22:11:27
Keďže spracovanie výsledkov mi vyšlo na 3 strany, pripájam ich v prílohe ako pdf súbor. Sú tam celkom zaujímavé merania pre záujemcov o problematiku zaťaženia napájacích sústav pre lego vláčiky 9V.

Dost dobré! Skvělá práce ;) !


Micho

Teoreticky by som mohol skúsiť, čo urobí 9 rušňov na jednej trati. Mám pocit, že to by už regulátor rýchlosti fakt nejakým spôsobom reagoval - možno to v blízkej budúcnosti vyskúšam.

PS. Mohlo ich byť rovných 10, ale jeden set (nákladný 4512) som v záujme získavania nových Lego prívržencov plánovane dal bráchovi (a jeho 6 detským indiánom - zatiaľ odchovancom českej Chevy) ;D.

otaznik

Citace od: Micho kdy 04.04.2005, 21:27:24

PS. Mohlo ich byť rovných 10, ale jeden set (nákladný 4512) som v záujme získavania nových Lego prívržencov plánovane dal bráchovi (a jeho 6 detským indiánom - zatiaľ odchovancom českej Chevy) ;D.

;D

nastrčený LEGO agent!

Micho

Ty kokso, Ty si ma odhalil !!!. Moja identita je prezradená. Musím zmeniť krycie meno - žeby na Mochi? To bude nenápadné ;D