(Vlastní) Matthesovo seřadiště

Založil Matthes_CS, 05.08.2019, 19:28:44

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Matthes_CS

Tak jsem si ve Výtopně udělal premiéru svého rozestavěného kolejiště:
DSC06730 by Matěj Fries, on Flickr

Protože si myslím, že klasických kolejišt máme na kostkách dost, tak jsem chtěl přijít s něčím trochu jiným a to posunovacím puzzletem. Poprvé jsem to viděl na výstavě modelových kolejišť v MěÚ v Trutnově a na netu pak našel, že je to docela stará záležitost. Moje je inspirované kolejištěm Inglenook Sidings, které jsem zmenšil na 5 vagónů. Princip je ten, že si dítě vylosuje 3 vagóny a ty v daném pořadí seřadí na odjezdovou kolej. Koleje jsou tři, na nejdelší se vejdou vagóny tři, na dvě zbylé dva vagóny. Takže dlouhá a jedna krátká kolej je obsazená a jedna volná. Na odjezdovou se vejde lokomotiva a dva vozy (přidám seřazovací návěstidlo, aby se dál nemohlo).
A jak to v praxi fungovalo? Většinou chodili menší děti, takže puzzle jsem ani nenabízel, byl jsem rád, že jezdili pomalu a oni že můžou jezdit s vagónkama a pak připojit i jiné. Ale pár dětí co si to vyzkoušelo bylo a jeden dokonce v neděli myslím puzzlí vyposunoval asi pět a pak chtěl něco těžšího :)

Lokomotivy se střídali na kolejišti dvě, obě podle předlohy z výtopny, a vagóny některé také, ale ještě nejsou všechny dokončené a plánuji potisky, takže ty budou ve vláknu s vlaky.
Kolejiště ještě přijde prodloužit o 16 studů a poté dostavět do obdélníku. Zatím dochází materiál, že ještě nejsou zasypané všechny koleje a terén okolo toho, co už stojí.

A poučení z premiéry? Pevná zarážedla! Jediné zarážedlo co drželo pořádně je to nejstarší co už se osvědčilo v Pardubicích a v HK předlohou mu bylo TTčkové. Za druhou kolejí je podobné, ale trochu menší, ale protože je kolej delší, tak je na jiné baseplatě, které se na převoz oddělují a tedy tolik nedrželo. Na té šikmé koleji je malé betonové zarážedlo a drží jen za kolej. To moc nevydrželo a s kombinací toho, že ústí přímo nad montážní jámu vzikla z obytného vozu ta hromádka kostek za hasičskou tatrou na fotce. A na zarážedlo na odjezdovou kolej sem zapomněl úplně, ale bylo provizorně zajištěno.

A ještě zajímavosti. V sobotu jedna paní koukala na nové kačenky v rybníčku a stěžovala si, že všichni koukaj na mašinky a nikdo na krásné kachničky. V neděli měl větší úspěch traktor (podle Petera), který byl často i brán (majáček ze střechy byl odnesen úplně).

Ale pár dětí (a kolegů z výtopny) si zaposunovalo a beru to za úspěch. Myslím, že na akcích kde bude další kolejiště bude bude toho úspěšné, ale na letošní nábřeží paromilů vezmu zase jen okruh :)

peter

Už na výstavě jsem Ti tvé kolejiště pochválil a budu se moc těšit na jeho vylepšení. Jinak kdyby byl zájem, tak se můžeme domluvit na společném modelu pro tuto výstavu. Ode mne stále platí má nabídka na postavení druhé strany, která by se napojila kouskem volné trati a celek by pak vytvořil takové "U" s dvěmi koncovými stanicemi pro posílání souprav mezi nimi.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

peki

Dobrý nápad. Nebylo by i nějaké "akční" video?

Matthes_CS

Citace od: peki kdy 06.08.2019, 09:54:40
Dobrý nápad. Nebylo by i nějaké "akční" video?

To jsem měl v plánu, ale úplně jsem na to zapomněl, udělám.

Citace od: peter kdy 06.08.2019, 08:36:03
Už na výstavě jsem Ti tvé kolejiště pochválil a budu se moc těšit na jeho vylepšení. Jinak kdyby byl zájem, tak se můžeme domluvit na společném modelu pro tuto výstavu. Ode mne stále platí má nabídka na postavení druhé strany, která by se napojila kouskem volné trati a celek by pak vytvořil takové "U" s dvěmi koncovými stanicemi pro posílání souprav mezi nimi.

Když se probíralo společné kolejiště, tak jsem měl nápad, že by se seřazená souprava odvezla na nádraží, kde by se vzala místo ní jiná a ta odvezená by pak mohla jezdit po okruhu nějakém a pak se zase nechat na nádraží. Ale takto by to určitě taky šlo.

Ještě jsem zapomněl dodat, že bych rád kolejiště měl zasazené přibližně do konce 70. let minulého století.

peter

Citace od: Matthes_CS kdy 06.08.2019, 12:32:21Ještě jsem zapomněl dodat, že bych rád kolejiště měl zasazené přibližně do konce 70. let minulého století.

To chápu a v podstatě mi to je jedno ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Matthes_CS

#5
Kolejiště má za sebou další výstavu a to v Kroměříži:
DSC07734 by Matěj Fries, on Flickr

Více fotek a časosběrné video v albu na Flickru, kde jsou i fotky z Výtopny pro porovnání stavu.

Kolejiště bylo doděláno do obdélníku, plán s prodloužením o 16 studů zavrhnut. Do výstavy jsem stihl postavit dvě větší stavby a to modrou chaloupku (volně podle různých podobných staveb co jsem viděl) a rozestavěný dům, stavěný podle modelové předlohy, co jsme kdysi měli v TTčku, ale s nějakými úpravami. A aby mezi zástavbou s skladištěm nebyla volná plocha, tak vzniklo i políčko. Také jsem zkusil pár vozidel, ale s osobními auty mě ještě čeká práce.

Z plánovaných vylepšení jsem zpevnil zarážedla. Malé betonové na šikmé koleji povolilo jen jednou, na odjezdové koleji jsem tu hromádku červených kostiček přecenil a stále mi chybí seřazovací návěstidlo.

Puzzle za víkend dělalo asi 10 až 20 dětí a několik vystavovatelů, i když byl vedle Clermont s kolejištěm, tak i menší děti si chtěli zajezdit tady. Takže většina provozu si jezdili jen tak, ale i to je bavilo, ale pár říkalo, že by to chtělo jezdit dokolečka.

Zjistil jsem, že ovládání je také docela překážkou. I větši děti mají problém vlak zastavit, na trafu je uprostřed nulová poloha s označenou nulou, ale je špatně vidět a někdy mají problém na ní zastavit, takže chvíli jezdí sem a tam, než se jim podaří zastavit, většinou u toho znervózní a začnou s tím otáčet ještě rychleji. Takže doma budem zkoušet nelego ovládání.

Jezevec

Neměl jsem tolik času si prohlížet všechny detaily, ale nadchlo mě hned pár maličkostí. např. házení dopisu do poštovní schránky, dopravní značky podél cesty (značka přejezdu u přejezdu, značka poštovní schránky u poštovní schrány atd.), myš v poli, jezevec číhající u jezírka, děda střílející ptáka na anténě a další. Taky velmi cením ty náspy u kolejí, už od pohledu obrovský žrout materiálu. Nejen velké věci, ale i ty maličkosti takovým větším projektům vždy dodávají duši. Takže je třeba uznávat všechny (stejně tak i Clermontovo kolejiště), kdo si s tím dávají práci. :)
Kde všude můžeš sledovat aktivity naší LEGO komunity Kostky.org?
Mrkni na náš Facebook nebo Instagram a sdílej, lajkuj, komentuj.

Izabella08

Citace od: Jezevec kdy 18.10.2019, 12:57:55
Neměl jsem tolik času si prohlížet všechny detaily, ale nadchlo mě hned pár maličkostí. např. házení dopisu do poštovní schránky, dopravní značky podél cesty (značka přejezdu u přejezdu, značka poštovní schránky u poštovní schrány atd.), myš v poli, jezevec číhající u jezírka, děda střílející ptáka na anténě a další. Taky velmi cením ty náspy u kolejí, už od pohledu obrovský žrout materiálu. Nejen velké věci, ale i ty maličkosti takovým větším projektům vždy dodávají duši. Takže je třeba uznávat všechny (stejně tak i Clermontovo kolejiště), kdo si s tím dávají práci. :)

Souhlasím...ty detaily dělají stavby reálnější, navíc jsou mnohdy i vtipné.
Matěji, oceňuji hlavně i to, že to těm dětem půjčíš...dále pak velká pochvala za Tvoji uniformu výpravčího:)

Matthes_CS

Koukám, že dlouho jsem nic ke kolejišti nepsal.
Od posledního příspěvku byly na kolejišti vyměněny silnice, doplněny stromečky, autobusová zastávky, sloupy, značky, kaplička a skladiště převzali mimoni s legem.


Jak to je u výhybek běžné, tak se ulamovali pacičky a od loňska mám jen jednu levostranou výhybku, která je nemá ulomené. Což mě ulehčilo rozhodnutí, že už nechci, aby si kolejiště úplně ovládali děti sami. Nové kolejiště se rodí hodně pomalu a tak jsem se rozhodl využít tohle k vyzkoušení automatického provozu.
Kolejiště ovládám velkým powered up hubem, do kterého jsou zapojeny senzory na kolejích, napájení kolejí (na aliexpresu jsem zakoupil redukci powered up -> power functions, kterou mi musel táta předrátovat, protože nefungovala, na kterou je napojená redukce power functions -> klasický 9v systém) a jeden motor na přehazování první výhybky. V Krupce jsem přidal další senzor před kolejiště, kterým mohli děti vlak vypravit, aby byla aspoň nějaká interaktivita zachovaná (ten musím trochu vylepšit a doplnit popiskem). Mezi senzory a hubem jsou také nelego powered up prodlužky od PV-productions.

Kromě toho jsem ke kolejišti přidal seznam věcí, které můžou děti na kolejišti hledat (zvířátka, pana Tau, hasiče, mimoně a další), což si myslím, že se ujalo (až na prasátko) a díky tomu si i kolejiště pořádně prohlédnou.