ovladač 8879 - zájem a zkušenosti?

Založil MeNadruhou, 14.05.2009, 22:32:01

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

MeNadruhou

Má již někdo ovladač 8879? máte nějaké zkušenosti jak to funguje? jak vzorně se chovají motory? co říkáte na cenu celého doplňkového PF systému ( k8882 ) ?  Jakou kapacitu má ten lithium-polymerový battery box (8878)?

oficiální stránka SaH http://shop.lego.com/ByTheme/Leaf.aspx?cn=587&d=70

Narovinu: do vlaků nedělám, mě zajímá hlavně ten ovladač.
Osobně si myslím že rc vlaky měli výhodu v tunelu, že se jim signál tak snadno neztratil, ale co do konstrukce kolejiště, tak PF bude jednodušší dovybavit - jak jízda na battery pack, tak se dá snadno postavit "napájecí vagonek", kdy při jízdě po starých elektrických kolejích by se dobíjely baterie, a na nových na ně mašinka pojede.
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

vasek

#1
Citace od: MeNadruhou kdy 14.05.2009, 22:32:01
Má již někdo ovladač 8879? máte nějaké zkušenosti jak to funguje? jak vzorně se chovají motory? co říkáte na cenu celého doplňkového PF systému ( k8882 ) ?  Jakou kapacitu má ten lithium-polymerový battery box (8878)?
Ahoj NeNadruhou,
nový ovladač vlastním již nějaký týden a jsem s ním vcelku spokojen, receiver poslouchá. Ovladač umožňuje sedm rychlostí vpřed a sedm vzad, navíc z jakékoli rychlosti můžeš stopnout (červený knoflík). Nevýhodou je kruhový pohyb ovladače, mně by více vyhovoval lineární. Když přetočíš ovladač o sedm dílků jede motor na nejvyšší otáčky, můžeš ovšem točit dál a nic se nestane, při opačném pohybu se při prvním dílku sníží otáčky, takže můžeš přetáček jak chceš a vždy při zpětném otočení ubíráš - vcelku sympatická vlastnost.
Nový akumulátor mám sice objednaný (s celou k8882), ale bude k dispozici až v červenci takže nic nevím.

peter

Citace od: vasek kdy 15.05.2009, 07:44:25Nový akumulátor mám sice objednaný (s celou k8882), ale bude k dispozici až v červenci takže nic nevím.

Měl by jsi dostat celou sadu K8882. Jediné co nedodají je nabíjecí trafíčko, alespoň u mě to tak bylo. Co jsem však koukal, tak ten akupack je z výroby nabit, takže první vyzkoušení je nejspíše možné.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

vasek

Citace od: peter kdy 15.05.2009, 08:29:34
Citace od: vasek kdy 15.05.2009, 07:44:25Nový akumulátor mám sice objednaný (s celou k8882), ale bude k dispozici až v červenci takže nic nevím.

Měl by jsi dostat celou sadu K8882. Jediné co nedodají je nabíjecí trafíčko, alespoň u mě to tak bylo. Co jsem však koukal, tak ten akupack je z výroby nabit, takže první vyzkoušení je nejspíše možné.

Mne nedodali nic s tím že zatím není k dispozici. Tys měl objednanou celou sadu nebo jen akupack + nabíječku ?

peter

Citace od: vasek kdy 15.05.2009, 08:34:55
Citace od: peter kdy 15.05.2009, 08:29:34
Citace od: vasek kdy 15.05.2009, 07:44:25Nový akumulátor mám sice objednaný (s celou k8882), ale bude k dispozici až v červenci takže nic nevím.

Měl by jsi dostat celou sadu K8882. Jediné co nedodají je nabíjecí trafíčko, alespoň u mě to tak bylo. Co jsem však koukal, tak ten akupack je z výroby nabit, takže první vyzkoušení je nejspíše možné.

Mne nedodali nic s tím že zatím není k dispozici. Tys měl objednanou celou sadu nebo jen akupack + nabíječku ?

- takže celou sadu ...
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

vasek

Citace od: peter kdy 15.05.2009, 09:02:52
Citace od: vasek kdy 15.05.2009, 08:34:55
Citace od: peter kdy 15.05.2009, 08:29:34
Citace od: vasek kdy 15.05.2009, 07:44:25Nový akumulátor mám sice objednaný (s celou k8882), ale bude k dispozici až v červenci takže nic nevím.

Měl by jsi dostat celou sadu K8882. Jediné co nedodají je nabíjecí trafíčko, alespoň u mě to tak bylo. Co jsem však koukal, tak ten akupack je z výroby nabit, takže první vyzkoušení je nejspíše možné.

Mne nedodali nic s tím že zatím není k dispozici. Tys měl objednanou celou sadu nebo jen akupack + nabíječku ?

- takže celou sadu ...
To je zvláštní....holt těch 6 týdnů vydržím, já byl stejně nejvíc natěšenej na novej ovladač a ten již mám. Ovšem pokud se Shmade rozhodne v LTR povolit modelářské akupacky tak objednávku zruším a nechám si raději ten m. akupack postavit.

jakpet

to peter: jsi teda ochoten zveřejnit, jakou má ten akupack kapacitu?

peter

No jasně, ale teď z hlavy to přesně nevím - musim se pak podívat doma. Myslím ale, že to bylo něco kolem cca 1300mAh.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

MeNadruhou

#8
ta kapacita je teda nic moc, ale vzhledem k velikosti to neni zase tak zlé . ma někdo odvahu rozmontovat ovladač a  ten box- nebo na netu najit fotky jak to vypadá uvnitř... celkem by mě to zajímalo.
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

eNTy

Citace od: MeNadruhou kdy 15.05.2009, 10:36:03
ta kapacita je teda nic moc, ale vzhledem k velikosti to neni zase tak zlé . ma někdo odvahu rozmontovat ovladač a  ten box- nebo na netu najit fotky jak to vypadá uvnitř... celkem by mě to zajímalo.

Myslim, ze vzhledem k velikosti je to naprosto OK. Porad lepsi nez NiMH. Vem si, ze je to 7.2V, tedy v NiMHu 6 clanku. To se vahou a velikosti neda srovnat. Li-Po je proste napred.

MeNadruhou

Citace od: xtepn01 kdy 15.05.2009, 11:01:38
Citace od: MeNadruhou kdy 15.05.2009, 10:36:03
ta kapacita je teda nic moc, ale vzhledem k velikosti to neni zase tak zlé . ma někdo odvahu rozmontovat ovladač a  ten box- nebo na netu najit fotky jak to vypadá uvnitř... celkem by mě to zajímalo.

Myslim, ze vzhledem k velikosti je to naprosto OK. Porad lepsi nez NiMH. Vem si, ze je to 7.2V, tedy v NiMHu 6 clanku. To se vahou a velikosti neda srovnat. Li-Po je proste napred.

No pokud je napřed tak si otevři mobil a podívej se jak velká je v telefonu, a do prostoru 4*8 tudu 3 kostky na výšku se dá uzavřít víc...
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

eNTy

Citace od: MeNadruhou kdy 15.05.2009, 11:42:05
Citace od: xtepn01 kdy 15.05.2009, 11:01:38
Citace od: MeNadruhou kdy 15.05.2009, 10:36:03
ta kapacita je teda nic moc, ale vzhledem k velikosti to neni zase tak zlé . ma někdo odvahu rozmontovat ovladač a  ten box- nebo na netu najit fotky jak to vypadá uvnitř... celkem by mě to zajímalo.

Myslim, ze vzhledem k velikosti je to naprosto OK. Porad lepsi nez NiMH. Vem si, ze je to 7.2V, tedy v NiMHu 6 clanku. To se vahou a velikosti neda srovnat. Li-Po je proste napred.

No pokud je napřed tak si otevři mobil a podívej se jak velká je v telefonu, a do prostoru 4*8 tudu 3 kostky na výšku se dá uzavřít víc...

V telefonu mas taky Lithiovou baterku. Spis sice Li-Ion nez Li-Po, ale to je +- stejne. Telefon ale pouziva jednoclanek. Tady je dvouclanek. Navic tam nejspis bude nejaka dodatkova nabijeci elektronika + ty mechanicke dily pro ovladani bez IR. Cele to musi dychat, pac se baterka pri vybijeni zahriva. Cekat vic, nez tech 1200mAh je naivni.

Rewolt

Můžu se zeptat na kolik je ten ovladač kompatibilní s ostatnímy PF prvky třeba stavebnicí 8183( potažmo PF podvozkem)

Pokud  se to někde řešilo tam bych prosil odkaz 
It's a trap!

eNTy

Nemám žádný zdroj, ale jsem si jist, že je to 100% kompatibilní. Pokud ne, je někdo v Legu idiot  ;D

peter

Takže po domácí kontrole je na baterii napsáno toto:

LITHIUM ION POLYMER
Rechargeable 7,4V/1100mAh

Made in China ;D
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

jakpet

poslední údaj mi krev pije nejvíc ;D ;D

Jindroush

Citace od: Rewolt kdy 15.05.2009, 13:50:08
Můžu se zeptat na kolik je ten ovladač kompatibilní s ostatnímy PF prvky třeba stavebnicí 8183( potažmo PF podvozkem)

Pokud  se to někde řešilo tam bych prosil odkaz 

Je to v mojí recenzi na 8184. Kompatidebilní je  8), řídit se tím nedá.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

MeNadruhou

jaké jsou momenty motorů pro jednotlivé stupně? stejné nebo postupně rostoucí? zajímá mě to hlavně u xl motoru
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

vasek

Nerozumím obratu "momenty motorů", můžeš to vyjádřit jinak ?

MeNadruhou

Citace od: vasek kdy 16.05.2009, 22:28:10
Nerozumím obratu "momenty motorů", můžeš to vyjádřit jinak ?


no tím myslím zda je moment pro každou  tu rychlost stejný , nebo je pokaždé jinak velký. u jednoho a toho samýho motoru, ale řízenýho tímhle ovladačem
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

vasek

Citace: xtepn01  10.03.2009, 20:06:53
Elektromotory nemají kroutící moment závislý na napětí. Proporcionální řízení změnou napětí ovládá jen otáčky motoru. Dá se říct, že kroutící moment se nemění a je na otáčkách  nezávislý. Kroutící moment je určen proudem - a tedy tím, kolik snese samotný motor, vodiče, baterka, apod.
Zjednodušeně se dá říct, že převodovka u motoru nemá smysl, stačí jedno pevné zpřevodování, které vhodně převede rychlé otáčky elektromotru na výstup. Převodovka kde se mění převodové poměry je pro elektromotor (až na vyjímky) nesmyslná.

Pokud jsi myslel kroutící moment, tak odpověď máš nahoře.
Pokud jsi myslel velikost změny otáček motoru, tak rozdíl mezi jednotlivými stupni je přibližně stejný.

Papiňák

kroutící moment je závislý na napětí. Jinak by regulace změnou napětí nemohla fungovat(otáčky jsou u stejnosměrných motorů závislé na kroutícím momentu). Kromě toho je kroutící moment elektromotorů závislý na otáčkách - s přibývajícími otáčkami klesá(kdyby to tak nebylo, tak by se nezastavil nárůst otáček a motor by zrychloval, dokud by se nezadřel)

dorfl


vasek

To jsem samozřejmě nastudoval, ale zaráží mne, že moje motory se nějak těmi tabulkami nechtějí řídit  ;D.

Papiňák

Ne těch tabulkách je vidět, jak je kroutící moment závislý naotáčkách a napětí(a proudu na něm závislém) Na tabulce to na první pohled vypadá, že proud a kroutící moment je na napětí nezávislý, ale koukněte hned vedle na otáčky, při kterých je kroutící moment naměřen.

MeNadruhou

to už tady někde v diskuzích bylo . mě jen zajímá jak je ten motor řízen. řekl bych že pulsně, tudíž se může kroutící moment chovat jinak něž při změně napětí. u velkých elektromotor je rozběhový moment mnohonásobně větší něž provozní... takže polopatě. kolik je pro každou rychlost danou tímto ovladačem?!
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

vasek

Nejsem žádný elektrotechnik, ale recever pouští do motoru odstupňovaně napětí, takže si myslím, že otáčky jsou řízeny změnou napětí. Pokud mi SZ polopaticky vysvětlíš princip pulzního řízení budu ti vděčný.

Jindroush

RCX/NXT/PF mají určitě motor drivery s PWM. Tj. napětí je konstantní, mění se jen 'duty cycle' - střída. Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Pulzn%C4%9B_%C5%A1%C3%AD%C5%99kov%C3%A1_modulace
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

MeNadruhou

#28
Citace od: Jindroush kdy 17.05.2009, 23:32:55
RCX/NXT/PF mají určitě motor drivery s PWM. Tj. napětí je konstantní, mění se jen 'duty cycle' - střída. Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Pulzn%C4%9B_%C5%A1%C3%AD%C5%99kov%C3%A1_modulace

Pulsně šířková modulace, neboli PWM (Pulse Width Modulation)...Vzhledem ke svým vlastnostem je pulsně šířková modulace často využívána ve výkonové elektronice pro řízení velikosti napětí nebo proudu.
Například střídač může připojovat na stejnosměrný elektromotor pulsně-šířkově modulované napětí. Rozptylová indukčnost motoru se pak chová jako dolnofrekvenční propust, takže proud a tedy i moment motoru je spojitý.
Jenže že je moment spojitý neříká nic o jeho velikosti a průběhu
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

Papiňák

Stejná regulace se používá u RC modelů aut - a tam je kroutící moment závislý (stačí jednoduchý pokus-držet motor ve stallu, přidávat plyn a měřit napětí a proud - kroutící moment je závislý na proudu)