(Vlastní) 42042 MOD WIP - aneb tak trochu přerostlý jeřáb

Založil tomaslambo, 26.02.2018, 08:05:09

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

tomaslambo

Po delší době se hlásím s novým projektem. Moc se mi líbí set 42042, ale připadal mi trochu malý a tak jsem se rozhodl že s tím něco udělám.
Toto je zatím výsledek mého dosavadního snažení:


Plných 160cm. Červená barva na ramenech není finální a ještě se změní, jen ještě nevím na jakou, rozhodně to ale nebudu modrá ani bílá, protože stavební materiál této barvy už došel :D

Trochu jsem zvětšil podvozek a přidal RC výbavu. Tuto část včetně uchycení věže budu muset ještě přepracovat, protože je hodně poddimenzované a při odlehčení mám strach, že zničím točnu. Na obrázku je vidět, podložení pod zadní částí věže



Věž je ve své podstatě původní, jen jsem zrušil na převodovkách funkci posuvu a otáčení věže (to bude nahrazeno samostatným motorem a ovládáno rc). Místo nich jsou tady další dva navijáky. Jako závaží do dvou BB je použita 14-ti mm ocelová kulatina nařezaná na rozměr AA baterií, takže cca 650g plus jeden BB s bateriemi. Musím ještě otestovat jestli to není moc.   

sohibil

Rozmery modelu fascinujú ale mám úprimné obavy o stabilitu. Mimochodom všimol som si že si upravil pohon podvozku, aby mohol aj zatáčať, ale spôsobom jeden motor pre každý pás. Neuvažoval si o skonštruovaní subtractoru? Ja viem, je dosť zložitý a objemný ale zjednodušuje ovládanie - jedným motorom chodíš priamo, druhým sa otáčaš.

Celkový dojem je inak zdarilý aj keď by to chcelo ešte trochu uhladiť.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

stricekfido

Je to monstrum, vypadá to parádně, na to vyvažování a hraní sí s kladkami bych asi neměl trpělivost,

A díky za tip na náplň BB boxu, sám teď stavím XXL verzi 42009 a potřebuji nějaké závaží, máš ještě tip na nějaký konkrétná provázek co používáš?

pulpy

Citace od: sohibil kdy 26.02.2018, 20:39:36
... Mimochodom všimol som si že si upravil pohon podvozku, aby mohol aj zatáčať, ale spôsobom jeden motor pre každý pás. Neuvažoval si o skonštruovaní subtractoru? Ja viem, je dosť zložitý a objemný ale zjednodušuje ovládanie - jedným motorom chodíš priamo, druhým sa otáčaš.


S ohledem na velikost a váhu jeřábu použil podle mě tomaslambo naprosto vhodně šnekový převod pro pohon pásů, aby to motor vůbec utáhnul a aby byl rozjezd dostatečně pomalý a plynulý, kvůli stabilitě stroje. Kdybys tam dal subtraktor, tak neušetříš motor, zkomplikuješ konstrukci a zvýšíš zátěž motorů vzhledem k počtu převodů potřebných pro subtraktor: http://www.technicbricks.com/2008/09/tbs-techtips-17-adder-substractor.html
Honza

tomaslambo

Citace od: sohibil kdy 26.02.2018, 20:39:36
Rozmery modelu fascinujú ale mám úprimné obavy o stabilitu. Mimochodom všimol som si že si upravil pohon podvozku, aby mohol aj zatáčať, ale spôsobom jeden motor pre každý pás. Neuvažoval si o skonštruovaní subtractoru? Ja viem, je dosť zložitý a objemný ale zjednodušuje ovládanie - jedným motorom chodíš priamo, druhým sa otáčaš.

Celkový dojem je inak zdarilý aj keď by to chcelo ešte trochu uhladiť.

Stabilita není problém. Ještě se mi nestalo, že by se skácel, jen ten podvozek a uchycení věže je hodně měkké, což jak jsem psal je v řešení. Mám omezený čas na stavění (musím ho mít v provozu schopném stavu do ostravské výstavy), navíc mohu pracovat jen v době, kdy nejsou doma děcka, takže na vychytávky jako subtraktor není čas, navíc i ty dva motory, jak píše pulpy, mají co dělat, aby se rozjel. Na koberci s vysokým chlupem se rozjede jen taktak, ale na nízkém koberci jede jako po másle.

Citace od: stricekfido kdy 27.02.2018, 06:17:06
Je to monstrum, vypadá to parádně, na to vyvažování a hraní sí s kladkami bych asi neměl trpělivost,

A díky za tip na náplň BB boxu, sám teď stavím XXL verzi 42009 a potřebuji nějaké závaží, máš ještě tip na nějaký konkrétná provázek co používáš?

Ty kladky jsou vážně strašná drbačka, hlavně tam jsou strašné metry provázku, odhadem něco mezi 30-40m, a při tom navlékání se to pořád někde šmodrchá. Jen navlékání zdvihu břemene mi zabralo hodinu a půl.

Provázek je obyčejná bavlnka, klubko za 29 Kč, koupené v první galanterii na kterou jsem narazil. Vypadá podobně jako ty tenké provázky od TLC, jen je to bavlna.
Měl jsem ještě možnost si nechat vypálit nějaké závaží s 8mm plechu, ve tvaru, jaký bych si sám navrhl, ale tohle mi připadlo jako víc košer řešení.

stricekfido

Tak já právě bavlnku zavrhnul z důvodu šmodrchání a rozplétání na koncích. ale pokud neseženu nic jiného zřejmě ni jiného nezbude. Ještě mě napadl provázek na žaluzie, to by také šlo.

Jinak s točnou také bojuji, je to asi nejslabší místo konstrukce jeřábu. Je potřeba udělat plochou základnu a na spod strojovny dát kolečka, to zvýší stabilitu celkem o dost. Lego točna se na tyto velké stavby moc nehodí. Trošku to vylepšila nová verze točny ale stejně je to slabota. Ale zas by to byla nuda kdyby to vše šlo snadno...

tomaslambo

Šňůra se tady na fóru kdysi dávno řešil, že se hledala nějaká ne-Lego alternativa a mám takový pocit, že tam někdo doporučoval nějaký rybářský vlasec myslím že na štiky nebo něco podobného.

Tu základnu budu muset udělat úplně nanovo. Tahle je jen minimálně upravená setová, sice notně zvětšená, přesto standart. Nějakou inspiraci už jsem si na brickshelfu našel, teď už to jen realizovat


Chairudo

Krásný kousek, to vidím na nový společný projekt stavba sídliště ;D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

tomaslambo


stricekfido

Ještě podrobně zkoumám ty fotky a nějak nemůžu příjít na funkci těch pružin, to je jako tlumič dorazu?

tomaslambo

V podstatě je to napínák, protitah. Když se obě hlavní ramena blíží maximální výšce, postupně se odlehčují až nakonec hmotnost pomocných ramen začne převracet nezatížené rameno dozadu. Tohle tomu zabrání.

V reálu je tam samozřejmě hydraulika a vypadá to nějak takhle

tomaslambo

Po několika dlouhých večerech, tady mám další pokrok. Nová podvozková platforma o které si troufám tvrdit, že se tuhostí blíží studfull konstrukci.



stricekfido

To už vypadá hodně solidně, budeš zvětšovat i "strojovnu" ? Nebo zůstane ta původní?

tomaslambo

Strojovna zvětšená je. Celá zadní část s navijáky je nová, jen na spodek musím ještě přidat pár podpěrných koleček a motor na otáčení a je hotovo. Ještě nějaké čachry s vedením lanek a vymyslet jak to dostanu na výstavu (hodil by se nějaký tip, jak to vhodně rozebrat a netrávit hodiny zpětnou montáží).
Perný program, ale děcka jsou dneska pryč tak se na to vrhnu ve velkém :D

HD

S modulární konstrukcí by se mělo počítat už od začátku.  >:D  Ale v případě tohoto příhradového ramena by to neměl být problém, ne?

A kterou výstavu máš na mysli? Rád bych tento jeřáb totiž někde viděl i naživo.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

tomaslambo

#15
Ramena rozdělím, v tom bych až takový problém neviděl. jde hlavně o to, abych nemusel trávit hodiny upravovat lana na kladkách. Mám je sice jakžtakž zafixované, ale i tak ty lanka ve ve volném stavu rády přeskakují.

Zrovna jsem provedl zkoušku zdvihu ramen přímo ze země (první hlavní rameno, potom přídavné) a vše proběhlo bez pomoci na výbornou. Jen kdybych to chtěl předvádět v rámci výstavy, tak to je sranda přibližně na hodinu. :D

K vidění bude pouze na výstavě v Ostravě 24-25.3. Potom půjde na rozebrání, doma ho bohužel není kde skladovat.

Stimpi

Hele mám doma nějakej provázek hodně podobnej origo ... možná trochu tvrdší ... jestli budeš v olmiku tak ho vezmu sebou.

tomaslambo

Děkuji za nabídku, ale do olmiku se nedostanu a abych řekl pravdu, tak budu rád, když to do daného termínu dokončím s tímto lankem. Výměna by mi zabrala několik večerů které bych raději věnoval dolaďování důležitějších věcí.
S převozem si nějak poradím (nejspíše všechny kladky zajistím lepící páskou a bude po problému)

tomaslambo

Zjistil jsem, že si nejsem schopný zapamatovat která páčka ovládá který naviják. Tak jsem musel sednout k PC a v Inkscapu si nakreslit nějaký ten nalepovací tahák  ;D

sohibil

Citace od: tomaslambo kdy 14.03.2018, 09:27:55
Zjistil jsem, že si nejsem schopný zapamatovat která páčka ovládá který naviják. Tak jsem musel sednout k PC a v Inkscapu si nakreslit nějaký ten nalepovací tahák  ;D
High Five! fellow Inkscape user :)
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

tomaslambo

#20
No nechci se chlubit, ale tohle není ten nejlepší výtvor, který jsem v inkscapu dělal. Třeba tady je pár vystřihovánek Porsche 917k, co jsem dělal před nedávnem.

Jo a tady je pohled na prakticky hotový jeřáb


V podstatě už je vše hotovo, ale musím ještě dořešit otáčení strojovny, někde mi tam přeskakují zuby.

sohibil

Vyhral si sa s tým, tie biele ramená tomu dodávajú taký zvláštny šmrnc. Nože skús či zodvihne ten vysávač :D
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.