baterie na pohon PowerFunctions

Založil Rastwo, 09.06.2012, 21:21:47

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Ondra

Mohl bys prosím nafotit jak si to udělal s těmi lipolkami a power functions systémem?Zrovna tohle už dlouhodobě řeším.Jinak se zeptám, nedává 2S lipolka 7,4 voltu místo 8,4?

bacik

Ak sa miesto bežných 1,5 V batérií použijú nabíjateľné 1,2 V nie je to efektívne. Minimálne sa veľmi rýchlo "vybijú". Presnejšie, majú ešte dostatočný náboj, ale ich napätie klesne na hodnotu, pri ktorej elektronika nemusí spoľahlivo pracovať alebo motorčeky sú "lenivé".  Aj keď majú rovnakú kapacitu, táto nie je plne využiteľná - aj pri plnom nabití sa správajú ako bežné batérie čiastočne  vybité. Riešením by bolo zapojiť ich 7 kusov miesto 6 kusov pôvodných. Časová využiteľnosť by vzrástla o viac ako sedminu.

xKotvikx

Citace od: Ondra kdy 08.01.2013, 16:08:08
Mohl bys prosím nafotit jak si to udělal s těmi lipolkami a power functions systémem?Zrovna tohle už dlouhodobě řeším.Jinak se zeptám, nedává 2S lipolka 7,4 voltu místo 8,4?
Lipolka když dává 7,4V je už vybitá.
Napětí jednoho článku je nominálně 3,7V na 4,2V v nabitym stavu. Fotky dodám.

Dadoi

#33
Takže jestli to dobře chápu, bude lepší používat 1.5V nabíjecí AA. Koukal jsem po netu a dají se sehnat i když výběr je o dost omezený. Poradíte mi prosím někdo jakou 1.5V AA mám pořídit a k tomu adekvátní nabíječku? Rád bych se za ní vešel do 500,- pokud možno. předem díky.

xKotvikx

Citace od: Dadoi kdy 09.01.2013, 18:36:00
Takže jestli to dobře chápu, bude lepší používat 1.5V nabíjecí AA. Koukal jsem po netu a dají se sehnat i když výběr je o dost omezený. Poradíte mi prosím někdo jakou 1.5V AA mám pořídit a k tomu adekvátní nabíječku? Rád bych se za ní vešel do 500,- pokud možno. předem díky.
nabíjecí AA článek ti právě nikdy 1,5V nedá. Nabíječka odpojuje při dosažení 1,2V, takže 6x1,2 = 7,2V v nabitém stavu. Aby to mělo smysl, musel by to být osmičlánek - ten dá 9,6 nabitej, takže při poklesu por zatížením nějakých cca 8V.
Chápu filosofii LEGO, že nechce přetěžovat komponenty.
Pokud se chceš vejít s cenama do stanovené hranice, tak čína nebo dealextreme. U nás seženeš tak akorát 6 accu :(

xKotvikx

konektor připojený na IR reciever - při pohledu na kostičky konektoru shora je mínus nalevo a plus napravo. Chtěl jsem zachovat zpětnou kompatibilitu, pro šanci vrátit to zpět, takže jsem jen oddělil ty 2 žíly z krajů, oholil izolaci a napájel to k tomu paralelně.

linhi

Já zakoupil tu nabíjecí lego baterii,tedy box,ještě ho nemám doma,ale zajímá mě zda je tam něco jako signalizace zda je nabitá,nebo je dán nějaký čas jaký je nutný k nabíjení? Díky za info...

xKotvikx

je v tom lipolka a nejaka elektronika co musi zařídit odpojení po dobití

peter

Citace od: linhi kdy 10.01.2013, 09:26:39
Já zakoupil tu nabíjecí lego baterii,tedy box,ještě ho nemám doma,ale zajímá mě zda je tam něco jako signalizace zda je nabitá,nebo je dán nějaký čas jaký je nutný k nabíjení? Díky za info...

Neboj, je to tam. Teď si přesně nepamatuji, jak to funguje, ale myslím, že když se nabíjí tak kontrolka bliká. Když je nabito tak jen svítí stejně jako když to jen zapneš.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Ondra

Citace od: xKotvikx kdy 10.01.2013, 09:24:20
konektor připojený na IR reciever - při pohledu na kostičky konektoru shora je mínus nalevo a plus napravo. Chtěl jsem zachovat zpětnou kompatibilitu, pro šanci vrátit to zpět, takže jsem jen oddělil ty 2 žíly z krajů, oholil izolaci a napájel to k tomu paralelně.
Děkuji za návod jen mi není jasné jak z krajů.Chápu to dobře z každé strany jednu žílu?A podle čeho jsi to zjištoval co je plus a mínus?

MeNadruhou

Citace od: Ondra kdy 10.01.2013, 13:50:07
Citace od: xKotvikx kdy 10.01.2013, 09:24:20
konektor připojený na IR reciever - při pohledu na kostičky konektoru shora je mínus nalevo a plus napravo. Chtěl jsem zachovat zpětnou kompatibilitu, pro šanci vrátit to zpět, takže jsem jen oddělil ty 2 žíly z krajů, oholil izolaci a napájel to k tomu paralelně.
Děkuji za návod jen mi není jasné jak z krajů.Chápu to dobře z každé strany jednu žílu?A podle čeho jsi to zjištoval co je plus a mínus?
Možná že nejjednodušší je kuchnout si baterybox, těch je mraky, a tu honí jeho část použít k bloku baterek.
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

jz77

Nie je to bežné,ale dajú sa kúpiť aj nabíjacie články AA 1,5V.

Ondra

Tak jsem našel na netu jak udělat to propojení s lipolkami.Jenom bez toho power switche, ten dám pryč a mám to.

xKotvikx

Citace od: Ondra kdy 10.01.2013, 19:22:02
Tak jsem našel na netu jak udělat to propojení s lipolkami.Jenom bez toho power switche, ten dám pryč a mám to.

hele nechci prudit, ale z batery boxu lezou volty celkem na 4 žíly. proměřoval jsem to a právě na přepnutí na jednu stranu vypínače je + a - proti sobě a na druhé přepnutí je + a - vedle sebe.
Navíc - spojením napájení s C1 a C2 to uvedeš v podstatě do zkratu, C1 a C2 jsou impulzy k řízení směru otáčení atd. Takže se na nich vyskytuje právě plné napětí!!! Takže opravdu jen krajní z těch čtyř. To znamená 1. a 4. nebo úplně levý a úplně pravý...nebo horní a dolní... :D Zkrátka ty prostřední NE. Ty nechat. nebo když už, tak ušmiknout, ale s ničím nespojovat!!!

xKotvikx

Citace od: MeNadruhou kdy 10.01.2013, 17:33:44
Citace od: Ondra kdy 10.01.2013, 13:50:07
Citace od: xKotvikx kdy 10.01.2013, 09:24:20
konektor připojený na IR reciever - při pohledu na kostičky konektoru shora je mínus nalevo a plus napravo. Chtěl jsem zachovat zpětnou kompatibilitu, pro šanci vrátit to zpět, takže jsem jen oddělil ty 2 žíly z krajů, oholil izolaci a napájel to k tomu paralelně.
Děkuji za návod jen mi není jasné jak z krajů.Chápu to dobře z každé strany jednu žílu?A podle čeho jsi to zjištoval co je plus a mínus?
Možná že nejjednodušší je kuchnout si baterybox, těch je mraky, a tu honí jeho část použít k bloku baterek.
Mně šlo o to, že BB je kisna extra velká, kdežto Dvoučlánek Lipol je centrimetr tlustej. Ale jinak souhlas. v BB je těch 6xAA spojených sériově a přivedeno na desku s elektronikou, kde jsou ještě další přepěťové a zátěžové ochrany. Pokud víš, že nejsi lama a nezkratuješ si to...BB nepotřebuješ.

Ondra

Rozhodne neprudis, ja se zas tak v elektronice nevyznam tak dekuji za kazdou radu.

MeNadruhou

Citace od: xKotvikx kdy 11.01.2013, 09:01:37
Mně šlo o to, že BB je kisna extra velká, kdežto Dvoučlánek Lipol je centrimetr tlustej. Ale jinak souhlas. v BB je těch 6xAA spojených sériově a přivedeno na desku s elektronikou, kde jsou ještě další přepěťové a zátěžové ochrany. Pokud víš, že nejsi lama a nezkratuješ si to...BB nepotřebuješ.
Já to myslel tak, že se použije jen ten hořejšek s přepínačem a pojistkama, zbytek uříznout.
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

blindmelon

A to se nedělají nějaké modelářské články, které by se vešly do vykuchaného BB? Že by se vyhodili jen ty korýtka na AA články, a nějaké dva ploché battery packy by se tam nad sebou mohly vejít. Co jsem tak viděl, tak většina modelářských článků jsou ve formě dvou poměrně dlouhých válců ve folii, ale nemám v tomto přehled, tak se ptám, jestli by se na trhu nenašly nějaké lepší.
Hezký den, Blindmelon

Rastwo

modelarske clanky sa vyrabaju v hociakych velkostiach, to co pises napadlo aj mna ibaze sa mi nepodarilo rozobrat BB  :P (a tiez by to tam chcelo este aj elektroniku na snimanie napetia)
Ementál je syr, ktorý má diery. Čím viac je dier, tým menej je syra. Čím viac je syra, tým viac je dier. Teda: Čím viac je syra, tým menej je syra.
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=rastwo http://www.youtube.com/user/Rastwo666

Ondra

#49
Já jsem našel tohle, je to 3S lipo baterie http://www.rjmcnamara.com/2011/01/li-poly-rechargeable-modified-pf-battery-box/ v BB.2S baterie by se tam hodila víc i její kapacita by byla větší.

Nechápu proč lego neudělalo nabíjecí bateriový box jako klasický BB na AA baterie.I v mnoha setech by se lépe uplatnil než stávající nabíjecí BB.

blindmelon

#50
Ondra: Ano,  něco takovýho jsem myslel. Proč by Lego nabíjecí BB měl být na AA, to můžeš dát nabíjecí AA do normálního boxu ne?


Rastwo: Na co měřiič napětí a jakou elektroniku?? Vždyť jde jen o to, aby zvolený článek nebo více, měli odpovídající výstupní napětí, což je parametr se kterým se to prodává, případně, pokud by si tomu nedůvěřoval, tak by si to mohl změřit před použitím. BB je na 6 AA článků, počítá se vstupním napětím 9V, protože nabíjecí AA mají méně, je schopen jet i na 6 * 1,2 V. Tzn. cokoliv v tomhle napěťovém rozpětí musí fungovat, určitě tam bude i jistá tolerance směrem nahoru, takže nějaká oscilace mezi těmito hodnotami, pokud se nejedná o nějaký extrém, což by znamenalo špatný článek, tě vpodstatě nemusí trápit. Měřit průběh napětí při provozu může být zajímavé pro nějaké experimentování, ale ne pro provoz za účelem napájení PF. Elektroniku jako ochranu proti přepětí a zkratu takto zachováš originál z BB, jakou jinou si měl na mysli nevím.
Hezký den, Blindmelon

Rastwo

myslel som ochranu proti podvybitiu a prebitiu, ak presiahnes hodnoty 3,7V a 4,2V na clanok tak sa lipolka nafukne a znici, pri najhorsom sa moze roztrhnut alebo zapalit. Inak ak by sme dali 2S Lipo tak mame 8,4V pri maxime a 7,2V pri odbere. Ak by ta Lipolka mala dost vysoky vybijaci prud tak by stacilo aj tych 7,2V a motory by boli pod zatazou stale silnejsie ako na 9V alkalicke
Ementál je syr, ktorý má diery. Čím viac je dier, tým menej je syra. Čím viac je syra, tým viac je dier. Teda: Čím viac je syra, tým menej je syra.
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=rastwo http://www.youtube.com/user/Rastwo666

Ondra

Citace od: blindmelon kdy 12.01.2013, 21:59:23
Ondra: Ano,  něco takovýho jsem myslel. Proč by Lego nabíjecí BB měl být na AA, to můžeš dát nabíjecí AA do normálního boxu ne?

Lipolka je vždy lepší naž ty nejlepší nabíjecí AA baterie.A myslel jsem to tak že má AA BB větší a vešla by se tam baterka s větší kapacitou.A také by se lépe uplatnil v modelech, jelikož jsou víceménně stavěny na AA BB.

Za cenu těch 1400 MaH, co nabízí lego, tak mám přinejmenším po dvou 5000 MaH.Vím to dobře, protože ty baterky vlastním  :D .

blindmelon

#53
Citace od: Rastwo kdy 12.01.2013, 22:52:16
myslel som ochranu proti podvybitiu a prebitiu, ak presiahnes hodnoty 3,7V a 4,2V na clanok tak sa lipolka nafukne a znici, pri najhorsom sa moze roztrhnut alebo zapalit. Inak ak by sme dali 2S Lipo tak mame 8,4V pri maxime a 7,2V pri odbere. Ak by ta Lipolka mala dost vysoky vybijaci prud tak by stacilo aj tych 7,2V a motory by boli pod zatazou stale silnejsie ako na 9V alkalicke

Aha. To jsem myslel, že přebití hlídá nabíječka a podvybití se pozná poklesem výkonu.

Citace od: Ondra kdy 12.01.2013, 23:21:51
Citace od: blindmelon kdy 12.01.2013, 21:59:23
Ondra: Ano,  něco takovýho jsem myslel. Proč by Lego nabíjecí BB měl být na AA, to můžeš dát nabíjecí AA do normálního boxu ne?

Lipolka je vždy lepší naž ty nejlepší nabíjecí AA baterie.A myslel jsem to tak že má AA BB větší a vešla by se tam baterka s větší kapacitou.A také by se lépe uplatnil v modelech, jelikož jsou víceménně stavěny na AA BB.

Za cenu těch 1400 MaH, co nabízí lego, tak mám přinejmenším po dvou 5000 MaH.Vím to dobře, protože ty baterky vlastním  :D.

Tak to jsem tě asi předtím špatně pochopil. Tobě šlo o formu (typ) BB, nikoliv o způsob napájení. Ano, cena za 1400 mAh je přemrštěná, v tomto rozhodně neobhajuji TLC.
Hezký den, Blindmelon

MiHo

#54
Citace od: Ondra kdy 12.01.2013, 23:21:51
Za cenu těch 1400 MaH, co nabízí lego, tak mám přinejmenším po dvou 5000 MaH.Vím to dobře, protože ty baterky vlastním  :D .

Jednotka MaH představuje dle SI "mega Ar Henry" tj. indukčnost působící na ploše 100 km čtverečních. Avšak Henry již metr čtvereční obsahuje takže se tato jednotka pohybuje ve čtvrté dimenzi!  ;D
Zůstaňme tedy u tradičního označení mAh mili Ampér hodina

Ondra

Jo dík, mně se ty jednotky vždy pletly  ;D .

Woyta

Ja si ted domu poridil triclanek LIFEPO tak muzu vyzkouset jak to bude fungovat.
9,9v by melo byt snad jeste OK.
"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

Stimpi

Trochu oživím toto téma. Řeším otázku napájení PF modelů na dvoudenní akci, kde by měli být cca jeden až dva modely ve skoro permanentním provozu. (závody nebo jízda zručnosti s 42065 - 2x M motor myslím)
Mám tři možnosti pro napájení:
- zachovat tak jak je - alkalické AA (pakl 24 baterek vyjde na cca 500Kč ale nevím jak slouho vydrží jedna sada se 6 bateriemi - kolik bude potřeba baterií celkem...)
- použít dobíjecí AA - potřeba mít 2 až 4 sady po 6 článcích + nabíječky - jsme nákladově na 1500 až 2500 cca a netuším jestli se bude stíhat dobít
- upravit BB na nějaké baterie do modelů?

díky Sti

Klaj

Taky bych rad vedel jak nejlip vyresit kdyz chce clovek mit model v provozu treba den na nejake akci. jestli menit porad klasicke baterky, nebo to jde vyresit lepe
Draco dormiens nunquam titiliandus

Měch

Klasické alkalické bohatě stačí pokud je akce jednou za rok nebo má dotyčný málo modelů. Pokud je akcí víc, nebo má člověk více rozestavěných modelů, je už potřeba koupit dobíjecí, které vydrží roky a cena se po dvou třech akcích vrátí.

Co se týče dvoudenní akce, tak alkalické baterky vydrží den a něco, druhý den dopoledne je většinou měním, ale to jde o žrouty typu 2x buggy motor v permanentním provozu.

Co se tvé akce týče: kup si těch 24 baterek a máš klid. Každopádně si myslím, že ti 12 bude pro dva takhle malé modely stačit a ještě si zajezdíš doma.
Fotky
Videa Zlobři nejsou jako DORTY !!!