Společný projekt - BRIXITY (mikro)

Založil Martins, 28.03.2017, 12:06:15

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Martins

Společný projekt BRIXITY
Ano, dal jsem našemu městu nové jméno, tak uvidíme, jestli se chytne. Micropolis se totiž špatně opouští...
Navazujeme tak na velmi povedenou první fázi projektu společného mikrostavění! Projekt je opět otevřen pro všechny zájemce.

"LEGO always had its roots in architecture - after all, the little plastic pieces are called bricks!"
Citace z knihy THE LEGO ARCHITECT od Toma Alphina

Cíl: rozšířit naše stávající město v měřítku 1:650, více o mikroměřítku.
Termín: začátek další výstavy v Praze je cca 1. 7. 2017 (Kostkoland Nové Butovice)

Výsledek projektu na Brick Republic Praha 2017


Výsledek projektu na Kostkoland Praha Butovice


Název města: BRIXITY
Budovy:

  • několik vysokých budov (50p+),
  • o něco více středních (20-30p),
  • a ještě více nízkých (10-p).
Layout města: "americké" město, tedy kolmé a rovnoběžné ulice.

Systém: Modulární - základní modul 16x16, alternativa je 16x32. V této fázi se bez velkých modulů 32x32 musíme obejít. Napojování přes rohový/středový tile 2x2 DBG.
Skladba a barevnost:

  • silnice DBG, chodník LBG - dokola kolem celého modulu
  • plate Tan (16x16)
  • brick LBG
  • plate Tan (16x16)



ŘEKA - novinka



Pod písmeny A, C, E je ukázka ŘÍČNÍHO modulu a pod písmeny B, D, F je ukázka NÁBŘEŽNÍHO modulu. Vodu tvoří tiles barvy Dark Blue.

A a B představují základní moduly, které tvoří zadání a pravidla ŘÍČNÍHO a NÁBŘEŽNÍHO modulu.
C a D jsou variací určenou pro most, E a F naznačují další možnosti použití.

PRAVIDLA:
Základní tematické pravidlo:
- snahou je postavit město ze zástupců (budov) různých světových metropolí. Přináší to i určitou hravost pro pozorovatele, hádání měst, hledání budov ze stejného města apod.
- postav reálnou budovu, nechceš-li stavět reál, postav libovolnou budovu dle vlastní fantazie, dle vlastních možností.
- město přetneme řekou, klidně i dvěma! postav tedy říční a nábřežní modul.

Pravidla pro reálné budovy:
- dodržuj maximálně měřítko u všech hlavních rozměrů, zejména u výšky.
- snaž se, aby budova byla rozpoznatelná

Pravidla pro vlastní budovy:
- nestav úplné scifi, chceme, aby to bylo město!
- stav nějaké městské téma: hotel, nemocnice, úřad, business park, univerzitu,...
- nestav budovu vyšší než 150m (chceme dát větší prostor reálným mrakodrapům).
- kdo postaví budovu vyšší, bude mu nekompromisně snížena na požadovanou výšku (zeptej se PEKIho, ten ví...)

Pravidla pro stavitele:
- stav nejprve libovolnou budovu tvořící město, viz výše. Preferujeme budovy na modulu 16x16 a výšky alespoň 25cm.
- postav modul s řekou, most, přístav,... cokoli s vodou.
- nebo postav nějaký doplněk – kostel, park, operu, kino, obchodní centrum,...
- pokud si splnil předchozí body, a chceš ještě stavět, postav cokoli dalšího – staveniště, raketovou základnu, zříceninu... prostě něco, co se dá do města ještě dát.

Seznam účastníků:
- Peki
- Martins
- Juraj
- Bruno
- Mr.Caramba a Lukamull
- over86c
- ...

Inspirace u mistrů stavitelů:
Paul Wellington - https://www.flickr.com/photos/brickville/with/27917711552/
Rocco Buttliere - https://www.flickr.com/photos/64310298@N06/
Spencer Rezkalla - http://www.moc-pages.com/home.php/33, https://www.flickr.com/photos/51130204@N04/

Tip od Martyho na výběr budovy: Top 15 Amazing Skyscrapers

Pár tipů pro stavění budov:

  • Výborným zdrojem informací je pochopitelně Google, obrázky se vygooglí snadno, někdy i plány a rozměry.
  • Geniální možnost skýtá Streetview a to zejména v okamžiku, kdy se chcete podívat z ulice. Zjistíte tak zajímavé souvislosti i návaznosti na okolní zástavbu. Ta na fotkách prakticky nebývá vidět, není ji kolikrát ani možné vyfotit.
  • Zobrazení v Google mapě a přepnutí na Earth přináší zase možnost pomocí klávesy Ctrl zobrazení naklonit a získat tak další ,,letecké" detaily a souvislosti.
  • V Google mapě lze i leccos změřit, měl jsem docela problém zjistit půdorysné rozměry, tak mi tohle hodně pomohlo. Jinak každý mrakodrap má nějakou vyhlídku, tedy nějaké infocentrum nebo touroperátora, kterému se dá napsat. Získal jsem tak informace o pařížském Montparnassu.
  • Další super databází je portál skyscraperpage.com. Navzdory názvu, obsahuje tento portál i stadiony, mosty, vysílače, ropné plošiny a další typy staveb. Ke všem pak poskytuje řadu zajímavých informací. Výborné je vyhledávání podle států a měst. Takže i v Praze jsou (a budou) zajímavé stavby! Ale mrkněte třeba na Kyjev... koukal jsem jako blázen.
  • Pro české stavby jde půdorys krásně vyhledat a pohodlně změřit přes ikatastr.cz.
  • Další portál věnovaný výškovým budovám je skyscrapercenter.com, narozdíl od předchozího obsahuje i hodně staveb ve fázi VIZE, takže Empire je zde až na 86. místě a Burj Khalifa je třetí. Beru to s rezervou...
  • Stránka s plány jednotlivých pater mnoha budov.

Martins

Ahoj, vykopl jsem zadání pro další pokračování. Ještě to budu ladit, tak zatím přemýšlejte, co postavíte!

over86c

Když je teda vykopnuto, tak si ke mne, šéfe, napiš Citigroup Center (formálně 444 Flower Building) v LA.

Martins

Jasný, chápu, sídla finančních institucí jsou tvoje parketa a nastal čas, nedržet se při zemi!  >:D Paráda, těším se na něj!

Mr.Caramba

Zdravím ve spolek, my si s Lukášem zamlouváme jako první stavbu Hearst Tower (NY), už jsme začli 8)

Ještě by mě zajímalo, kolik z vás narazilo na problém, že 16x16 je na základnu mrakodrapu málo. Začal jsem tvořit více budov, ale kromě Hearst jsem se zatím na 16x16 nevešel s žádnou, aby odpovídalo měřítko. V některých případech ano, ale pak už se nevejde chodník. Jak tohle řešit? Zmenšovat? ::)

Martins

Ty brďo, vůbec netuším jak takovou věc stavět. Ale vám dvěma věřím!

Co se rozměrů týká, je to jednoduché. Musíš se vejít! Může ti pomoct modul 16x32, dále přimhouřím oko, když tam nebude chodník...
Když se nevejde, tak zkus najít jinou stavbu. Pár jich ještě po světe zbývá... :-)

Mr.Caramba

Citace od: Martins kdy 02.04.2017, 19:54:11
Ty brďo, vůbec netuším jak takovou věc stavět. Ale vám dvěma věřím!

Co se rozměrů týká, je to jednoduché. Musíš se vejít! Může ti pomoct modul 16x32, dále přimhouřím oko, když tam nebude chodník...
Když se nevejde, tak zkus najít jinou stavbu. Pár jich ještě po světe zbývá... :-)

Tak jo, my se zkusíme vejít a co nepůjde, necháme na jindy  >:D

milanv

Ještě nikdo nezkusil staveniště - to by to třeba řešilo...  >:D
Pán na Žlutém hradě

LukaMull

Zkoušel jsem si hrát v tomhle měřítku s letadly... Boeing 747 by asi šel rozumně vytvořit, problém bude s letištěm, 5m ranvej asi nedáme  >:D

otaznik

Letiště je dobrý nápad. Kdyby bylo na kraji města, možná by ranvej ani nepotřebovalo (byla by vidět jen odbavovací hala a třeba pár hangárů).

Pool

Useknuté by se mi to osobně asi moc nelíbilo, spíš bych se přikláněl k tomu, udělat v měřítku celou ranvej. Na okraji města by to přeci ničemu nevadilo. Musíme přeci nějak nahonit ty metry čtvereční, jak nám bylo při instalaci řečeno  >:D

LukaMull

Nemusí mít nutně těch 3,5km (cca 5m v měřítku) jako ranvej v praze, ale taky bych se přikláněl k možnosti když už, tak už  nebo jak říkáme my češi Go big or go home >:D

peki

Citace od: Pool kdy 03.04.2017, 11:05:11
Musíme přeci nějak nahonit ty metry čtvereční, jak nám bylo při instalaci řečeno  >:D

Ale kvalitou ne kvantitou. Zaměřte se na věci které na 16x16 rostou do výšky. To bylo při instalaci taky řečeno  8)

Martins

Přesně tak, máte horké hlavy, tak se trochu přibrzděte!  :D Mohlo by se stát, že postavíte letiště, ale nebudete ho mít kde vystavit!

PS. Ale doma si stavte co chcete...  >:D

LukaMull

Nějákej druhej malej LB asi nebude co?  >:D jen se ptám, nevím jak to chodí  :), ten co byl pro BR jsem bohužel prošvihl...

Martins

Bohužel nebude... není na to čas...

LukaMull


Martins

Ahoj,
je čas to tady trochu oprášit... čas kvapí, další výstava se blíží.

A abych jen netloukl suchou slámu, vyhlásil jsem SOUTĚŽ. Tak hurá pro kostky!

Staví někdo něco? Já už něco dodělávám, pošlu příští týden foto... a co ostatní? Pustí se někdo do říčních modulů, mostů apod.?

Zdraví
Martin

over86c

Zdravím, se mnou počítej, mám rozestavěné dříve avizovaný mrakodrap Citigroup Centre v LA. Do instalace v Butovicích bych ho měl dotáhnout.

Martins


Martins

#20
Peki vyfotil můj páteční pokus o druhé město... zjistil jsem při tom, že pár staveb je hodně vachrlatých a né vše se mi povedlo po převozu složit správně... snad si nikdo nevšimne...



Martins

Ahoj,
dostal jsem dotaz, zda bude projekt micro pokračovat i v dalším roce. Za sebe jsem řekl, že projekt účastí v Kostkolandu končí a pokračovat již nebude. Ptám se tedy vás, spolustavitelů, účastníků a fanoušků:

1. máš zájem pokračovat a stavět v měřítku 1:650 dál?
2. máš zájem se vedení projektu chopit a posunout ho o další štaci nebo úroveň?

Dík Martin

Martins


peki

#23
Já bych přes zimu něco postavil, jaro léto je u mne zabité  :P. Svoje stávající mrakodrapy rozebírat nebudu nějaké dílky mi z malého LB ještě zbývají.

Co se organizace týče, pokud by byla chuť stavět a zachová se původní zadání martins = půjde "jenom" o rozšíření stávajícího města (i za cenu že některé stavby zmizí, protože kostky budou recyklovány na jiné stavby/projekty ) a nenajde se nikdo jiný a tak  bych to v opravdu krajním případě "převzal".

Otázka která nebyla vyslovena, ale určitě padne v jiném vlákně, je jestli se budeme letos snažit o malý lugbulk. Pokud ano tak s jakým projektem/projekty. U mikro staveb vidím výhodu v tom že i s malým počtem dílků se dá udělat pěkná stavba.

Na druhou stranu mám na kostkách vypozorováno, že úplně nový projekt dokáže zaujmout a strhnout více lidí. 

1. ano
2. ano (když se nepřihlásí někdo jiný, původní martins. zadání)

HD


  • Ne v nejbližší době, ačkoli stavba modelu budovy byla příjemná změna, a bude-li zájem od nového vedoucího projektu, prostory knihovny pronajmu na libovolnou dobu za symbolických 60 minut na hodinu.
  • ne.



Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Igorus

Citace od: peki kdy 09.08.2017, 14:32:13
Já bych přes zimu něco postavil, jaro léto je u mne zabité  :P. Svoje stávající mrakodrapy rozebírat nebudu nějaké dílky mi z malého LB ještě zbývají.

Co se organizace týče, pokud by byla chuť stavět a zachová se původní zadání martins = půjde "jenom" o rozšíření stávajícího města (i za cenu že některé stavby zmizí, protože kostky budou recyklovány na jiné stavby/projekty ) a nenajde se nikdo jiný a tak  bych to v opravdu krajním případě "převzal".

Otázka která nebyla vyslovena, ale určitě padne v jiném vlákně, je jestli se budeme letos snažit o malý lugbulk. Pokud ano tak s jakým projektem/projekty. U mikro staveb vidím výhodu v tom že i s malým počtem dílků se dá udělat pěkná stavba.

Na druhou stranu mám na kostkách vypozorováno, že úplně nový projekt dokáže zaujmout a strhnout více lidí. 

1. ano
2. ano (když se nepřihlásí někdo jiný, původní martins. zadání)


Diskuze zde

Foton

Jako fanoušek micro bych byl velmi nerad, kdyby tenhle projekt skončil.
Sice jsem se nezapojil, ale to neznamená, že jsem na to nemyslel.
Jen mám obecně problém najít si čas a prostor na kostky.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Igorus

Citace od: Martins kdy 09.08.2017, 14:15:40
Ahoj,
dostal jsem dotaz, zda bude projekt micro pokračovat i v dalším roce. Za sebe jsem řekl, že projekt účastí v Kostkolandu končí a pokračovat již nebude. Ptám se tedy vás, spolustavitelů, účastníků a fanoušků:

1. máš zájem pokračovat a stavět v měřítku 1:650 dál?
2. máš zájem se vedení projektu chopit a posunout ho o další štaci nebo úroveň?

Dík Martin


ad 1 - ano
ad 2 - ne

Pool

ad 1) ano
ad 2) ne

A určitě jsem pro LB, pro mě jako "začínajícího" stavitele dost nutnost, že paradoxně tyhle malé titěrné Plate a Tile na BL jsou strašně předražené a stejně tak třeba i zeleň vhodná na mikro jako https://store.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=19119#T=S&C=68&O={"color":68}...

jojik

  Taky by se mi mohlo podařit přes zimu něco postavit .  Mám ještě kostky na tu Aqua Chicago .

Takže  1) ano
            2) ne