REPORTÁŽ ze stavby setu 75192 Millennium Falcon UCS

Založil hawran, 26.06.2018, 19:21:00

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

hawran

REPORTÁŽ ze stavby setu 75192 Millennium Falcon UCS - 1.část - úvod

ÚVOD

Zdravím všechny příznivce Star Wars ale i jejich odpůrce, které se budu snažit přesvědčit o tom, že se dali ke špatně straně "síly" :)
Tento příspěvek není rozhodně klasickou recenzí setu tak, jak by mohla být chápána, ale spíše reportáží ze stavění. Chtěl jsem mít zdokumentovanou stavbu takto významného setu a podělit se o své radosti a zkušenosti s ostatními.
Nikdy jsem neváhal nad tím, jestli si set pořídím, to bylo vcelku jasné od samého začátku, kdy se objevily první zmínky o tom, že se chystá něco velikého (a to, prosím pěkně, i přes to, že primárně řadu Star Wars vlastně vůbec nesbírám!!!). Otázkou zůstávalo, při jaké příležitosti tento set postavím. Omezujícím faktorem bylo i to, že je set veliký a nebudu ho mít kde důstojně vystavit. A také bylo otázkou, jestli nejprve postavit první vydání UCS Falcona a pak až to druhé...
Zlom přišel poměrně záhy po prosbě Pekiho o vystavení tohoto skvostu v Sedlčanech... No a tak jsem se do toho pustil...

...jak odMISBovat set za 20k...


DISCLAIMER

Tato recenze neslouží k podpoře prodeje setu 75192. Jejím účelem jepopsat stavbu setu. Takže vše co je zde napsáno vyjadřuje moje pocity a nemůže být nijak spojováno se společností LEGO.

Statistika - před započetím stavby

Začnu menší statistikou (tu větší si totiž chci nechat až na konec). O setu už bylo napsáno a natočeno mnohé, takže ve stručnosti shrnu:

  • Počet dílů: 7513
  • Celková hmotnost: 13150 gramů (celková hmotnost balení tj. boxů, návodu i dílků)
  • Krabice je největší co LEGO vydalo, její rozměry jsou úctyhodné - šířka 53 cm, hloubka 38 cm a výška 45 cm. Před vydáním jsem kdesi na Internetu našel informaci o tom, že krabice dokonce bude mít kolečka...
  • V krabici je na vrchu uložen návod na speciálním "tácku". Jak je dobrým zvykem u takto rozsáhlého návodu, je svázán v kroužkové vazbě. Návod má 468 stran, stavba je rozdělena do 1379 kroků. Mimo jiné je na konci návodu i ukázka toho, jak s modelem manipulovat... Takový "návod v návodu". Teprve v průběhu staby jsem zjistil, že to opravdu není od věci.
  • Samotný návod váží 3050 gramů, rozměry jsou 440 x 290 x 25 mm
  • V jednom kroku návodu se umístí průměrně 5,45 dílku
  • Sáčky s dílky jsou umístěny ve čtyřech samostatných boxech. Už jen tyto boxy by si zasloužily samotnou recenzi a zvláštní pozornost. Při pohledu shora na ně v krabici vidímě "rozřezaný" technický výkres lodi, který však pokračuje na boky jednotlivých krabic. Logo Falcona je všudypřítomné.
  • Set obsahuje celkem 17 číslovaných sad sáčků + dva neočíslované (s trubičkami, s překrytem pilotní kabiny a velkou tile na stojánek). Zajímavé je, že v jednotlivých boxech jsou sáčky promíchány zcela náhodně... v prvním boxu tak najdeme pytlíky 1, 2 a 8, ve druhém boxu 3, 5... a tak dále. Zároveň není zřejmé který vnitřní box je potřeba otevřít jako první. Já jsem pro jistotu otevřel všechny čtyři boxy najednou, pytlíky vysypal a přetřídil si je do správného pořadí.
  • Dá se říct, že nákupem Falcona vlastně člověk obdrží čtyři velké sety, v jedné krabici je průměrně nějakých 1880 dílků - tedy poměrně slušný set
  • Jenom samotné prázdné kartonové boxy váží 2720 gramů, což odpovídá třeba kompletním setům 70618 Destiny's Bounty, 71042 Silent Mary, 42054 Claas Xerion, 75095 Tie Fighter UCS nebo 7939 Cargo Train
  • Set obsahuje 7 minifigurek, dále droida BB-8, dva Porgy a Mynocka
  • Loď může být osazena kulatým nebo hranatým radarem (podle toho pro kterou "sérii" Star Wars se rozhodnete)
  • Doporučená cena: 19990,- Kč
  • Cena za dílek: 2,66 Kč


...výkres a loga lodi na vnitřních boxech...

...čtyři boxy...

...loga a popisy...

...pytlíky...


...návod...

...sedmnáctero pytlíků...

...1379 kroků...

...ukázka, jak s modelem manipulovat...

STAVBA

Sáčky číslo 1

- z první sady sáčků se postaví základní kostra lodi
- staví se velmi dobře a svižně, výběr dílků, barev a jejich rozdělení do jednotlivých sáčků znemožňuje udělat chybu. Dílky lze najít snadno a rychle bez nějakého zbytečného zdržování s přehrabováním.
- na setu se objeví i první náznaky interiéru a také pro mne velmi příjemná nesymetrie - set na pravé straně vypadá jinak než na levé, což se dá pochopitelně u tohoto setu čekat, nicméně člověka to hned od začátku potěší
Hmotnost modelu: 875 gramů

..."tácek" na návod našel jiné uplatnění...




...první náznaky nesymetrie a interiéru...

Sáčky číslo 2

- model dostane podpěrné nohy
- nemohu se zbavit dojmu, že Falcon je z říše hmyzu - má totiž šest nohou (jasně, vím že to není pravd a za chvilku se dovíme proč...)
- noha má poměrně subtilní konstrukci na to, že ponese takového obra
- v jednom místě dílky jakoby "visí" ve vzduchu
Hmotnost modelu: 1150 gramů




...nožičky...

...tohle jsou ty dílky podivně "visící" ve vzduchu...

Sáčky číslo 3

- pokračuje stavění nosné konstrukce lodi
- tato sada sáčků obsahuje i první minifigy
- objeví se první části exteriéru - spodní kryt mezi rohy
- nakonec se ukáže, že Falcon není hmyz - z třetího pytlíku se postaví sedmá - přední noha
- na modelu se objeví zajímavě postavené dveře, jejichž study směřují směrem dolů
- zajímavě je řešeno napojení spodního krytu na model - právě pomocí těch "ve vzduchu" visících dílků z předchozích kroků
- k čemu je sakra ve Falconu ta sbíječka?
- model je bezvadně nesymetrický - a to samozřejmě včetně interiéru - to se mi moc líbí
Hmotnost modelu: 1700 gramů

...spodní dveře...

...samolepka s prostorovým efektem...

...sbíječka...

...neobvyklá konstrukce spodního krytu a jeho uchycení...

Sáčky číslo 4
- pokračuje se stavbou interiéru
- chvílemi nevím co stavím
Hmotnost modelu: 2150 gramů

Sáčky číslo 5
- záď lodi se začíná zakulacovat
- interiér je stále více vybavený
- na konci stavby páté sady sáčků má loď celou záď kulatou a má motory
Hmotnost modelu: 2550 gramů





Sáčky číslo 6
- staví se nosná kostra předních rohů
- na konci šesté sady sáčků je komplet hotová kostra modelu a i velká část interiéru
- dál se bude stavět exteriér - tedy to zajímavější
- model má 3 kg, strhnul jsem kuchyňskou váhu a to jsem ještě nevážil Chewbaccu!!!
Hmotnost modelu: 3000 gramů


Bricks Forever!

hawran

REPORTÁŽ ze stavby setu 75192 Millennium Falcon UCS - 2.část - stavba

Sáčky číslo 7
- staví se spodní kryty předích rohů
Hmotnost modelu: 3335 gramů



...stavba krytů předních rohů...

Sáčky číslo 8
- staví se vnitřní vybavení předních rohů
Hmotnost modelu: 3775 gramů

Sáčky číslo 9
- staví se horní strana předních rohů
- není to poprvé co se to na tomto modelu objevuje - podle návodu se v jednom z kroků umísťuje na model několik černých plates 1 x 1 s klipem, které jsou pootočené o neurčitý úhel. V zápětí se ukazuje, že do těchto klipů se šikmo umísťují tyčky
- na konci deváté sady sáčků jsou hotové přední rohy
- nesymetrie je patrná nejen na krytech, ale i jinde na modelu
- barevné schéma je skvělé - upřímně nechápu, jak se tohle může někomu nelíbit...
Hmotnost modelu: 4540 gramů

...pootočené dílky...


...pistole a rukojeť válečku na malování???...


...barev je dost a dost...


Sáčky číslo 10
- tyto sáčky obsahují dílky pro stavbu spodních krytů střední sekce, nástupní plošinu a spodní laserový čtyřhlavńový kanón
Hmotnost modelu: 4960 gramů

...samolepek je na modelu malinko, ale jsou tu i potištěné dílky...



...další nešedivá barva...

...typický Star Wars tvar krytu...

...nástupní plošina, známe z filmů...

...spodní kanón...

Sáčky číslo 11
- stavba pokračuje horními kryty střední sekce
- s krabicí, která se postupně vyprazdňuje se manipuluje o poznání lépe, poněkud horší je situace s modelem. Ten je stále těžší a těžší a mnohem více náchylný na poškození
- inhed po vysypání jedenácté sady sáčků mě zaujaly dva neobvyklé dílky
- jednak jsou to bílé "kolíbky" a také pásy v neobvyklé LBG barvě - v téhle barvě jsem se s nimi nikdy předtím nesetkal. K čemu asi jsou? Za chvilku to uvidíme...
- kolébky slouží jako konstrukce držáků bočních krytů únikových cest
- pás je příslušenství, které je kandidátem na pozici "první dílek, co odpadne"
- umístit kryty na model je snadné, splést se nejde
- s modelem se už pohybuje velmi obtížně
Hmotnost modelu: 5280 gramů

...neobvyklé dílky...


...a jejich použití na modelu...

...kryty únikových východů...

Sáčky číslo 12
- zakrytuje se horní část motorů
- horní zadní kryty jsou na modelu téměř zcela volně, je to pravděpodobně z důvodu jejich snadného sudavání, aby byl vidět interiér
Hmotnost modelu: 5690 gramů



Sáčky číslo 13
- dostaví se zbylé kryty motorů
- krok 999 bych parafrázoval slovy klasika - tohle je takový stavitelský oříšek... - totiž - dostat na model tenhle kryt chce trochu fištróna, ale když se povede ho tam napasovat, vypadá to fakt dost dobře!
- první "čtyřmístný" krok - krok 1000 je opravdu jednoduchý
- umístění zadního levého krytu vyaduje trošku umo, celá sestava je připevněna dvěma dvojicemi "kloubků"
Hmotnost modelu: 5970 gramů

...ne zcela obvyklá konstrukční technika...

...poslední třímístný krok...


...první čtyřmístný krok...


...se mi to nějak pomotalo...

Sáčky číslo 14
- postaví se kryt přechodu mezi rohy - je to protikus části, která se stavěla ze sady třetích sáčků
- někdo poznamenal, že se mu Star Wars modely nelíbí, protože to je samá světle šedá, občas prostřídaná tmavou... zkouším spočítat kolik je na modelu použito různých barev. Dle seznamu na BL je to celkem 23 barev. To je ale docela nerelevantní informace, protože mnoho barev není zvenku vidět. Na viditelných částech modelu jsem napočítal 12 barev. Pravda sppusta z nich je zastoupena na plášti modelu jen pár dílky ale i tak tvrdím že Star Wars modely NEJSOU jen šedo-šedé.
- s modelem jde manipulovat velmi obtážně, poprvé se musím podívat na "návod" jak vzít loď do ruky aniž bych jí poškodil... naštěstí po chvilce prostných cvičení na koberci dostávám grif jak strčit ruce mezi přední a zadní nohy a s lodí pohybovat... Troufám si i na první "kolečko" ve vzduchu a doufám že mi model neupadne...
Hmotnost modelu: 6265 gramů


Sáčky číslo 15
- zakryjí se boky únikových východů
Hmotnost modelu: 6625 gramů




Sáčky číslo 16
- vytvoří se pilotní kabina
- na konstrukční díly je použita další barva
Hmotnost modelu: 7035 gramů



Sáčky číslo 17
- model se dokončí horním kanónem a UCS stojánkem
Hmotnost modelu: 7365 gramů
Bricks Forever!

hawran

#2
REPORTÁŽ ze stavby setu 75192 Millennium Falcon UCS - 3.část - závěr

Dokonáno jest :)
Model je hotov a připraven k vystavení!
Pokud bych měl pár slovy shrnout, napsal bych asi toto:
Kdo můžete, potkejte se s modelem osobně. V okamžiku, kdy loď uvidíte naživo, získáte zcela novou zkušenost, kterou nemůže sebelepší video nebo recenze poskytnout.

Výhody / klady setu:
Když opomenu že je to po všech myslitelných stránkách NEJ... dosud vydaný LEGO set tak je to:
- Spousta zábavy - 17 sad sáčků s dílky
- Celkem 15 dní stavění (od úterý 29.5.2018 do úterý 12.6.2018). Samozřejmě nikoli nepřetržitě - ale na pohodu - jako relax po návratu z práce
- Skvělé zpracování celku i jednotlivých sekcí, řekl bych, že ve všem předčí "původní" vydání UCS Falcona (a to i navzdory faktu, že původní verzi jsem ještě nestavěl a jedná se historicky o ikonický set)
- Neobvyklé stavební techniky
- I přes to, že se jedná o set s tak velkým počtem dílků, nikde jsem se při stavění "nezasekl" na kroku, který mi říkal "...postav TOHLE 128x...". Vše se staví 2x, 4x, maximálně 6x

Nevýhody setu
- Je obrovský... jinými slovy - kam s ním? Touhle věc si prostě nedáte do poličky mezi ostatní sety. Mezi sběrateli jsem se setkal téměř bezvýhradně s názorem, že tento set si zaslouží prosklený stůl na míru. Já osobně jsem to z důvodu vystavování vyřešil "zástěnou" na míru, ve které se model bude skladovat, přepravovat i vystavovat
- Manipulace se setem je obtížná, občas ze setu i při velké opatrnosti něco upadne (zejména ze spodní zadní části kam není vidět)
- Zhruba do cca čtvrté sady sáčků jsem skoro nevěděl co stavím
- Cena. Jednoduše řečeno - stojí to dost peněz
- Dostupnost - k dnešnímu dni už lze napsat, že set je dostupný, mimo jiné se dá sehnat i v "běžných" hračkářstvích (např. Černý Most za cca 25.000,-) a dokonce i na e-shopech za nižší cenu než je doporučená. Ale bohužel situace po vydání setu, která přetrvávala až hluboko do roku 2018, je z mého pohledu tristní. Dovolím si napsat, že jsem si chvíli připadal jak za "minulého" režimu - chtěl jsem si něco koupit, měl jsem dost peněz, ale nemohl jsem, protože zboží prostě nebylo... takhle si tržní ekonomiku, nadto u takové firmy jako je LEGO opravdu nepředstavuji. Nechápu, co v TLG čekali po tom, co setu udělali takové neskutečné promo...

Statistika - po ukončení stavby
Na začátku jsem slíbil velkou statistiku, tak tady je:



hmotnost prázdné krabice: 2720 g
hmotnost návodu: 3050 g

a na závěr jedna hard core fotka... slabší povahy nechť si zakryjí oči...
Bricks Forever!

Rakeťák

Už se těším na blížící se zhodnocení. Skvěle zpracované postřehy, super fotky! Fajn počin.  :)

networ

Jsem se i orosil při čtení, když si představím že bych to stavěl já...  ::)

Super recenze, řekl bych takové čtení AFOLa před spaním  ;D
Učím se stavět ...

Tomik

Díky za výbornou a trochu netradiční recenzi. Pěkně se to čte a fotky to suprově doplňují. Vážím si toho, kolik extra času jsi musel do této recenze vložit - stále přerušovat stavbu kvůli focení a přenášet model na bílé plátno, to mě vždycky odradí od dělání recenzí...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

hawran

Tome díky, taková pochvala potěší...

Ohledně toho přenášení - to bylo tentokrát opravdu trochu peklíčko... přeci jen UCS MF není žádný drobeček a občas mi musel asistovat junior protože prostě kousek lodi odpadl :)
Bricks Forever!