lego za komunistů

Založil mulah, 04.09.2006, 21:39:31

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

mulah

Zajímalo by mě jaký jste kdo měl přístup k LEGU za totáče.  Já protože jsem byl mimopražskej,sem měl docela problém. Až jednou táta za 50 odběrů krve byl pozvanej k Husákovi na hrad pro nějakou tu plaketu a cestou zpátky to střihnul přes MÁj a tam mi koupil nějakej BASIC,tuším že zam toho bylo okolo 500 dílů. Kolik stálo už si nepamatuju /bylo tam ale i nějaký všimný prodavačovi/ ,ale když jsem ho našel pod stromkem,sem si málem nakonsternoval do kalhot.  Ten Basic je ještě pořád u našich asi ve 20% kompletnosti okousanej zažloutlej,prostě hrůza. Ale tenkrát sem byl v našem městě KING,bo JÁ sem měl lego a nikdo jinej.  A co vy???
jedu po CITY jak slepice po flusu

myth

Ja som sa naštastie narodil na sklonku bačovania komančov. V rozmedzi rokov 1988-1990 som dostal 1 až 3 legá. Avšak netuším, v ktorých rokoch koľko. Takže je možné, že prvé lego som dostal až na vianoce '89, ale kľudne som ho mohol dostať už pred novembrom.

Odpoveď na tvoju otázku má teda dve varianty:
a) žiaden,
b) veľmi dobrý.
;) ;D
When the student is ready the master will appear.
An expert is one who knows more and more about less and less.

***Banana.com

#2
No, já měl LEGA vždy poměrně dost, neboť u nás byly dva Tuzexy, z toho ten s hračkami asi 100 m od bytu prarodičů, cestou do školy, takže jsme za výlohy chodili očumovat. Občas i dovnitř, ale prodavačky nás vyháněly obvykle ven ;D. Bony byly nejprve za 3 a pak za 5 Kč, a děda jako tou dobou pplk.v záloze a náměstek ředitele Okr.správy silnic zřejmě neměl problém je sehnat, takže jsme nakupovali nejen LEGO v Tuzexu celkem pravidelně.

První set jsem dostal asi v roce 1984, tuším 6927 ATV Space. Pak následovaly sety 6364, 6362, Basicy 715,725, 6396 a asi 30 dalších, to už vesměs v době porevoluční. Za komunismu jsem měl celkem cca.20 setů, vesměs menších.

Na co vzpomínám nejraději, je 6274 Carribean Clipper, který jsem objevil ve skříni v dubnu v roce 1989, kde čekal na Vánoce. Cena byla, dodnes si pamatuji, 1800,- Kč, což byla na tehdejší poměry neskutečná cena. Samozřejmě set nevydržel neotevřený dlouho, po 14 dnech úpěnlivé žebroty mi babička ve slabé chvíli povolila jej otevřít a zpět do bedny se již nikdy nevrátil. ;D
Lodě a piráti byli tehdy nové téma, a když jsem lod ukazoval kamarádům, byli z ní úplně odvaření, jelikož v našem Tuzexu byl z celého Pirates programu právě jen tento set... ;D.

Dodnes to považuji za dárek, který mě snad nejvíce dostal, ten pocit, když jsem set našel ve skříni, a dobře 20 minut na něj čuměl s čelistí až na zem...Chodil jsem ho do Tuzexu totiž asi dva týdny okukovat, doma jsem si o něj ani neřekl, už tehdy jsem věděl. že cena je astronomická, a když zmizel z regálu, málem jsem to ořval...a pak ho najdu doma...to byla OPRAVDOVÁ RADOST Z LEGA....

Millan

#3
Ja jsem si svoje prvni Lego poridil teprve pred dvema lety,to mi bylo sedmadvacet ;) Proste jsem koupil od znameho bednu zbytku...zkusil jsem spojit dve kostky a od te doby v tom litam...ten pocit,kdyz do sebe zajedou je zkratka nepopsatelnej  ;D drzi to tak pevne a pritom  se to da zase rozpojit...Myslim,ze co se zpracovani plastu tyce,presneji uz to asi udelat nejde...ale o tom uz se tu mluvilo jinde...

A s tim totacem?Jediny Lego,ktereho jsem se kdy jako malej dotkl byl Basic u sestrenky..mela ho od strejdy z Danska.Tenkrat se jedna poradna stavebnice rovnala jedny vejplate myho taty!To by musel upadnout na hlavu,aby ji "vyhodil" za hracku...A stejne, jako mimoprazskej by to tezko nekde shanel..No ale nelituju toho,vyhral jsem si jinak... Dreveny konik a spulka od nite dokazala taky nadelat hodne zabavy ;)

***Banana.com

#4
Citace od: Millan kdy 04.09.2006, 22:03:16
ten pocit,kdyz do sebe zajedou je zkratka nepopsatelnej ::)drzi to tak pevne a pitom  se to da zase rozpojit...

LOL,LOL,LOL toto sousloví použít v souvislosti s Legem, to je gut...Jsem smíchy málem slétl ze židle...Myslím, že by jsi mohl psát články nejen na LEGO fóru  ;D ;D,

Millan

#5
Teda Kanale tys ale musel mit ve skole kamaradu  ;D My jsme tam taky meli takovyho podobnyho,ten zase nosil do skoly hracky z Pifa a lizatka se zvejkackou...Tu jsme potom vzdycky nechali kolovat  ;D

***Banana.com

Citace od: Millan kdy 04.09.2006, 22:08:27
Teda Kanale tys ale musel mit ve skole kamaradu ::)My jsme tam taky meli takovyho podobnyho,ten zase nosil do skoly hracky z Pifa a lizatka se zvejkackou...Tu jsme potom vzdycky nechali kolovat  ;D

No, já kromě toho měl doma od roku 1985 ZX Spectrum a od roku 1986 Atari 520 STE, později 1040 STFM, takže o zájemce k návštěvě nebyla nouze, leč dva na jedno Lego/počítač je už moc ;D

ottta

Dobré téma, fajn otázka. Ač nejsem a nikdy jsem nebyl pražák, tak třeba v roce 1986 jsem občas stával před vánocema cca 3 - 4 hod ve frontě na Národní třídě před Domem techniky mládeže s nadějí, že nějaké lego zbyde. Pěkně v houfu, venku v mrazu než otevřou........ a o nějakém výběru nemohla být ani řeč. Ber co je nebo běž. Ale i světlé vyjimky byly. Jednou z jara 1988 jsem tam koupil i bez fronty a jakýs takýs výběr byl. Z vyprávění znám, že bylo lego k dostání v hračkárnách alespoň před vánoci i v menších městech. Osobně jsem ho tam však nikdy do roku 1990 neviděl. Snad jedinou výhodou týhle doby byla cena lega - škatulka za dvacku. Jó když dnes vidím ty plné regály a minimální zájem, jsou tyto vzpomínky na mládí až komické. ZH

chadzi

ja pristup nic moc, nasi nemeli moc prachy takze lego jsem mel akorat od pribuznejch z Recka, celkem tak +/- 20 setu jako Kanalnik. jo a pak sem taky bojoval na Brnenskym veletrhu o katalogy  ;D

***Banana.com

Citace od: chadzi kdy 05.09.2006, 07:38:33
ja pristup nic moc, nasi nemeli moc prachy takze lego jsem mel akorat od pribuznejch z Recka, celkem tak +/- 20 setu jako Kanalnik. jo a pak sem taky bojoval na Brnenskym veletrhu o katalogy  ;D

;D ;D Zato teď si to IMHO vynahrazuješ víc než dokonale ;D ;)

MiP

Já Lega nikdo moc neměl. Moje uplně první byl Basic 135 a auto 660. Kdy sem je ale dostal, si opravdu nepamatuju, ale je to hodně dávno. No a pak přišel set 897 a ten mě prostě dostal - Space. A když jsem pak na Vánoce objevil pod stromkem Betu-1, nevěřil jsem vlastním očím, to byl totiž můj vymodlený set. Pak jsem měl ještě pár menších setů (žlutý bagr, modré auto a doktorský vrtulník). Tím můj kontakt s Legem z dob minulých končil. Lego bylo v poměru k výplatě neskutečně drahé, tak jsem byl rád za každou kostičku, co jsem měl. A jediná možnost byla, jak psal Kanál, nákup v Tuzexu, odkud pochází i většina mojeho Lega. Na dlouhou dobu jsem pak na Lego zapoměl, i když ne tak docela, protože jsem někdy začátkem tohoto roku poskládal všechny sety, co jsem měl a nechybělo skoro nic. No a pak přišly Kostky...  ;D A nyní si vynahrazuji, co jsem nemohl mít tenkrát...  ;D
-------------------------------------------------------
MiP http://www.mipovo.cz - MiPova nabídka setů a dílů http://www.bricklink.com/store.asp?p=mip - BL shop MIPOVO

Raistlin M

Já jsem první Lego měl dostat když mi bylo 10, tedy ještě za totáče.  Jak už psal Millan, i já měl spoustu jinejch hraček. Pár dřevěnejch stavebnic, hromadu plastovejch vojáků, z nichž každej měl jméno, stovku pajduláků od člobrda a pár velikánskejch šutrů. Bitvy byly na denním pořádku.
Lego jsem jen okukoval u kamarádů a jen jsem věděl, že bych nějaký chtěl, ale nějak jsem to neřešil.
V den mých 10. narozenin jsme přišli do DTM a měli kulový. Později tam měli jen Basic a to já nechtěl. Chtěl jsem nějaký Space. První Lego mi přivezl až když mi bylo 12, táta ze služební cesty do GB ( nějaký M:Trony a Space Police...  )
Bonů jsme měli dost, táta jezdil služebně ven a když jel do nějaký komančárny, tak diety měl napůl místní a napůl bony. V Tuzexu se ale Lego nekupovalo. Tam jsem si kupoval Matchboxy a slaďochy. :)


Petrjr

#12
K původnímu dotazu: Přístup k Legu za komunistů.

  Ono také bylo několik období. Konkrétně situace v Praze.

   Začínám lety 78-83, jak předtím to nevím. Nejprve nebývalo lego skoro nikde - ani v tuzexu, a pokud bylo, tak pár setů (2-4 typů, obvykle tak kus od každého, malé krabičky). Na lepší věci se musel člověk zajít podívat ke kamarádům, většinou dětem prominentů, kovaných, kteří měli šanci vyjet do západního světa*.

   Toto období plynule přešlo do stavu, kdy v Tuzexu začalo být více Lega a také bony už se při troše štěstí a snahy daly sehnat i mezi běžnými smrtelníky. Začaly se objevovat i velké sety (pochopitelně stále mluvím o Tuzexu). To bylo někdy mezi 82-86. EDIT: Z další diskuse vyplynulo, že už i v této době bylo možné sehnat Lego /pod pultem/ i mimo síť Tuzex.

   Pak nastalo období DTM - dům techniky mládeže na Národní třídě. Tam se daly sehnat i sety za koruny. Pochopitelně to znamenalo vystát několikahodinovou frontu, ale to v té době nebyla věc nijak neobvyklá, stávalo se na leccos - půlhodinová fronta byla běžná záležitost, v některých případech bylo nutné před obchodem nocovat, aby se na vás ráno dostalo než se vyprodá (typicky zájezdy do z našeho pohledu "polozápadní" Jugoslávie). (Toto uvádím pro mladší generaci, neb jsem se už setkal s naprostými neznalostmi tehdejší reality - takže ta fronta na lego byla z tehdejšího pohledu už jen maličkost.)

   Z tohoto období mám také potvrzenou situaci, že na východě Československa (a nejspíše i v jiných exponovaných oblastech), / asi pro zatraktivnění tamního území? / se objevilo Lego i na pultech hračkářství. Potvrzen konkrétně jeden případ. Lego byla kusovka a ležela tam dlouho a ne pod pultem, neb ho tam lidé neznali a bylo (na tehdejší poměry extra obzvláště) drahé, takže ho nekoupili. ... Mimochodem, nezapomeňte že neexistoval internet, např. na zavedení telefonu se čekalo pár let a mělo ho pár lidí z domu. Takže znalost toho, kde se co prodává se přenášela pouze mezi známými, a byla to vysoce ceněná informace - např. kdy přijde zboží, atd.

  Pak přišla revoluce, Tuzex ještě chvíli fungoval, DTM o chvilku déle a Lego se stalo dostupné i v běžných obchodech - ale z tohoto toto období už moc info nemám, už jsem Lego nekupoval.


Zdroj: Vlastní zkušenosti, u starších období upřesňující podrobnosti (počty typů, ...) z přímého doslechu (rodiče, další rodina, ...).

P.S.: Cena jedné krabičky (do velikosti cca dnešního hasičského nákladního auta 7239) se v poměru k běžným platům byla tak 1/4-1/2 měsíčního platu.


EDIT: * Zapomněl jsem, a abych někomu nekřivdil, další zdroj Lega byli příbuzní na západě.

Jenčula

To já měl za totáče odcestovanou tetičku v západním Německu*, takže jsem alespoň o Vánocích (bohužel jezdila jen 1x do roka  :-\ ) neměl o LEGO nouzi (na tu dobu). V Teplickém Tuzexu toho moc nebylo. A když jsem někdy v 86´ - 87´ před Vánoci zcela náhodně objevil ve skříni (podobnost s Kanálem čistě náhodná ;D) policejní stanici 6386 kterou mamka ukořistila za nekřesťanské peníze v Českých Budějovicích (podobnost s Kanálem čistě náhodná ;D), tak jsem do Vánoc samým blahem nespal. Narozdíl od Kanála, já to musel vydržet, bo kdybych řekl, že jsem jí objevil, naši by jí dali určitě sousedům, nebo mně vydusili až do narozenin (tehdy jsem těm výhrůžkám ještě věřil).

* S tetičkou na západě to byla paráda, stačilo v létě rozstříhat katalog (dnes bych si dal pár facek), napsat milý dopis, vlepit pár obrázků z katalogu a pak se jen těšit.
Můj RELAX

Raistlin M

Citace od: Petrjr kdy 05.09.2006, 09:36:43
... dětem prominentů, kovaných, kteří měli šanci vyjet do západního světa.
   

Jen aby to nevypadalo, že jsme byli nějací prominenti.....otec nebyl ve straně a matka též (mě vyhodili už z jisker a jen sestra nám kazila kádrový profil. Byla pionýr  ;D ) . Občas museli Komunisti v práci prostě ustoupit a pustit ho ven, bo nikoho jinýho neměli.  ;D

PS: Nijak se netrefuji do nikoho, pro členství v některé z výše uvedených "skupinek". Je to každého věc a uvádím jen pro dokreslení.

Petrjr

Citace od: Raistlin M kdy 05.09.2006, 09:48:51
Citace od: Petrjr kdy 05.09.2006, 09:36:43
... dětem prominentů, kovaných, kteří měli šanci vyjet do západního světa.
   

Jen aby to nevypadalo, že jsme byli nějací prominenti.....otec nebyl ve straně a matka též (mě vyhodili už z jisker a jen sestra nám kazila kádrový profil. Byla pionýr  ;D ) . Občas museli Komunisti v práci prostě ustoupit a pustit ho ven, bo nikoho jinýho neměli.  ;D
Jj, dalo se, a pravda, také jsem mluvil o letech 78-82 - ne o pozdějších, kdy to bylo volnější a ne o dřívějších, kdy ještě "dobíhal" 68.

Rudy

Môj otec bol vedúcim predajne Domáce potreby, a vždy pred Vianocami bol dohodnutý z vedúcim z hračkárstva a tak sme nedostatkom LEGA netrpeli, aj keď sme ho dostávali iba na Vianoce, čo nám úplne stačilo.  Vtedy bolo všetko dobré a hlavne zahraničné pod pultové a tak sa všetko robilo na základe známostí. Hlavne to platilo na Vianoce.

Pamätám sa hlavne na jedny Vianoce v roku 1987, keď sme s bratmi dostali pod stromček LEGO BASIC 740

http://guide.lugnet.com/set/740_1

a lego TECHNIK 8860

http://guide.lugnet.com/set/8860

Pointa bola ale v tom, že tento TECHNIK sa nám vôbec nepáčil, prv sme leteli na ten BASIC. A tak otec nadávajúc musel celú noc skladať TECHNIK.  Potom ráno keď sme sa zobudili a na stole zbadali postavenú túto obrovskú a prekrásnu formulu ( aspoň my sme to formulou volali ), tak sme sa o ňu hneď pobili, komu bude patriť.   Ale v puberte keď sme si LEGO prestali vážiť a nebavilo nás, tak sa zabalilo do krabice  a dalo bratrancom.

Petrjr

Citace od: Rudy kdy 05.09.2006, 13:56:47
... a vždy pred Vianocami bol dohodnutý z vedúcim z hračkárstva a tak sme nedostatkom LEGA netrpeli ...
To by mne docela zajímalo. Takto to chodilo skoro u všech exponovaných věcí, v tom mám jasno. Ale zajímá mne, v jaké to bylo době. Alespoň přibližně.
  Měl jsem představu, že do běžného prodeje (rozuměj podpultového, známostního, jako u každé takové věci) se Lego dostávalo až mnohem později - tipnul jsem si až ten 87-88, ale z dalšího textu vyplývá, že už to bylo dříve.  Jinak datum 87-88 je jen můj osobní odhad, nemám žádná fakta, pouze vnější pozorování a náznaky.

Jindroush

Mno, já dostal tohle:
http://guide.lugnet.com/set/744

Bylo to koupený pod pultem v nějaký pidi prodejničce na Slovensku. Cena cca 500 Kčs. Bohužel nevím, kdy přesně jsme to dostali, ale kolem 83-85. Později zcela vylučuji.

(Byly to vánoce a odmítli jsme jít spát, dokud jsme nepostavili ten větrník  ;D)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Petrjr

Citace od: Jindroush kdy 05.09.2006, 14:24:04
... kolem 83-85. Později zcela vylučuji. ...

:o  Vidím, že budu muset poupravit mojí roadmap  ;D

  Ačkoli, je možné, že v Praze byla situace jiná. A z jiných měst jsem info neměl, natož podpultové  ;)

Mimochodem, moc moc hezký set. A vskutku univerzální, což byla /vzhledem k obecnému nedostatku Lega/ tehdy věc k nezaplacení.

Jarmila

Tak to já do svých 35 let neznala ani slovo LEGO, natož stavebnici. A tak si teď s tím traumatem z dětství vypořádávám po svém. Na stará kolena si kupuji stavebnice s legem a svádím to na syna.  ;D ;D ;D
Když jsem byla mladá, byla jsem domýšlivá. Ale teď? Teď už nemám chybu!!!

Rudy

Písal som o roku 1987.  Predtým to bolo možné tiež, myslím že LEGO sme začali dostávať pod stromček od roku 1984 alebo 1985.  Ale vtedy sme dostávali také menšie sety.  V tej dobe nebolo ničoho. Banány, pomaranče, mandarinky, časopis ABC, zahraničné magnetofónové kazety BASF, 9 voltové batérie alias monočlánky. Bez známostí nemal človek vôbec nič.  Pamätám si na výstavy v Brne, kam sme chodili každý rok a obdivovali za sklom LEGO. Keď sa mi tam podarilo dostať katalóg LEGA bol som úplne štastný. Možno že TUZEX mal LEGO ešte skoršie, ale tam sme nechodili, takže to neviem.



kocour

#22
moje první lego bylo 6592 v roce 1990 na vánoce a potom v roce 91 na vánoce 6354 to byl i po revoluci problém sehnat protože to scháněla sousedka v praze pro mě i svýho syna a stálo to 1500kčs!!! což v tý době byla půlka vejplaty  :o

mulah

Jo ještě jsem zapoměl. Páč měl táta Většinu příbuzných u těch ZLÝCH Němců a v   mládí nevstoupil do SSM,tak se jednou stalo,že tetka poslala z raichu nějaký Lego. No ale jak už to tehdá bylo, balík přišel rozbalenej,Lego v pr***i,a protože bylo před vánocema a tetka poslala i nějakou kolekci,tak všechny figurky byli rozmackáný (asi jestli v nich není ukrytá cihla zlata).  No a 2 roky na to,když strana padla a táta mohl jet poprvý ven,tak tetka zaklepala bačkorama a já dodnes nevím co to tehdá poslala za set.
jedu po CITY jak slepice po flusu

Poco

Citace od: Petrjr kdy 05.09.2006, 14:19:59
  Měl jsem představu, že do běžného prodeje (rozuměj podpultového, známostního, jako u každé takové věci) se Lego dostávalo až mnohem později - tipnul jsem si až ten 87-88, ale z dalšího textu vyplývá, že už to bylo dříve.  Jinak datum 87-88 je jen můj osobní odhad, nemám žádná fakta, pouze vnější pozorování a náznaky.
Tak ja neviem ako v ČR, ale u nás bol v tom čase najbližší lego obchod v 100 km vzdialenej Bratislave. Doteraz si pamätám, ako som tam slintal, keď som tam raz išiel s mamou (samozrejme o piatej ráno :) ).
Prvý set, ktorý som videl u nás v obchode bol 6491 a skoro som sa posadil na prdel, pretože som nemohol uveriť, že sa lego objavilo v normálnom hračkárstve. 100% to bolo po 89tom. Samozrejme som si ten set vymodlil. ;D

Petrjr

Citace od: Poco kdy 05.09.2006, 16:44:00
... Prvý set, ktorý som videl u nás v obchode bol ... 100% to bolo po 89tom.
Jak uvádím, mluvil jsem o podpultovém prodeji. Osobně jsem znal jediný obchod - DTM - kde jsem Lego uviděl v prodeji před 89 - když přivezli zboží, tak byla cca 5-hodinová fronta (bývala delší, na ty déle čekající se obvykle nedostalo).
  Uváděl/hledal jsem dobu, kdy bylo Lego puštěno i do normální obchodní sítě (ne jen v Tuzexu). Pochopitelně, že bylo rozebráno už před tím, než se fyzicky dostalo na pult.

Jindroush

Ještě jsem to konzultoval s matkou a opravdu jsem si vzpoměl správně jak roky, tak i cenu (říkala 540 Kčs, takže pěkná palba) a i místo - prodejna v malé vesničce Rybany (tehdy okres Topoĺčany, nyní Bánovce n/Bebravou, SR).

I když tedy podle toho, co říkala, tak všechno LEGO, co jsme měli (kupovali nám to v rozmezí cca 78-86), bylo prý koupeno mimo Tuzex. Je to už pár let, takže za tuhle informaci nedám ruku do ohně.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

peter

Mě rodiče kupovali Lego od roku 1985 a sice výhradně z normálních obchodů a ne z Tuzexu, protože bony jsme neměli. Z vyprávění vím, že to byl zejména DTM, kde nakoupili kolem vánoc a pak mi to postupně během roku dávali.

Jinak zde jsem udělal kdysi téma o cenách Lega v té době. Pro ukázku jsem oskenoval i dva paragony co jsme doma našli.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Petrjr

;D

  Tak mi to nedalo, a také jsem znovu konzultoval. Zdroj: Mátinka, tou dobou učitelka v mateřské škole v centru Prahy => měla rodiče od doktorů po zelináře (heč, míval jsem i banány  >:D ), rodiče s dětmi v odpovídajícím věku (6-7 předškoláci, příp. starší sourozenci). A mátinka typu organizátor, kde se co šustlo, to věděla a organizovala (to dělá doteď  ;D ).

  Takže informace z centra Prahy, léta 78-89: Do asi 84 bylo Lego jen v Tuzexu. Dříve sporadicky, později i častěji. Prý nešlo do běžné obchodní sítě a nedalo se "zajistit" ani přes rodiče (pracující v ČS) v zahraničním obchodě - i Ti pro něj museli do Tuzexu. Bony/Marky se přes známé sehnat daly (když nic jiného, tak u veksláků). Do cca 82 bylo lego opravdu sporadické a částečně podpultové i v Tuzexu (čti, stačil známý známého). Později bylo v Tuzexu i volně dostupné.

  Od cca 84 až do 89 se už Lego "dostalo" do běžné obchodní sítě. Uvozovky píši proto, že fyzicky na krám (jako příp. podpultovka až na krámě) se v rámci Prahy zpočátku vůbec nedostalo - bylo rozebráno už výše. Později, obzvláště po otevření DTM, se už dostalo až na krám - ale pochopitelně (v rámci Prahy) se nestalo, že by se objevilo na pultě. Prý tou dobou vyšlo +- stejně "obtížně" pro člověka nepřímého v 1. stupni (mátinka učitelka -> rodič vedoucí) sehnat podpultové Lego z běžného obchodu či vystát frontu v DTM (tam zase muselo být avízo, kdy přijde zboží a pak to vystát a doufat že nedojde než na vás dojde řada).
  Někdy v době otevření DTM se zvýšil počet volně dostupného lega i v Tuzexu, dostupný i dvojciferný počet typů (a kusů hodně).

  Omlouvám se, že uvádím data relativní vůči otevření Domu Techniky Mládeže, ale už nevím kdy přesně bylo otevřeno a vzájemné vazby na (ne)dostupnost Lega si pamatujeme právě hlavně ve vztahu k DTM.

Karel K

Taky mám nějaké zkušenosti kupováním Lega před rokem 1989  :)

http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=385.msg2723#msg2723