Straky (bylo Re: kolejiště na půdě)

Založil peter, 06.03.2009, 08:11:54

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Shi-So

Citace od: Michal Moučka kdy 06.03.2009, 13:19:59
Citace od: Shi-So kdy 06.03.2009, 13:00:53
Ja o nepodporuji, ale nesnasim, kdyz nekdo jen tak nekomu nadava do zlodeju...
To je proste ubohy, do nekoho se navazet jen tak...kolikrat jsi pri koupi na Aukru dostal k necemu uctenku????
Kolik tech setu tam prodavali?Ja videl dva a mit na nej prachy tak si ho taky koupim....(a ne nenapadlo by me, ze je kradenej....).Nesleduji datum vydani toho ci onoho.....
A na zaklade toho mi bude nekdo nadavat, ze jsem zlodej???
Tak předně nikomu nenadávám do zlodějů. Jen nesnáším podporování zlodějů. A jestli dobře čteš, oni to nekoupili na Aukru, ale koupě jim byla nabídnuta. Nevím zda a případně kolik se těchto setů na Aukru objevilo. Já je tam nevyhledávám tím spíš, že se začne prodávat v dubnu. Když chci nový set, tak si ho koupím v obchodě nebo na S@H.

Nejhorší na tom ale je to, že se pánové musí pochlubit.... Přesně jak říká Jindroush - když už to koupili, tak ať drží .....

No, na AUKRU byly dva (aspon ja tam dva videl)
Cena cca 2900,- mi prisla odpovidajici cene v obchode, tudiz z me strany zadne podezreni....Trains uz moc nedelam, tudiz datum vydani jsem neznal ani nesledoval.....Bral jsem to proste tak, ze uz je venku.....
A ne bohuzel jsem dobre necetl, pisu ve spechu ze skoleni......Ano vedomim nakupem kradene zbozi, by se nikdo chlubit nemel, s tim souhlasim.....

otaznik

#31
Moje zkušenosti:

Dlouho dlouho jsem se snažil s tímto nešvarem něco dělat, osobně jsem mluvil s ředitelem českého zastoupení TLC, s Colonelem jsme po cestě z/do Brna mluvili poměrně velmi dlouhou dobu s J. Beyerem. Vyhledával jsem všechny podezřelé nabídky na českých aukcích a posíla je TLC apod.
Výsledek bohužel víceméně žádný. Dokonce jsem se dozvěděl i "žert" jak se jednou ztratila mezi dvěma sklady PALETA LEGO Mindstorms NXT!

Od té doby si o tom myslím svoje a také jsem koupil pár setů, které jsou pravděpodobně z Kladna. To, že to byly limited releases (tedy věci, které neprodává ani samo TLC na věci samozřejmě nic nemění). Nepíšu to sem, abych se tím chlubil, ale proto, abych uvedl svůj současný postoj k těmto věcem na pravou míru.

To nic nemění na tom, že kdo si myslí, že prodeje těchto setů na aukru apod. jsou právně v pořádku, tak je buď naivní nebo hloupý.

BTW: Kanal podal trestní oznámení, ale nic se nestalo, TLC nevykázalo žádnou ztrátu a vše bylo zastaveno.

5o

Asi pred pol rokom, som čítal rozsiahlu reportáž od Kanála, ktorý kúpil podozrivý set, dal ho na Políciu na prešetrenie a oni mu ho potom vrátili s tým, že krádež sa nehlásila. Nepamätám si úplne presne, kde to bolo, inak by som sem dal priamy link.
Ale čo je podstatnejšie, mnoho ľudí kupuje napr. aj Lego z druhej ruky alebo na burzách a dražbách bez dokladov. No a potom si zmyslia, že sa to dá predať ďalej a drahšie. Preto sa treba pred kúpou pýtať na pôvod, čo však nie je vždy možné dokladovať.
Ja som pred časom kúpil Lego v akcii v Tescu. Keby som ho chcel teraz, v čase krízy predať, tak buď ho predám za trhovú cenu bez dokladu, a budete mi nadávať do zlodejov, alebo ho predám s dokladom ale za nákupnú cenu.
A v Kladne je asi čierna diera, kde miznú celé palety až kamióny, ale nikomu to nechýba. Je to na zasmiatie, no ak je to v skutočnosti pravda, tak to je potom už o niečom inom ako o výrobe a distribúcii.
Preto lebo Lego...

hobby

Citace od: Michal Moučka kdy 06.03.2009, 13:19:59
Nejhorší na tom ale je to, že se pánové musí pochlubit.... Přesně jak říká Jindroush - když už to koupili, tak ať drží .....
1) nikdo se nechlubí, není čím, nebo snad ano?.
2) přesně, jako Shi-So - mám i jiné starosti a nesleduji vše pozorně. Tak jsem vůbec jsem neuvažoval a ani nevím, kdy se co bude, nebo má prodávat. Dokonce jsem měl v úmyslu set koupit mnohem později, až bude laciný.
3) co tady lítá za slova a urážky, není dobrou vizitkou diskuze a proto ať drží huby ti, co s tím začínají  :-X.

Jindroush

Citace od: 5o kdy 06.03.2009, 13:44:17
Keby som ho chcel teraz, v čase krízy predať, tak buď ho predám za trhovú cenu bez dokladu, a budete mi nadávať do zlodejov, alebo ho predám s dokladom ale za nákupnú cenu.

Um, ne. Doklad je čistě pro mě, jaká suma je na něm uvedena je nepodstatný a můžeš to prodávat klidně za 10x tolik, do toho mi (ani nikomu jinýmu) nic není.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

5o

A ešte som zabudol spomenúť pár mojich nákupov na Aukru. Pár krát som prihodil, na zaujímavé sety a diely. No vždy ma niekto prehlasoval, tak počet nákupov = 0. Raz za čas tam zablúdim, ale keď si mám vybrať, tak radšej idem na BL.
Preto lebo Lego...

eNTy

Citace od: 5o kdy 06.03.2009, 13:44:17
Keby som ho chcel teraz, v čase krízy predať, tak buď ho predám za trhovú cenu bez dokladu, a budete mi nadávať do zlodejov...

To je nesmysl. Přece nákup z druhé ruky je běžná praxe a nikdo žádné účtenky nechce a jejich absence není důkazem krádeže. Vidím ale rozdíl v tom koupit něco z druhé ruky a koupit něco z druhé ruky s vědomím, že jde o kradené zboží.
To, že kupuju vědomě kradené zboží, ze mně dělá zloděje. Samozřejmě, je extrémně těžké dokázat, že jsem to při nákupu věděl. Zvlášť v čechách je najednou každý prostáček, který nic neví, nic nezná. Proto je úsměvně smutné, že to tvrdí i lidé, kteří pravděpodobně velmi dobře vědí...a když jim je to vyčteno, jen kolem kopou a křičí. Každopádně to vědí teď a třeba si z toho vezmou ponaučení pro příště. Ale spíš ne

Jindroush

5o narážel na zdejší pravidlo soukromé inzerce, které zabraňuje prodeji zánovních stavebnic bez poslání dokladu adminovi (na Kostkách).
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Michal Moučka

Citace od: hobby kdy 06.03.2009, 13:49:23
2) přesně, jako Shi-So - mám i jiné starosti a nesleduji vše pozorně. Tak jsem vůbec jsem neuvažoval a ani nevím, kdy se co bude, nebo má prodávat. Dokonce jsem měl v úmyslu set koupit mnohem později, až bude laciný.
Myslíš, že ostatní nemají jiné starosti? Prodej kradeného Lega se tu řešil tolikrát, že uniknout to mohlo jen úplnému ignorantovi. A předpokládám, když se věnuješ stavbám měst a kolejišť, že Ti určitě nemohl uniknout termín prodeje. Tim spíš, že info o ceně a termínu je o pár příspěvků výš, než si děkoval Jonasovi za informace.

matny

Nielen samostatný postoj TLC k stratám, ktoré zatiaľ v teoretickej rovine vznikajú v Kladne je nezodpovedný – každý kto kladne podporuje predaj setov mimo oficiálnu distribučnú sieť je spoluvinníkom. Ak verejne TLC vyhlasuje, že sa v podstate nič nedeje, tak podpora ilegálneho predaja setov bude intenzívne narastať a potom sa vôbec nečudujem, že ľudia,  ktorí v predstihu nakupujú   majú tendencie sa obhajovať  bezpredmetnými argumentmi. V konečnom dôsledku potom dochádza vzájomným urážkam, ktoré diskusiu degradujú.
Vidím to však aj pozitívne - ako náhle vzrastie vďaka súčasnej politike TLC ilegálny predaj, príde obdobie kedy TLC už nebude môcť zatajovať tieto fakty a bude to musieť radikálne riešiť – avšak môže byť už neskoro. Opatrenia sa proste vždy realizujú až vtedy, keď zbytočne vyhasnú ľudské životy. Napr. nedávna nehoda na železničnom prejazde v Polomke. Najprv sa muselo počkať na niekoľko mŕtvych,  aby sa konečne nainštalovala svetelná signalizácia. Tým nechcem povedať,  že kvôli pár strateným setom má vyhasnúť ľudský život.  ;)

Citacenarážel na zdejší pravidlo soukromé inzerce, které zabraňuje prodeji zánovních stavebnic bez poslání dokladu adminovi

Ja by som skôr zaviedol iné pravidlá pre súkromnú inzerciu - podobných dokladov ti môžem vytlačiť stovky  :P

Jonas

Citace od: matny kdy 06.03.2009, 14:27:17
Ak verejne TLC vyhlasuje, že sa v podstate nič nedeje, ....

Můžeš prosím uvést zdroj pro toto tvrzení?
Jonas - Můj Brickshelf

matny

#41
Citace od: Jonas kdy 06.03.2009, 14:34:34
Můžeš prosím uvést zdroj pro toto tvrzení?

Nemôžem  ;)  Vychádzal som z predchádzajúcich príspevkov, takže tam malo byť skôr uvedené, že je to verejným tajomstvom...

Jonas

#42
Citace od: matny kdy 06.03.2009, 14:38:59
Nemôžem  ;)  Vychádzal som z predchádzajúcich príspevkov, takže tam malo byť skôr uvedené, že je to verejným tajomstvom...

Sorry, ale předcházející příspěvky vycházely zase jen z jiných předcházejících příspěvků, atd. Anglicky se tomu říká Urban Legend.
Jonas - Můj Brickshelf

otaznik

Citace od: Jonas kdy 06.03.2009, 14:47:50
Sorry, ale předcházející příspěvky vycházely zase jen z jiných předcházejících příspěvků, atd. Anglicky se tomu říká Urban Legend.
Řekl bych, že můj příspěvek Urban Legend není.
Ale celé to na věci stejně nic nemění.

matny

#44
Citace od: Jonas kdy 06.03.2009, 14:47:50
Sorry, ale předcházející příspěvky vycházely zase jen z jiných předcházejících příspěvků, atd. Anglicky se tomu říká Urban Legend.

Alebo contemporary legend, ale to čo tu riešime nemá s týmto folklórom nič spoločné...
Ja som samozrejme nechcel naznačiť, že TLC nerieši tento problém, ale mám dojem, že ho zatajuje...

Shi-So

U nas, pokud chybi treba sedacka, tak je to pruser....
Chybet pravidelne treba paleta, tak je to pruser "az na pudu" a nekdo to pekne odskace....
Kladno je takhle derave uz leta??Nevim, nevim...Sice se to tu uz resilo Xkrat, ale tohle mi proste hlava nebere......

Anatyt

Ma nejaky hlbsi vyznam to tu riesit? Pretoze k nicomu aj tak nedospejeme. K nicomu! NIKTO z nas urcite nie je zlodej (toboz nie clovek ako Hobby pre panakrala!), na druhej strane verim, ze KAZDY z nas kradeze odsudzuje ako nieco negativne! Sa tu dotahujete na blbostiach, ktore nikam nevedu.

matny

Samozrejme že žiadny význam to nemá, pretože nič nevyriešime, iba sa rozdelíme do dvoch táborov. Ak teda TLC  zatajuje tieto fakty, čo je úplne prirodzené, tak nechápem prečo to nezatajujú aj tí ktorí si set zakúpili pred oficiálnym uvedeným na trh. A už vôbec nechápem ako sa niekto môže cítiť dotknutý len preto, že mu jeho recenzia na set 10194 z pochopiteľných dôvodov bola vymazaná.
Taktiež nečítam recenziu na film 3 mesiace pred premierou – a určite by som sa nechválil tým ak by som mal doma kópiu toho filmu.

Ondra

Celkem se divím, že někteří lidé nákup kradeného zboží už z první ruky, nebo přes překupníka tolerují ba dokonce ho ještě vychvalují.

Takové lidi, kteří vědí o původu setu(To že je kradený) a přesto ho koupí a pak to obhajují stylem "Když jim je to tam jedno" , bych nazval zloději a nejraději upozornil Policii Čr(I když stejně nic neudělá  ::) ).Opravdu nechápu, kdo se může takhle snížit ke kupování kradených věcí.

Nevím jak je to s 10194 Emeraldem, ale když všichni tvrdí že "není"(Je a všichni to tuší/vědí) kradený a nedokážou dodat jediný důkaz, tak nevím co si mám o tom a o nich myslet.Díky bohu že jsem ten set nekoupil(Měl jsem možnost) a taky doufám že s tím začne lego něco dělat!

hobby


Petrjr

#50
Citace od: Colonel32 kdy 06.03.2009, 12:13:06Ale jestli chcete jít do extrému, tak kdo z vás v životě nekoupil nic od Kanála? ...
Já.

Protože Kanál je černota v obrovském objemu už sama o sobě. Nemá/resp. neměl-ještě relativně nedávno, teď už nesleduji/ na to firmu. Kašle na daně (+ sociální, zdravotní, povinnost mít /pro určitý typ prodejů/ provozovnu  ...). Nemusí být plátce DPH (ze zahraničí je obtížné "tahat" pokud nejste plátci - prakticky to nejde. A jakmile jste pláti, tak bývá problém se zbožím bez dokladu na straně nákupu, že pokud už, tak tam to DPH musíte přidat.). Takže tím Kanál, a ostatní kdo jedou ve velkém bez firmy, dělají podrazy slušným prodejcům (Legáček; svého času Llevelyn, která záhy na firemní prodej najela, ...).

----

Každý máme svou hranici.

Někdo není ochoten kupovat zboží, které je prokazatelně kradené (většina z aktivních kostkařů už zná, kdy a jak TLC pouští oficiálně sety ven). Někdo není ochoten kupovat obecně od "velko"prodejců, co to dělají načerno.

Něco se dá postihnout legislativně, něco hůře. Něco se dá právně dokázat, něco hůře. Se svým svědomím se musí poprat každý sám. Ale ještě to tu vytrubovat a tvářit se jako neviňátko. Hmm. To už musí být nátura. :-\


S.t.a.l.k.e.r.

CitaceNemá/resp. neměl-ještě relativně nedávno, teď už nesleduji/ na to firmu
Toto sa potom ale týka každého kto sety dovezie a predá. Nezáleží na množstve, ide o princíp. Kto by ukazoval na takto dovezené sety akýkoľvek nadobúdací doklad? Doviezť do EÚ Lego v kufri bez preclenia a zaplatenia DPH je daňový podvod, nie? Pritom aj takúto chválu som tu videl a nikomu to nevadilo.
Potom tu máme ľudí čo cez inzeráty skupujú Lego a potom ho ponúkajú na predaj napr. cez BL. Nie je to šmelinárstvo? Za komančov na to bol tuším aj nejaký paragraf, prečin voči národnému hospodárstvu?

otaznik

Citace od: Stalker kdy 06.03.2009, 23:10:31
CitaceNemá/resp. neměl-ještě relativně nedávno, teď už nesleduji/ na to firmu
Toto sa potom ale týka každého kto sety dovezie a predá. Nezáleží na množstve, ide o princíp. Kto by ukazoval na takto dovezené sety akýkoľvek nadobúdací doklad? Doviezť do EÚ Lego v kufri bez preclenia a zaplatenia DPH je daňový podvod, nie? Pritom aj takúto chválu som tu videl a nikomu to nevadilo.

Na množství právě záleží. V ČR je to tuším 20 000 Kč obratu za rok, na takový obchod nemusíš mít žádnou firmu a ani ho nikde vykazovat.
Podobné je to s dovozem. Pokud je zásilka (poštovní) levnější než 150 EUR, žádné clo neplatíš, při osobním přivezení je ta částka ještě o dost vyšší.

Citace od: Stalker kdy 06.03.2009, 23:10:31
Potom tu máme ľudí čo cez inzeráty skupujú Lego a potom ho ponúkajú na predaj napr. cez BL. Nie je to šmelinárstvo? Za komančov na to bol tuším aj nejaký paragraf, prečin voči národnému hospodárstvu?
A tohle už je spíše k pousmání.

hobby

Tak vidím, že je tady nový Mirek Dušín - Petrj. >:( Myslel jsem, že už je konec té trapné diskuze, kterou vyprovokoval Peter. Tak já to tedy shrnu:
1) dokážu si představit, že jakékoliv zboží se může prodávat již před oficiálním termínem, ať už z nekázně, protekce
    ap. Není to nikde výjimka. Ale neumím si představit, že v tomto případě mizí celé sety i s krabicemi. Pokud to
    pravda je, pak já to nevím, nechce se mi to věřit a je to smutné. Nezjišťuji to, nejsem fízl. Musí v tom jet i
    samotný management, jinak si to neumím vysvětlit. Ale s krádežemi mě nikdo spojovat nebude!! Vůbec takhle
    neuvažuji, ani to neumím! Ty trapné moralisty odkazuji na ono přísloví "podle sebe soudím tebe".
2) chlubit se tady s tímto setem? Proč? K smíchu! To mohu říci, že mi ho závidíte, což je také k smíchu!
3) Moralisti, sundejte si svatozář a radši se předveďte pozitivně, stavbou atd.

Toť z mé strany vše a na další příspěvky nereaguji.

peter

Citace od: hobby kdy 07.03.2009, 09:26:06
Myslel jsem, že už je konec té trapné diskuze, kterou vyprovokoval Peter.

Jen poupravím, že prvotním impulsem byl příspěvek jistého člena o novém přírůstku ve sbírce :P

Citace od: hobby kdy 07.03.2009, 09:26:06
Moralisti, sundejte si svatozář a radši se předveďte pozitivně, stavbou atd.

Svatozář nepotřebuji i když vím, že ani jediný díl mé sbírky nebyl získán nelegální cestou ani podporou nelegální činnosti jiných. Co se týká dovětku předvedení se stavbou, tak si dovolím tvrdit, že na tomto fóru patřím k těm, co staví nejvíce 8)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

otaznik

Citace od: hobby kdy 07.03.2009, 09:26:06
1) dokážu si představit, že jakékoliv zboží se může prodávat již před oficiálním termínem, ať už z nekázně, protekce
    ap. Není to nikde výjimka. Ale neumím si představit, že v tomto případě mizí celé sety i s krabicemi. Pokud to
    pravda je, pak já to nevím, nechce se mi to věřit a je to smutné. Nezjišťuji to, nejsem fízl. Musí v tom jet i
    samotný management, jinak si to neumím vysvětlit. Ale s krádežemi mě nikdo spojovat nebude!! Vůbec takhle
    neuvažuji, ani to neumím! Ty trapné moralisty odkazuji na ono přísloví "podle sebe soudím tebe".
To asi nemyslíš vážně, že ne? O únicích z Kladna (a kde a jak se prodávají) se tu bavíme už několik let. Minimálně podezření jsi jistě musel mít.

Petrjr

Citace od: hobby kdy 07.03.2009, 09:26:06Tak vidím, že je tady nový Mirek Dušín - Petrj. >:(
To ani náhodou. Každý máme "své".

A jak říkám, každý máme hranici. Danou třeba zkušeností (kdo má/zkusil malou firmu a vše co k tomu náleží), danou znalostmi (o únicích z Kladna se psalo mnoho, že TLC nepouští věci dříve jinak než oficiálně, také).

Jasně, každý nemusí mít ty znalosti a zkušenosti. Ale pravda, u aktivních kostkařů některé typické znalosti předpokládám.

Jonas

Vůbec mi nedělá potěšení přispívat do tohoto vlákna, ale musím. A kdo mě zde na Kostkách zná, ví že jsem se zatím vždycky ozval, když se zde začaly probírat a různě krkolomně "zdůvodňovat" prapodivné obchody. Tím, že zboží pochází s velkou pravděpodobností z krádeží, se tady někteří lidé ani netajili.

Citace od: hobby kdy 07.03.2009, 09:26:06
Tak vidím, že je tady nový Mirek Dušín - Petrj. >:( Myslel jsem, že už je konec té trapné diskuze, kterou vyprovokoval Peter.

Nebyl to Peter, který vyprovokoval tuto diskusi. To, že se ozval, považuji za správné, a já jsem neváhal se připojit.
Pokud si dobře pamatuji, tak za mého mládí pojem Mirek Dušín nebyla nadávka, snad jen v ústech členů jistého Bratrstva.     
 
Citace od: hobby kdy 07.03.2009, 09:26:06
1) dokážu si představit, že jakékoliv zboží se může prodávat již před oficiálním termínem, ať už z nekázně, protekce, ap.

Ano, může to být možné. Ale po všech těch případech, které zde byly probírány v minulém půlroce, by každý člověk s rozumem a se ctí měl zbystřit, zvláště, když je mu zboží nabízeno velmi zvláštním konspirativním způsobem, navíc za neoficiální cenu. Pokud by to byl legální prodej, tak bys přeci musel dostat doklad o prodeji, protože i ten, kdo ti to prodává, ho musí mít. A ty ho máš právo po něm chtít. Navíc v tomto případě se dobře vědělo, že set bude prodávat pouze a jen přes S&H. 

Citace od: hobby kdy 07.03.2009, 09:26:06
Musí v tom jet i samotný management, jinak si to neumím vysvětlit.

Je to hodně krkolomná teorie. Ale je to nakonec jedno. Kradené zboží jednotlivcem nebo skupinou je pořád kradené zboží.

Citace
Krádež je když.... když to opravdu někdo někomu ukradne a ten druhý z toho má ztrátu. To není tento případ, takže řeči o slušnosti mi znějí trochu kýčovitě.

Tato argumentace mě ale skutečně nadzvedla. To si ti lidé, kteří doma mají příslušný set, který ale nekoupili od LTC, myslí, že jejich set vznikl ze vzduchu? Že ho někdo někde nevyrobil, neuskladnil, nezanesl do účetnictví, a že mu tudíž neschází a že mu nevznikla ztráta?
Proboha, takovéto argumenty jsem v této zemi zaslechl snad už jen od tzv. nepřizpůsobivých občanů.

Hobby, prosím. Neber to osobně. Ale v této diskusi jsi ty i někteří další hodně přestřelil  argumentací, která nebyla ani racionální, ani věcná a už vůbec ne férová.
Být tebou, spojil bych se s dalšími "postiženými" a zkusil bych hledat řešení, jak třeba s pomocí TLC odkrýt původ krádeží. Určité stopy máš, takže Vaše snažení vůbec nemusí být marné. Budu ti v tom držet palce.

Krádežím se asi nikdy nepodaří úplně zabránit. Přece jen ale budu mít mnohem lepší pocit, když budu vědět, že Kostky a jeho členové žádným způsobem krádeže a zloděje nepodporují.

Jonas - Můj Brickshelf

S.t.a.l.k.e.r.

CitaceCitace: Stalker  Včera v 23:10:31
Potom tu máme ľudí čo cez inzeráty skupujú Lego a potom ho ponúkajú na predaj napr. cez BL. Nie je to šmelinárstvo? Za komančov na to bol tuším aj nejaký paragraf, prečin voči národnému hospodárstvu?

A tohle už je spíše k pousmání.
A to už prečo? Nie je šmelina to čo sa vytýka Kanalovi??

otaznik

Citace od: Stalker kdy 07.03.2009, 10:53:30
CitaceCitace: Stalker  Včera v 23:10:31
Potom tu máme ľudí čo cez inzeráty skupujú Lego a potom ho ponúkajú na predaj napr. cez BL. Nie je to šmelinárstvo? Za komančov na to bol tuším aj nejaký paragraf, prečin voči národnému hospodárstvu?

A tohle už je spíše k pousmání.
A to už prečo? Nie je šmelina to čo sa vytýka Kanalovi??
Pleteš dohromady dvě různé věci - šmelení (nelegální obchod s (nedostatkovým - navíc za komunismu státním) zbožím) a nákup a prodej vlastního zboží v současné době.
Prodej LEGA na BL, které koupím na Ebay nebo jinde, není absolutně závadný, pokud zároveň dodržuji zákony země, ve které žiji.