(cizí) Obří mikro Bradavický hrad

Založil Chairudo, 12.01.2019, 16:47:54

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Chairudo

Jako fanoušek Harryho Pottera musím upozornit na tento krásně propracovaný model. Je to mikro Bradavický hrad nasvícený LED světly přestavěný ze setů (71043)

V článku je spousta pěkných fotek, video a odkaz na osvětlení.
Krásná inspirace ne jen pro hradaře, ale jiné stavby co se dají vylepšit nasvícením.




YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Robbed

Naprosto super, o něčem takovým dost uvažuju, ale na to musí člověk mít aspoň dva Hogwarts castle ;D

milanv

Hrad je to pěkný - i když nejsem znalec řady HP, takže netuším jak moc je originální nebo zkopírovaný z originálního setu (vícekrát). Ale rozhodně o tom osvětlení, které je jinak celkem pěkné, bych chtěl podotknout ceny - koukněte na ten e-shop a spočtěte si, co všechno potřebujete (všechny ty destičky do plate 1x6 atp., ale i cena těc jejich LED samotných).
Tento systém osvětlení totiž znám dlouho, byl mi inspirací k tomu, abych se naučil dělat vlastní, z tak maličkých diod. Ale za úplně jiné ceny (jsem v korunách tam kde on je v eurech, tj. 20-25x levnější). Tak vznikla MJ Brick, která navíc ovládá až 4 motory. Použitá je třeba na ovládání osvětlení betléma. (Motor tam je jen jeden a není třeba ovládat, takže tato funkce MJ Brick není v betlému využita.)
Pán na Žlutém hradě

papluh

Spýtam sa takto.

Ak by si tie tvoje LEDky chcel legálne predávať, tj mať firmu/živnosť, platiť dane/poplatky, riešiť web, započítať si sklad, nepodarky, stratené dodávky, záväzky vyplývajúce z práv spotrebiteľa, ... a plus najväčší náklad a to rozpočítaný čas venovaný vývoju a čas na produkciu a logistiku každej jednotky (z pohľadu toho, že človek čo všetko toto dokáže sa môže zamestnať za tisíce Eur/desaťtisíce Kč na mesiac, bez rizika podnikania), tak si si istý, že stále by sa cena pohybovala 20-25x menej ako má on ??

Len, že treba porovnávať porovnatelné a náklady na hobby a na živnosť to nie sú...

Klaj

Uzasny hrad. Tohle bych si chtel jednou postavit :) Osvetleni perfektne udelane. Krasna dekorace do obyvaku :)
Draco dormiens nunquam titiliandus

Drobuliatko


milanv

@papluh: já to přeci netvrdím, v tomto směru to vůbec neporovnávám. Chtěl jsem jen varovat případné zájemce, že osvětlení modelu v takovém rozsahu jako na videu je pekelně drahá záležitost, to je celé. A pak jsem přidal svou zkušenost, že právě z tohoto důvodu jsem se rozhodl to postavit pro betlém v hobby stylu, aby to vůbec bylo zaplatitelné - a to betlém je z hlediska osvětlení oproti tomu hradu úplný prťavec!
Pán na Žlutém hradě

Jonas

Milane,

mohl bys napsat, jaké diody, vodiče a konektory používáš ve svém systému? Já mám pro Arduino celý systém různých prvků včetně LED, ale bohužel nejsou úplně miniaturní a hodí se spíše do Technic MOCů než třeba do budov. Díky.
Jonas - Můj Brickshelf

Robbed

Citace od: milanv kdy 13.01.2019, 00:03:54
Hrad je to pěkný - i když nejsem znalec řady HP, takže netuším jak moc je originální nebo zkopírovaný z originálního setu (vícekrát).

Je to rozšíření, protože originální set pokrývá cca 1/2 až 1/3 předlohy, zbytek je potřeba dostavět, ideálně z dalšího setu pokud to člověk chce mít ve stejném stylu. :)

papluh

Citace od: milanv kdy 13.01.2019, 12:10:08
@papluh: já to přeci netvrdím, v tomto směru to vůbec neporovnávám. Chtěl jsem jen varovat případné zájemce, že osvětlení modelu v takovém rozsahu jako na videu je pekelně drahá záležitost, to je celé. A pak jsem přidal svou zkušenost, že právě z tohoto důvodu jsem se rozhodl to postavit pro betlém v hobby stylu, aby to vůbec bylo zaplatitelné - a to betlém je z hlediska osvětlení oproti tomu hradu úplný prťavec!

tak sorry, ale vyznelo to tak že kritizuješ jeho ceny

Ten čo sa tým zaoberal tak vie aké sú ceny HW. Pre tých ktorým ceny komerčných produktov nevyhovujú to môže byť iniciátorom na DIY, ale tipujem že tenprvotný nábeh môže byť neprekonateľný.

Takže ak nechceš tvoj projekt využívať  komerčne, tak prečo sa nepodeliť aspoň o počiatočné skúsenosti ? čo funguje, čo nie, kde zohnať HW, ...

Martins

ahoj, ta stavba je impozantní, chtěl jsem sem napsat něco jako Papluh. Protože se osvětlení začíná stávat nutností, tak by bylo fajn, kdyby vzniklo vlákno, kde by se ti, co umějí podělili s námi co chtějí... Takový návod pro začátečníky. Prosím!

Chairudo

Citace od: Martins kdy 13.01.2019, 14:08:32
ahoj, ta stavba je impozantní, chtěl jsem sem napsat něco jako Papluh. Protože se osvětlení začíná stávat nutností, tak by bylo fajn, kdyby vzniklo vlákno, kde by se ti, co umějí podělili s námi co chtějí... Takový návod pro začátečníky. Prosím!

To podporuji  ;D
Chtělo by to vlákno jaké mají lidi Zkušenosti a co používají. Začínám se do osvětlených modelů dostávat a každý nápad a zkušenost bude super.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Chairudo

Abych neplevelil dalším vláknem o Bradavicích dám to sem.

Hardegon má konkurenci  ;D Další obří model Bradavic roste na severu Británie, možná blízko místa skutečných Bradfavic  >:D
Propracopvání a nápad na použití stěn je super, snad to dostaví  :)



YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

milanv

Dobře, sepíšu svoje zkušenosti rád. Už jsem to chtěl sepsat tehdy s MJ Brick, ale vypadalo to, že kromě Jonase a MartinaS nemá nikdo zájem. Udělám to ale ve vlákně MJ Bricks nebo Arduino, ať neplevelím tohle vlákno, které má být o Bradavickém hradu (či hradech). Jen mi to bude chvilku trvat, když to má být rozumný návod.
Pán na Žlutém hradě

davroman

Citace od: milanv kdy 13.01.2019, 12:10:08
@papluh: já to přeci netvrdím, v tomto směru to vůbec neporovnávám. Chtěl jsem jen varovat případné zájemce, že osvětlení modelu v takovém rozsahu jako na videu je pekelně drahá záležitost, to je celé. A pak jsem přidal svou zkušenost, že právě z tohoto důvodu jsem se rozhodl to postavit pro betlém v hobby stylu, aby to vůbec bylo zaplatitelné - a to betlém je z hlediska osvětlení oproti tomu hradu úplný prťavec!

Je nutno dodat, že za tu cenu dostaneš stavebnici a detailní návod. Nic nesháníš, nic nepájíš, nepotřebuješ žádné elektro znalosti, jen postupuješ podle návodu. Ne každý je hobby nadšenec a dokáže si doma vyrobit PCBčko, ví kde sehnat a jak zapojit diodu aby svítila, atd. To je ta jejich největší přidaná hodnota, za kterou si na západ od našich hranic rádi zaplatí, protože tam tolik kutilů vyškolených dobou, kdy nic nebylo a nebo bylo drahé, nemají.
Ač jsem jsem si kdysi zbastlil spoustu věcí a některé i prodával po sousedech, ta doba je pryč, času málo, ... osobně asi půjdu jejich cestou.  ;)

@Chairudo: Díky za link!
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

peki

Link na osvětlení je dobrý nápad. Kde ho založíme?

Jinak o vánocích jsme to probírali s ryxem, na trhu jsou (zejména v době vánoc) takové "nové" svíticí řetězy. Například v Pepku to stojí 40 Kč cca 10 světélek. jsou to opravdu naprosto tenoučké drátky a ty "žárovičky" jsou jak větší zrníčko máku. Tex úplně něco jiného než takové ty ledky co se vejdou do díry v technic kostce.

U profy řešení pro Lego, mi zase Linhi ukazoval systém (nemám ale link) kdy je zpracováno osvětlení pro například moduláry, ale i kolotoče. V podstatě na klíč, včetně modifikovaných kostek.

richchie

ten hrad je nadherny, pocitam ze aspon 5-6 kusov toho original setu museli pouzit. podsvietenie tomu dodava smrnc, proste parada a slintam. Len jedna otazocka... ked je takto vystaveny MCO vratane osvetlenia, ako sa potom riesi udrzba? myslim ked na to napada prach.. napadlo ma to vcera, ked som po roku co mam vystavenu v obyvacke Destiny Bounty ju proste zobral a osprchoval... ked tam je elektrika asi sprcha neprichadza do uvahy....

peki

Citace od: peki kdy 14.01.2019, 09:36:54


U profy řešení pro Lego, mi zase Linhi ukazoval systém (nemám ale link) kdy je zpracováno osvětlení pro například moduláry, ale i kolotoče. V podstatě na klíč, včetně modifikovaných kostek.

odkaz1

odkaz2

peki

Citace od: peki kdy 14.01.2019, 09:36:54

Jinak o vánocích jsme to probírali s ryxem, na trhu jsou (zejména v době vánoc) takové "nové" svíticí řetězy. Například v Pepku to stojí 40 Kč cca 10 světélek. jsou to opravdu naprosto tenoučké drátky a ty "žárovičky" jsou jak větší zrníčko máku. Tedy úplně něco jiného než takové ty ledky co se vejdou do díry v technic kostce.

jsou to takzvané mikroled


Foton

Jo to už máme 4 roky doma. Dokonce se to dá potopit! Na 2x AA. Můžu zapůjčit.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Chairudo


CitaceJinak o vánocích jsme to probírali s ryxem, na trhu jsou (zejména v době vánoc) takové "nové" svíticí řetězy. Například v Pepku to stojí 40 Kč cca 10 světélek. jsou to opravdu naprosto tenoučké drátky a ty "žárovičky" jsou jak větší zrníčko máku. Tedy úplně něco jiného než takové ty ledky co se vejdou do díry v technic kostce.

V Globusu je mají v akci 100 světélek na 2,4m pásu za 180kč, koupil jsem 2 klubka bílé a přemýšlím co z toho ukuchtit :D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr