(Vlastní) Vojtův lunapark (POZOR! Možný výskyt modifikace lego dílů!)

Založil VojtaBeton, 18.10.2017, 17:45:16

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

VojtaBeton

Zdravím všechny.

Založil jsem tohle téma, abych Vám zde mohl prezentovat svoje výtvory, návrhy a průběh stavby. Inspirací mi bylo Mirkovo téma Kolejiště na půdě u kterého se mi líbí, že vše co se u něj děje, dává na jedno místo.

Název "Vojtův Lunapark" Jsem zvolil zkrátka proto, že se v tomto vlánkě budu věnovat stavbě kolotočů, atrakcí, stánkům s občerstvením a všemu co se týká zábavních parků. Od mala jsem nejraději z lega stavěl věci, které se daly rozpohybovat pomocí motorů. Technic mi není cizí, ale po zakoupení 10247 Ferris Wheel a 10257 Carousel, jsem se rozhodl, že půjdu tímto směrem.

Jako první jsem se rozhodl postavit řetízkový kolotoč. Zatím si jen nosím návrhy v hlavě a zkouším různé kombinace v LDD. Je přede mnou spousta pokusů a omylů, dalšího plánování, zkoušení, nákupů dílků... Na dvou obrázcích níže mužete zhruba vidět, co už asi týden nosím v hlavě. Je to opravdu jen hrubý návrh a né celého kolotoče. TADY si můžete stáhnout soubor do LDD a podívat se pořádně.





Ještě jednou opakuji, že to je hrubý návrh. Jelikož v LDD nejsou všechny díly, musel jsem improvizovat. Řetězy ke každé sedačce povedou čtyři a určitě je budu modifikovat (prodlužovat) Pevnost konstrukce se taky ukáže až při reálné stavbě.

Každopádně budu rád za jakékoliv rady a nápady. Snesu i kritiku, tak jen do mě! :D ;)

Chairudo

Vypadá to pěkně, ale bojím se o pevnost spojů mezi jednotlivými sekcemi.
Okruh je spojený jen řadou technic axlů s konektory a bude na ně při točení působit ne jen gravitace, ale i odstředivá síla a myslím si, že se spoje budou pomaličku roztahovat až se to celé krásně zřítí  :)

V případě potřeby se dá okruh zpevnit příkladem v obrázku.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

VojtaBeton

V neděli mi přišla první várka dílků objednaných na bricklinku a mohl jsem se pustit konečně do stavby. To co vidíte na přiložených fotkách ještě není finální verze a něco budu měnit a upravovat.

Modifikace lego řetězů...

Nakonec jcem se rozhodl řetězy modifikovat, čili spojit dva v jeden. Je možné, že řetězy ještě o pár článků zkrátím, aby po zastavení kolotoče byly sedačky těsně nad zemí. Jiné díly modifikovat, ani nijak upravovat nehodlám.

Citace od: Chairudo kdy 18.10.2017, 23:01:53
V případě potřeby se dá okruh zpevnit příkladem v obrázku.

Použil jsem techniku jakou jsi navrhnul a jsem s tím spokojenej. Děkuju. (Jde vidět na přiložených fotkách)

Opět budu rád za rady, tipy, připomínky, kritiku... ;) :D



VojtaBeton

Dnes mi dorazila další zásilka dílků z bricklinku a konečně jsem se mohl pustit do stavby sedaček a dodělat nosný kruh do podoby, ve které zůstane. Sedačky zůstanou také tak, jak je vidíte na fotkách.

Řetězy jsou hrozná piplačka a ještě mě čeká spousta práce, abych je všechny dostal na stejnou délku.

Čeho jsem se začal docela bát a co mi vrtá hlavou je, jak kolotoč rozpohybovat. Jaký použít převod, protože celek co se bude otáčet získává docela na váze a nerad bych trápil motor. Napadnul mě převod přes šnek, ale někde tady na fóru jsem četl, že mají obrovské tření, taky sem přemýšlel na podobném způsobu, jako byl řešený u prvního carouselu.

Taky mě napadlo pořídit a ovládat kolotoče pomocí kostky mindstorms. Jednak bych pro řetízkový kolotoč naprogramoval otáčení po určitou dobu s postupným přidáváním a ubíráním na rychlosti. U pf ovladače z trains mi vadí cuknutí mezi jednotlivými rychlostmi. Další věc je, že nevim jaký výkon mají mindstorms motory (taky abych je netrápil) A nevim jak se chovají při postupném zvyšování otáček. Zkrátka s mindstorms nemám žádné zkušenosti. Budu rád za Vaše poznatky.

milanv

Líbí se mi, jak jsi spojil řetězy, že to skoro není vidět. Musel jsem se fakt soustředit, abych ty spoje našel, v praxi si nikdo nevšimne. Krásná čistá práce!

Na motory máš nejlepší Philovu stránku. Ve zkratce, NXT motor je ještě silnější než XL motor. Je samozřejmě velký a nemotorný, ale do podlahy kolotoče by se vejít měl :)
Pán na Žlutém hradě

Chairudo

Já na skoro všechno používám PF Medium, ale zjistil jsem že při skoro stejných otáčkách má PF Large mnohem větší výkon, tak na větší zátěž používám tento, mám ho třeba v horské dráze na tahání vozíku nahoru.

Rozpohybování kolotoče jsem řešil jednoduše větším kolečkem naspod a malým k motorku.
Je to jednoduchý systém a na první rychlost se to točí akorát, dá se to v případě potřeby ještě jinak jednoduše zpřevodovat.

U šneka jsem nikdy problémy se třením neměl, ale pro kolotoč se stejně nehodí, to už je opravdu moc pomalé.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

VojtaBeton

Tak Vás opět zdravím.

Stavba kolotoče se trochu posunula dopředu. Dodělal jsem všechny řetězy a sedačky, konstrukci nesoucí kruh na kterém sedačky visí a konečně otestoval otáčení.

Koupil jsem si sbrick a jsem moc spokojenej. Krásně plynule zvyšuje otáčky. Pořád to ale při spuštění kolotoče nepřirozeně cukne se sedačkama a asi se začínám smiřovat s tím, že tenhle problém bude nejspíš neřešitelnej.

Tady je odkaz na youtube video z testu >> VIDEO Z TESTU KOLOTOČE <<

Na videu je kolotoč ovládán pomocí ir ovladače z trains, nezvládám zároveň natáčet a používat sbrick.  :)

Ještě dnes večer sem v dalším příspěvku přidám pár detajlních fotek.  ;)

fanda

Na plynulé rozjíždění bych použil tuhle kluznou spojku jako Sariel ;-)

VojtaBeton

Citace od: fandadolega kdy 08.11.2017, 20:23:35
Na plynulé rozjíždění bych použil tuhle kluznou spojku jako Sariel ;-)

Děkuju! Určitě vyzkouším.  ;) Kam ji ale umístit? Mám to zpřevodované 2x za sebou z malého kolečka na větší.

Taky mě napadlo kolotoč vypínat pomocí vyhozením náhonu na ozubené kolo. Myslím tím systém použitý v arocsu na přepínání funkcí (korba, patky, pumpa a otoč ramene, nebo u převodovky v porsche) kolotoč by se snad plynule dotočil na volnoběh.

Chairudo

Vypadá to pěkně, zajímavé nápady s uchycením, ale zároveň to vypadá velmi křehce. Snad to vydrží :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

VojtaBeton

Citace od: milanv kdy 02.11.2017, 19:40:38
Líbí se mi, jak jsi spojil řetězy, že to skoro není vidět. Musel jsem se fakt soustředit, abych ty spoje našel, v praxi si nikdo nevšimne. Krásná čistá práce!

Děkuju. Použil jsem na to kleštičky na nehty. Článek naštípnul na jedné straně a řetězy spojil. Tenhle způsob mi přišel že udělá nejméně škody.

Citace od: Chairudo kdy 09.11.2017, 10:24:48
Vypadá to pěkně, zajímavé nápady s uchycením, ale zároveň to vypadá velmi křehce. Snad to vydrží :)

Jako celek to pevný je.  Při otáčení nikde nic nepovoluje a ani při manipulaci se to nedeformuje.  :)

VojtaBeton

Protože nemám z čeho stavět, tak jsem dnes opět tvořil v LDD. Mám finální podobu boků podstavy kolotoče, i podlahy. U reálné stavby budu už ladit jen detaily.

LDD soubory najdete ke stažení ZDE

Citace od: fandadolega kdy 08.11.2017, 20:23:35
Na plynulé rozjíždění bych použil tuhle kluznou spojku jako Sariel ;-)

Použil jsem a jsem maximálně spokojenej. jak na rozjíždění, tak zastavování kolotoče. Opravdu pěkně plynulé. Kolotoč budu roztáčet small pf motorem a ovládat ir vvysílačem z trains. Časem chci kolotoč ovládat jen stisknutím tlačítka, které spustí program, kdy se kolotoč postupně sám plynule roztočí a zase po chvíli plynule zastaví.

fanda

Díky za vyzkoušení té kluzné spojky, já jsem to dosud nestihl vyzkoušet, jen si matně vzpomínám, že jsem to už mnohokrát býval potřeboval.

Ale vypadá to, že od Sariela můžeme kopírovat zcela bezhlavě, bezpečně - koupil jsem si konečně jeho poslední knížku v PDF a poctivě ji študuju = překládám v Googlu (CTRL C A CTRL V ;-)

VojtaBeton

Tak opět řeším další problém. Kolotoč se mi při otáčení trochu kymácí. Přibližně o stud až dva v nejvyšší části. Nechal jsem ho točit asi půl hodiny a nesbortil se. Zkoušel jsem ho vyvažovat, že jsem na jedné straně buď minifiga ubral, nebo přidal. Pořád stejný. Celý to drží na malem kolotoči ze setu "zábava v parku-lidé z města" přes který vede axle, co kolotoč roztáčí.

Má cenu to řešit a snažit se to nějak vyvážit i když kolotoč i po půl hodině v provozu drží a nikde nic nepovoluje?

Chairudo

Můžeš dát fotku mechanizmu na kterém se to točí?

Záleží na tom jak dlouho chceš aby běžel, při celodenním provozu pokud tam dochází ke tření se můžou díly pěkně sedřít.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

VojtaBeton

Citace od: Chairudo kdy 19.11.2017, 18:04:01
Můžeš dát fotku mechanizmu na kterém se to točí?

To se mi podaří přibližně za hodinu.  ;)  Nafotím části a pak celek. Ale zkusim to i popsat.

Small pf motor -> kluzná spojka -> malé kolečko na větší -> samotný kolotoč.

Snažil jsem se to co nejvíce zjednodušit a tření minimalizovat, při zachování pevnosti.

Citace od: Chairudo kdy 19.11.2017, 18:04:01

Záleží na tom jak dlouho chceš aby běžel, při celodenním provozu pokud tam dochází ke tření se můžou díly pěkně sedřít.

Počítám s tím, že pohyblivé časti budu mazat, pokud budu vědět, že se bude kolotoč točit delší dobu.

VojtaBeton

Na youtube jsem nahrál video, kde můžete vidět jak funguje kluzná spojka. (Nepořádek v místnosti prosím omluvte)  ;) :D

Video ZDE

A přikladám fotky mechanismu, jak chtěl Chairudo. :)

Chairudo

Jasně, ten problém je jednoduchý, kvůli tomu stylu to nemá žádné boční opěry.

Ten samý problém jsem měl u několikakilového Baraddur řetízkáče - na videu cca 25 vteřina
https://www.youtube.com/watch?v=jcs7FvpZtI8

Vyřešil jsem to tak, že jsem v základech udělal komín 4x4 a ten jsem co nejvýš usadil do čtverce.
Řetízkáč už takto běží cca rok v kuse a pořád je ve 100% stavu, jen ty třecí plochy co čtvrt roku namažu silikonovým sprejem :)
http://www.colorshop.cz/spreje-c251/grand-prix-silikonovy-sprej-200ml-i1028/
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

VojtaBeton

Citace od: Chairudo kdy 19.11.2017, 21:32:47
Vyřešil jsem to tak, že jsem v základech udělal komín 4x4 a ten jsem co nejvýš usadil do čtverce.

To se bojim, že se mi tam nevleze. Ještě to zkusim posadit na technic otoč 18939c09, ale bojím se, že to bude mít velké tření.

fanda

1) Možná by pomohla další kluzná spojka kdekoliv za tou první, na můj vkus to pořád cuká.

2) Sniž rychlost, tohle by nevydržely ani bakterie :-)

3) Tak ten tvůj počin po Chairudovi byla asi posledni kapka, abych s klukama také něco takového spáchal :-)

VojtaBeton

Opět mi dorazily další díly z Bricklinku a stavba se posunula o další kousek. "Žárovky" jsou všude, kde mají být, na vnitřní straně kolotoče jsou study schované pod tile a hlavně jsem se pustil do podlahy. Na podlahu mi chybí ještě pár dílů, ale už teď jde vidět, jak to lícuje s boky. Docela jsem se bál, že to někde bude přesahovat, nebo se mi nepodaří z wedge plate udělat pravidelný kruh. Jestli se to povedlo, posuďte sami. Ještě jsem z nudy postavil budku na prodej vstupenek. Nejspíš ji takto nechám a bude stát u kolotoče.  :)

Drobuliatko

WOW!  ;D. Ze aky pekny "retizkac' !  :D Drzim palce k dokonceniu!!

Chairudo

Moc pěkný.

Pokusil bych se trochu rozbít jednolitost barev, třeba přidáním kombinace zelené nebo červené na sloupky.

Co se fotek týče nedávej sem prosímtě tak velké fotky, zbytečně se pak zaplňuje servr, úplně stačí +- 800x600
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

VojtaBeton

Citace od: Chairudo kdy 23.11.2017, 19:30:22
Moc pěkný.

Pokusil bych se trochu rozbít jednolitost barev, třeba přidáním kombinace zelené nebo červené na sloupky.

Co se fotek týče nedávej sem prosímtě tak velké fotky, zbytečně se pak zaplňuje servr, úplně stačí +- 800x600

Děkuju.  :)

Co se barev týče, bojím se docela tu modrobílou kombinaci nabourat. Doufám, že kolotoč ožije osazením minifigů. A hlavně. Inspirovaly mě Tvoje panely. Asi udělám něco podobného, nebo pokud by Ti to nevadilo, úplně bych okopíroval ty Tvoje a vymyslel nějaké živé okolí kolotoče. Moc se mi líbily stromy, co jsi měl na horské dráze. Když k nám přijely kolotoče, kolikrát jsem dlaní placal lysty stromů z horské dráhy, nebo právě z řetízkáče. Takže bych se nebál do bezpečné vzdálenosti zasadit větší strom. Ještě můžu zkusit vyměnit barvu "žárovek" ze světle modré na nějakou jinou. Ale do barevnosti konstrukce se mi moc zasahovat nechce.

Co se fotek týká, komprimuju je do max velikosti 512Kb. Funguju na macu a zatím jsem nenašel program, kde bych mohl pohodlně měnit rozlišení fotek.

VojtaBeton

Tak jsem do teď bojoval a učil se s flickrem, abych nezatěžoval servr spousty fotek a konečně Vám snad můžu ukázat "hotový" kolotoč.

Ještě je pár detailů, co chci dodělat. Nahoře na plošině plánuji postavit ovládací panel i s obsluhou, ceduli s informacemi, že podnapilým osobám je vstup zakázán :D, a pár dalších drobností, co ke kolotočům patří.

Video z provozu je ZDE

Kolotoč se stále trochu kymácí a nedaří se mi tento problém řešit, aniž bych nemusel moc zasahovat do konstrukce. Zkusím vyměnit ozubená kolečka a osku přenášející točivý moment na celý kolotoč. Také kolotoč na pohyblivých částech máznu silikonovým sprejem, jako mi radil Chairudo.

Pro kolotoč plánuji postavit podobný panel, jako ve svém vlákně ukazoval Chairudo. Doufám, že můžu okopírovat a použít jeho nápad. Panel bude mít pravděpodobně rozměry 2x2 baseplates 32.

Momentálně se rozhoduji, jaký kolotoč postavit dál. Zatím se nejvíc přikláním k lavici. Hlavně bych chtěl stavět kolotoče, co se dají potkat u nás na běžné pouti na vesnici. Samozřejmě bych chtěl časem zkompletovat celou pouť. Střelnice, houpačky, kolotoče, stánky...

Tak a tady je pár fotek kolotoče. Doufám, že se Vám bude líbit. ;)








Chairudo

Citace od: VojtaBeton kdy 27.11.2017, 20:01:23
Pro kolotoč plánuji postavit podobný panel, jako ve svém vlákně ukazoval Chairudo. Doufám, že můžu okopírovat a použít jeho nápad.

Klidně kopíruj, dáme si závody kdo udělá lepší park ;D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

VojtaBeton

Citace od: Chairudo kdy 27.11.2017, 20:18:27
Klidně kopíruj, dáme si závody kdo udělá lepší park ;D

Na to, abych s Tebou mohl závodit, jsem docela brutálně zaspal na startu.  ;D

U mě to bude běh na dlouhou trať. Přece jen je to i o financích. A v mým případě i čase kvůli práci. Co ty panely udělat kompatibilní a park udělat jeden? :D

Chairudo

Může být, hodím pak do vlákna střeva panelů ať můžeš použít stejný styl jestli budeš chtít.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr